Страници: [1] 2 3 4   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Имената на улиците  (Прочетена 16780 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1192

Профил
« -: август 26, 2007, 01:45:38 »

Да ви питам, как се е получило така, че на една страна претендираща за повече от 1300 години история, Народното събрание /символа на държавността/, се намира на кръстовището на бул. Цар Освободител и бул. Дондуков?!?
Не омаловажавам делата на тези люде, но те все пак не са българи?!!

Защо една от основните артерии на София носи името Цариградско шосе? Толкова ли си нямаме местни репери, примерно Тракия или Пловдив, че стигнахме чак до Цариград??? Или там където свършва Цариградско шосе, започва Цар Освободител, после идва Мария Луиза и вече почти си излязъл от София? Толкова за София...
В Русе положението не е много по-различно - най-голямото кръстовище е между...бул. Цар Освободител /пак!) и бул. Скобелев. Това са и най-възловите улици в града...

А къде в София или Русе са улиците носещи името на основателя на българската държава?

Share this topic on DiggShare this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on Twitter

Активен
Sashoko
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 245

Профил
« Отговор #1 -: август 26, 2007, 05:00:10 »

интересен факт, като се замисли човек е и малко неприятен. Но тези улици най-вероятно са строени по време на "комунизма " в България (не че сега го няма де  Angry ) а не по време на Освобожзението.. Иначе много ми хареса изразът "България трябва да блогодари само на руския войник"
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3192

Профил
« Отговор #2 -: август 28, 2007, 11:04:11 »

брей, никога не се бях замислял. не го намирам обаче за чак толкова фатално. мисля че в целия свят е така. едва ли е пример за подражание от историческа гледна точка но в САЩ половението е същото.
Активен

Във форума се ражда истината.
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #3 -: август 28, 2007, 11:27:53 »

От най-обща гледна точка няма нищо фатално, освен смъртта.  Grin
Като смяташ че в целия свят е така, дай пример за столица, в която основната улица да е на името на чужд владетел /Цар Освободител в София/

Така например в Русе русенеца Никола Обретенов е просто ... пресечка на ген.Скобелев, а бунтарите Ангел Кънчев и Панайот Хитов са пресечки на руския цар

Без коментар Wink
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #4 -: август 28, 2007, 11:44:20 »

но пък от друга страна си имаме Борисова която не е за изхвърляне. малко криввам от основния тон на темата но ми се ще да спомена че във Варна улица Русе е мн приятно място в самия център като на нея има цяло пазарче. за сравнение улиците носещи имена на други големи БГ градове са изключително трагични. трябва да видите улица Пловдив...ужас! горд съм с улица Русе във Варна! ех какви неща ме радват далеч от дома...
Активен

фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #5 -: август 31, 2007, 12:17:05 »

бул. Скобелев наистина през комунизма го направиха, може би само Ортодокса помни какво беше преди него. Wink Цар Освободител е от преди комунизма. Така или иначе имената им не са комунистически, тази русификация е още след освобождението. При падането на комунизма беше момента да направим обратно "побългаряване" на нашите улици, а не проста реституция примерно от Ленин на Цар Освободител.

Сега се сещам, че в Русе е логично да има един булевард на Баба Тонка, на Никола Обретенов, един на р. Дунав, на Апостола, дори ако щете и бул. Мизия - все пак сме в тази част на България

Активен
ftubusa
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 542

Профил
« Отговор #6 -: август 31, 2007, 08:18:32 »

Имената на улиците мисля че няма да се променят ама дано ако има нов квартал на Русе  както вече си помечтахме там да има малко повече от тези дето ги предлагате.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4610

Профил Ел. поща
« Отговор #7 -: август 31, 2007, 08:53:05 »

бул. Скобелев наистина през комунизма го направиха, може би само Ортодокса помни какво беше преди него. Wink Цар Освободител е от преди комунизма. Така или иначе имената им не са комунистически, тази русификация е още след освобождението. При падането на комунизма беше момента да направим обратно "побългаряване" на нашите улици, а не проста реституция примерно от Ленин на Цар Освободител.

Сега се сещам, че в Русе е логично да има един булевард на Баба Тонка, на Никола Обретенов, един на р. Дунав, на Апостола, дори ако щете и бул. Мизия - все пак сме в тази част на България.

Еее, брате, ами че то няма толкова булеварди в Русе, колкото кандидати за техни патрони... Даже, ако преценяваме съвсем строго, булевардът в града е само един - Цар Освободител, и продължението му до хотел Рига - Цар Фердинанд. Защото по определение "булевард" е улица, чиито платна за движение в двете посоки са разделени със ивица зеленина с пешеходна алея, а това е факт само при споменатия булевард - няма го нито при Скобелев, нито при Липник, за други хич и да не говорим...

