Страници: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 56   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Демографски разсъждения - Русе  (Прочетена 337966 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
JMM
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 871

Профил
« Отговор #495 -: август 15, 2014, 01:26:49 »

Свикнал съм да разсъждавам и да търся логика в информацията на която попадам. За мен въпросния весникарски материал е с много подозрителна достоверност.
За София, Пловдив, Бургас и донякъде Варна, намирам логика поради наличието на икономика в тези населени места. Но хайде да ми обясни някой, заселвайки се в "Ахелой, Ахтопол, Несебър, Обзор, Поморие, Приморско, Свети Влас, Созопол, Царево и Черноморец." с какво точно би се занимавал човек - вероятно в сферата на туризма ?! Но не ми е известно сервитьори и бармани да закупуват имоти по морето и да се заселват при сезонния характер на работата ...
В материала четем: "Най-голямо увеличение в необластен град има в Несебър. Там жителите са се увеличили с 524 човека." - Какво биха работили нови 524 жители на Несебър?! Това прави 524 нови работни места в Несебър ... Или това може би са пенсионери с висока покупателна способност, решили да прекарат остатъка от живота си на спокойствие по морето ...
А как ви звучи : "В Свети Влас жителите за година са се увеличили с 230 души."
230 нови работни места в Свети Влас ... Ако тези хора имат семейства, ще им трябват училища, детски градини ...
А какво би работил човек в :" Балчик, Рила, Костандово, Долна Баня, Николаево и Стралджа." , за да има мотив да се засели трайно ...

Като заключние, предполагам че подобна 'информация' поднесена чрез някой медии цели да раздвижи имотния пазар и неразпродадените отпреди кризата недвижими имоти да намерят купувачи.
« Последна редакция: август 15, 2014, 01:33:14 от JMM » Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1427

Профил
« Отговор #496 -: август 15, 2014, 03:08:35 »

Аз пък откривам логиката на подобни демографски тенденции, по курортните градове на морето се заселват хора, които или не работят или имат свободни професии със високи доходи, точно Св.Влас и Сл.Бряг са най-актуалните в последните години. А Несебър си е Сл.Бряг и Св.Влас, лично  познавам хора /българи/ постоянно живеещи там, а не са раждани там. За Николаево, а май и за Стралджа знам, че имат култови цигански махали, вероятно там е разковничето.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2397

Профил
« Отговор #497 -: август 16, 2014, 09:28:09 »

Свикнал съм да разсъждавам и да търся логика в информацията на която попадам. За мен въпросния весникарски материал е с много подозрителна достоверност.
Въпросният материал не е просто "вестникарски" материал, а е справка в Националния регистър на населените места на Националния статистически институт. По-официална информация в държавата няма. Ето за Русе: http://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=4128&ezik=bul

Разбира се, че е нормално малките населени места по морето да растат. Макар и сезонен, поминъкът там си е сериозен. Нещо като "лято година храни". Слънчев бряг вече например има постоянно население. Познавам хора, които живеят за постоянно там. Русенци пък познавам, заселили се в Обзор. 

А данните в статията накрая за големината на градовете са за 2012 г. Към 31.12.2013 г. положението е следното: София - 1 221 292, Пловдив - 341 041, Варна - 335 819, Бургас - 199 364, Русе - 147 817, Стара Загора - 137 834 и Плевен - 103 122 жители.
Активен
JMM
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 871

Профил
« Отговор #498 -: август 16, 2014, 12:03:59 »

Въпросният материал не е просто "вестникарски" материал, а е справка в Националния регистър на населените места на Националния статистически институт.

Напомням, че началото на темата тръгна от линк към онлайн изданието на вестник "Монитор", а аз не считам вестник "Монитор" за пресцентър на Националния регистър на населените места към Националния статистически институт.
Това, че статия във вестник "Монитор" се позовава на справка от Националния регистър на населените места не означава, че материала като цяло не е "вестникарски", както и по никакъв начин не отричам и не оспорвам достоверността на статистиката на Националния статистически институт, а търся логика и разсъждавам за вероятните мотиви на в."Монитор" за това с което ни информира.

...нормално малките населени места по морето да растат. Макар и сезонен, поминъкът там си е сериозен. Нещо като "лято година храни"
Съдейки по живота на мои познати, работещи в туристическия бранш на Гърция и Испания, там без помощите от държавата извън сезона, положението им никак не е розово. И в Гърция и Испания, сезонът е по дълъг от този на нашето Черноморие, но явно в България се печели повече ...  Smiley
Активен
dunav_rousse
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 434

Профил Ел. поща
« Отговор #499 -: август 16, 2014, 04:03:03 »

За разтеж май е прекалено оптимистично да се мисли! Но вярвам, годината в която за първи път ще видим нулев спад е близо. И мисля подобна стабилизация е крайно необходима имайки предвид перманентната загуба на население от 85та насам! Статията не е лоша, напротив, доста информативна е. Би било любопитно в края на годината да видим данни и за 2014та.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #500 -: август 16, 2014, 05:10:50 »

