Страници: [1] 2 3 4   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Дивият Русе  (Прочетена 22643 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1192

Профил
« -: декември 12, 2008, 12:47:33 »

Айде да направя и една тема за Русе и дивите животни. Чувал съм доста истории, но ще оставя на по-опитните да споделят, ако имат желание. Мога обаче да разкажа 2 истории, които лично съм преживял.
Преди доооста години, по времето на пионерската си младост, бях свидетел как ястреб /или сокол/ пикира пред нашия блок в Здравец-Изток и си хвана нещо - вероятно врабче или мишка. То вярно, че Изток граничи с полята, но все пак си беше зрелищна гледка.

И втората история  - един следобяд в сумрака на 90-те  на миналия век, намерихме таралеж до старата поща насочил се лениво към х-л Кристал. Един приятел реши, че ще го спасява, и го изнесе извън пределите на града. Оттогава не съм го виждал Smiley

Share this topic on DiggShare this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on Twitter

Активен
SW2FL
Administrator
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1034

9842765 sw2fl@hotmail.com SW2FL SW2FL *
Профил WWW Ел. поща
« Отговор #1 -: декември 12, 2008, 12:52:56 »

?!! Кого ? приятеля или таралежа?! Smiley
Активен
Искрен
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 122

Профил Ел. поща
« Отговор #2 -: декември 12, 2008, 01:13:43 »

Таралежите не са такава рядкост. Живея в Чародейка-Юг и поне веднъж в годината мяркам по един-два в междублоковите пространства  Lips Sealed
Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1192

Профил
« Отговор #3 -: декември 12, 2008, 01:13:54 »

Нека оставим историята с този отворен, творческо-небрежен край.

Ако някой не издържи на края, ще му отговоря на лична Cheesy Cheesy Cheesy
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4605

Профил Ел. поща
« Отговор #4 -: декември 12, 2008, 02:33:38 »

А, таралежите тази година имат направо "демографски" бум - стана нещо обичайно да се срещат в парковете и междублоковите пространства. Моите деца вече няколко пъти намират бодливковци от началото на 2008, аз съм виждал даже смазан на улица, а една вечер зад Руското консулство открих един, тръгнал на нощна разходка (те са си нощни гадинки, де...) и го взех за кратко вкъщи, за да го покажа на децата. Намери се отнякъде и улично коте и се получиха на стълбищната площадка много забавни сцени от запознанството на двете твари, всяка бояща се от другата. Тарльо подскача и се свива на кълбо, котето ту го подушва, ту се отдръпва с убоден нос и ръмжи предупредително - въобще доста се посмяхме... Направих и снимки, може да кача някои, но сега съм на работното си място, а те са на домашния комп. Накрая всеки си отиде на мястото - котето около блока, ежко пак зад Консулството, и всички бяха доволни... Smiley
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Кристин
Слънчоглед
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 774

Профил
« Отговор #5 -: декември 14, 2008, 11:24:52 »

Таралежчета често намираме около нас.
Веднъж бяхме намерили една доста голяма сухоземна костенурка (когато бях малка  Embarrassed ) Та съседите я прибраха, гледаха я няколко дни и накрая с моето приятелче-съседче ходихме до Левента и я пуснахме там (горе-долу, където е била намерена). Прилепи доста има, особено лятно време много си ги гледам аз. Те са наистина страхотни животни. Много обичам през горещите летни вечери, да сядам на прозореца, провесвам крачета и зяпам прилепите, които правят разни фигури из въздуха; често се приближават близо до мен - усещането е много интересно. (ще стана батманка  Cheesy  Tongue)

А пак когато бях много малка, веднъж с тате ходихме до една шивашка фирма, в чието преграждение гледаха едно сърне... Едно мъничко, уплашено, но си го хранеха... и даже го милвах, но не съм сигурна дали това се брои  Cheesy
Активен

Аз конструирам всеобщото като избирам себе си.
СкручЪ
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 444

Защото съм пич ;]

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #6 -: декември 14, 2008, 02:37:49 »

На мен са ми по-интересни совите в двора на Русенския?
Активен
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2048

Профил WWW
« Отговор #7 -: декември 14, 2008, 04:43:49 »

Едно време бяхме видяли пепелянка близо до речна гара, изкара ми акъла, щото това е единствената змия по нашите ширини дето ужким има способности да избива хора (въпреки че доколкото знам това става много рядко). Обаче не беше агресивна - един пич я изгони с една пръчка в храсталаците до ЖП линията. Очаквах да стане зла и да скача да хапе пръчката - нямаше такова нещо. Според мен беше по-уплашена и от нас. Според мен тия гадини са доста подли и скачат да хапят само когато са покрити някъде и им навлезеш без да искаш в територията. Това на открито да тръгне да те хапе не мисля че е възможно. Освен което дори да те ухапе няма да е особено фатално когато си в града - бързо ще ти бият противоотрова в болницата. Освен ако не си алергичен де - тогава ще е доста грубо.

Ха - а когато бях малък една баба на село беше нахапана от същата гадина. Без въобще да ходи на лекар нищо особено не стана. В смисъл оцеля от ухапването, но след това крака й където беше ухапана се възпали и трябваше да се маже там с някакви антибиотици. Разправя че доста боляло от ухапването де и й се е виело свят и само лежала щото не можела да ходи няколко часа.

