Страници: 1 2 [3] 4   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Дивият Русе  (Прочетена 25527 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2331

Профил Ел. поща
« Отговор #30 -: септември 06, 2011, 11:19:46 »

Ето на какво се натъкнах в полунощ, прибирайки се покрай новата поща  Smiley

060920111165.jpg
Дивият Русе
* 060920111165.jpg (133.96 KB, 1024x768 - видяно 810 пъти.)
Активен
svetlin74
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 378

Профил
« Отговор #31 -: септември 07, 2011, 12:58:48 »

Жабката е симпатяга Smiley
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4673

Профил Ел. поща
« Отговор #32 -: септември 07, 2011, 04:03:39 »

Тази е от широко разпространения вид зелена крастава жаба (Bufo viridis), който за разлика от водните си братовчеди не се нуждае постоянно от вода, за да съществува. Водният басейн - от локва до езеро - им е нужен само през размножителния период, защото яйцата им се развиват единствено във водна среда. През другото време обикалят нощем по сушата и си търсят храна - насекоми, червеи и други подобни дребни същества. Иначе жабките са безобидни и даже полезни от човешка гледна точка. Колкото до думата "крастава" в научното название на тия земноводни, тя се държи на покритата с пъпчици и неравности кожа на гърба им, наподобяваща картинката при заболяване от краста, но нямаща нищо общо с тази болест. Този вид на жабешката кожа се дължи на множество малки жлезички, отделящи секрет с доста парлив и дразнещ вкус, предназначен да намали апетита на по-едри същества, обичащи да похапват жабчета. При попадането му върху човешка лигавица или очи усещането е доста неприятно, затова след пипане на такава животинка трябва хубаво да се измият ръцете. Значи все пак има частица истина в разпространената заблуда, че ако пипаш такава жаба и особено ако тя те напикае (безобидна защитна реакция), непременно ще "окраставееш"... Smiley

Впрочем, тези същества са твърде чувствителни към чистотата на жизнената си среда, затова в късните години на соца, поради засилването на промишленото замърсяване и особено на обгазяванията от север те за доста дълго време бяха се поизгубили от територията на Русе. Едва през последните няколко години забелязвам, че се появяват отново в градските квартали, което е добър признак за екологията. Ами добре дошли да са...

Добавям и една моя нощна находка от 2008. Има перфектен маскировъчен костюм, нали? Wink (Държа жабока здраво, защото за размерите си е доста силен и се бори упорито да се измъкне от плена...)

Froggy.JPG
Дивият Русе
* Froggy.JPG (474.39 KB, 2304x1728 - видяно 794 пъти.)
« Последна редакция: септември 07, 2011, 04:36:45 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #33 -: септември 07, 2011, 11:03:59 »

Уха, че хубава снимка си му направил  Grin
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1843

Профил Ел. поща
« Отговор #34 -: септември 08, 2011, 12:22:48 »

Страшно готини са тия жабки. Макар че, мен би ме било гнус да ги пипна, е не точно гнус де, по-скоро някакво втълпено отвращение.
Обаче жабите от Жабешкото май не приличат на тези, или греша? Виждал съм ги много пъти, в определени години, но някак си не са толкова шарени, по зелени са, но може и от тъмното да е това усещане.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #35 -: септември 09, 2011, 01:51:34 »

Виж, те просто са от друг биологичен вид, че даже и род - голяма водна жаба (Rana ridibunda). Тя прекарва повечето от живота си във водна среда и затова защитната й окраска не е толкова пъстра - нали водата за разлика от тревата и храстите има по-равномерно оцветяване. Иначе при този вид има доста големи вариации на цветове и шарки - от тъмнозелено до кафяво или сиво, почти черно, и обикновено с по-тъмни петънца по гърба и отстрани, както и една или няколко светлозелени линии по гърба (по данни от английската Wikipedia). Ето снимка на млад женски екземпляр с външност, твърде разпространена сред квакащите в българските езера и блата водни жабки...

« Последна редакция: септември 09, 2011, 01:54:32 от Orthodox » Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #36 -: септември 09, 2011, 02:06:05 »

Уха, че хубава снимка си му направил  Grin

Ами, не твърде... Снимах в почти пълна тъмнина (светкавицата все пак помогна), като с една ръка държах животинката, а с другата апарата (а той не е твърде лек и не е удобно да се снима с една ръка). Много повече бих искал да направя портрет на свободна жаба, но този господин (мисля, че беше мъжкар поради размера му и бойния му дух...) не се спираше и за секунди - веднага тръгваше нанякъде с подскачане или просто вървейки с четирите си крачета. Затова и разположението на обекта в снимката не е особено добро, пък и ъгълът на снимане не е подходящ - не се вижда добре муцунката и изразителният жабешки поглед, но както и да е.

Впрочем, този жабок го намерих на тротоара на Борисова близо до центъра и го занесох чак в тревите на Младежкия парк, където вероятността да бъде размазан от кола или нечия обувка е много по-малка. Интересното е, че през повечето време на пренасянето му кротуваше и мируваше в ръката ми, но когато стигнахме в парка и реших да го снимам за спомен, започна юнашка борба за измъкване, може би усетил близката свобода... Smiley
« Последна редакция: септември 09, 2011, 02:20:51 от Orthodox » Активен

Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1843

Профил Ел. поща
« Отговор #37 -: септември 11, 2011, 06:04:26 »

Благодаря за информацията, Ортодокс. Smiley
Всъщност досега не бях се и замислял, че в Русе се срещат няколко вида жаби. Някак си земноводните остават встрани от вниманието, по ни се набиват в очите бозайниците и птиците, поне при мен е така.

