Страници: [1] 2 3 ... 8   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Русенските паметници  (Прочетена 36249 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1206

Профил
« -: януари 23, 2008, 09:55:53 »

Харесват ли ви или не, има ли нужда от още или и така са в повече - как мислите?
Като куриоз да спомена, че аз едва наскоро видях моряшкия паметник.  Embarrassed

Share this topic on DiggShare this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on Twitter

Активен
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #1 -: януари 23, 2008, 10:30:31 »

Ех, паметника на Свободата! Няма такъв другаде!  Smiley
Активен
Flying spur
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 515

Nothing good comes easy

Профил WWW
« Отговор #2 -: януари 24, 2008, 12:45:55 »

Да, трябва да има още паметници. Първоначално трябва да се възстановят тези във парка на младежта, а после да се помисли и за разполагане на нови на удобни за това места. Също така е много важно всички паметници да се сдобият с модерно ефектно осветление, за да могат да бъдат видими и вечер. Моето предложение за паметник на хан Аспарух(с големи размери и възлова локация).
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4658

Профил Ел. поща
« Отговор #3 -: януари 24, 2008, 12:55:32 »

Харесват ли ви или не, има ли нужда от още или и така са в повече - как мислите?
Като куриоз да спомена, че аз едва наскоро видях моряшкия паметник.  Embarrassed

И аз сравнително късно узнах за съществуването му, напълно случайно, впрочем - просто минавах наблизо по съвсем друга работа. Но то е донякъде обяснимо - просто е разболожен в твърде периферно и донякъде забутано място, където рядко се налага да ходи човек. Не е като парка или центъра...

А иначе категорично има нужда от още няколко паметника. Не бива, например, в един голям български град да липсва паметник на един от най-великите българи - Васил Левски! Още повече, че има и готов празен пиедестал - този от паметника на Ленин. Би било глупост да се разруши, вместо да се използва - поне е здраво направен. (Не е ясно обаче ще се впише ли в бъдещия мол на това място...) Само че навремето комунистическата власт можа да отдели средства и да направи паметник на идеологическия си водач, а сега в тази оскъдица финансите трябва да се ориентират към жизнено-важните потребности и за монументално изкуство май не е време да се мисли... Angry

Освен това в Младежкия парк пиедесталите на възрожденците баба Тонка и Ангел Кънчев вече близо 20 години стърчат празни. Вероятно са прибрани от Общината, понеже са бронзови отливки и са били заплашени от открадване. (Впрочем, може и крадците да са изпреварили...) Но поне можеше да се направят каменни копия - толкова ли пък няма средства?!... Как се намериха за изработката и поставянето покрай същите алеи на онези каменни скулптури, които не са върхът на изкуството, а за възрожденците - няма?... Grin Пак добре, че има и други паметници на тези видни българи - на Ангел Кънчев е в градинката до Родилното, пък и по Славянска пред Речна гара, а на баба Тонка - до къщата-музей на улица Крайдунавска. И все пак паркът е представително общоградско място и трябваше там да се възстановят тия бюстове.
« Последна редакция: януари 24, 2008, 12:59:01 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #4 -: януари 24, 2008, 01:02:29 »

Ето и един линк към страница на Туристическо дружество "Приста" със снимки и кратка информация за най-значимите русенски паметници:

http://tdprista.hit.bg/bg/pametnici.htm

Посетете я, ще узнаете нещо ново може би... Smiley
Активен

ftubusa
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 542

Профил
« Отговор #5 -: януари 26, 2008, 09:03:31 »

И 100 нови паметника да има пак няма да са много. Аз лично не съм чул някой град да има лоша слава заради многото си паметници например.
 Разбира се че има нужда от още.
Активен
SW2FL
Administrator
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1034

9842765 sw2fl@hotmail.com SW2FL SW2FL *
Профил WWW Ел. поща
« Отговор #6 -: февруари 19, 2008, 08:38:26 »

Имам голям проблем. Никъде не мога да открия точна история на Паметника на Свободата. В смисъл, че на всички места в нета има едно и също, но нищо съществено. Интересува ме по подробно кога е построен, защо пиедестала е стоял известно време без паметника, кога е поставен самия паметник, кога е построена оградата около градската градина и в последствие кога е съборена и такива неща Smiley Ще се радвам ако някой има и стари снимки.
Благодаря на всички които ми помогнат!
« Последна редакция: февруари 19, 2008, 08:40:28 от SW2FL » Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #7 -: февруари 19, 2008, 09:38:34 »

Ето нещичко за скулптора Арнолдо Дзоки (Цоки), участвал в изработката на бронзовата фигура на паметника, на четирите барелефа в основата на пиедестала, както и на скулптурните декорации на Доходното:

