Страници: 1 ... 44 45 [46] 47   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Кеят, общината и държавата  (Прочетена 146076 пъти)
0 Членове и 9 Гости преглежда(т) тази тема.
bgdimitrov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 510

Профил
« Отговор #675 -: август 21, 2020, 11:56:29 »

Чакам плаващия басейн, дано все някога дойде.  Wink
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1202

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #676 -: август 22, 2020, 09:37:08 »

Единственият начин да се "ползва" Дунава е чрез плаващ басейн. Такива има във Виена, баш в центъра - два. Освен че във Виена имат ръкав на Дунава почти без течение - за къпане и воден спорт. Такива плаващи или стационарни/наколни басейни има на много места по швейцарските езера, в Унгария на река Тиса (на понтони) и вероятно на много други места.
Единственият проблем е, че няма кой да го направи, защото ще трябва да се бръкне, а няма да има (бърза, на каквато сме свикнали напоследък) възвръщаемост.

На времето през 60-те работници от корабостроителницата направиха плаващия басейн с доброволен, незаплатен труд, като работиха събота и неделя, а материалите ги даде самата корабостроителница, плати ги държавата, тоест пак народът.

Сега, ако някой реши, ще трябва да се бръкне в собствения джоб и накрая входният билет ще трябва да е най-малко 2-3 лева, ако не и 5, което пък ще рече, че ще трябва да е субвенционирано/дотирано от държавата или общината, което пък изобщо не виждам как ще стане. На времето струваше 20 стотинки, което беше вече сума!

Колко по лесно е да направиш плаващ ресторант/бар и да продаваш мохито с мухлясала мента (такава ми сервираха - там до пристана на круизните кораби)!
Дано да греша! Все някакво решение трябва да има, защото това е единственият начин сегашните русенци, иначе естествено хидрофобни, да се сприятелят с Дунава, първо чрез децата си.

Lebeda.Ruse 1.jpg
Кеят, общината и държавата
* Lebeda.Ruse 1.jpg (803.48 KB, 1774x1179 - видяно 219 пъти.)
Lebeda.Ruse 3.jpg
* Lebeda.Ruse 3.jpg (718.22 KB, 1728x1128 - видяно 210 пъти.)
Plawashtija basejn 01.jpg
* Plawashtija basejn 01.jpg (230.42 KB, 1285x892 - видяно 215 пъти.)
Plawascht Basejn.jpg
* Plawascht Basejn.jpg (82.51 KB, 871x581 - видяно 207 пъти.)
« Последна редакция: август 22, 2020, 11:32:08 от Pfote2 » Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #677 -: август 22, 2020, 09:50:37 »

Да си продължа мисълта. Съдбата на плаващия басейн беше такава: Един пиян украински капитан го блъсна с влекача си и така го деформира, че повече от него басейн не ставаше.
Да попитам аз - този украински капитан нямаше ли за кораба си застраховка гражданска отговорност за плаване по международни водни пътища? Защото ГО не е измислена 1989 година, а 130 години преди това!
Защо българските власти не се погрижиха с парите от ГО - да се поправи/направи друг плаващ басейн, та пак да благодарим на Партията (с голямото П). А така благодаростите някак си увисват във въздуха. Явно партията се е самоизчеткала с доброволния труд на хората от корабната и материалите, платени от народа. И после благодарим, ти партио. А за какво именно?
« Последна редакция: август 22, 2020, 09:53:21 от Pfote2 » Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #678 -: август 22, 2020, 10:06:22 »

Първите "банички" са били направени в Париж на Сена през 1766 година. След това през 1777 има такива на река Рейн в Манхайм. След тоето в 19-и век стават масови по реките на Германия.
Ето тук един линк - на него има снимка. Така приблизително изглеждаха русенските банички на Кара Капитана, единствено дето бяха с две отделения - мъжки и женски:
https://www.echo-online.de/lokales/kreis-gross-gerau/stockstadt/schwimmende-schwimmbader_19102646
Снимката е от 20-те години от град Щокщадт на Рейн.
---
А тук съвсем лека и евтина съвременна конструкция на плаващ басейн:
https://www.dockmarine-europe.com/de/catalog/c37~schwimmende-badebecken
---
Атракции в Берлин и Виена, при което атракцията не е мадамата, а плаващият басейн.
https://rp-online.de/leben/reisen/europas-schwimmende-pools_aid-13212097
---
И още един плаващ басен в центъра на Виена на Франц-Йозеф кей.
https://rp-online.de/leben/reisen/news/wien-dieser-pool-schwimmt-am-franz-josef-kai_bid-13212087

Тук само снимки без текст, главно от Берлин:
https://www.google.com/search?q=badeschiff+spree&client=firefox-b-d&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=xRsxTc79xQD-qM%252CNmqqoSsMkfgnPM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kTc7PIwdksH7qP43aya5PUYMUYNEw&sa=X&ved=2ahUKEwiI3Y3toq7rAhWNzKQKHRpnBXIQ9QEwCHoECAkQKg&biw=1707&bih=791#imgrc=zgDMTpqqimkTjM

Стига толкова
« Последна редакция: август 22, 2020, 10:24:08 от Pfote2 » Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1999

Профил Ел. поща
« Отговор #679 -: август 22, 2020, 10:22:19 »

Коя година се случва инцидента с кораба?

Аз помня добре втората половина на 80-те, нямам спомен за плаващ басейн, явно вече го е нямало.

