Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Русенските паметници  (Прочетена 35108 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
rusev_ivo
Гост
« Отговор #60 -: август 26, 2010, 01:12:01 »

Да не го боядисат в оранжево, както паметника пред НДК.  Cheesy
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4605

Профил Ел. поща
« Отговор #61 -: август 27, 2010, 09:10:51 »

Така изглежда Паметникът днес заедно със скелето по него. Надявам се цялостно да го освежат, а не само да закърпят цепката.

Ето тук две и от мен... Embarrassed

http://www.ruseonline.info/smf/otoaeto/t169/msg27671/#msg27671
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1389

Профил
« Отговор #62 -: септември 02, 2010, 01:57:37 »

http://www.facebook.com/pages/Protiv-sbaraneto-na-Pametnika-na-svobodata-v-Ruse/149560165067925#!/pages/Protiv-sbaraneto-na-Pametnika-na-svobodata-v-Ruse/149560165067925?v=wall

Много интересно. Над 450 човека си мислят, че паметника на Свободата ще бъде събарян  Cheesy
Активен
Valentin_K
CSKAr4e
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2035

*
Профил WWW
« Отговор #63 -: септември 02, 2010, 03:17:32 »

Е, такова нещо не бях виждал.  Cheesy Голяма част са горе/долу на моята възраст  Cheesy

П.С: Иска ми се да знам кой е тоя дето я е направил тая група  Cheesy
« Последна редакция: септември 02, 2010, 05:03:01 от Valentin_K » Активен

Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3192

Профил
« Отговор #64 -: септември 02, 2010, 09:35:28 »

Той всъщност е доста умен, тъй като с една пълна глупост, събира голяма посещаемост, от която може да печели от реклама. Познавам такива хора, които ползват ФБ за това, измисляйки абсурдни групи под лозунги, в които няма нищо вярно.
Активен

Във форума се ражда истината.
martin1991m
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 238

Профил Ел. поща
« Отговор #65 -: октомври 12, 2010, 11:29:27 »

господина ми по скулптура го ремонтира и вчира ми показва снимки - бая е било напукано  Azn

и казаха,че най много до 2 -3 дни ще махат скелетата  Cheesy
Активен

Déjales decir que no es de verdad
Sé que nuestro amor siempre durará
Piensen lo que quieran pensar de mí
A mí me da igual
Yo vivo por ti
Valentin_K
CSKAr4e
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2035

*
Профил WWW
« Отговор #66 -: октомври 12, 2010, 11:39:43 »

Явно не са 2-3 дена:

Демонтират скелето от Паметника на Свободата

Днес се демонтира скелето от Паметника на Свободата в центъра на Русе, съобщи арх. Тончо Тончев, главен инспектор по паметниците на културата в отдел "Култура" на Община Русе. Вчера бяха завършени последните дейности от реконструкцията на символа на Русе. Цялата скулптура бе покрита с восъчна емулсия, която ще предпазва фигурата от атмосферните влияния, обясни Тончев. Той припомни, че бе направено конструктивно укрепване на скулптурата. Освен това бе извършено укрепване на самата фигура към гранитния постамент, което според архитекта е трябвало да се направи още при поставянето на скулптурата преди 101 години. Демонтирането на скелето ще продължи повече от един ден.

http://news.ruse24.bg/198169.html
« Последна редакция: октомври 12, 2010, 12:18:28 от Valentin_K » Активен

deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #67 -: март 07, 2011, 02:09:04 »

Цитат
Три паметника с архитектурно-художествено осветление

На три паметника в Русе е поставено архитектурно-художествено осветление в навечерието на националния празник 3 март. Това са паметниците на Ангел Кънчев, на Баба Тонка и Стефан Караджа. Монтажът е извършен от общинското предприятие “Комунални дейности“. Средствата са в размер на 3 000 лева.
http://arenamedia.net/news.php?newsandpromotion_id=11343
Браво, дано оцелее.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #68 -: юли 10, 2011, 01:45:38 »

АRS?  Shocked Cry

От около месец със задоволство забелязвам, че идиотският надпис със спрей върху паметника е почистен. Е, не е идеално - при вглеждане се забелязват следи от боята, но като цяло надписът е премахнат - докато следващият малоумник разклати спрея...
« Последна редакция: юли 10, 2011, 02:10:43 от Orthodox » Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #69 -: юли 12, 2014, 12:39:27 »

Конкурс за паметник на Левски в Русе
15:51  |  11 юли 2014

В Парка на възрожденците в Русе да се издигне паметник на Васил Левски предлагат русенски общински съветници.

Мястото бе посочено от работната група към местния парламент, която обяви избраното предложение за пространство и вида на бъдещия паметник на Апостола, предаде Дарик радио.

Има принципно съгласие за изграждане на фигурална композиция, за чиято направа ще бъде обявен национален конкурс, обясни председателят на сформираната група Искрен Веселинов.