Кой е Арналдо Дзоки? Арналдо Емилий Дзоки (1862-1940) завършва Художествената академия във Флоренция, където баща му е професор. На 19-годишна възраст постига първия си успех с релефа “Последните дни на Помпей” (1881). Известност му носи и популярният в Италия барелеф “Гарибалди”, а националният герой на страната се превръща в негова основна тема. През 1883 г. Дзоки печели втора награда в конкурса за паметник на Гарибалди в Рим. През 1889 г. създава статуя на великия ренесансов художник Пиетро делла Франческа, която на изложбата през 1892 г. получава златен медал. Следващата година прави паметник на композитора Луиджи да Палестрина. По-късно му е възложен паметникът за геройската защита на град Алтамура през 1788 г. През 1900 г. тържествено е открит паметник на Гарибалди в Болоня, дело на Дзоки. Негово произведение е и паметникът на Христофор Колумб в Буенос Айрес (1916), на Св. Франциск Азиски в Кайро (1919), на генерал Лафайет в САЩ (1919) и др. В периода 1901-1909 г. след спечелени конкурси той създава два забележителни до днес паметника в България. Единият е “Цар Освободител” в София (1902), а другият е “Паметникът на свободата” в Русе (1909). Негово е и надгробието на Стефан Стамболов в Централните софийски гробища.

http://e-vestnik.bg/3047

« Последна редакция: февруари 19, 2008, 09:43:55 от Orthodox » Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #8 -: юли 24, 2008, 06:22:13 »

Снощи на връщане от работа бях приятно изненадан да видя, че е възстановен бюстът на Ангел Кънчев в Младежкия парк (на алеята от чешмичката при Вазата към Английската гимназия). Очаквам същото да стане и за баба Тонка. И двата липсваха от пиедесталите почти от началото на промените през 1989 - така и не разбрах дали бяха отмъкнати от "ценители" на цветните метали или Общината предвидливо ги прибра, за да ги предпази от тази напаст. Трудно ми е да преценя дали сега е върнат на мястото му оригиналът или е някаква възстановка. След близо 20 години не помня с подробности как изглеждаше образът на Ангел Кънчев. Така или иначе, явно започва едно благоустрояване на Парка (чешмичката, сега паметниците), което се надявам да продължи и да даде добри плодове.

Впрочем, научих, че в едно интервю кметът Йотов се оплакал, че въпреки многото планове и инициативи на Общината за благоустройство и подобряване на средата за живеене в Русе, имало силна съпротива и направо бойкот от възможни фирми-изпълнителки, привърженици на "противниковия лагер" (несъгласните с кметуването на Йотов - помня, че преди време един техен представител беше писал за кратко тук...). И си мисля - какво нещо сме българите! Заради личния си интерес сме готови да провалим доброто и полезното за стотици и хиляди други хора, но не и да отстъпим в името на общото. Затова толкова ни вървят работите и дотук сме я докарали... Shocked
Активен

n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2103

Профил WWW
« Отговор #9 -: юли 24, 2008, 11:28:59 »

O, ами как! Събориха колодрума, преместиха рибарското селище, все такива потресаващи инициативи Smiley Вие представяте ли си какъв ужас е това?

Обаче в София бият по всички параграфи! Протестираха срещу строежа на един небостъргач, защото ще е на мястото на запустял соц-ресторант. Същият бил култов и завинаги запечатан в сърцата на разни дърти соц-олигофрени. Затова даже го обявиха за паметник на соц-архитектурата. Та небостъргача няма да се строи последно. Ма може ли нещо ново да се направи бе? Всичко трябва да е както навремето когато полит-тъпанарите тъпчеха цаца с алтай и мазните сервитьори от балкантурист им носеха луканката, като в оная реклама. Еххх минало незабравимо Smiley
Активен
Кристин
Слънчоглед
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 774

Профил
« Отговор #10 -: юли 25, 2008, 03:02:14 »

До Театъра има някакъв нов паметник. Всъщност повече ми прилича на склуптура... отколкото на паметник. Чух, че имало много такива вече из цяло Русе... за какво иде реч? Украсяваме с ненужни и грозни фигури и без това малкото пространство ...!?  Huh?
Активен

Аз конструирам всеобщото като избирам себе си.
equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 562

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #11 -: юли 25, 2008, 05:44:02 »

Имаше организиран пленер за скулптори и това е разултата от пленерите. Smiley Ако сте се разхождали преди из парка - всичките скулптори бяха около залата на смеха. Честно казано и аз се чудя има ли смисъл от подобно нещо.  Huh?
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #12 -: юли 25, 2008, 06:02:54 »

Общината отчита дейност по издигане на културно-естетическото ниво на русенци... Wink
Активен

Кристин
Слънчоглед
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 774

Профил
« Отговор #13 -: юли 25, 2008, 06:24:54 »

Общината отчита дейност по издигане на културно-естетическото ниво на русенци... Wink

ха ха ха ха ха ха

да бе....
Активен

Аз конструирам всеобщото като избирам себе си.
valentino
Newbie
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 29

Профил Ел. поща
« Отговор #14 -: юли 27, 2008, 05:33:35 »

Русе определено има нужда от още паметници, но не като тези от бял варовиков камък, а нещо наистина красиво и масивно.
Една от мечтите ми е на Кръговото да се направи нещо подобно на "Треви" в Рим.
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 8   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.1 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.023s, 2q)

Google e прегледал тази страница октомври 26, 2019, 11:04:59