А иначе много добре помня какво беше Скобелев преди реконструкцията - обикновена скромна улица, а зад старата поща имаше, мисля, малка автогара, където сега е дългият блок срещу бензиностанцията. А наблизо, на ул. Рила, малко преди да се съедини със Скобелев, беше една от градските бани (май беше наричана "Еврейската"), която също беше съборена при реконструкцията на Скобелев.

Ех, минало незабравимо... Smiley Roll Eyes
« Последна редакция: август 31, 2007, 08:54:52 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #8 -: септември 01, 2007, 01:05:47 »

Е, аз под булевард имам предвид големи /широки/ улици с интензивен трафик.
Не се сещам за точна дума или термин. Така че има такива улици в Русе. Я да ги видим колко са:
1. Цар Освободител
2. Скобелев
3. Липник
4. Съединение
5. Плиска
6. Борисова
7. Николаевска
8. Мидия Енос
9. Хр.Ботев
10. България
11. Тулча/Н.Петков, че и продължението Чипровци също доста се доближава до булевард
12.В.Левски в Дружбите

От тях 3 носят имена на руснаци. Пак казвам нищо против нямам руснаците, ама що точно най-централните ни улици. Просто е малко комплексарско и поне мен ме дразни
Активен
Митака
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1152

Профил
« Отговор #9 -: септември 01, 2007, 02:11:58 »

Имаме още бул. Тутракан и бул. 3-ти Март. И 500-метровата отсечка на бул. Бозвели. Grin
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #10 -: септември 01, 2007, 09:59:51 »

въпросче имам. като си бях в русе преди 2 седмици видях че има пробити дупки в непрекъснатата двойна лента на Борисова. предполагам че ще слагат преграда м/у платната. идеята много ми харесва с оглед на все по-натоварения трафик по булеварда. според мен ще е редно и да забранят паркирането от двете страни. няма съмнение че обременява шофьорите. сигурно за тези които редовно си паркират там ще е неприятно но е редно. в по-големите градове навсякъде е забранено паркирането по централните и основни пътни артерии
Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #11 -: септември 02, 2007, 02:37:07 »

Мдааа, въпросът с паркингите ще става все по-актуален с нарастването на броя на автомобилите в града. Сигурно ще дойде момент, когато паркингите в междублоковите пространства ще се окажат недостатъчни. В западните страни с още повече коли на глава от населението този въпрос е решен и чрез многоетажни подземни и надземни паркинги, спестяващи територия. Такъв в Русе има в търговския комплекс Ялта. Друг (подземен) беше почнат и изграден в груб строеж до блок Ахелой-2 между Плиска и Доростол, но май бяха вложени крадени пари, защото по-късно инвеститорът заряза всичко и си вдигна чукалата за чужбина. Сега тези 5 подземни етажа пустеят...

Вероятно такива обекти са твърде нерентабилни и бавно възвръщат вложените пари на този етап. Когато обаче проблемът "паркиране" достатъчно се изостри (неизбежно ще стане) и платежоспособността на хората се увеличи, такива паркинги неизбежно ще се появят в Русе.
Активен

Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #12 -: септември 02, 2007, 02:48:39 »

и все пак има ли вече ограда между платната на Борисова?
Активен

Митака
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1152

Профил
« Отговор #13 -: септември 02, 2007, 11:51:01 »

Няма ограда. Сигурен ли си, че си видял дупки, а не "котешките очи" ?
Иначе паркирането по Борисова си е забранено, знаците са си там, но нали полицията и КАТ съществуват само да си вземат заплатите.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #14 -: септември 02, 2007, 11:52:27 »

Аз работя до самата Борисова, при кръстовището с Панайот Хитов (до заведението Рила), но не съм видял тия дупки. Може би са в друга част на улицата? Това, което е факт, са поставените по осовата линия пластмасови светлоотразителни капачки, които ги има и по други големи улици. Обаче за ограда не съм видял. Впрочем, тук ще спомена един интересен факт. В царска България (преди 09.09.1944) Борисова е била с редица тополи по средата, разделяща двете платна. Тия дървета са били изрязани по късно при реконструкцията на улицата.
« Последна редакция: септември 03, 2007, 02:35:59 от Orthodox » Активен

Страници: [1] 2 3 4   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.077 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)

Google e прегледал тази страница август 31, 2019, 03:13:47