Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Другите за Русе  (Прочетена 97973 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4759

Профил Ел. поща
« Отговор #240 -: март 05, 2018, 11:06:20 »

Да, действително часовникът работеше и сигнализираше и преди време, но после звукът на кръгъл час изчезна (иначе часовникът пак си работеше, мисля). Добре е, че сигналът пак звучи, но все още не сме постигнали онова, което е било в царска България. Може би не е известно на част от форумците, но в онези времена този часовник е бил синхронизиран с другия, който е западно от площада, на сградата на Инспекцията по труда, срещу бившия хотел Тетевен. (Мисля, че този часовник засега изобщо не работи.) Направено е било така, че на кръгъл час двата часовника едновременно са издавали еднакъв звуков сигнал, тоест получавало се е нещо като стерео озвучаване на площада... Smiley

Впрочем, щом така или иначе се е получил офтопик (тази тема е предназначена за мнения относно Русе от жители на други български населени места, както и на граждани на други държави), поне да го продължа малко с интересна информация относно русенските градски часовници.

Цитат
Русе е пионер в изграждане на градски часовници. В началото на миналия век тук е издигната часовникова кула. Тя е засегната от артилерийски снаряд по време на Първата световна война и през 1919 г. общинската управа решава да я събори. От нея са запазени снимки и интересен арабски текст върху мраморна плоча. От превода на седемредовия надпис се узнава, че в града на двете реки (Дунав и Русенски Лом) по времето на Султан Селим III и русчушкия управител Исмаил Ага е поставен на 2 януари 1806 г. “тоя изкусно изработен часовник, за да стои на високия хоризонт, обединил вселената с обявяването на времето с гласа на молитвата“.

На много от новите русчушки сгради, строени по западен образец, се поставят големи часовници. Отново първият градски часовник, поставен у нас след Освобождението, тръгва в Русе.

Такива сгради с часовници в Русе са:

• Часовникът на банка ,,Гирдап''
  • Часовникът на Регионална библиотека ,,Любен Каравелов''
  • Часовникът на сградата на Община Русе
  • Часовникът на ЖП Гара Русе
  • Часовникът на сградата на Инспекция по труда Русе

От тези пет часовника три са от времето на царска България и са по-интересни и ценни в исторически план: този на Гирдап, на библиотеката и на Инспекцията по труда. Спомням си, че преди време гостуващ в Русе германец беше казал, че русенци не могат да оценят какво имат като градски часовници, защото в неговия град (Кьолн или Мюнхен, не помня точно) те са два, а Русе има три...

Иначе горният цитат е от тук:

https://gradskitechasovnicinaruse.alle.bg/градските-часовници/

На страницата има кратки сведения за всеки от изброените часовници - който се интересува, може да хвърли един поглед...

« Последна редакция: март 05, 2018, 11:54:03 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #241 -: май 06, 2018, 08:41:44 »

Първи впечатления на варненец от Русе, препубликувани от форума на Skyscrapercity.com. Прав е и в похвалите, и в критиките. Дано поводите за първото да се увеличават с времето, а за второто да стават все по-малко...

Цитат
Честит празник, русенци!!! Случайност или не, но днес ми беше първото посещение на града. Нямате тема за първи впечатления, затова ще пиша тук накратко. Градът е много зелен и много ми хареса центърът около общината и театъра. Има доста фонтани, което е плюс. Малко лошо впечатление ми направиха сградите, които се рушат, а иначе са много красиви. Понеже много често посещавам Силистра и там има градина покрай Дунава, очаквах, че и тук ще има такава. След дълго лутане намерихме парк с една красива ваза на входа и влакче за разходка. За съжаление навътре паркът е в ужасно състояние и изобщо не е открит към реката, което е голяма глупост. Имахме голям мерак да видим Дунава,но след като видяхме състоянието на стълбите към музея на транспорта, се отказахме. Според мен градът има нужда от красив крайдунавски парк по подобие на Силистра. Иначе като цяло Русе ми направи добро впечатление (имаше естествено неща, които ми се набиха на очи като неподдържаните спирки на Градския, но подобни гледки има навсякъде)... Много ме зарадваха самите русенци, които са много дружелюбни и усмихнати и всички, които попитахме за посока, ни ориентираха и ни пожелаха приятна разходка   .Това е нещо, което е почти невъзможно да чуете във Варна.
Активен

SKCH
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 396

Профил Ел. поща
« Отговор #242 -: септември 17, 2018, 09:18:45 »

