Страници: 1 [2] 3 4 ... 23   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Относно вандализма  (Прочетена 69647 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4582

Профил Ел. поща
« Отговор #15 -: юни 12, 2008, 10:15:17 »

Може би за оръдията имаш предвид реплика. Защото реставрация ще рече възстановяване на автентична вещ, пострадала от времето, която отново придобива първоначалния си вид (такива са например локомотивчето и вагонът в чакалнята на Централна гара - София). А реплика е изработване от нула на напълно нова вещ, която обаче във всички подробности е идентична на някакъв оригинал от минали времена. Такива може да се видят в магазини за сувенири, предлагащи реплики на стари хладни и огнестрелни оръжия, наистина много близки до някогашните.

Колкото до оръдията на паметника - признавам си, никога не съм и допускал, че са реплики. Бях убеден, че са автентични оръжия от времето на Руско-турската освободителна война, впрочем изработени от заводите на Круп. Не съм мислил, че непременно са участвали в сражения, но ги имах за наистина стари оръжия на руската царска армия - просто добре поддържани с времето. Все пак при оттеглянето си от България не е изключено русите да са оставили някакви оръжия тук, включително и по-едрокалибрени. Пък и по времето, когато е строен паметникът, са били минали само някакви си тридесетина години от войната, така че използването на автентични оръжия от нея не е нещо невероятно. Все пак трябва да се потърси проверена информация по въпроса...

Колкото до почитането на националните символи - това категорично е съществено и всеки уважаващ народа и страната си трябва да го проявява. Така е по целия свят и обратното се смята за ненормално и недостойно. Надявам се, че хората във форума все още не са с толкова промити и глобализирани мозъци, че да се отнасят с безразличие (или нещо по-лошо) към тези неща... Grin
« Последна редакция: юни 12, 2008, 10:27:56 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2039

Профил WWW
« Отговор #16 -: юни 12, 2008, 10:23:48 »

Не, не , реставрация. Дулата са автентични, но всичко останало е изработвано години след Освобождението. Поне така съм чувал.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #17 -: юни 12, 2008, 10:30:35 »

Възможно е. Все пак освен самото оръдие (дулото, дето казваш) другото е лафетът и колесникът, където има дървени части, а те не се съхраняват добре с времето. Така че може наистина да са ги изработили по-късно. Но все пак трябва да се намери сигурна информация - в музей ли или от други исторически източници, не зная... Huh?
« Последна редакция: юни 12, 2008, 10:56:46 от Orthodox » Активен

n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW
« Отговор #18 -: юни 12, 2008, 10:33:11 »

Всъщност, като се прибера в Русе ще мога да кажа повече по въпроса. Не искам да говоря наизуст.
Активен
niki67
Гост
« Отговор #19 -: юни 12, 2008, 10:49:59 »

Ортодокс както винаги перфектен в използването на думите и в обясняването на техните значения. Кеф ми е да го чета, още повече, че научавам разни неща, които не съм знаел. И аз смятам, че оръдията са автентични - а ето е n00b казва, че не са реплики. По въпроса за отношението към тях Ортодокс е напълно прав. Яки глоби трябват, не знам само със шамари дали ще се оправи работата. Напълно споделям мнението на Крисето - на българина, докато не му бръкнеш дълбоко в джоба, няма да разбере и да се научи. Пък не важи ли същото и за западняците.
Ние сме в двете крайности - или прекалено се подценяваме, или пък проявяваме прекален бабаитлък. Не сме пък само ние толкова по-долу от другите. Знаете ли например в Дюселдорф колко е мръсно!? Почти колкото в София, и определено е по-мръсно от Русе. Ако не вярвате, и снимки мога да ви кача, как са нахвърлени фасове по улиците, празни цигарени кутии и прочее, а около гарата пък е майко мила. А нали германците са образец за чистота.  Cheesy Просто там не вършат безобразия колкото нас, защото, когото хванат, и яко му олеква джоба. И тук трябва така да се направи.

Издраскани сгради със спрей има  доста и в Будапеща, пък и в Прага се срещат. Явно това е характерно за тийнейджърите навсякъде по света Angry но там това не приема такива уродливи и крайни форми, както тук. Чак счупени пейки и потрошени лампи не съм виждал.

Просто полицаите да не си бъркат в носа, ами да действат. Въпреки, че Ортодокс е прав, че трябва съзнание и възпитание, но и полицията не смятам, че прави каквото трябва по въпроса.

