Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 35   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Кеят, общината и държавата  (Прочетена 92001 пъти)
0 Членове и 3 Гости преглежда(т) тази тема.
equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 562

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #105 -: октомври 01, 2009, 09:09:13 »

Дори да няма финанси има достатъчно програми към ЕС, с които може да се финансира подобно нещо. В останалата част от кея, общината не е планирала нищо до колкото знам, защото земята е държавна. Което пък е доста нелепо. Кеят и паркът на Младежта трябва да бъдат свързани и най-вероятно ще бъдат когато Русе случи на далновидни политици. Нищо не се чува за градоустройственият план на града, а това е толкова важно.
Активен
Zihuatanejo
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 556

Профил
« Отговор #106 -: октомври 11, 2009, 12:26:38 »

Много добро впечатление прави това, че са изчистили от храсти и бурени стръмния баир над кея.
Снимка от днес

STA60208.JPG
Кеят, общината и държавата
* STA60208.JPG (893.91 KB, 1600x1200 - видяно 805 пъти.)
Активен
Zihuatanejo
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #107 -: октомври 11, 2009, 12:35:21 »

А така можеш да се подпреш на мантинелата, да се отпуснеш и спокойно да си съзерцаваш русенския залез...

На твое място не бих разчитал на каквито и да е било мантинели и парапети. В днешно време това е доста рисковано.
Само за пример ще ти дам тази на снимката по-долу. С пръст да я бутнеш - ще я разклатиш

STA60216.JPG
Кеят, общината и държавата
* STA60216.JPG (954.03 KB, 1600x1200 - видяно 812 пъти.)
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4631

Профил Ел. поща
« Отговор #108 -: октомври 11, 2009, 02:31:00 »

Мдаа, това на снимката е доста старо и наистина се нуждае от укрепване - а на някои места въобще го няма... Но пък и самото укрепване не е толкова лесно поради стръмната тераса непосредствено след парапета.
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #109 -: октомври 11, 2009, 10:48:31 »

Тази снимка е правена от Дидо малко вдясно от пасарелката над ЖП линията близо до католическата църква. Поствам я тук, за да споделя едно мое предположение, което винаги ми е хрумвало при минаване оттам. Поне според мен ясно се вижда, че преди време е имало алея или улица, която слиза от бул. Придунавски под ъгъл надолу към кея. Сега е изоставена и запустяла, вероятно след прекарването на линията или след построяването на пасарелката, но очертанията са ясно видими, особено след почистването (вдясно има и нисък каменен зид, който е отделял алеята от склона под булеварда). Мисля, че даже имаше и няколко стари и отдавна неработещи паркови фенера по лявата страна на алеята (към Дунава). Така или иначе, сега минаването по пасарелката е много по-удобно, и алеята е останала само спомен...

« Последна редакция: октомври 11, 2009, 10:53:58 от Orthodox » Активен

SW2FL
Administrator
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1034

9842765 sw2fl@hotmail.com SW2FL SW2FL *
Профил WWW Ел. поща
« Отговор #110 -: октомври 11, 2009, 12:23:25 »

Края на 70 години точно на това място беше полянката на детската градина в която съм бил. Спомням си, че са ни водили там да играем Smiley Но това си беше полянка, а не алея .. може би преди това е било алея но околко края на 70 беше полянка за игра Smiley
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #111 -: октомври 11, 2009, 12:39:20 »

А, това е само моя хипотеза на основата на това, което виждам - сравнително дълга изравнена ивица с ясни успоредни страни, наклон към кея, каменен зид отдясно и редица паркови фенери отляво (сега може и да ги няма, но до неотдавна имаше останки от два или три). Прилича на алея, но знам ли... Huh? Във всеки случай, ако и да е било така, ще да е било в доста по-ранни времена - предполагам, в първата половина на миналия век, тоест още в царска България. Във всеки случай няма логика широка алея да отива към ЖП линия, така че вероятно, ако я е имало, е била изоставена при прокарването на линията. А тя е там поне от 1930-те (по това време вече е съществувала Речна гара). Впрочем, парапетът на булевард Крайдунавски също е твърде стар - определено е още от преди времената на соца...
« Последна редакция: октомври 11, 2009, 12:41:33 от Orthodox » Активен

Zihuatanejo
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #112 -: октомври 12, 2009, 11:19:07 »

Снимката която качих по-горе е правена от същото място и на нея се вижда докъде достига тази "алея". Има логика да е била такава, тъй като има и няколко засадени дървета по нея. От друга страна пък тези дървета не ми се вярва да са на по 80-90 години.

