Добре дошъл/дошла,
Гост
. Моля,
въведи своето потребителско име
или
се регистрирай
.
Изгуби ли
регистрационния е-мейл?
Live Web Cam Rousse
Всичко за Русе
»
Русе / Rousse
»
Демографски разсъждения - Русе
Username:
1 Час
1 Ден
1 Седмица
1 Месец
Завинаги
Password:
Начало
Помощ
Търси
Календар
Сигнали за кмета
Вход
Регистрация
Страници:
1
2
3
[
4
]
5
6
...
56
Надолу
« назад
напред »
Изпечатай
Автор
Тема: Демографски разсъждения - Русе (Прочетена 342275 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
n00b
Hero Member
Неактивен
Публикации: 2274
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #45 -:
април 07, 2008, 09:39:47 »
Хаха ебаси ташака...
Четири дни след представянето на доклад за състоянието на междуетническите отношения в Съвета по демографските въпроси, чийто председател е вицепремиерът Емел Етем, никой не се разпознава като автор на извода: "Колкото повече ДПС упражнява власт, толкова повече намаляват негативните настроения спрямо турците." Фразата е в контекста на анализ на негативните стереотипи относно турците. "Ясно е, че българското общество отрано е напипало решението: включването на турците в демократичното представителство посредством политическа партия", се казва в доклада и се допълва, че упражняването на власт от страна на ДПС "снема тревогите в обществото".
Изясняването на авторството на фундаменталните заключения се оказа истински лабиринт. Докладът е изготвен от дирекция "Етнически и демографски въпроси". Първата му част е съкратен и редактиран вариант на анализ, изготвен от Центъра за социални практики и GFK - България, пише в увода на документа. От GFK обясниха, че са правили само теренните проучвания. Ръководителят на Центъра за социални практики Евгений Дайнов каза за "Дневник", че е бил дописан и че не е правил такива изводи. "Измислици и това е", заяви той.
Представители на неправителствените организации, които също участват в съвета по демография, съобщиха пред "Дневник", че се притеснени от изводите на доклада - хвалебствени за турското малцинство и подценяващи ромските проблеми. Според Деян Колев от Център "Амалипе" - Велико Търново, който на същото заседание е избран за зам.-председател на съвета, въпросното заключение е пришито към анализа и противоречи на извод, направен на съседна страница. Там пише, че "от 2005 г. се наблюдава бавно нарастващо недоволство сред българската общност от "прекомерното" присъствие на турци във властта в районите с концентрация на турско население", както и че "българското общество реагира остро на случаи, в които привижда неправомерно (несправедливо) фаворизиране на турците по отношение на властта".
Представители на ромските организации са възразили срещу много от изводите и поискали да представят писмено аргументите си "против". От държавната институция обаче им обяснили, че докладът е само за информация и няма да се правят корекции. Представител на гражданска организация задал конкретен въпрос за извода, свързан с пребиваването на ДПС във властта, отговорили му с "благодаря".
Според НПО-тата в анализа няма разграничение между отношението към партията ДПС и към етноса турци. Премълчава се и фактът, че общественото мнение е точно противоположното заради "обръчите" от фирми, проспериращи заради властта, с която разполага ДПС, заявиха от фондация С.Е.Г.А.
От пресцентъра на дирекцията по етнически и демографски въпроси обясниха, че спорният извод е от оригиналния доклад на Центъра за социални практики (на Дайнов). Според тях от документа са съкращавани само емпирични данни, заключенията не са редактирани.
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен
Публикации: 3466
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #46 -:
април 08, 2008, 11:21:47 »
Ще се отклоня малко от темата, за да изкажа положителните си впечатления от Русе след поредното си пребиваване. Хубаво го е казал Канети на времето, ама аз сега го видях и наживо и то за пореден път. След като преди около 2 месеца се сблъсках с испанска, английска, руска и румънска реч (последните 2 едва ли очудват някого), този път случката ми се повтори с още по екзотични езици и то съвсем непринудено. Петък е, около 21:00, слизам до магазина за бира. Маршрутът ми е от сладкарница Неделя до Миринекс (до ИТ). Резултатът - едва се добрах до там от тълпата англичани през които минах (и купена бира разбира се
). Събота, маршрут автогарата -> центъра, по Борисова. В насрещното движение орда скандинавски костюмирани тинеджъри тичащи нагоре по булеварда без ясна цел и закономерност. Неделя на обяд, площад свобода, вали силен дъжд, 3 францизойки брутално ми секат пътя, приказвайки най-еротичните неща, които някога съм чувал (просто така си звучи езика, бъкел френски не знам, освен една определена фраза, дето сички я знаем). Е как да не се накефиш! И в интерес на истината не чух тоя път румънска реч
Сега може да се върнем към темата за циганите и турците
П.п. в Автобуса за Варна също имаше доста англичани. Трябваше да им кажа да си останат на по-хубавото място и да не пътуват... За кво ли им е било?