« Последна редакция: юни 12, 2008, 10:52:37 от niki67 » Активен
Митака
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1152

Профил
« Отговор #20 -: юни 12, 2008, 10:52:10 »

Съгласен съм с горенаписаното. Полицията да не се почесва, а да действа.
Активен
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW
« Отговор #21 -: юни 12, 2008, 11:01:41 »

Между другото пак даваха в Господари на Ефира онзи казус с велоалеите в центъра. Явно кметът е решил да си оправя имиджа, защото наистина нямаше коли и имаше КАТ. Обаче имаше един костюмиран тъпанар на средна възраст, работещ в една банка, който така се изказа, че  просто ме е срам от него. Скапан нещастен селяндур. Не стига че го хванаха как паркира на знак "паркирането забранено" и "велосипедна алея", а тоя разправя как това било оправдано защото пренасял един компютър от банката и разбираш ли не му се вървяло повече метри. Абе, дришльо смотан, знаеш ли ти как щеше да припкаш ако глобата не беше 20-30 лева, а примерно 200-300? И пичът разправя "няма как, трябва да си върша работата, защото иначе няма как да си плащам актовете". Ето това разправям, хората се оплакват, че младите поколения били изродени, но според мен е точно обратното. Тези хора, дето са преживели най-тежкото време на прехода в най-добрата си възраст, точно тези са най-изродени и прецакани от живота. Само го виж тъпото парче как мисли: "трябва да работя че да си плащам актовете, демек да върша нарушения - един вид живея за да нарушавам правилата". И именно тези поколения раждат най-малко деца, емигрират най-масово и правят най-големите глупости, свързани с корупция, безхаберие и чалгарщина в морален аспект. Ебати отврата. Че и нагъл на всичкото отгоре. Тъп дебел мазен идиот. Ако бях там, щях да го направя на пет стотинки.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #22 -: юни 12, 2008, 11:03:45 »

Издраскани сгради със спрей има  доста и в Будапеща, пък и в Прага се срещат. Явно това е характерно за тийнейджърите навсякъде по света Angry но там това не приема такива уродливи и крайни форми, както тук. Чак счупени пейки и потрошени лампи не съм виждал.

Така е - виждал съм го и на снимки от Гърция (не че съм бил там, де...).

Въпреки, че Ортодокс е прав, че трябва съзнание и възпитание, но и полицията не смятам, че прави каквото трябва по въпроса.

Е няма как - като е изпусната възможността да се възпитат здрави навици и достойна ценностна система в семейството и училището, остава полицейската палка... Лошото е, че и тя толкова действа -  а дивотията се шири необезпокоявана и обезсмисля труда и усилията на маса хора... Azn
Активен

niki67
Гост
« Отговор #23 -: юни 12, 2008, 11:07:11 »

Тези хора, дето са преживели най-тежкото време на прехода в най-добрата си възраст, точно тези са най-изродени и прецакани от живота.

Е, явно ние с Ортодокс трябва сърдечно да благодарим Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy

А, Ортодокс, Гърция е цвете направо в това отношение. Бил съм доста пъти там - освен в Солун, на друго място не съм виждал драсканици, а и там са много малко. Като цяло е много чистичка, спретната, олизана, красива, и всички градове и градчета си приличат като две капки вода. Ако те спуснат с хеликоптер отгоре, никога няма да познаеш дали си в Лариса, или в Кавала, или в Орестиада, или в Катерини, или където и да било /без Солун и Атина/. Докато в България веднага ще познаеш дали си във Варна, или в Русе, или в Сливен, или във Видин - нашите градове са със собствен облик всеки, но са много по-мръсни, по-сиви и по-неподдържани от гръцките.

Има надежда обаче - чувал съм, че в Гърция преди 15-20 години било много мръсно и мизерно, плажовете били ужасни и т.н. Не знам дали е вярно - сега са просто приказка.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #24 -: юни 12, 2008, 11:21:10 »

Бил съм доста пъти там - освен в Солун, на друго място не съм виждал драсканици, а и там са много малко.

Позна! Cheesy Снимките, които видях, са именно от Тесалоники - една позната ходи там по Великден. Ето как по един частен случай човек може да си направи погрешен извод за цялото... Е, все пак се радвам за гърците, че са се опазили в общи линии от тази напаст. У нас е ужас - имам чувството, че някой път ще се прибера вкъщи и ще открия на гърба си графит, изрисуван там незабелязано от майстори в жанра... Roll Eyes Huh?
Активен

niki67
Гост
« Отговор #25 -: юни 12, 2008, 11:26:38 »

А на n00b няма ли да благодариш за любезното мнение  Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy

Гърците, не знам как го правят, защото там, колкото и да е чудно, и полиция не видях. Smiley Може би наистина имат съзнание, знам ли?! Факт е, че е много чисто и облизано навсякъде, а къщите едни такива сладурански, боядисанички, свежички - чак ти иде да ги изядеш Cheesy И с цветя по терасите - красота. Там няма остъклени тераси или затворени тераси - нито пък така модерните у нас "лоджии". Открити тераси, външни, със много цветя. Е, то и климатът го позволява. Толкова да са напред от нас - при положение, че преди 9.9.1944 са ни дишали праха. Жалко за нас.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #26 -: юни 12, 2008, 11:36:41 »

Е, да не забравяме все пак за "дребната" разлика в тяхното и нашето национално битие след 1944... А съзнание наистина имат - там много повече хора са с християнски манталитет, а това означава много! Не зная дали и сега е така, но преди години бях чувал от хора, познаващи действителността в Гърция, че там можеш да си оставиш куфара насред площада, да пренощува там и на сутринта да го намериш на същото място. Познай у нас след колко време ще се изпари...

