Страници: 1 ... 48 49 [50] 51   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Кеят, общината и държавата  (Прочетена 206505 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1430

Профил
« Отговор #735 -: октомври 09, 2021, 12:46:11 »

Написал си невероятна глупост. Това, че си исторически и архитектурно неграмотен, не означава, че тези сгради нямат стойност. Замислял ли си се, че тези "далеч по-ценни" здания вероятно си отиват, именно заради хора с твоето мислене, според които има други далеч по-ценни и не си струва да ги запазим?

Все пак, да не изпадаме в другата крайност и да оценяваме сградите твърде оптимистично, извън всякаква житейска и икономическа логика.
Ако Речна гара беше толкова отявлено ценна, все щеше да се намери богат човек, който да я поддържа и да събира по 10 лв /примерно/ от тълпите желаещи да я разгледат отвътре или да направят там имиджови офиси и да смъква големи наеми. Тя всъщност и сега си е частна собственост, ако не се лъжа, но всичко това не се случва.

Няма крайност в случая. Тук не става въпрос за функцията на сградата. Оригиналната такава е загубена, но винаги може да се съживи като гара, предвид това, че жп линията си функционира. Иронията с 10-те лева си я запази за себе си. Ясно е че това е една обикновена функционална за времето си сграда. Ценното в случая е, че е един от малкото образци на модерна междувоенна архитектура в Русе и определено е интересна. Макар и санирана, с абсурна кафява дограма, изтърбушена отвътре, все още сградата може да върне своята автентичност, стига да има кой да я оцени като стойност и да не реши да я досъсъпе, вместо да я възстанови.
Активен
JMM
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 744

Профил
« Отговор #736 -: октомври 09, 2021, 12:46:00 »

Българинът не цени архитектурното си наследство и това се е доказвало многократно. Твърде тънък е културният пласт хора у нас и твърде слабо усещане имаме за историчност и приемственост.

Мисля, че по скоро липсва усещането за принадлежност към обща държава. Докато българите от Русе, Видин, Лом, се чудят как да запазят рушащото се културно наследство, завещано от първите поколения на следосвобожденска България, то днешните българите от София инвестират в нови метролъчове, нови околовръстни пътища, нови квартали ... За българите от София, всичко извън София е "провинция" и селяния. като последното се отнася основно за българи от Източна България, само и единствено заради по мекия им  говор. Днешните българите от София се "възхищават" на бутафорията "Балдуинова кула", но не знаят за съществуването на оригинала в Червен, край Русе. Днешните българи от София си нямат и представа, че храм "Св. вмчк Димитър Солунски" във Видин е вторият по големина храм в България, след патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски", както и Видинската синагога е втората по големина след синагогата в София. Днешните българите от София гледат на българското Черноморие с пренебрежение, и се възхищават на чуждото гръцко море. Днешните "българи" се подиграват със собствената си държава, а превъзнасят всичко чуждо.
Активен
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2242

Профил WWW
« Отговор #737 -: октомври 09, 2021, 04:19:51 »

За гръцкото море е напълно разбираемо. Трябва да си тотален идиот (патриот, то е същото в наши дни) че да ти харесва повече родното крайбрежие.
Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1322

Профил
« Отговор #738 -: октомври 10, 2021, 10:41:46 »

Темата за архитектурното наследство е интересна, но не знам дали е за тази тема. Има дори и философски аспект. Аз разглеждам строително -архитектурния бум на Русе от началото на 20-и век, като форма, която е избрана да презентира едни печеливши бизнеси или кариери на отделни хора и покрай тях и на обществени такива. При това избраната форма е копиращо-модерна, тоест нашите деди не са се прехласвали по възрожденските форми и къщи, нито по тристайния кирпич /шегувам се/, а са събаряли наследството и са правили модерни копия на западна архитектура. Идеята, че сега трябва да пазим тяхното наследство, в някаква степен противоречи на самите техни възгледи. Аз лично /а вероятно и те/, бих предпочел на мястото на сегашната Речна гара да има ултрамодерен развоен център примерно на IBM или Microsoft, ако изборът е или-или. Според мен, Русе има смисъл да залага сериозно на формата /архитектурата/, ако тя е по някакъв начин уникална в по-широк мащаб /поне европейски/. Човекът от Кубрат, Сеново или Две Могили вече има съвсем реален избор да се наслаждава на архитектурата на Русе, едновременно с тази на Айндховен или Гент, примерно. Ако изобщо се наслаждава на това...
« Последна редакция: октомври 10, 2021, 11:30:25 от фараша » Активен
rospur
Newbie
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 16

