Поразрових се малко да видя кои са обектите на Юнеско в България. Това е, което открих:
Properties inscribed on the World Heritage List
Cultural
Ancient City of Nessebar (1983)
Boyana Church (1979)
Madara Rider (1979)
Rila Monastery (1983)
Rock-Hewn Churches of Ivanovo (1979)
Thracian Tomb of Kazanlak (1979)
Thracian Tomb of Sveshtari (1985)
Natural
Pirin National Park (1983)
Srebarna Nature Reserve (1983)
Properties submitted on the Tentative List
Two neolithic dwellings with their interior and household furnishings and utensils completely preserved (1984)
The Magoura cave with drawings from the bronze age (1984)
The ancient town of Nicopolis ad Istrum (1984)
The late ancient tomb of Silistra (1984)
The Bachkovo Monastery (1984)
The town of Melnik and the Rozhen Monastery (1984)
The Rocks of Belogradchik (1984)
The Vratsa Karst (1984)
Central Balkan Park (#) (1984)
The Roussensky Lom National Park (1984)
The Pobiti Kamani Natural Monument (1984)
The Ancient Plovdiv (2004)
Thracian Tomb with Wall Paintings beside Alexandrovo village (2004)
Pirin National Park World Heritage Site (2006)
http://whc.unesco.org/en/statesparties/bgНе знам точно какви са критериите за прибавянето на даден обект към списъка, но по всичко личи, че са доста строги. Само като погледне човек какви обекти са записано като чакащи за одобрение и чакат вече повече от 20 години, едва ли може да бъде оптимист, че центърът на Русе ще стане част от този списък следващите няколко десетилетия.
До колкото си спомням от едно посещение на Ивановските скални църкви, преди около 10 години, ми направи впечатление, че много "герои" са решили са се подпишат върху стенописитие. Попитах тамошния монах защо не ги пребоядисат или реставрират. Той ми каза, че обекта е под закрилата на Юнеско и нямат право да правят подобрения или да изменят вида на обекта след като той бил включен в списъка. Това са мой лични спомени и може би правилата на ЮНЕСКО са по-различни.
Факт е обаче, че подобни работи не стават от днес за утре, а са плод на дългогодишна политика. Частта от Александровска от Халите до пл. Свобода, може да се каже, че е най-представителната и запазаена част от целия стар център, но и там ако се има редица сгради нямащи нищо общо с архитектурата около тях. Бинго-залата, бившия магазин Аско-деница... не знам какво е имало преди на техните места и защо са решили да ги построят толкова "модерни". Просто развлят целият архитектурен ансамбъл. По останалата част на ул. Александровска има и още подобни соц изпълнения.
Факт е също , че и в днешно време облика на центъра продължава да се променя - Новия мол (по-скоро търговски център) с фасада нямаща нищо общо със сградите около него, задната част на хотел Космополитън, както и редица занемарени и рушащи се сгради... Не е ясно дали в бъдеще няма да има още подобни промени. Честно казано е много вероятно. Освен това, както стана на въпрос от една друга тема, главният архитект няма право да определя архитектурния стил на новостроящите се сгради. Каква е гаранцията за бъдещето? Как ще гарантираме пред ЮНЕСКО, че промени няма да има като това не можем да направим и сега?
Та, иначе добра инициатива, но на практика е куха и скоро няма да види реализация. Просто не е подкрепена от някакви реални действия в тази посока. Става въпрос не само за Русе, но и за останалите сгради-паметници на културата из страната - за сега България не умее да се грижи адекватно за тях. Може би министъра на културата трябва да започне от тук.