Страници: [1] 2 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Как да задържим младите хора в Русе ??  (Прочетена 7792 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
mart0s
Мастър
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 804

Профил WWW
« -: април 30, 2008, 10:59:48 »

Това е един голям проблем, който обхваща проблемите не само на Русе, но и на много градове, които са със затихващи функции.Когато излизам по центъра аз лично виждам много млади хора, да някои ще нарекат хлапаци защото по голяма част от тях са на мойта възраст.Един приятел ми разказа как онзи ден на 28 април излизайки по центъра на града видял само пенсионери ( нищо против тях ) и нищожно количество млади хора ( възраст между 24-30 години). Той учи във Варна и ми разказва как там възрастни хора не се срещат по улиците и всичко живо е младо.
Аз не съм на неговото мнение относно Русе, но реших да пусна тази тема!!!
И на края защо Община Русе не се захване сериозно със задържането на младите в града. Така де  да направят някаква програма или нещо си там. Град като Русе никога няма да умре, защото аз съм сигурен в това. Русе е 5-ти и 5-ти ще си остане ( в най-лошия случей !! )

Очаквам вашите предложения и примери !??!
 Smiley

Share this topic on DiggShare this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on Twitter

Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1192

Профил
« Отговор #1 -: април 30, 2008, 11:14:19 »

Нямам предложение, но потвърждавам наблюдението на база на мои лични наблюдения. В Русе, в сравнение със София и Варна, е с очевидно по-малък дял на младите хора/20-35 години/. Но като се има предвид с кого сравнявам, може би е нормално. Ако някой може да сравни с Плевен или Ст.Загора, ще е по-полезен.
Активен
DeYordanov
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 483

Профил
« Отговор #2 -: април 30, 2008, 11:29:48 »

По-добре Община Русе да не прави "нещо си там". Нещото по, което може да поработи общината солидно е да изчисти имиджа на града. Защото съгласете се, че дори нарочно се изкарва, че градът бил със "затихващи функции" (което като клише е безкрайно идиотско, ама нейсе).
Младите ще остават тук, защото градът се развива икономически и след 2-3 години ще предлага съвсем други възможности за реализация. Това е просто и ясно. Трябва да се използват докрай даденостите, които има градът ни.
А това за Стара Загора, Плевен и т.н. не искам да коментирам тази тема, защото трябва да изпиша цял роман. Цялата работа там е на основата на форумен хулиганизъм  Cheesy
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3192

Профил
« Отговор #3 -: април 30, 2008, 03:53:54 »

Ами аз пък като идвам с приятелката ми в Русе, тя винаги се е изказвала мн ласкаво и е оставала впечатлени от гледката, сравнявайки я с Варна. Тя самата като по безпристрастна е комемтирала че по центъра и прави впечатление колко мн млади хора има. В един момент каза дори, че й се струва че има повече хора от във Варна, но това беше защото бяхме по време на празник там. Иначе репликите й бяха: Русе има повече места за разходка, по хубави магазини за пазаруване и има мн повече какво да се види от във Варна. Обърнете внимание че по центъра след 19ч може би, рядко се срещат хора над 40-те(да не кажа 30-те). Друго, което и беше направило впечатление е липсата на турска реч по улиците. Нещо, което вече и във Варна е ежедневие.
Активен

Във форума се ражда истината.
Flying spur
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 513

Nothing good comes easy

Профил WWW
« Отговор #4 -: април 30, 2008, 05:45:27 »

Определено нещата през последните 1-2 години са се променили. Градът изглежда много по-жив и хората вече не търсят причини за напускането му, а за оставането в него. Според мен Русе има много голям потенциал за бързо развитие и това си пролича през последните 2 години. Обликът му започна да става все по европейски и видимо да изпреварва по ръст на развитие другите български градове. "Дунавската перла" ще продължи развитието си и определено ще е един от най-добрите градове за живеене в България.
Активен
irisblue
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 56

Профил
« Отговор #5 -: април 30, 2008, 06:19:42 »

Нямам предложение, но потвърждавам наблюдението на база на мои лични наблюдения. В Русе, в сравнение със София и Варна, е с очевидно по-малък дял на младите хора/20-35 години/. Но като се има предвид с кого сравнявам, може би е нормално. Ако някой може да сравни с Плевен или Ст.Загора, ще е по-полезен.
Население на Стара Загора
Под 7 г. 8962
7 г. - 13 г. 9927
14 г. - 18 г. 8172
Население на Русе
Под 7 г. 8771
7 г. - 13 г. 9647
14 г. - 18 г. 7960
Население на Плевен
Под 7 г. 6401
7 г. - 13 г. 7698
14 г. - 18 г. 6655

Население на Стара Загора
Над 59 г. жени 16493
Над 64 г. мъже 8642
Население на Русе
Над 59 г. жени 21158
Над 64 г. мъже 10750
Население на Плевен
Над 59 г. жени 14524
Над 64 г. мъже 7285

http://grao.bg/tnv/tvzr2006.txt
Активен
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2048

Профил WWW
« Отговор #6 -: април 30, 2008, 06:28:20 »

Няма ли нещо по-актуално? Това е отпреди 2 години.
Активен
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW
« Отговор #7 -: април 30, 2008, 06:44:24 »

Всъщност, да, това е от миналата година:

http://grao.bg/tnv/tvzr2007.txt

Русе     8863!       9319!       7578
Ст.З.     8956!       9690!       7686
Плевен 6397!       7372!       6167

Като цяло за една година тенденцията показва:

* Увеличение на населението под 7г в Русе, леко намаление в Ст.Загора и в Плевен
* Намаление на населението (7-13г) в трите града
* При децата м/у 14 и 18 години всичките градове намаляват брутално, най-много Плевен, най-малко Русе.