Тъй като за съжаление в софийските медии, набедени за национални, рядко има материали за нещо извън София и морето (където и каквото и да е това), споделям тук нещо, което ми направи много приятно впечатление:

https://www.vesti.bg/lyubopitno/puteshestvia/kak-izglezhdaha-bylgarskite-gradove-predi-poveche-ot-30-g-6086403

Клипът към материала също е доста свеж, въпреки че е малко старичък вече: https://www.vbox7.com/play:aa1cab1c9b
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1962

Профил Ел. поща
« Отговор #243 -: септември 18, 2018, 01:22:29 »

Първи впечатления на варненец от Русе, препубликувани от форума на Skyscrapercity.com. Прав е и в похвалите, и в критиките. Дано поводите за първото да се увеличават с времето, а за второто да стават все по-малко...

Цитат
Честит празник, русенци!!! Случайност или не, но днес ми беше първото посещение на града. Нямате тема за първи впечатления, затова ще пиша тук накратко. Градът е много зелен и много ми хареса центърът около общината и театъра. Има доста фонтани, което е плюс. Малко лошо впечатление ми направиха сградите, които се рушат, а иначе са много красиви. Понеже много често посещавам Силистра и там има градина покрай Дунава, очаквах, че и тук ще има такава. След дълго лутане намерихме парк с една красива ваза на входа и влакче за разходка. За съжаление навътре паркът е в ужасно състояние и изобщо не е открит към реката, което е голяма глупост. Имахме голям мерак да видим Дунава,но след като видяхме състоянието на стълбите към музея на транспорта, се отказахме. Според мен градът има нужда от красив крайдунавски парк по подобие на Силистра. Иначе като цяло Русе ми направи добро впечатление (имаше естествено неща, които ми се набиха на очи като неподдържаните спирки на Градския, но подобни гледки има навсякъде)... Много ме зарадваха самите русенци, които са много дружелюбни и усмихнати и всички, които попитахме за посока, ни ориентираха и ни пожелаха приятна разходка   .Това е нещо, което е почти невъзможно да чуете във Варна.

Варненецът просто не е намерил нашата крайдунавска градина - кея. Е, щеше да я хване в неособено добро време за пред гости с тия ремонти, но толкова.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #244 -: октомври 15, 2018, 02:58:59 »

Едно мнение на нерусенец във форума на SkyscraperCity, в което има мимолетни впечатления и с добър, и с не толкова добър характер.

Цитат
Здравейте,
Вчера посетих за кратко Русе и по-точно жп гарата, уникално съоръжение, но няма никаква поддръжка, поне на мен така ми се стори. Тоалетните вътре са под всякаква критика, една такава сграда би трябвало да има външно осветление, което да откроява красотата на сградата. Ако пишем всички заедно на някой, който отговаря за гарата се надявам, че ще си мръднат пръста. Страхотен град и в най-скоро време ще го посетя за една пълна обиколка.
Активен

vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2519

Профил Ел. поща
« Отговор #245 -: октомври 15, 2018, 03:31:27 »

ЖП гарите в България в голямата си част са тъжни места, благодарение на НКЖИ. Аз наскоро минах през гарата в Шумен. Времето не е спряло, върви наобратно  Roll Eyes
Да се върна в Русе. Площада пред гарата също е в лошо състояние, подлеза няма да го споменавам, кръстовището отпред също може да изглежда по-добре. Връзката с автогарата е някакво запуснато място. Продажбата на самата автогара само по себе си беше престъпление срещу града. Та от тази част на Русе, за момента не очаквам нечие добро впечатление. И разбира се, с новите асфалтирани тротоари на "Борисова" ще потрошим тъпомера.
Активен
JMM
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 622

Профил
« Отговор #246 -: април 01, 2019, 10:46:30 »

"Свободен дух в бутилка

Най-големият български крайдунавски град буксува. Добрата новина е, че има всички предпоставки това да се промени"

"Русе има на какво да стъпи. Градът си има големи паркове и една от най-красивите архитектури в която и да е българска централна част. Безработицата е ниска, няколко големи чужди инвеститори го припознават като дом заради наличието на многопрофилен университет и заради местоположението му.