Профил Ел. поща
« Отговор #739 -: октомври 10, 2021, 10:58:31 »

Много хубаво го е написал JMM за съвременните "българи" от шопско. Те вече затова не са и българи. Там вече поколения живеят с манталитета, че трябва само да се дава-за вземането си има "провинция". Преди няколко дни например, Фандъкова каза, че софиянци няма да плащат скъпо парно-ами как ще стане нескъпо-ясно е, че българите ще помагат в плащането. Къде отиват таксите от нашият мост ит.н. и т.н. Решението за избор на София за столица е едно от грешните решения на българските управници...
Активен
JMM
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 744

Профил
« Отговор #740 -: октомври 10, 2021, 02:50:40 »

За гръцкото море е напълно разбираемо. Трябва да си тотален идиот (патриот, то е същото в наши дни) че да ти харесва повече родното крайбрежие.

Наистина трябва да си идиот, за да оставиш дома си оср*н, а да въздишаш и да се кефиш на жилището на комшията ...
Да поддържаш дома си приветлив, спретнат и чист, няма нищо общо с патриотизъм ...

Според мен, Русе има смисъл да залага сериозно на формата /архитектурата/, ако тя е по някакъв начин уникална в по-широк мащаб /поне европейски/. Човекът от Кубрат, Сеново или Две Могили вече има съвсем реален избор да се наслаждава на архитектурата на Русе, едновременно с тази на Айндховен или Гент, примерно. Ако изобщо се наслаждава на това...

След като на бутафорията Царевец ходят и се "възхищават" българи от цяла България, защо с архитектурното наследството на българските градове от поречието на Дунав, трябва да очакваме да впечатлим само хора от Кубрат, Сеново или Две Могили. А защо въобще, да да постоим нова сграда(примерно ултрамодерен развоен център на IBM или Microsoft)  преди това трябва да съборим нещо?! В повечето стари държави, градовете с история се състоят от стар и нов град. В България подобно нещо почти не е познато - все гледаме нещо да съборим преди да построим нещо ново.
Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1322

Профил
« Отговор #741 -: октомври 10, 2021, 06:09:50 »

След като на бутафорията Царевец ходят и се "възхищават" българи от цяла България, защо с архитектурното наследството на българските градове от поречието на Дунав, трябва да очакваме да впечатлим само хора от Кубрат, Сеново или Две Могили. А защо въобще, да да постоим нова сграда(примерно ултрамодерен развоен център на IBM или Microsoft)  преди това трябва да съборим нещо?! В повечето стари държави, градовете с история се състоят от стар и нов град. В България подобно нещо почти не е познато - все гледаме нещо да съборим преди да построим нещо ново.

Не знам, може да съм лишен от архитектурен, исторически и туристически усет, но със сигурност съм местен шовинист.
И въпреки това, не е ли прекалено оптимистично, да търсим архитектурно наследство, още по-малко историческо такова, в сгради на по 100-140 години, чиито вариации човек може да срещне във всеки град с население 20+ от бивша Австроунгария? Да не кажа, че и по села в Трансилвания съм виждал сгради от типа на тези по Николаевска. Много ми е трудно да си представя, че хора от отвъд Карпатите или Сърбия, биха дошли заради Александровска, а тези от Азия или Африка, вероятно биха предпочели все пак да видят Виена, Прага, Будапеща, като малко по-оригинални и внушителни варианти на тази архитектура.
Вярна е, че съвременният туризъм си е до голяма степен комерсиален сугестивен фейк, но съвсем на гола кука вероятно няма как да стане.

Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2193

Профил
« Отговор #742 -: октомври 11, 2021, 12:07:54 »

Темата за архитектурното наследство е интересна, но не знам дали е за тази тема. Има дори и философски аспект. Аз разглеждам строително -архитектурния бум на Русе от началото на 20-и век, като форма, която е избрана да презентира едни печеливши бизнеси или кариери на отделни хора и покрай тях и на обществени такива. При това избраната форма е копиращо-модерна, тоест нашите деди не са се прехласвали по възрожденските форми и къщи, нито по тристайния кирпич /шегувам се/, а са събаряли наследството и са правили модерни копия на западна архитектура. Идеята, че сега трябва да пазим тяхното наследство, в някаква степен противоречи на самите техни възгледи. 
Естествено, че архитектурният бум на Русе е отражение на икономически просперитет. Както и всеки друг архитектурен бум - хубавата архитектура се прави с пари.
Почти всяка архитектура по света е "копиращо-модерна", следват се определени тенденции и това е нормално, на много малко места и за много кратък отрязък някой прави нещо оригинално, после само се следва.
Българската архитектура на Второто българско царство е абсолютно копие на византийската. Прословутата ни възрожденска архитектура пък е (о, ужас!) общоосманска, а не самобитно българска. Да, от Албания до Анадола е пълно с подобни на сградите в Копривщица, Трявна, Пловдив и т.н. Нашите предци просто са следвали модерните тогава тенденции в държавата, в която са живеели.
Ето една снимка от едно градче в Анадола, Сафранболу:

Изглежда познато, нали?

Та в този смисъл силата на русенската архитектура не е, че е уникална за Европа, силата й е, че е (почти) уникална за България. Тя е израз на стремежа да догоним Европа. Нито София, нито Пловдив, нито Бургас могат да се похвалят с такъв европейски архитектурен ансамбъл. За Стара Загора да не говорим. Частично може би само Варна, но пак е далеч от нашата.
В заключение - русенската архитектура не е достатъчно условие да привлече туристи сама по себе, но прави града ни живописен, и трябва да я пазим, защото тя ни прави различни в България.

Активен
Slex
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 167

Профил
« Отговор #743 -: октомври 12, 2021, 11:44:37 »

Не знам, може да съм лишен от архитектурен, исторически и туристически усет, но със сигурност съм местен шовинист.
И въпреки това, не е ли прекалено оптимистично, да търсим архитектурно наследство, още по-малко историческо такова, в сгради на по 100-140 години, чиито вариации човек може да срещне във всеки град с население 20+ от бивша Австроунгария? Да не кажа, че и по села в Трансилвания съм виждал сгради от типа на тези по Николаевска. Много ми е трудно да си представя, че хора от отвъд Карпатите или Сърбия, биха дошли заради Александровска, а тези от Азия или Африка, вероятно биха предпочели все пак да видят Виена, Прага, Будапеща, като малко по-оригинални и внушителни варианти на тази архитектура.
Вярна е, че съвременният туризъм си е до голяма степен комерсиален сугестивен фейк, но съвсем на гола кука вероятно няма как да стане.

Ако архитектурата в центъра е неоригинална, защото я има в градовете от бившата Австро-Унгария, то каквото ново построят, ще е неоригинално на ента степен - най-вероятно ще е нещо супер банално, дето може да го видиш в 1000 градове в света. А и да не прекаляваме с оригиналността - важното е преди всичко да е хубаво. Конкретно в историята на българското градоустройство, не мисля, че има архитектурен стил, който естестически да стои по-добре от това, което русенци са опитвали да наложат в края на 19 и началото на 20 век. Все пак градската среда е преди всичко за жителите на самите градове. Вероятността да извадим нещо модернистично от рода на операта в Сидни, което само по себе си ще привлича с архитектурния си облик туристи, клони към нула. Не че Речна гара е със статута на Доходното здание или дори повечето сгради по "Славянска", но съм скептично настроен, че новото, което се появи, ще изглежда по-добре.
Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2829

Профил Ел. поща
« Отговор #744 -: октомври 31, 2021, 08:16:39 »

Започнали са да бетонират ивицата около сградата на митницата на кея. Същото подготвят и за бараките на БРП. Или на някой му е просветнало, че е грозно да седи с трошения камък и плевелите, или са се усетили, че водата навлиза безпрепятствено в основите на постройките. Както и да е, важното е че ще се оправи.
Активен
svetlin74
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 410

Профил
« Отговор #745 -: ноември 06, 2021, 11:01:07 »

Orthodox-e това си ти , признай си : )

Цитат
Русенец извади 100 годишен кнехт, потънал в Дунав, с помощта на автокран

По идея на русенеца Стоян Стоянов - Комитски с помощта на автокран бе извадена 100 годишна каменна колона – кнехт, за привързване на кораби, потънала в Дунав.