Разбира се, интересен е и факторът "механична миграция", който за жалост няма как да бъде сметнат от статистиката обективно (не всички които се местят търчат да си издават нова лична карта все пак). Също така е интересно какъв процент от тези деца са циганчета. Може да се окаже, че Плевен е в най-привилегировано положение (от гледна точка на един расист Cheesy) , защото там циганите са най-малко като процент (поне така мисля).

Всъщност според преброяването през 2001, циганите по области са: 9 703(Русе), 26 804(Ст.Загора) и 9 777(Плевен). Но тъй като област Плевен е по-голяма, процентът им е по-нисък.

Турците пък са най-много в русенска област (и нормално, защото сме близо до Лудогорието). Но пък тяхната раждаемост е сходна с българската, така че това не е голям фактор.
« Последна редакция: април 30, 2008, 06:53:44 от n00b » Активен
спиро
Гост
« Отговор #8 -: април 30, 2008, 10:23:42 »

Общината ще започне програма за постепенно отсраняване на пенсионерите от русенските улици. На непослушните старци се очакват да бъдат раздадени заповеди за домашни арести. Новата инициатива на кмета на Русе, е била подкрепена от общинските съветци единодушно. Някои от старейшините, които наближават пенсионна възраст, дори са решили да поведат лично новата инициатива. За информация на читателите от третата възраст, вестник Русенски Айдук публикува новите разпоредби.

1. Пенсионери над 70 години им се забранява да излизат във светлата част на денонощието с изключение на посещение до кварталната бакалия.
2. При излизане от вкъщи, те се задължават да се движат с поне 5 км в час и да не са извън техния дом повече от 50 минути.
3.Пенсионери над 60 години имат право да излизат повече, но нямат право да вървят по главните улици на града, за да не смущават младежите и туристите.
4.Общината отпуска специални автобуси за скъпите ни хора от третата възраст.

По горните правила не са задължителни за пенсионери с модерни виждания, про-европейски разбирания и  гласуващи за партии, които не надвишават 99 години история  ( тези гласуващи за партията Столетница ще бъдат на строг режим)

Източник Вестник Русенски Айдук.
« Последна редакция: април 30, 2008, 10:26:32 от спиро » Активен
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW
« Отговор #9 -: април 30, 2008, 10:25:26 »

Ако може и да им забранят да гласуват би било мечта!

А това иначе бие леко на кретенска червена пропаганда Smiley Все едно е извадено от в-к "Трета възраст" Smiley
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3192

Профил
« Отговор #10 -: май 01, 2008, 03:50:47 »

Cheesy Cheesy Cheesy
Активен

Във форума се ражда истината.
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #11 -: май 01, 2008, 10:15:10 »

Аз не знам с какви очи гледат тези, които не виждат млади хора в Русе! Днес излизах между 6 и 8 вечерта - е по центъра повече от млади хора нямаше! Градът беше пълен, всички бяха излязли навън заради хубавото време. И младите хора преобладаваха.
Аз съм оптимист за това Smiley
Активен
mart0s
Мастър
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW
« Отговор #12 -: май 02, 2008, 12:40:28 »

Ем и аз вчера от 8 и 30 до 23 и 30 някъде бях по центъра и много млади хора но уви има и хора които не мислят така Smiley
Активен
Cobaca
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 148

Профил
« Отговор #13 -: май 03, 2008, 09:14:16 »

Относно Стара Загора мой приятел беше наскоро там за 2-3 дни ем какво да види малко градче със един булевард голям нищо кой знай какво както се тръби тук и там.. Smiley

Най-са ми любими такива дечица като теб. Grin  Просто ей така ти реши, че щом твоят познат казва и хоп Стара Загора става с един булевард само.  Cheesy Как може без да си проверил, да се ръководиш от слухове?  Grin

СТАРА ЗАГОРА

1 БУЛ. НИКОЛА ПЕТКОВ 
2 БУЛ. РУСКИ 
3 БУЛ. ПАТРИАРХ ЕВТИМИЙ 
4 БУЛ. ЦАР СИМЕОН ВЕЛИКИ 
5 КРАЙРЕЧЕН БУЛЕВАРД 
6 СЛАВЯНСКИ БУЛЕВАРД 

Източник: www.bgmaps.com

Друго, което не ми харесва в теб е онази черта, която виждам във почти всеки русенец. Значи да уточня първо. Работя в София в една фирма. Когато дойде нов колега винаги го питаме от къде е.  Работя HR. Това което ми прави впечатление е, че още с идването си всеки русенец точно като теб започва с оплакването за града си, че запдал и нам кво си. Ето това ме дразни.

Ето виж си само първото изречение:
Цитат
Това е един голям проблем, който обхваща проблемите не само на Русе, но и на много градове, които са със затихващи функции.

Принципно чета този форум, но се въздържам от форумни изяви, но тук нямаше как да не се обърна към теб с молбата да не гледаш чуждия двор и да не го плюеш без да си наясно, защото е смешно гледайки отстрани.

Русенци нека сме малко по-оптимистично настроени!  Smiley
Активен
mart0s
Мастър
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW
« Отговор #14 -: май 03, 2008, 09:45:01 »

Ей чоек аз се радвам че съм те предизвикал някак си да учаСТВАш във форумните ни изяви, но да уточня във първия цитат да можело е да се консултирам с bgmaps.. , но във втория просто не си ме разбрал. Искам да каже че освен Русе има и такива проблеми,от които страдат градове със затихващи функции. Не разбирай по никакъв начин че Русе е със ЗАТИХВАЩИ ФУНКЦИИ !!!

ОК?!?  Cheesy
Активен
Страници: [1] 2 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.083 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)

Google e прегледал тази страница август 31, 2019, 04:21:45