А жабките са готини! Правило ми е и друго впечатление - има години, когато популацията им около Жабешкото е огромна, човек буквално върви по жаби, ако се разхожда там през нощта, през последните години обаче, като че ли са по-малко.
Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1214

Профил
« Отговор #38 -: октомври 17, 2011, 12:09:48 »

Днес на два пъти видях в небето над Русе големи птици като диви гъски, но бяха бели отдолу. Едната се шматкаше около изчислителния, а други 3 се рееха в квартала над топлата вода. Какви може да са? Embarrassed
Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #39 -: октомври 29, 2011, 07:54:11 »

Поредната ми среднощна среща с "див" русенец. Пътищата ни се пресякоха покрай Икономическият техникум. Наложи се да завърна ежчето леко към един двор на къща, че се притесних да не пострада ако хукне по платното  Wink

291020111204.jpg
Дивият Русе
* 291020111204.jpg (695.52 KB, 2048x1536 - видяно 549 пъти.)
291020111205.jpg
Дивият Русе
* 291020111205.jpg (760.05 KB, 2048x1536 - видяно 595 пъти.)
291020111206.jpg
Дивият Русе
* 291020111206.jpg (640.04 KB, 2048x1536 - видяно 564 пъти.)
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #40 -: октомври 29, 2011, 10:54:25 »

Доста често се срещат нощем в Парка на младежта. Аз видях един да пресича алея пред Английската гимназия късно нощем, синът ми също е намирал. Аз обаче не успях да го снимам, защото тогава бях без фотоапарат, пък и ежко не се оказа склонен да позира - сви се на бодливо кълбо и едва си подаваше само крайчеца на носа изпод бодлите. Опитах да го повдигна, като проврях ръка под него, където е пухкавото му коремче, но той почна сърдито да ръмжи. Тогава го оставих да си върви по живо, по здраво, защото се притесних да не ми приложи един традиционен ежов номер, с който успяват да прогонят дори и мечка, решила да похапне ежче за вечеря. Изпълнението се състои в това - когато мецана вземе да души кълбото от бодли, то изведнъж мята дупето си нагоре и украсява носа й с десетки набити бодли. И понеже не исках същото да се случи с ръката ми, оставих бодливкото да си продължи нощната разходка, чиято цел беше да си напълни коремчето, разбира се... Smiley
« Последна редакция: октомври 29, 2011, 10:57:07 от Orthodox » Активен

Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3200

Профил
« Отговор #41 -: май 31, 2012, 10:29:45 »

Малко да съживим темата. Ето на какъв дзвер се натъкнахме вчера с фараша долу на кея. Снимките са преди и след интервенцията на колегата  Smiley

300520121267.jpg
Дивият Русе
* 300520121267.jpg (1032.52 KB, 2048x1536 - видяно 442 пъти.)
300520121268.jpg
Дивият Русе
* 300520121268.jpg (1007.48 KB, 2048x1536 - видяно 467 пъти.)
Активен

Във форума се ражда истината.
JMM
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 553

Профил
« Отговор #42 -: май 31, 2012, 11:23:57 »

До колко може да се прецени от видяното на снимките, става въпрос за сива водна змия.
 Smiley
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #43 -: юли 03, 2012, 08:37:48 »

Още нещо за не твърде приятната част от русенския "дивеч"...

Нашествие на змии в русенски квартал
10:36  |  2 юли 2012

Змии превземат русенския квартал "Родина" 3, алармираха жители на комплекса, съобщи Русе24.бг

Хората са в паника, защото освен че се препичат на слънце по тротоарите, влечугите се промъкват и в домовете им.

Последният случай бил преди ден. Змията пропълзяла в кухнята на семейство Фараонови на ул. "Черни връх", докато внуците им обядвали. Стопаните обаче не загубили самообладание и успели да убият влечугото.

Жителите на квартала не си спомнят да е имало такова нашествие на студенокръвните, както през последните две лета. Според тях, влечугите изпълзяват от буренясалите дворове на съборените къщи в района. Според специалистите по змии, влечугите хапят само ако са провокирани. Съветите на експертите са хората да не нападат или убиват змиите, а да позвънят на тел.112 за помощ.

http://rousse.dir.bg/news.php?id=11476494
=================================

"Семейство Фараонови..."  Cheesy Това поражда мургави асоциации... Wink
« Последна редакция: юли 03, 2012, 08:39:33 от Orthodox » Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #44 -: април 16, 2015, 06:47:56 »

Местят мечките Бойка и Станди в Белица
16 април 2015

Със заповед на екоминистъра двете мечки в Лесопарк “Липник” в русенското село Николово ще бъдат преместени в Парка за танцуващи мечки край Белица.

Преди година от “Четири лапи” искаха да изведат Бойка и Станди заради лошите уловия, при които се отглеждат, но жива верига от жители на селото ги спря.

Въпреки обещанията на Община Русе да създаде подходящи условия за отглеждането на животните, това все още не се е случило и се налага, до изграждането на модерен зоопарк, мечките Бойка и Станди да бъдат изведени.

През февруари бе пусната и петиция срещу начина на отглеждане на двете мечки.
В  текста  се отбелязваше, че животните са настанени в клетка, подобна на концлагер.

http://ruse.dir.bg/news.php?id=18881941

Лично аз се радвам за тези измъчени мечки, обитаващи клетка, в която могат да направят най-много по две крачки в коя да е посока, преди да опрат в решетка. Това си е направо затворническа килия! Може ли такова едро животно, което по природа трябва да скита волно по гори и планини, да прекара живота си така?! Дано в новото си обиталище се радват на повече свобода, а ние все някак ще минем без мечешко присъствие в и без това измисления "зоокът" на Текето...
Активен

Страници: 1 2 [3] 4   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.072 секунди с 26 запитвания. (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)

Google e прегледал тази страница декември 05, 2019, 09:18:56