Страници: [1] 2 3 ... 5   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Русенски Лом като плавателна река?  (Прочетена 34760 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
n00b
Hero Member
Активен Активен

Публикации: 2049

Профил WWW
« -: юни 09, 2008, 04:05:49 »

Река Русенски Лом от устието при Дунав до моста край Средна кула да заприлича на парижката Сена.

С тази идея се завърнал от посещението си във Франкфурт и в Ротердам русенският кмет Божидар Йотов. Той беше там за участие в обсъждане и анализи по проекта „Възможности за корекции на реки в градска част”, включващ и преработка на проект за корекция на река Русенски Лом в Русе.
Идеята е частта на Русенски Лом, преминаваща през града, може да се превърне в място за отдих, за плаване с малкотонажни екскурзионни коребчета и яхти, скутери, ветроходки и др., дажа и да поеме част от функциите на градския транспорт. Това можело да се постигне чрез укрепване и облагородяване бреговете на реката, особено в зоната на устието. Освен че ще превърне Лома в своеобразен аткракцион, това ще съдейства за превръщането на кв. Сарая от основно индустриална зона в жилищен квартал.
Реализацията на проекта ще струва около 50 млн. евро, каза Йотов. Вече имало изразена готовност от германската банка KfW за финансиране на проекта чрез нисколихвен кредит. По думите му, проектът ще бъде готов до м. септември. Тогава се очаква в града да пристигнат и специалисти на банката за обсъждане на конкретните параметри на проекта и кредитното споразумение.

Какво мислите? Усещам, че това има връзка и с тази "нова индустриална зона" от 300-400 декара, която е точно покрай лома.  А също така Сарая (който е леко кофти квартал от типа на Мальовица или Касева Чешма) би могъл наистина да придобие съвсем различен вид. Обаче 50 милиона евро....са доста пари...

А и с корабче под мостовете би било много яка идея. Там има доста терени, може да се направят атракциони и да се застроят покрай това.

Share this topic on DiggShare this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on Twitter

Активен
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #1 -: юни 09, 2008, 04:09:49 »

Няколко пъти подминавам новината, без да пиша тук, но добре, че го направи. По принцип има много възможности, ама ние първо да си вземем кея, че това е малко далечко от града.
Иначе ако стане плавателна, докъде ще може да се плава?Smiley
Активен
n00b
Hero Member
Активен Активен

Профил WWW
« Отговор #2 -: юни 09, 2008, 04:11:07 »

До моста в Средна Кула, този дето разделя квартала на 2.
Активен
equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 562

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #3 -: юни 09, 2008, 04:20:20 »

Дано не се случи скоро. Не, че е лоша идея, но това са много пари. Може и за нещо по-смислено да се похарчат. Примерно да бъде преместена жп-линията покрай Дунава и да се разшири парка до самата река. След това да се свърже с кея. Русенски лом преминава през доста индустриализирана част от града. Не е чак толкова хубаво място за отдих. Парка, кея и Текето обаче са.
Активен
n00b
Hero Member
Активен Активен

Профил WWW
« Отговор #4 -: юни 09, 2008, 04:26:24 »

Съгласен съм....обаче знаеш кой е собственик на тази линия и на кея...досега каквото и да се е правило е било без успех.

Пък и не съм съгласен че е индустриална зона само...такава е до мостовете от София....оттам до Средна кула всъщност си е доста прилично място, не се виждат гадни заводи, от двете страни хълмове, вилички, единствено близоста на Селеметя не ми допада.
Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1192

Профил
« Отговор #5 -: юни 09, 2008, 04:36:41 »

Аз съм твърдо ЗА. Даже си спомням, че май даже го бяхме обсъждали в темата за новите квартали на Русе.
Активен
equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 562

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #6 -: юни 09, 2008, 04:39:13 »