Иначе плаващ басейн е добре да има, но все пак да не забравяме, че ще има голяма конкуренция в лицето на другите басейни. През ония години той е бил без сериозна конкуренция.
« Последна редакция: август 22, 2020, 10:25:07 от Русенец » Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #680 -: август 22, 2020, 10:29:07 »

По време на инцидента мен вече ме нямаше в Русе. Имах братовчед, който пътуваше кърмчия на катамараните по Дунава и той ми каза някои неща, но го писаха и във вестниците. Тоест братовчед ми ми каза, че е бил пиян украинец от Рени, а във вестника писаха само, че е имало сблъскване.
Аз за последен път бях на плаващия басейн 1968 година, може би две или три години след това е бил инцидентът.
Мержелее ми се нещо - 1971 година.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #681 -: август 22, 2020, 10:33:35 »

Да не забравяме конкуренцията ли? Че нали основата на капитализма е конкуренцията! Ще го торпедират ли, какво? Взе да ни е страх от конкуренцията ли? Таман няма да надуват цените, точно защото има конкуренция.
Освен това един плаващ басейн е несравнимо по-чист и по-безопасен в здравно отношение от който и да е друг басейн с нетечаща вода.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1999

Профил Ел. поща
« Отговор #682 -: август 22, 2020, 10:41:19 »

Да, ясно защо не го помня - та аз изобщо не съм бил роден като е свършил курса басейна.

Иначе за конкуренцията го споменах, защото мисля, че условията са други. И един евентуален инвеститор би си правил сметката. Не съм убеден, че свободно течащата дунавска вода е по-добра от адекватно третирана такава в обикновен басейн.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #683 -: август 22, 2020, 11:16:05 »

В адекватно третираната влизат понякога потни хора, с гъбички между пръстите на краката, с трихомони във влагалищата, с дерматофитии, с доста разпространения хуманен папилома вирус и пр. и пр., а някои и уринират във водата, което все пак не е най-лошото. Най-лошото е, че във водата има хлор.
В Дунава на територията на града, над града, не се вливат отходни води, а докато стигне водата до Русе, вече е естествено пречистена. Единствената опасност идва от технологични замърсявания - от някое предприятие в Германия, Австрия, Унгария, Словакия, Сърбия или Румъния. Нарочно изброявам всичките, дано не съм изтървал някоя. Но индустриалните замърсявания се съобщават своевременно и човек може да спре да ходи на Дунава.
Освен това човек би имал и избор според вижданията си - дали в басейн, дали в Дунава. Излишно е да казвам, че  бих предпочел Дунава.
От бебе, някъде двегодишен имам снимка пред баничките, до 19 годишен съм ходил на Дунава и нищо не ми е станало, но на басейна в парка не ме пускаха. Тогава басейнът беше само един.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #684 -: август 22, 2020, 11:21:30 »

Колкото до инвестора, аз съм подчертал достатъчно ясно, че като ще си бърка в джоба - ще трябва и да изчислява билетите така, че да не е на загуба. На загуба може да е само държавата/местната власт в името на нещо.
В Берлин и околности къпалните, плажовете и въобще летните съоръжения струват 3,50 € вход. Което ме навежда на мисълта, че в левове би било най-малко 3,50 лева. Как да искаш 3,50 лева и то от човек, който първо не знае да плува и второ го е страх от вода. Защото ако във форума има 10 - 20.... 50....100 души, които знаят да плуват, то майките им бащите им и близките им роднини не знаят. Или с големи изключения. Та, няма как да вземеш 3,50 от човек, който няма никакъв интерес да се потапя в Дунава.
Заплахата да не се стигне до реализация на подобен проект съм я подчертал също ясно.
Колко по-лесно е да наемеш някоя мръхла за 500 лева да прави коктейли и да имаш веднага възръщаемост на капитала, отколкото да се грижиш за водното битие и възпитание на хората.
Затова подобен проект не го виждам реализиран никога.
Освен по инициатива на местната управа. Което пък е от умрял писмо.
« Последна редакция: август 22, 2020, 11:31:09 от Pfote2 » Активен
bgdimitrov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 510

Профил
« Отговор #685 -: август 22, 2020, 02:39:00 »

В самия договор за концесия с Порт Пристис (концесионера), са задължени да поставят плаващ басейн до 5та година от започването на договора. Тоест до 2023 би трябвало да има басейн.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #686 -: август 22, 2020, 05:33:24 »

Ще се радвам да съм в грешка с никому ненужните си предсказания! Ще съм щастлив да го видя като стане.
И .... дано съм жив дотогава!
« Последна редакция: август 24, 2020, 03:31:00 от Pfote2 » Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2586

Профил Ел. поща
« Отговор #687 -: август 29, 2020, 10:06:06 »

Smiley
Скулптурата с играещите деца се завърна на кея в Русе /ВИДЕО/
Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2586

Профил Ел. поща
« Отговор #688 -: септември 25, 2020, 04:21:51 »

Получих отговор на мое запитване относно неосъществения жп прелез край речна гара. Както някои се досетиха, местната власт и една държавна компания отново не се сработват.

Capture+_2020-09-25-11-25-20~2.png
* Capture+_2020-09-25-11-25-20~2.png (2093.63 KB, 1426x2312 - видяно 84 пъти.)
Активен
Orthodox
Hero Member
Активен Активен

Публикации: 4777

Профил Ел. поща
« Отговор #689 -: септември 25, 2020, 08:04:03 »

Накратко - ще стане в неопределено бъдеще време. Дано само не се окаже мноооого бъдеще... Иначе и аз предполагах такава причина за несъстоялото се изграждане на прелеза - проблем от страна на НКЖИ поради някакви техни специфични изисквания. Не бях наясно само дали проблемът е преодолим или не. Излезе, че може да се намери решение - значи остава да чакаме... Huh?
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Страници: 1 ... 44 45 [46] 47   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.11 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.031s, 2q)

Google e прегледал тази страница септември 27, 2020, 12:19:05