Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Гражданско общество?  (Прочетена 2307 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1192

Профил
« -: юли 23, 2007, 09:59:27 »

Спомням си навремето протестите на русенци срещу обгазяванията. Времето и обстоятелствата бяха създали една общност, която надрасна личните си страхове и интереси, в името на една общественна/градска кауза. Има ли го това още, са ли русенци общност или са повече сбор от индивиди, имат ли високо гражданско съзнание или напротив?
Как мислите?

Share this topic on DiggShare this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on Twitter

Активен
Кристин
Слънчоглед
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 774

Профил
« Отговор #1 -: юли 23, 2007, 10:15:40 »

Аз веднага ти отговарям без да се замислям. Моето мнение, дълбоко повлияно от факта, че имах учител, който мислеше по този начин и доказа, че е така е следното: в България няма гражданско общество!
Това не е проблем на Русенци, а на Българи Wink
Затова и в една от темите казах, че искам да стана част от гражданското общество, което надявам се в скоро време да се пробуди...само дано не е твърде късно...
Активен

Аз конструирам всеобщото като избирам себе си.
Митака
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1152

Профил
« Отговор #2 -: юли 23, 2007, 01:48:57 »

Не бих казал, че в България има развито гражданско общество. 5 века робство и половин век комунизъм са превърнали българите в послушни овчици. За да излезе българина на протест, трябва да бъде мачкан жестоко в продължение на години. Както е и случаят с обгазяванията - чак на 6-тата или 7-мата година от започването им се пробужда гнева на хората. И то най-вече на женската част. Мъжете са си "налягали парцалите" може би от страх да не ги пратят по концлагерите, може би от малодушие.
Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1192

Профил
« Отговор #3 -: юли 23, 2007, 02:35:03 »

Чак пък генетично ли е това? Все пак надеждата ми е в младите - вече има поколение, което не помни комунизма. Или и те са обременени??? За съжаление аз примерно не помня откога студентите от РУ не са протестирали ефективно, както колегите им от Атина или дори от София. Може би всичко им е наред и обществото в БГ им харесва, такова каквото е?!?
Активен
Кристин
Слънчоглед
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 774

Профил
« Отговор #4 -: юли 23, 2007, 03:40:19 »

Стискайте ми палци  Grin Аз съм от това "ново поколение" дето иде, но като гледам са малко хората, на които въобще им пука за нещо по-различно от това какво ще облекат утре или къде ще седнат на заведение... Надявам се това да се промени.
Активен

Аз конструирам всеобщото като избирам себе си.
momchil
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 55

Профил
« Отговор #5 -: юли 26, 2007, 02:00:20 »

Крисе, и аз често мисля относно липсата на гражданско общество в България, и на мен ми минава през главата че може би е заради робството и комунизма, обаче от скоро започнах да си мисля, че станаха прекалено много нещата, които отдаваме на независещи от нас фактори. Аз мисля, че основният проблем е липсата на комуникация. Ето на, аз си мислех че съм един от малкото хора тука дето го дразнят проблемите на града и понеже не съм попадал на хора като теб, не съм и предприемел нищо. Места като този форум, обаче, променят нещата. Казват, че навремето благодарение на кафето се е стигнало до френската революция (при положение, че французите от 18-ти век за били далеч по-необразовани и пасивни от нас българите през 21-ви век). В този форум е мястото да се обсъждат проблемите на града, но и най-вече да се обсъждат конструктивни решения.

Сега относно конкретният проблем, който ти повдигна, Текето. Аз предлагам да съберем много снимки и да направим един хубав сайт с информация за състоянието на парка в момента (saveteketo.googlepages.com като за начало, но ще трябва да обмислим идеи как да го организираме инфо-то, има доста примери покрай протестите за Странджа). После ще напишем отворено писмо до областния и ще поместим на сайта техния отговор. Можем да направим и онлайн подписка с имена на хора, които подкрепят опазването на парка. Някой има ли още идеи?
Активен
Sashoko
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 245

Профил
« Отговор #6 -: август 09, 2007, 07:11:37 »

Taka, i az hodih do Teketo, bqh tam i vidqh. Vidqh ne6ta,koito ne sa krasivi.. bokluci, nqma koi da poddarja malkoto infrastruktura,koqto e poostanala. taka 4e podkrepqm napalno ideqta za saita i za pismoto. Samo dano ob6tinata ne izleze s do bolka poznatoto mi ' Za sajalenie, vaprosniqt teren e publi4na darjavna,a ne ob6tinska sobstvenost'. Ako nqkoi znae statuta na Teketo, ima6e ne 6to mai,4e 6te se promenq...?
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.112 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)

Google e прегледал тази страница юни 25, 2019, 12:27:59