Устието на реката завършва в пристанище Запад. Пълно е с жп линии и на запад е индустриална зона. Не, не бих дал 50 млн евро за нещо такова. Я си представи ако дадат 50 млн евро за облагородяване на кварталите или пък програма за саниране на панелките... толкова много други неща има, които биха имали много по-голям ефект върху стандарта на живот на хората, че чак не знам от къде да започна Smiley

За кея - много жалко, но все си мисля, че не полагат достатъчно усилия да променят положението. Е, вярно от време на време се чува нещо, но нищо особенно.
Активен
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #7 -: юни 09, 2008, 04:50:11 »

Идеята е частта на Русенски Лом, преминаваща през града, да се превърне в място за отдих, за плаване с малкотонажни екскурзионни коребчета и яхти, скутери, ветроходки и др., дажe и да поеме част от функциите на градския транспорт. Това можело да се постигне чрез укрепване и облагородяване бреговете на реката, особено в зоната на устието. Освен че ще превърне Лома в своеобразен аткракцион, това ще съдейства за превръщането на кв. Сарая от основно индустриална зона в жилищен квартал.
Цялата статия на:
http://ruse-news.com/modules.php?name=News&file=article&sid=18122&mode=thread&order=0&thold=0
Активен
спиро
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 246

Профил
« Отговор #8 -: юни 09, 2008, 05:24:52 »

Що за тотално налудничева идея. И каква възвращаемост ще има подобен заем и как ше го изплащаме? Това е най-мизерното място в Русе освен тези покрай Дунав мост и Селеметя. Няма никаква инфраструктура и бъка от комари. Да не говорим самата река колко е мръсна при устието си. Не бих искал и 10 минути да седя в тази зона камо ли да отида един ден с децата си. За 50 милиона евро могат да подкупят някой от правителството да им върнат Русенския Кей.
Активен

Bulls make money, bears make money, hogs get slaughtered.
niki67
Гост
« Отговор #9 -: юни 09, 2008, 05:34:58 »

това с подкупа е идея Cheesy Cheesy Cheesy

Абе що за безобразие, едни от най-важните терени в Русе да са държавни, а не общински, при положение, че на държавата не й пука изобщо. Наистина май няма друг град в такова неблагоприятно положение.

Колкото до идеята за Лома, вярно, че е много мръсен, и комари май има, ноо...нали идеята е да се облагороди, а тогава би трябвало и да се пръска и да се вземат и други мерки да няма комари. Знам ли дали е толкова налудничаво...ако се направи, ще бъде уникално за България - не знам в друг град да има нещо подобно.

Друг е въпроса, че наистина с тези пари могат да се направят много неща....
Активен
ftubusa
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 542

Профил
« Отговор #10 -: юни 09, 2008, 07:10:44 »

Аз подкрепям тази идея със двете ръце. Ще бяде нещо уникално по рова си а колко ще облагороди района нямам думи. Цената на земята там ще се изсреля в пъти нагоре.
Активен
n00b
Hero Member
Активен Активен

Профил WWW
« Отговор #11 -: юни 09, 2008, 07:19:11 »

Чудно, дали земята между Западна Индустриална Зона и Средна Кула е в регулация? Предполагам, да?
Активен
Митака
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1152

Профил
« Отговор #12 -: юни 09, 2008, 07:26:51 »

Как все му хрумват такива идеи на кмета. Cheesy Още по футуристична от тази с трамваите. Smiley
Активен
ftubusa
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 542

Профил
« Отговор #13 -: юни 09, 2008, 07:28:42 »

Те половината да се осъществят............................
Активен
Cobaca
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 148

Профил
« Отговор #14 -: юни 09, 2008, 07:33:05 »

Как все му хрумват такива идеи на кмета. Cheesy Още по футуристична от тази с трамваите. Smiley

И на мен ми звучи доста фентъзи това изказване.  Добър Пи Ар! Cheesy
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 5   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.07 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)

Google e прегледал тази страница август 25, 2019, 05:32:04