Но са гадни животни - изглеждат зли с тоя рог и тая триъгълна глава.
Активен
mart0s
Мастър
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 804

Профил WWW
« Отговор #8 -: декември 14, 2008, 06:16:58 »

В двора на Русенския университет има 3-4 2ки Сови Smiley
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3192

Профил
« Отговор #9 -: декември 14, 2008, 07:22:39 »

Преди няколко години се беше появила една змия в градската градина. Видях я с очите си, но каква е била не помня. Граждани бързо реагираха и викнаха хора от нужната служба, които си я "обезвредиха" и прибраха. Миналия месец пък видях плъх до големите шадравани пред общината. Доста едро добиче беше и се вреше по дупките в съоръжението. Дали е било съвпадеж или не, не знам, но същата вечер центъра яко вонеше на канал. Прилепите и аз си ги имам в градинката зад блока ми всяка топла вечер.
Активен

Във форума се ражда истината.
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #10 -: декември 15, 2008, 02:01:57 »

На мен са ми по-интересни совите в двора на Русенския?

Преди доста години беше се заселила на покрива на училище Братя Миладинови (живея точно до него) една кукумявка и всяка привечер кацаше на точно определен комин, където много пъти ни викаше нейното "куку-мяу!"... Виждаше се на комина като силует - по-дребна от гълъб. И наче за някои суеверни люде появата на такава птица в един дом вещае зло, даже нечия смърт, но това са глупости, разбира се... Лично на мен ми беше интересно да я гледам и слушам. Жалко само, че тогава нямах камера с далекобойна оптика!

Колкото до мишоците и плъшоците, има ги в изобилие в мазите на сградите и даже не мисля, че трябва да ги причисляваме към дивите гадинки - те са си почти домашни любимци... Cheesy И аз съм виждал да тича в градската градина (центъра) доста едър плъх от един храст до друг, и то посред бял ден. А сърна... виждал съм и това, но при доста тъжна ситуация. Бях още малък - под 10 години, и седяхме с приятели на понтона на старата гребна база (на брега близо до Дунавски кът), когато на понтона акостира едно кану с гребци, зад което се влачеше във водата нещо сивокафяво, вързано с въже към лодката. Оказа се, че това е сърна, която плувала от румънския бряг към нашия, но за беда попаднала под гребния винт на някакво корабче. Беше с грубо начупени крака и нарязано от винта тяло, но все още не съвсем мъртва, по-скоро в агония. CryБяха я взели - какво да се прави! - с намерение да я хапнат...

П. П. А, ето и обещаните в предния ми постинг в темата снимки на срещата, която устроихме на ежко-бежко и котаранчо... Smiley

PIC_0010.JPG
Дивият Русе
* PIC_0010.JPG (1080.54 KB, 2304x1728 - видяно 1186 пъти.)
PIC_0012.JPG
Дивият Русе
* PIC_0012.JPG (1069.98 KB, 2304x1728 - видяно 1142 пъти.)
PIC_0013.JPG
Дивият Русе
* PIC_0013.JPG (1025.61 KB, 2304x1728 - видяно 1053 пъти.)
PIC_0015.JPG
Дивият Русе
* PIC_0015.JPG (1126.69 KB, 2304x1728 - видяно 1091 пъти.)
« Последна редакция: декември 15, 2008, 09:04:29 от Orthodox » Активен

deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #11 -: декември 15, 2008, 12:03:34 »

Хахаха, милите. Котето имаше ли бодли по носа?Smiley
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #12 -: декември 15, 2008, 09:00:40 »

Ааа, не се стигна до това - беше много пъргаво и при най-малкото боцване отскачаше назад... Виж, ако ежко беше приложил коронния си номер, с който може да прогони и мечка - да си метне дупето нагоре и да направи носа на нападателя да изглежда като кактус - тогава зор щеше да види любопитното "тигърче"... Cheesy
Активен

Кристин
Слънчоглед
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 774

Профил
« Отговор #13 -: юни 07, 2009, 05:26:56 »

Днес един приятел ме търси с думите. Имам една змия. Ако имаш познати, които я искат - казвай!  Cheesy
Разтършувах се, оказа се, че имам. Накрая "змията" благополучно достигна до едно временно звено на пребиваване. Откъдето получих и няколко снимки.
Намерена е в района под централна гара. Искали да я трепят. Ама го спасихме гадинчето, жива твар е, ще го пуснат някъде на свобода. По-късно, след като се установи, че това не е змия, се оказа че е СЛЕПОК. Който доколкото знам е защитен вид.

Активен

Аз конструирам всеобщото като избирам себе си.
СкручЪ
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 444

Защото съм пич ;]

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #14 -: юни 07, 2009, 07:58:48 »

Не, не мисля, че е защитен. Обаче в Русе не съм виждал.
Слепокът (и змиегущерът, те са близки) най-лесно се познава по две неща - опашката (не съм виждал змия да има такава отсечена опашка) и езикът (не е раздвоен).
Активен
Страници: [1] 2 3 4   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.104 секунди с 26 запитвания. (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)

Google e прегледал тази страница август 31, 2019, 04:36:53