Активен
Във форума се ражда истината.
deian
Hero Member
Неактивен
Публикации: 2875
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #47 -:
април 09, 2008, 08:37:00 »
Цитат на: rosen_linov в април 08, 2008, 11:21:47
... орда скандинавски костюмирани тинеджъри тичащи нагоре по булеварда без ясна цел и закономерност...
Финландци преобразиха детска градина "Зора". 2500 километра прекосиха 31 младежи от Финландия, за да обновят Специална детска градина “Зора”. Доброволците учат в християнска гимназия и са в Русе по покана на Църквата на адвентистите от седмия ден.
Активен
niki67
Гост
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #48 -:
юни 08, 2008, 01:39:52 »
Нали се запознавам с форума, чета стари теми:)
Много ми хареса това, което сте писали тук, и много ме кефи, дето Русе се увеличава като население, като млади хора и дето се раждат повече деца с всяка следваща година.
Шокиран бях при предпоследното си идване в Русе, когато няколко човека - русенци, ми разправяха, че градът бил станал 50 хиляди души. Аз още тогава им казах, че тва е абсурд, но те твърдяха убедено, че е така. Други пък ми разправяха, че айде и да не е 50, но при всички положения бил под 100 000.
Радвам се, че това са пълни глупости явно. Тук в този форум пише, че Русе е около 170х, което е супер, ако е вярно. Разбира се, при цялата условност на нещата, както правилно казва Митака - сега не е комунистическо, жителства няма и никой не може да каже точната бройка.
На много места прочетох, че се радвате, дето Русе бил петия град. Когато аз бях ученик и студент, Русе беше четвъртият град и твърдо имаше 200 000 население /че и повече/. Хлорът му разказа играта, тогава напуснаха града много хора, и наистина градът беше доста зле по него време. Надявам се пак да стане четвъртия град, макар че, както много правилно казват доста форумци, не е важно кой е по големина, а на кое място е по стандарт на живот. Макар че, в аборигенска страна като България нещата общо взето са зависими - колкото е по-голям градът, толкова е по-висок стандарта. Изключение прави може би само Пловдив. Иначе, най-високия стандарт безспорно е в София, и , хм, може би във Варна - за там Роската да каже
Активен
Митака
Hero Member
Неактивен
Публикации: 1152
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #49 -:
юни 08, 2008, 06:00:11 »
Сори, но хич не съм привърженик на теориите, че Русе имал някога 200 хиляди население и повече. Това са същите градски легенди , само че от онова време. И къде са били тези хора? Тогава почти не съществуваха кварталите Дружба и Чародейка. Квартали, в които в днешно време живеят около 50 хиляди души. Сещам се как по онова време в града не можеше да срещнеш жив човек ,освен по празниците на митинги, когато всички се задължаваха да присъстват. Целият град се изсипваше по задължение по Александровска и от там впечатленията на по-възрастните, че градът тогава бил много пълен.
«
Последна редакция: юни 08, 2008, 06:27:56 от Митака
»
Активен
denko
Newbie
Неактивен
Публикации: 47
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #50 -:
юни 08, 2008, 09:58:39 »
Цитат на: niki67 в юни 08, 2008, 01:39:52
градът бил станал 50 хиляди души [...] всички положения бил под 100 000 [...] имаше 200 000 население /че и повече/
Не. Към 175к е по постоянен адрес
според ГРАО
. Никога не е бил 200к.
По време на Освобождението е бил най-големия град в княжеството, но тогава мащабите са били други, а и след това бързо е изгубил темпове.
Цитат на: niki67 в юни 08, 2008, 01:39:52
не е важно кой е по големина, а на кое място е по стандарт на живот
Да, стандартът на живот е по-важен. И то важен като абсолютна стойност—не е толкова интересно на кое място се класираме сред другите български градове.
Цитат на: niki67 в юни 08, 2008, 01:39:52
колкото е по-голям градът, толкова е по-висок стандарта
Според мен тази връзка не е причинно-следствена. Дори обратната зависимост ми звучи по-реална: колкото повече се вдига стандартът на живот на едно място, толкова повече хора отиват да живеят там.
Активен
niki67
Гост
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #51 -:
юни 08, 2008, 10:02:34 »
Митак, извинявай, но не си никак прав. Също и Денко - че нямало 200х. Първо, това не са теории, а официални статистики. Второ, Дружба и Чародейка ги имаше. Не съм чак толкова стар, колкото си мислиш
- като бях в 9-ти клас, вече ги имаше и двата квартала и Русе си беше толкова голям по територия, колкото е и сега. И със сигурност минаваше 200 000 души. Има си официални данни. И хора имаше навсякъде - и по заведенията, и по улиците - не само по главната.