А на n00b ще благодаря все пак - защото с мнението си ми отвори очите за истинския облик на нашето поколение и ми създаде повод да се радвам, че във форума има поне две благоприятни изключения от неговата представа - едното родено в 1961, а другото в 1967... Cheesy
Активен

antiya
antiya
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 80

Профил
« Отговор #27 -: юни 12, 2008, 11:41:02 »

Жалко за нас.
Жалко наистина, защото даже преди 5-6 години малките улички в самия център на Атина (за Солун нищо не казвам) бяха мръсни и неприветливи. Embarrassed Освен това правеха впечатление многото пустеещи и рушащи се сгради, дори и в Пирея! А толкова мръсни крайпътни паркинги (отбивки) не бях виждала никъде в България! Shocked
Активен

Оптимист
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW
« Отговор #28 -: юни 12, 2008, 11:44:21 »

Абе ти само да го беше видял това разхищение на генетичен материал какви ги ръсеше...Първо го питат "вие знаете ли къде сте спрял?" и тоя "На забранено, е и кво?". "А защо спирате тук?" - "ами защото нося един компютър, вие какво искате да вървя половин център ли?" (лъже като столипиновски ром, ставаше въпрос за ДЗИ, на Мостова има места, но просто не му се ходи). "Ще спирате ли занапред тук?" - "Ами да, ще спирам. Аз трябва да работя. За да ви плащам актовете (хили се)". Без въобще малко да се смути. Абе явно за идиот като тоя, това очевидно е нормално. Трябвало да работи разбираш ли....ами да ходи да работи на нивата бе, там да си паркира трактора където си иска.

Добре бе, каква е разликата между този смотан пергиш и тези в парламента? И те правят глупости против законите и се чувстват горди от това на всичкото отгоре. Било нормално. Ненормално е да се засрамят малко и да спрат да правят глупости. И те са същите нещастници като тоя. И голяма част на неговата възраст. Тоя калъф сигурно е много забавен пич и много приятен на маса. Те и политиците като вземат да дрънкат популистките си речи и да се осират от демагогия, и те са симпатични и забавни.

Защо чудя се аз трябва да виним младите задето драскат и не уважават нищо? А на тях кои точно са им родителите и кои точно ги възпитават? От кого вземат пример всеки ден? От ей такива тъпанари с комунистическо образование, подложени на екстремни условия, осиращи нещата хептен по балкански.

Съжалявам, ама четох и разни новини покрай това и супер много се вбесявам. Безочие и наглост. Гадост и гнусотия.
Активен
niki67
Гост
« Отговор #29 -: юни 12, 2008, 11:51:41 »

Не знам преди 5-6 години, тогава не съм ходил, но сега определено не е така! Сигурно е прав Ортодокс за християнския манталитет. Първия път когато ходих, беше с едни приятели от Свиленград и ей така, прескочихме с колата за малко - току-що ни бяха приели в ЕС, та искахме да видим как се пътува само с лични карти Cheesy. Та има недалеч от границата едно малко градче - Дидимотико. Там има разкошна църква, ама разкошна. Супер красиво вътре. Та точно я украсяваха за сватба, която щеше да се проведе там. Бях поразен от това, че ни оставиха да снимаме вътре, включително и сватбената украса, снимахме разкошния олтар, златните орнаменти, чудните стенописи, бе въобще кво ли не, и никой не ни се скара, никой не ни направи забележка. Тук например в манастирите се плаща, за да можеш да снимаш - отвратително - всичко е търгашество и не е останало нищо духовно. Ми че Рилският манастир прилича на битпазар.
Гърците са наистина силно религиозни. Освен това там никой не продава свещите - някъде си има цени, например в Солун в църквата Свети Димитър - всеки си взема свещ и оставя пари, така свободно са си парите отгоре, никой не ги пази и никой не краде. А в Дидимотико и цени нямаше - просто имаше свещи, вземаш, палиш си и оставяш пари ако искаш и колкото решиш.
Та така. Много добре поддържани са църквите навсякъде, а манастирите - нямам думи. На Метеора е нещо неповторимо, просто не може да се опише. На Тасос големия манастир на скалите също. Въобще имат много страхотни манастири. И се спазват правилата - раздават едни смешни поли на жените, да си ги сложат върху дрехите, щото не можело жената да е с панталон, а трябвало задължително да е с пола - а то сега нали всички жени само с панталони ходят Cheesy и така . А и за мъжете, които са с къси гащи, пък раздават едни смешни панталонки - снимали сме се с тях, да си умре човек от смях Smiley Но иначе  няма влизане, не ги ли сложиш.
« Последна редакция: юни 13, 2008, 12:04:36 от niki67 » Активен
Страници: 1 [2] 3 4 ... 23   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.12 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)

Google e прегледал тази страница юни 12, 2019, 04:29:39