Подобно на останалата част от страната заплатите постепенно растат наред с макроикономическите показатели, а театрите и кината в града привличат повече посетители от средните нива за страната. Денем по улиците (или поне тези, които не са разкопани за ремонт) се разхождат добре облечени хора, кафенетата са пълни и се чува детска глъч – не може да се каже, че деца не се раждат и статистиката го потвърждава. Изобщо в сравнение с другите по-големи градове в Северна България положението на крайдунавския град изглежда завидно. Мотото му "Град на свободния дух" почти звучи на място.

Тогава какво още има да се прави и защо искрата все още не пали огън тук? "

https://www.capital.bg/specialni_izdaniia/kapital_gradove/2019/03/29/3409442_svoboden_duh_v_butilka/?fbclid=IwAR3_qPdqHl4R4JAYfMILPK36pjXHL68kNQMgTDnwhf8-3v03GRyuCTgbn2Y
Активен
JMM
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #247 -: април 01, 2019, 10:49:58 »

"Предприемачът, който обича Русе

Бизнесът на Николай Събев в "Еконт" се простира из цяла България, но той търси начин да помогне на родния си град"

"Историята на Николай Събев започва от Русе. Това вероятно не ви говори много. Затова да го кажем така: историята на "Еконт", шампиона в куриерските услуги у нас, започва от Русе. Централата на една от най-известните български компании продължава да е в крайдунавския град вече 26 години. Самият Събев е мажоритарен собственик както на куриерската компания "Еконт експрес", така и на спедиторската "Еконт транс".

Да остави седалището на фирмата в Русе обаче е съпроводено от много трудности през годините. Проблемът не е един. Но основният е трудността да привлечеш качествени кадри в северния град. "Аз се опитвах да каня хора от София да идват в Русе. Нямат значение парите. Това, което им липсваше в Русе, е средата, в която те са свикнали да са всеки ден", казва Събев. Затова и той решава друго: фирмата да помага на родния си град, като опитва да създаде условия на модерните хора, за да могат да живеят пълноценно дори и толкова далеч от столицата."

https://www.capital.bg/specialni_izdaniia/kapital_gradove/2019/03/28/3409588_predpriemachut_koito_obicha_ruse/
Активен
JMM
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #248 -: април 01, 2019, 10:53:08 »

"Spirit off Ruse

Какво пречи на културния живот в Русе и какви са възможностите той да бъде съживен"

"Първата кинопрожекция в България. Нетипичната за страната архитектура – от модернизъм до сецесион. Мястото, на което е роден и прекарва част от детството си един от големите писатели на ХХ век – Елиас Канети. Родно място на режисьорите Леон Даниел и Любен Гройс, писателите Змей Горянин, Владимир Полянов и Стефан Цанев, художниците Кирил Станчев и Андрей Даниел, диригента Саша Попов. От този град дори тръгва торта "Гараш".

Русе има културна история, с която могат да се мерят само два-три други български града. Защо тогава всичко това бавно и постепенно запада в последните 30-ина години? "

https://www.capital.bg/specialni_izdaniia/kapital_gradove/2019/03/28/3409721_spirit_off_ruse/
Активен
SKCH
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 396

Профил Ел. поща
« Отговор #249 -: април 01, 2019, 11:06:28 »

Тая статия е супер тенденциозна. Операта е супер добра и е на изключително ниво. Театърът се развива положително. Правят се редица събития, десетки конкурси, фестивали и т.н., все неща, които до преди 7-8 годни нямаше. Според мен откак създадоха фондацията "Русе - град на свободния дух" и допуснаха финансиране на конкурсен принцип на културни прояви, нещата драматично се промениха към по-добро. Затова и смятам, че ние сме истинския победител от конкурса за столица на културата - просто при нас останаха много събитя, които на други места се промотираха за състезанието и толкова.
В самата статия се говори за нишови събития, за по-алтернативни събития. Такива също има и е радостно, че има млади и енергични хора, които са се заели да промотират и това. Но не съм съгласен,. че едва ли не няма нищо. В Канети центъра са изнасяли концерти толкова нишови групи, включително от Германия, Австрия. Познавам хора, пътували от София, от Пловдив, специално за прояви там.
Като цяло приложението на Капитал е доста негативно настроено към Русе. Във всеки материал се говори за изостаналост, за проблеми, за демография. А като четеш старозагорското ще кажеш, че там гонят Виена вече. А проблемите им и там не а различни - нито културната програма е по-богата, нито демографски са цъфнали. А там и дума няма за предстоящото закриване на мини и тецове. Ама някой от региона си плаща за реклама. А за Русе по-скоро Прокопиев ще се сдружи с Пеевски, отколкото да пусне оложителен материал по редица прични, предимно свързани с Каолин. Преди 4 години, откогато е последното приложение за Русе (за Пловдив има всеки 2 месеца, за Стара Загора оттогава за 5, за Варна - едва 2), един колега от форума ги беше разобличил, че част от статистиките им за област са дадени като за община. Сега дори не са си правили труда да вкарат статистики - само негативизъм основан на нечие усещане за нещо си. И понеже не са чак толкова много лошите неща, са се фокусирали върху една-две теми.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #250 -: април 02, 2019, 02:53:02 »