Дори трябва да ти кажа, че тъй като заведенията не бяха толкова много, колко са сега, често в тях нямаше места и трябваше да се чака на опашка, за да влезеш:) Е питай Ортодокс да потвърди - той е по-голям от мен:)
Не говорете така наизуст. Постът ти не се базира на никакви данни;)
Денко, писал съм изрично, че връзката между големината на града и стандарта важи в държави като Бълрия само. Естествено, че не трябва да има такава зависимост, но у нас има. Или ще отречеш, че стандартът на София е в пъти по-висок от тоя на всички останали градове - както е в пъти по-голямо и населението й?
«
Последна редакция: юни 08, 2008, 10:05:34 от niki67
»
Активен
denko
Newbie
Неактивен
Публикации: 47
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #52 -:
юни 08, 2008, 10:40:28 »
Дай линк за 200к в официални статистики.
Причината София да е голяма е високият стандарт още от комунизма. Не че стандартът е висок заради многото народ, а многото народ идва заради високия стандарт. (Оспорвам това кое кое поражда, а не наблюденията ти.) Още повече, тези тълпи от прииждащи вече се превръщат в проблем и влошават качеството на живота, градът се задушава.
Активен
Митака
Hero Member
Неактивен
Публикации: 1152
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #53 -:
юни 08, 2008, 07:01:09 »
Цитат на: niki67 в юни 08, 2008, 10:02:34
Митак, извинявай, но не си никак прав. Също и Денко - че нямало 200х. Първо, това не са теории, а официални статистики. Второ, Дружба и Чародейка ги имаше. Не съм чак толкова стар, колкото си мислиш
- като бях в 9-ти клас, вече ги имаше и двата квартала и Русе си беше толкова голям по територия, колкото е и сега. И със сигурност минаваше 200 000 души. Има си официални данни. И хора имаше навсякъде - и по заведенията, и по улиците - не само по главната.
Дори трябва да ти кажа, че тъй като заведенията не бяха толкова много, колко са сега, често в тях нямаше места и трябваше да се чака на опашка, за да влезеш:) Е питай Ортодокс да потвърди - той е по-голям от мен:)
Не говорете така наизуст. Постът ти не се базира на никакви данни;)
Напротив, постът ми се базира именно на данни.
Навремето съм кандидаствал с география на България и съм ползвал различни източници. В някои от тях се споменаваше просто за сравнение, че през 1985 г. градът е бил 184 хиляди. Никога не съм попадал на официална статистика, че градът е бил над тази цифра. Аз разчитам именно на данни, а не на легенди.
В Чародейка не съм ходил много често по онова време, но до Дружба ходих всеки ден, тъй като родителите ми имаха "щастието" да строят кооперация там. Кварталът бе завършен едва към 92-93-та година. До тогава беше строителна площадка и изобщо не живееха толкова много хора, колкото живеят там сега. Някъде дори имам стара карта от 80-те където 2-та квартала липсват.
«
Последна редакция: юни 08, 2008, 07:28:07 от Митака
»
Активен
niki67
Гост
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #54 -:
юни 08, 2008, 07:23:42 »
Хм, наистина като рових в Интернет, данните показват, че си прав, Митак. Извинявай. Явно ние сме учили по неверни данни, щото съм сигурен, че в учебниците пишеше, че Русе е 200х, Варна - 300х, Пловдив - 500х, а София - 1,1 млн. Става въпрос за 1980-85г.
Сигурен съм, че така сме го учили, затова така писах.
Но със сигурност беше на 4-то място Русе. За това поне мисля, че спор няма.
Бе, вие Европейското не гледате ли?
Аз отивам да си догледам мача:)
Активен
Митака
Hero Member
Неактивен
Публикации: 1152
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #55 -:
юни 08, 2008, 07:29:15 »
Съгласен съм, че градът е бил 4-ти, но е станал 5-ти не защото се е смалил, а защото Бургас е нарастнал значително.
