Страници: 1 ... 23 24 [25] 26 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Относно вандализма  (Прочетена 93881 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2519

Профил Ел. поща
« Отговор #360 -: април 18, 2020, 04:13:21 »

Пускам снимката на речна гара в тази тема, заради вандалското отношение към сградата. Освен че е изрисувана с графити (особено отстрани и от задната страна), то някой си е позволил да опъне грозен рекламен транспарант.

20200418_131355re.jpg
Относно вандализма
* 20200418_131355re.jpg (762.85 KB, 1600x900 - видяно 271 пъти.)
Активен
bgdimitrov
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 467

Профил
« Отговор #361 -: април 18, 2020, 08:58:53 »

По-добре да идват багерите, отколкото да стои в такъв вид...  Evil
Активен
svetlin74
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 395

Профил
« Отговор #362 -: април 18, 2020, 10:38:36 »

Сградата е ок, но отношението на местните тийнове, както и стопанисването и са проблемни.
Дали някога ще открият лятна градина на покрива, имало ли е такава или това е било само сцена от оня филм ?
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4759

Профил Ел. поща
« Отговор #363 -: април 19, 2020, 12:11:37 »

Нямам личен спомен за лятна градина горе, но предполагам, че е имало такава употреба на покрива, защото иначе защо са двете стълбища на лявата и дясната страна на сградата, водещи дотам? Huh?
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
dunav_rousse
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 414

Профил Ел. поща
« Отговор #364 -: април 19, 2020, 06:04:40 »

Също мисля, че сградата трябва да си замине! Знам че има някаква историческа стойност, но за мен няма архитектурна стойност. Без нея, площадът би се открил към реката. Източно от сегашната Речна Гара (където сега са бараките) е нужна хубава, нова речна гара където да акостират круизите.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4759

Профил Ел. поща
« Отговор #365 -: април 19, 2020, 09:02:40 »

Категорично не! Сградата е част от историческия облик на площад Свети Никола и има своята архитектурна и историческа стойност. Създадена е по немски образци в 1930-те и в известен смисъл е аналог на стъклената будка на центъра, която отдавна е история. Нека не правим грешката на комунистическите властници и да не съсипваме с лека ръка една макар и неголяма и не особено забележителна, но все пак имаща своята стойност (историческа и архитектурна) сграда. Видимост към реката има от достатъчно други места, но да разкъсаме пръстена от сгради около площада би било безотговорно към облика на града. Гарата трябва да се поддържа в добър вид и да бъде представяна на туристите в историческата й роля, а на наемателите/собствениците не трябва да се дават права да окепазяват външността с промени, каквито сега са направени по северната част на сградата (към релсите). Максималното допустимо е една лека и стилна ограда между колоните на аркадата, защото по релсовия път все още вървят влакове, а на перона има маси с посетители, евентуално и деца.
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #366 -: април 19, 2020, 10:35:55 »

Сакън, не си и помисляйте за бутане на гарата. Туй, че някакви калъфи осраха сградата със стиропор и кофти дограма, а други си развяват парцалите по фасадата, не значи че трябва да доунищожим всичко.
Който иска гледка, нека заповяда на новата асфалто-бетонна шир.
Другото Orthodox го е казал.

Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1962

Профил Ел. поща
« Отговор #367 -: април 19, 2020, 10:37:22 »

Също мисля, че сградата трябва да си замине! Знам че има някаква историческа стойност, но за мен няма архитектурна стойност. Без нея, площадът би се открил към реката. Източно от сегашната Речна Гара (където сега са бараките) е нужна хубава, нова речна гара където да акостират круизите.
Напротив, има архитектурна стойност, това, заедно с Халите, е един от най-добрите образци на модернизъм в града.
Отвореност на площада към Дунава е имало - вляво от централния вход.

Сградата трябва да се реставрира адекватно, което към момента не е налице, не да се събаря. Вие полудяхте!
Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #368 -: април 19, 2020, 10:48:34 »

Да допълня, относно отвореността към реката. Вижте това и кажете, там ли точно трябваше да е сградата на РИС?