източник
Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2829

Профил Ел. поща
« Отговор #746 -: ноември 07, 2021, 01:02:54 »

Ако беше по възможностите му, щеше да го е направил отдавна  Cheesy
Явно има съмишленици и работата е свършена.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4854

Профил Ел. поща
« Отговор #747 -: ноември 07, 2021, 11:39:57 »

Orthodox-e това си ти , признай си : )

Цитат
Русенец извади 100 годишен кнехт, потънал в Дунав, с помощта на автокран

По идея на русенеца Стоян Стоянов - Комитски с помощта на автокран бе извадена 100 годишна каменна колона – кнехт, за привързване на кораби, потънала в Дунав.

източник

Само в мечтите ми, колега!  Smiley

Бих искал да имам по-голяма финансова свобода, за да мога да извършвам някакви по-мащабни благодеяния на родния ми град, но Господ е решил другояче и ми е дал възможност само за дребни злободневни дела. Все пак всеки според силите си може и трябва да съдейства за това, Русе да бъде едно по-приятно за живеене, модерно и цивилизовано място.

Колкото до конкретния случай с каменната колонка, вече прочетох за него в другия форум и тук ще препубликувам въпросния постинг на колегата bgdimitrov (който пише и тук), както и моя отговор на него.
« Последна редакция: ноември 08, 2021, 12:02:39 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #748 -: ноември 07, 2021, 11:43:20 »

Публикувано от bgdimitrov:

С финансовата помощ на инж. Иван Иванов, кран вдигна тежката 600 кг колона от река Дунав до новата кейова стена. Колоната е използвана за връзване на кораби в началото на 20 век. При реконструкция на кея около 70та година, комунистите я захвърлят като ненужна...

Само за информация, инж. Иван Иванов е отговорен за реставрацията на сградата на хотел Европа в Русе. Това е втория хотел в Русе след Ислях хане. Сега също работи по реставрацията на доходното здание на Сабетай Бениеш.

https://bnt.bg/news/padnalata-v-dunava-kolona-e-izvadena-ot-dobrovolci-i-shte-bade-otnovo-postavena-na-keya-v306852-300049news.html?fbclid=IwAR0rDFqpuWoLTy0aDxuQ7r_MLBu600NFkIMue_Vr9I1Dx7lvaqiH2Dq3j1U
« Последна редакция: ноември 08, 2021, 12:38:10 от Orthodox » Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #749 -: ноември 08, 2021, 12:00:41 »

Еее, слава Богу! От няколко години, при ниски дунавски води, виждам този каменен артефакт, удавен свидетел на едно отминало време, все на едно и също място под хотел Рига, като дори мащабното изграждане на кейовата стена не се докосна до това късче история и не го заличи. Отдавна имах идеята, че е добре да се извади, почисти (просто измиване, иначе колонката е добре запазена въпреки десетилетията престой във вода) и експонира някъде по кея с кратко пояснение за миналото му, и така да се създаде интересен ретро акцент в новия крайдунавски парк. Тази година отново видях колоната на старото място и вече категорично реших да сигнализирам на Общината с моето предложение, като направих няколко снимки, които да добавя към сигнала си. Но ето, че нещата са се случили и без моето "подсказване", което обаче не ме огорчава, а ме радва. Въпросът сега е дали историческият обект ще стане част от новия кей, както ми изглежда логично, или има друг план за него.

Колкото до снимките, които направих, за да не станат "зян", ще публикувам тук част от тях.Smiley

P.S. Сега видях в статията от линка към горния постинг, че колоната ще бъде отново монтирана на кея - което е много добре. Cool

Активен

Страници: 1 ... 48 49 [50] 51   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.077 секунди с 24 запитвания. (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)

Google e прегледал тази страница юни 24, 2022, 08:56:32