Съдейки по живота на мои познати, работещи в туристическия бранш на Гърция и Испания, там без помощите от държавата извън сезона, положението им никак не е розово. И в Гърция и Испания, сезонът е по дълъг от този на нашето Черноморие, но явно в България се печели повече ...  Smiley
Има голяма разлика между това да си просто наемен работник в туристическата индустрия, както вероятно са твоите познати и това да си жител на въпросните населени места и да имаш някакво бизнесче по време на сезона. То и сега, всяко лято, хиляди русенци отиват да работят по морето, но след края на сезона се прибират, щото са наемни работници. Аз също имам познати, софиянци са и държат магазин точно в едно от тия малки курортчета. Лятото са на морето (те не са се преместили, може би защото все пак са от София), уж се оплакват, че "сезона бил слаб", но като ми казаха за каква печалба става въпрос, тия хора при едно правилно разпределение на финансите могат целогодишно да си живеят там и дори ще им бъде съвсем прилично. Та това ми е думата - по морето е пълно с разни бизнесчета от всякакъв тип, които съвсем спокойно си генерират сносна печалба без много напъване. Лека полека някои от тия хора се заселват там. Както казах - Слънчев бряг вече не е курорт, а реално населено място. И хората, живеещи там са от цялата страна.
За разтеж май е прекалено оптимистично да се мисли! Но вярвам, годината в която за първи път ще видим нулев спад е близо. И мисля подобна стабилизация е крайно необходима имайки предвид перманентната загуба на население от 85та насам! Статията не е лоша, напротив, доста информативна е. Би било любопитно в края на годината да видим данни и за 2014та.
Дай Боже да овладеем свободното падане! Това може да стане само с работеща икономика обаче.
Активен
Cobaca
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 148

Профил
« Отговор #501 -: юни 07, 2015, 10:05:27 »

Поредните 2 кофти статии, на които попадам:

Населението на Русе се топи! Намаляваме с по 6 души на ден
http://www.dunavmost.bg/Ruse/Video/6499-naselenieto-na-ruse-se-topi-namalyavame-s-po-6-dushi-na-den

Русе се стопи с още 2099 души
http://www.dunavmost.bg/Ruse/News/16624-ruse-se-stopi-s-oshte-2099-dushi

Дори няма да ги цитирам, нарочно!  Grin
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #502 -: юни 08, 2015, 12:23:40 »

Олигофренски сайт!
Активен
Cobaca
Full Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #503 -: ноември 06, 2015, 05:58:30 »

Кога ще е следващото преброяване?
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #504 -: ноември 07, 2015, 12:32:15 »

По принцип се прави на 10 години. Следващото преброяване е определено от Националния статистически институт за 2021 г.
Активен
Cobaca
Full Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #505 -: ноември 08, 2015, 05:57:01 »

Според мен в България единственият град, който реално расте е София. При всички други големи градове се правят надписвания при преброяването, което между другото е нож с две остриета. Например надписваме населението на града, като да речем пишем, че Пешо от третия етаж не е в София или Барселона, а в Чародейка. Така всеки преброител с "номерът" си, е метнал НСИ с поне 10% и какво излиза накрая?! Grin Излиза, че от правителството не отпускат допълнително средства на Русе, защото там населението си намалява плавно поради демографската криза (което е неизбежно в България), а не главоломно поради икономически причини. Така порочният кръг се затваря и на следващото преброяване Данка преброителката ще си вдигне просто "номера" от 10% на 15%. Резултатът е ясен, нито жители, нито средства от София.. Angry Такива ми ти неща ми се въртят в главата на мен.
« Последна редакция: ноември 08, 2015, 06:01:27 от Cobaca » Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #506 -: ноември 09, 2015, 08:21:33 »

Нещо не си наясно - точно Русе, заедно с Плевен, са единствените от големите градове, за които последните няколко преброявания показват, че населението сериозно намалява.
« Последна редакция: ноември 09, 2015, 08:24:15 от Русенец » Активен
Cobaca
Full Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #507 -: ноември 12, 2015, 05:13:19 »

Нещо не си наясно - точно Русе, заедно с Плевен, са единствените от големите градове, за които последните няколко преброявания показват, че населението сериозно намалява.
Как няма да намалява, като градът се управлява от хора, които не разбират нито от финанси, нито от икономика, нито говорят езици различни от българския?
Аз откъде бих започнал, вместо да правя площади с плочки, евтини лампи и пейки.
Бих заложил на рекламата, за да привлека сериозни инветситори, а от там и хората ще дойдат.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #508 -: ноември 12, 2015, 08:44:34 »

Виж сега, "сериозни инвеститори" с реклама няма да дойдат, те си правят собствени проучвания. Cheesy При лошата бизнес среда в България поначало е трудна работа.
Градът намалява, защото това е част от цялостен процес, водещ до обезлюдяването на цяла Северна България. Подобни процеси се компенсират само с адекватна държавна политика, но засега управниците в София не дават надежда, че нещо наистина ще се промени.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #509 -: ноември 20, 2015, 06:22:31 »

Едно сравнение на населението на Русе и следващата ни Стара Загора. Всеки вижда ясно какви са тенденциите. Може би следващото преброяване ще сме все още пети, но по-следващото сме със сигурност шести, ако продължи третирането на Северна България като заден двор на държавата. Вижда се и че времето на хлора (1985-1992), когато имаше истерия и хората бягаха от Русе, ни е ударило доста сериозно демографски. Всъщност, именно тогава Стара Загора стапя разликата.

година                           Русе       Стара Загора    разлика
1965 (преброяване)         128 888         88 621            40 267
1975 (преброяване)         159 578       122 277            37 301
1985 (преброяване)         185 440       150 302            35 138
1992 (преброяване)         170 038       150 518            19 520
2001 (преброяване)         161 453       143 420            18 033
2011 (преброяване)         149 642       138 272            11 370
2014 (текуща статистика) 147 055       137 729             9 326
http://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=4128&ezik=bul
http://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=4515&ezik=bul
Активен
Страници: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 56   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.141 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)

Google e прегледал тази страница юни 11, 2024, 06:54:39