А наистина ли синьо-белия парапет по Придунавски е толкова стар? Изглежда доста запазен за годините си  Smiley
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #113 -: октомври 13, 2009, 12:36:37 »

Ами какво чудно има- качествена метална конструкция от времената, когато хората наистина са държали да работят както трябва. То и Паметникът на свободата изглежда запазен за годините си. Доходното също... А бе старото си е старо.

А колкото до дърветата по хипотетичната алея - млади са наистина, но нали има практика да се подновяват, когато остареят и почнат да умират и съхнат...
Активен

фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1195

Профил
« Отговор #114 -: октомври 30, 2009, 11:59:48 »

http://news.ruse24.bg/116989.html

малко развитие по въпроса
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #115 -: октомври 30, 2009, 07:00:15 »

Под материала има няколко добре обмислени мнения на загрижени за града ни русенци. Радвам се, че повечето настояват жп линията да се запази и използва - не толкова за товарни превози, а за атракционни туристически пътувания. Аз винаги съм бил на същата позиция - линията трябва да остане! Но дали ще се случи така, или ще унищожат с лека ръка жп ринга на Русе заради корпоративни бизнес-интереси - ще видим... То много неща трябваше да останат, но вече са само спомен - например стъклената будка на центъра, сградата на Главната на мястото на Роял и т. н. Вижда се, прочее, че и комунягите, и демокрадците са еднакво безскрупулни и брутални в рушенето на русенската история, а въпросът за мотивацията на едните и на другите е отделен...
Активен

equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 562

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #116 -: октомври 30, 2009, 07:27:03 »

Честно казано, първоначално и аз бях за това да се премахне жп-линията, защото си представях кея като една паркова зона, а като няма жп-линия има повече място за зеленина. Сега съм на различно мнение - линията трябва да остане и да се ползва като атракция. Могат да се ползват старите влакове и вагони. Това би дало доста интересен имидж на града. Освен това би било странно до музея на транспорта да няма нито една жп-линия. В тази част на кея има твърде много линии и трябва да бъде оставена само една.

В случая аз разглеждам кея в по-голям мащаб - от завода за мая до пристанище Запад. Трябва да се разработи план за цялата ивица, а не само тази между хотел Рига и Речна гара, с което обаче никой не се заема.
Активен
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #117 -: октомври 31, 2009, 09:10:10 »

И аз съм ЗА линията да се ползва като атракцион с реставрирани локомотиви и влакове. Последна спирка - музея на транспорта + разходка в района около него, който ТРЯБВА СПЕШНО да се облагороди! Дано като направят кейовата стена, да пооправят и наоколо.
Активен
Ratatui
Newbie
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 15

Профил
« Отговор #118 -: октомври 31, 2009, 09:53:37 »

Аз също съм "ЗА" линията да остане, но не в този си вид.Спокойно може да се виждат само релсите, а камъните да бъдат затревени.Така хем ще бъде озеленено, хем функционално.Поне така е по парковете в Европа, където има увеселителни влакчета.Но дали някога нещо ще се случи или само ние тук ще си фантазираме?Какво ли мисли кметът Йотов по въпроса?
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #119 -: ноември 01, 2009, 09:20:04 »

Впрочем, откакто строят колектора и кейовата стена, целият облик на бреговата ивица от завода за хлебна мая до гребната база много се промени - до неузнаваемост, и то не в добра посока. (От дете съм играл и скитал по тези места и го казвам с малко тъга.) Няма ги вече живописните рибарски бараки, няма ги даже дърветата и храстите - само гола разкопана земя и бетон. Вероятно след завършването на съоръженията ще пооправят изгледа на мястото, но вече никога няма да е същото - нито за въдичарите, нито просто за една приятна разходка по брега, при което можеш просто да стигнеш до водата и да нагазиш в нея... Cry
Активен

Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 35   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.084 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)

Google e прегледал тази страница август 26, 2019, 06:04:01