Активен
niki67
Гост
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #56 -:
юни 08, 2008, 09:00:20 »
Дано е така. В края на краищата, не е толкова важно какво е било, а какво ще бъде. Митко, по-добре кажи истина ли е, че в момента Русе е към 170х. Нали не са верни ужасните простотии, които чувам от някои русенци, че градът бил останал към 50х души, а други казват - под 100. Не знам откъде ги измислят тези глупости. Аз като идвам в Русе, нямам впечатление да е намалял - напротив, както ти казваш, Митко, дори хората по улиците и особено младите, са се увеличили според мен. Но разбира се, не съм ги броил де
Активен
спиро
Full Member
Неактивен
Публикации: 246
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #57 -:
юни 08, 2008, 11:11:55 »
Да Дружбите са били лозя едно време. Моето семейство е имало лозе в Дружба 3, точно на мястото на дългия блок в центъра на квартала от отсрещната страна на улицата на Бърза Помощ. Той май е и първия в Дружба 3. По-късно в края на 70те и през 80те години всичките лозя в Дружбите са били взети от държавата като на много от хората им бива дадена земя (която е всъщност само за временно ползване) по пътя Русе-София до гарата на Долапите. Всъщност града е бил много по-малък. Да кажем през 50те години, където е Възраждане по Алеите всичко е било къщи. Плиска даже не е била асфалтирана, а е била кален път. Парка също го е нямало такъв какъвто е сега (баба ми е била бригадирка и са садили много от дърветата в парка). Здравец е било ниви, лозя и бостани. На север града е стигал до ЖП Линията, а на запад долу горе където е сега без индустриалната зона. Въобще като население града се е увеличил много по-време на комунизма заради миграция на хора от околните населени места. После през 1980те обгазяванията тотално са разбили града. Чувал съм, че към 20% от Бургас, Стара Загора са хора от Русе. Не знам до колко е вярно.
Активен
Bulls make money, bears make money, hogs get slaughtered.
niki67
Гост
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #58 -:
юни 08, 2008, 11:43:59 »
Ми до голяма степен е вярно - по него време беше наистина кошмар и много хора избягаха. Често се случваше плътна пелена отровен газ да застеле града и наистина не се дишаше.
Аз оттогава най-харесвам именно Дружба като кварталът с най-чистия въздух. И понеже е нависоко, от там се открива страхотна гледка към целия град, и особено вечер е истинска феерия. Като живеех в Русе, винаги много ме дразнеше отношението на повечето съграждани към тоя квартал - заедно с Чародейка се смяташе за най-лошия, бил много далеч, бил извън града и така нататък. Всъщност разстоянието от хотел Дунав до последния блок на Дружба 3 е точно 4 км - в София с такова разстояние изобщо не излизаш от центъра
В смисъл, че никак не е далеч. И с тролея са колко спирки? - ако го вземеш от Сердика, Кръговото, Пазара, Платките, СБА и последната - значи 5 спирки.
Интересно дали се е променило мисленето на русенци по отношение на Дружба или още си е такова?
Активен
фараша
Hero Member
Неактивен
Публикации: 1432
Re:Демографски разсъждения - Русе
«
Отговор #59 -:
юни 09, 2008, 10:35:18 »
Отскоро съм тук и не мога да преценя отношението към Дружбите. Май не е чак толкова негативно. По едно време се смяташе се за младежкия квартал на русе. Предразсъдъци има към Чародейките.
Относно разстоянията - от последните блокове на Дружба до х-л Дунав са ок. 4,3 км /по пътя/. По софийскитя аршин точно 4,3 км е разстоянието от ЦУМ до първата метростанция в Люлин/след тунела/, а от ЦУМ до стадион Герена е 3,5 км. Дали е много или малко вие си преценете. За мен е достатъчно за да се смятат Дружбите за сравнително отдалечен квартал от центъра. Все пак са на 2-ро място в града, защото от крайните блокове на Здравец-Изток до Дунав са 4,6 км.
Активен
Страници:
1
2
3
[
4
]
5
6
...
56
Нагоре
Изпечатай
« назад
напред »
Отиди на:
Моля, избери:
-----------------------------
Live Web Cam Rousse
-----------------------------
=> Новини / News
=> Препоръки, идеи, мнения / Tips, ideas, opinions
===> За форума
===> За камерите
=> Проблеми с камерите / Problems with webcams
-----------------------------
Всичко за Русе
-----------------------------
=> Русе / Rousse
===> Фотонаследство
===> Здравеопазване / Health Services
===> Русезнание и Образование / Education
===> Да помечтаем относно бъдещето на Русе
=> Инфраструктурни проекти / Infrastructure projects
===> Големи търговски центрове /Mall/
=> Индустриален парк - Русе / Industrial park - Rousse
=> Недвижими имоти в Русе
=> Културният живот в Русе / Cultural life in Rousse
=> Заведенията в Русе
=> Транспорт / Transport
=> Спортният живот в Русе / Sports in Rousse
===> Футбол / Football
===> Баскетбол / Basketball
===> Волейбол / Volleyball
-----------------------------
Общ Форум
-----------------------------
=> Общи приказки / General talk
===> Празници / Holidays
===> Срещи
=> Река "Дунав" / Danube River
Зареждане...