Прочетох внимателно статиите и изобщо не съм съгласен, че са "супер тенденциозни". И относно икономиката, и относно демографията, и относно културата. Напротив, учудващо са обективни. Излагат се както положителните съществуващи страни, така и потенциала, а що се отнася до негативите - не се залита в крайности.
Хайде само да не се правим на три и половина - негативните демографски тенденции са факт, депопулацията е факт, загубата на младо и икономически активно население също е факт. За това, че Русе има слаб хинтерланд, което си е проблем, лично аз съм писал в този форум.
За културата - определено има някакво раздвижване, не говоря за "казионната култура", а за неформалната, за по-ъндърграунда, и все пак е недостатъчно. Един Русе от първата половина на 90-те беше много по-богат в това отношение, но и времената бяха други. А що се отнася до това, че "Русе - град на свободния дух" е радвижила културния живот, доста се посмях.

П.П. Не съм чел статиите за Стара Загора и Варна, четох такива за Пловдив, като също смятам, че са доста обективни. А иначе това, че Прокопиев лично заради "Каолин" звъни в редакцията на "Капитал" и диктува на бедните журналистчета да хулят Русе, трепе коча не с лопатата, а с търнокопа направо... Cheesy Cheesy Cheesy
Активен
JMM
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #251 -: април 02, 2019, 07:33:42 »

"Русе: Заключеният тигър

Икономическият потенциал на града е много по-голям от това, което в момента му позволяват демографията и инфраструктурата"

"Когато мислите за Русе, надали си представяте тигър. Градът рядко попада в класациите - независимо дали за икономика или за качество на живот. Но вгледайте се в профила му и ще откриете, че градът има готовност за скок. Той има добри макроикономически показатели, бързо развиващ се индустриален сектор и нелоша география."

"
Това, което не достига на Русе, е периферия, която да го захранва, и инфраструктура, която да го свързва. Съседните общини отчитат безработица от над 25%, както и лоша образователна и демографска структура на населението. Силистра, Разград и прилежащите им общини нямат нужните квалифицирани работници, за да захранят амбициите на Русе, както успяват например съседните области на Пловдив и Стара Загора в Северна България. Както обобщава Явор Алексиев от Института за пазарна икономика (ИПИ), "изолацията на Русе от останалата част на страната не позволява да се разгърне пълният потенциал на областта". "

https://www.capital.bg/specialni_izdaniia/kapital_gradove/2019/03/29/3408452_zakljucheniiat_tigur/

Не разбирам, защо когато се говори за съседни области на Русе се споменават само Силистра и Разград, но не и Търново(градът на 500-те лева, както си го знаят търновци) ?!?!
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #252 -: април 02, 2019, 10:23:01 »

Защото Русе не "дърпа" хора от Търново. До голяма степен двата града са на равна нога икономически. Търновци в Русе няма.
Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1257

Профил
« Отговор #253 -: април 02, 2019, 10:35:22 »

Не разбирам, защо когато се говори за съседни области на Русе се споменават само Силистра и Разград, но не и Търново(градът на 500-те лева, както си го знаят търновци) ?!?!
Защото разликата Търново-Русе не е голяма качествено и количествено, че да формира някаква сериозна трудова или друга вътрешна миграция. Отделно, на национално ниво Търново сякаш се приоретизира като център на Севера/централен/, донякъде за сметка на Плевен и Русе. Реката не е този фактор, който е бил преди век, че да накара хора от половин България да се преместят тук. Оставаме си регионален център и то на средноголям район - Силистра, Разград, малко Търговище и малко Свищовско.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #254 -: април 02, 2019, 04:35:32 »

Друг сериозен проблем пред Русе е близостта на Варна. Практически цяла Североизточна България е в нейната орбита, което пречи на нашия град да има пълноценна зона на влияние.
Активен
Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.148 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.031s, 2q)

Google e прегледал тази страница май 27, 2020, 04:42:05