Арх. Живка Бучуковска и общинският съветник д-р Ервин Чакърян посочиха, че са огледани и четирите предварително посочени места - площад “Дунав”, Парка на младежта, кея и района на Пантеона. При избора е натежал фактът, че Паркът на възрожденците е създаден върху едно от старите гробища на град Русе. Там е и новоизградената църква “Всех Святих”, около която са погребвани редица национални герои.

В продължение на две седмици русенци също ще помагат да направят своите предложения. Мнения за мястото на паметника ще се приемат на страницата на Общински съвет – Русе. Кутия за предложения е поставена и в информационния център на общината.

Крайният вариант ще бъде обсъден на общинска сесия през септември. Амбициите са паметникът на Апостола да бъде готов до края на 2015 г. Монументът ще струва между 100 и 150 хил. лв.

http://ruse.dir.bg/news.php?id=17026526
================================

Е, крайно време беше, но да видим какво ще стане на практика... Huh?
Активен

Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1809

Профил Ел. поща
« Отговор #70 -: юли 12, 2014, 10:13:26 »

Скептичен към удачното осъществяване на подобно начинание, но дано не съм прав.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #71 -: октомври 27, 2015, 09:14:45 »

От няколко дни тече ремонт на постамента на спорния за мнозина в политическо и идеологическо отношение паметник на Съветската армия, наричан в ежедневието Альоша. Щом все пак е решено да се запази въпреки отрицателната оценка на част от обществото, добре е и да се поддържа. Изграден е в 1947, значи вече е на почти 70 години. Не зная дали досега е ремонтиран постаментът му, но определено не беше в идеално състояние - доста плочи, особено тези на стъпалата, бяха разклатени и разместени. Впрочем, това не е учудващо при доста големия брой пешеходци, част от които минават и по постамента през всичките тези десетилетия. Дано направят ремонта качествено, защото - одобряваме ли го или не - паметникът все пак е част от градската среда и трябва да бъде в добро състояние. Поне аз мисля така.

Monument.jpg
Русенските паметници
* Monument.jpg (1211.19 KB, 2560x1920 - видяно 321 пъти.)
« Последна редакция: октомври 27, 2015, 09:17:47 от Orthodox » Активен

Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1389

Профил
« Отговор #72 -: октомври 28, 2015, 09:32:20 »

Щеше да е прекрасно да се премести в открития преди няколко години Музей на социалистическото изкуство в София. Такъв паметник особено в Русе е повече от абсурден, какво и в цяла България, естествено. Паметник в чест на армия, сяла смърт и прогонила и избила най-бележитите ни съграждани няма място в нашия град. За съжаление стокхолмския синдром е характерна част от нашата душевност и освен представителите на руското консулство, всяка година венци и цветя пред него полагат и доста родни родоотстъпници.
Иначе мястото е прекрасно за паметник на някой наистина заслужил наш съгражданин или велик наш сънародник, но уви...
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #73 -: октомври 28, 2015, 03:15:51 »

Принципно е така. Лично аз имам към паметника неутрално отношение - нито ми пречи, нито му се кланям и почитам. Все пак има две възражения срещу демонтажа му, които имат някакво основание.

Едното е, че (както се каза по-рано и във форума) под паметника има костница на загинали съветски войници. Това не ми изглежда много вероятно, защото все пак недалече от Альоша е гробището на бойци от Червената армия, починали в Русе, и няма логика да са погребвани и другаде. Но дори и да е така, костите винаги могат да се преместят и погребат със съответното почтително отношение, каквото подобава към човешки останки. (Впрочем, нека да напомним, че могилката, на която е издигнат паметникът, е изкуствена. Майка ми беше разказвала, че и тя е била между хората, принудени да се трудят на строежа, като пренасят пръст с ръчната количка за това възвишение.)

Другото възражение е от по-общ характер - че това не е паметник на армията, донесла определени промени в социалната и политическа обстановка в България, а на обикновените 20-годишни момчета, които не са изживели живота си, оставайки по бойните полета поради волята и плановете на хората по върховете на властта, а не по свое желание. Чисто човешки това може да се разбере, но все пак с такъв мотив може у нас да се направи и паметник на османските войници, загинали на Шипка примерно. Така че въпросът е сложен, има поне две страни и е без неоспоримо решение - всеки има своята правда в случаи като този.
« Последна редакция: октомври 28, 2015, 03:22:07 от Orthodox » Активен

SW2FL
Administrator
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1034

9842765 sw2fl@hotmail.com SW2FL SW2FL *
Профил WWW Ел. поща
« Отговор #74 -: октомври 28, 2015, 10:03:20 »

А според мен, независимо какъв е, или на кого е даден паметник, той трябва да си стои там, където е поставен. Не говорим за култ или политика, а за "памет". Хората трябва да знаят и да помнят. Защото историята, без материалните си свидетелства, може да се променя на кой, както му е изгодно... Няма да споменавам сегашните учебници по история .. всички ги знаете на какво приличат... По тази причина днешните деца въобще няма да са наясно какво е "култ към личността", не остана нито един паметник, който да им покаже нагледно Smiley
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.1 секунди с 26 запитвания. (Pretty URLs adds 0.017s, 2q)

Google e прегледал тази страница август 25, 2019, 11:14:42