Страници: 1 ... 8 9 [10]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Русе и светлината  (Прочетена 36910 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1846

Профил Ел. поща
« Отговор #135 -: януари 08, 2017, 11:12:08 »

Е, като излезеш от тъмницата в заведението е нормално да те дразни светлината  Cheesy
На мен осветлението от диодните фенери по "Александровска" ми допада, но пък ме дразни светлината на луминисцентните лампи. Всеки с претенциите си  Smiley

Русенец, те тези лампи по "Борисова" са стара концепция (преди 6 или 7 години ги сложиха) и наистина са слаби. Сигурно са стрували една камара пари тогава. Що се отнася до височината на монтаж, то по улиците, където има дървета с големи корони трябва да се разчита на по-гъсто и ниско разположени осветителни тела. Иначе през пролетта и лятото осветяват само гнездата на птиците.
« Последна редакция: януари 08, 2017, 11:17:27 от vesel » Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1536

Профил Ел. поща
« Отговор #136 -: януари 09, 2017, 02:07:42 »

Да, вече може и да са станали толкова години. Въпросът е, че старите лампи светеха повече, а тия служат само за ориентир на дроновете нощем. Cheesy
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4210

Профил Ел. поща
« Отговор #137 -: юли 18, 2017, 05:38:26 »

Ново осветление в три русенски квартала
18 юли 2017

Ново осветление ще бъде изградено в кварталите „Чародейка“, „Родина“ и в центъра на Русе.

Ще бъдат изградени нови мрежи за осветление в междублоковите пространства и покрай пешеходните алеи, съобщава dunavmost.bg.

Нови лампи ще бъдат поставени около блокове 307, 308 и 309 в квартал „Чародейка-север“, както и около бл.“Потсдам“ 1 и „Иван Кръстев“ 2 на ул. „Руй планина“.

Пространството между ул. „Муткурова“, „Панайот Хитов“, „Шести септември“ и „Мария Луиза“ също ще бъде осветено по нов начин. Ще бъдат подменени осветителните тела пред бл. 106 на бул.“Скобелев“ 16, по ул. „Прага“, „Иван Вазов“, „Пенчо Славейков“, както и около блоковете на ул. „Иван Ведър“ 14 и 16.

Осветителни мрежи ще бъдат направени по бул. „Родина“ и пешеходната алея край източната ограда на училище „Възраждане“.

Писмени становища и мнения се приемат в РИОСВ – Русе, гр. Русе 7000, „Придунавски булевард” № 20, п.к. 26 и в отдел „Екология” на Община Русе, ул. „Олимпи Панов” №6.

Източник: http://rousse.dir.bg/news.php?id=26078272
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #138 -: май 17, 2018, 08:01:53 »

Почти година по-късно вдигам тази тема, макар че всъщност постингът не е точно за осветление...

Минавайки по Иван Вазов в участъка до площад Д-р Мустаков, видях интересна гледка, която превърнах в носталгично-художествен фотоетюд. До новия стълб с модерния LED-осветител имаше ретро стълб с още по-ретро останки от лампа - най-обикновена крушка с нажежаема жичка. Вероятно датира от 1950-те, но не е изключено да е още от царска България. Двете светила, събрали една до друга две епохи, са интересна и същевременно малко тъжна картинка, която напомня за неумолимо бързия ход на времето. Още не са изчезнали следите на миналото, и вече идва на смяна бъдещето. Интересен е контрастът между старото с неговите сантиментално-сладникави дъги и извивки, от една страна, и строгите, студени и лаконични прави линии на новото, от друга. Топлата жълтеникава светлина на старите крушки и синкаво-студеният блясък на LED-излъчвателите. Сърдечната, емоционална душевност на хората от ония времена и хладният, сдържан прагматизъм на съвременния човек. Ей такива размисли и съпоставки породи у мен тази среща на миналото и бъдещето, материализирани в два улични стълба, единият от които не след дълго ще изчезне, отнасяйки със себе си спомена на една цяла епоха.

Е, ако на някого му е смешно от тези мои писаници - нека се смее. При мен такива неща се случват...

« Последна редакция: май 18, 2018, 07:21:16 от Orthodox » Активен

Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1536

Профил Ел. поща
« Отговор #139 -: май 18, 2018, 03:32:46 »

Не е от 50-те, от царска България са. Мисля, през 30-те и дори края на 20-те, вече на снимките се заболязват подобни.
Като по-сантиментален и изкушен от историята човек, мен също понякога ме налягат подобни помисли. Smiley
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #140 -: май 20, 2018, 06:38:46 »

Към предишния ми постинг с двата стълба на уличното осветление добавям и един едър план на осветителното тяло с останки от абажур и крушка, над които е прояденият от ръждата след дългото си съществуване рефлектор. По онова време главният осветителен уред с електрическо захранване е била лампата с нажежаема жичка, която е давала сравнително слаба като за открито място светлина, но в сравнение с пълния мрак на улицата нашите предци са били доволни и от такова осветление.

Активен

Страници: 1 ... 8 9 [10]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.067 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)

Google e прегледал тази страница май 06, 2018, 09:41:08