И понеже сме в темата, още нещо. Единствените, които си позволиха да прекъснат достъпа покрай брега са именно от РИС. За да не ги притесняват минувачите се оградиха със стъклена ограда, а единствената врата заключиха. Сега хората, които се разхождат, са принудени да заобикалят оградата, като вървят непосредствено до ЖП линията. Там настилка няма, обезопасителни елементи също липсват. Но важното е, че някой на държавна заплата си осигури спокойствие за учрежденийцето.
Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1257

Профил
« Отговор #369 -: април 19, 2020, 11:28:07 »

Явно, че с модернизма не сме от една кръвна група, защото и мен не ми харесва речната гара, особено откъм площада, а и Халите също. Чудя се, дали турист би проявил интерес към подобна сграда, САМО заради архитектура и историческа стойност?  Embarrassed
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1962

Профил Ел. поща
« Отговор #370 -: април 20, 2020, 01:00:38 »

Ами зависи от интересите на туриста. Има групи във Фейсбук, където са буквално маниаци на тема модернизъм. Гледал съм снимки от Тел Авив, Бърно, Родос и къде ли още не. Конкретно русенските образци не са кой знае какво, но не са и лоши.

Иначе тук сте интересни хора. Гара Пристанище ви пречи, а тя има архитектурна стойност, а не сградата от времето на комунизма, където сега е Морска администрация?
Активен
Slex
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 132

Профил
« Отговор #371 -: април 20, 2020, 11:55:26 »

Нищо ѝ няма на сградата. Може да не е някакъв уникален образец, но пък да се събаря? Ако има някакъв проблем, това е с драскачите по сгради. Да си намерят някоя изоставена фабрика и да се вихрят по нейните стени. Ама ефектът няма да е същият, то идеята е нещо да се оплеска, иначе какъв творец си. Честно казано, обществото повече ще спечели, отколкото ще загуби, ако на лица под 18 години не се продават такива спрейове.
Активен
bgdimitrov
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 467

Профил
« Отговор #372 -: април 20, 2020, 05:10:59 »

Аз съм за цялата тази мизерия да се премахне (вкл. и соц сградата на брега и бараките на БРП) и да се направи нещо красиво там. Било то речна гара (малко вероятно) или някакъв ресторант примерно.

А на мястото на сегашната речна гара да има модерна спирка с перони за бъдещата градска железница. (Дано някога да стигнем до там, че с Пенчо и такива като него това никога няма да го бъде)
Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #373 -: април 20, 2020, 08:56:52 »

То щото преди Пенчо пък едни хубавини бяха, че и продължават.
Страх ме е да си пожелая нещо ново, като знам с какви капацитети разполагаме на управленски позиции. То са съветници, то главен архитект, то общински фирми, кого да наложиш по-напред?
Кметът удари кьоравото с тоя вирус, сега две години може да се оправдава с него.
Активен
svetlin74
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 395

Профил
« Отговор #374 -: април 22, 2020, 01:51:10 »

Аз съм за цялата тази мизерия да се премахне (вкл. и соц сградата на брега и бараките на БРП) и да се направи нещо красиво там. Било то речна гара (малко вероятно) или някакъв ресторант примерно.

А на мястото на сегашната речна гара да има модерна спирка с перони за бъдещата градска железница. (Дано някога да стигнем до там, че с Пенчо и такива като него това никога няма да го бъде)

Не съм съгласен. Речна Гара е исторически обект и изглежда адекватно - може да се използва за "спирка с перони за бъдещата градска железница", дай боже.
Около нея обаче има много за разчистване. С лице към Дунав - в ляво има една грозна постройка , в дясно - една кръчмичка. Има и  грозни складове, огради , прелез ,и много кал и неразбория.
Всичко може да изчезне, но Речна Гара трябва да бъде запазена и тогава около нея пространството ще "светне".
Активен
Страници: 1 ... 23 24 [25] 26 27   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.486 секунди с 26 запитвания. (Pretty URLs adds 0.403s, 2q)

Google e прегледал тази страница април 30, 2020, 06:31:07