Анкета
Въпрос: Има ли местната власт визия за развитието на града?
Да, определено и я следват - 2 (11.1%)
По-скоро да, но им е трудно - 5 (27.8%)
Само имитират визия за развитие - 5 (27.8%)
По-скоро не - 0 (0%)
Не, категорично нямат, всичко е на "парче" - 6 (33.3%)
Общ брой гласове: 18

Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 15   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Имат ли русенските управници визия за развитието на града?  (Прочетена 51465 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
JMM
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 616

Профил
« Отговор #165 -: август 04, 2019, 09:20:44 »

Оплюването на Росен Даскалов започна преди да се е кандидатирал и без дори да е ясно дали ще го видим сред кандидатите...

Ще го пускате ли независим кандидат, това ще е извънземна забава, значи банкянския селчук е решил да подари губернията, значи да чакаме или ВМРО-то или БСП-то да намажат, същто ще е и в Пловдив, но за жалост на тъпака, май същото ще е и в София, юрдечката никой не може да я диша вече, май сме свидетели на смяната на поколенията в БКП, интересно.

Пореден хейтърски бълвоч, който не предлага алтернатива, а само оплюване на статуквото и след това ще се чудим защо нямало читави кандидати...

май сме свидетели на смяната на поколенията в БКП, интересно.

Ако тезата е вярна, то защо Нинова се страхува от Борисов...
Ако това фалшиво твърдение е вярно, то ще рече - спечели ли Борисов - печели Нинова...
Активен
SKCH
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 396

Профил Ел. поща
« Отговор #166 -: август 04, 2019, 09:30:46 »

В интерес на истината Нинова продължава да е лидер на БКП заради Бойко - той сам толкова тъпотии направи, че зорлян я реабилитира. Иначе отдавна можеше да са смазали БКП и като в Унгария - 35% подкрепа, следващата партия с 8%. Така че тезата не е съвсем невероятна. На местно ниво преди години, като дойде ГЕРБ имаха уговорка да не пипат бакиите на Йотов, но той да не се кандидатира - така и стана. Така че пак реално ги спасиха - БКП можеше да остане без местна организация, като само ремонтът на площада беше достатъчно основание.
Активен
JMM
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 616

Профил
« Отговор #167 -: август 04, 2019, 10:10:34 »

Това е така, но към момента ние разполагаме с тези политически "наличности" и между тях можем да избираме следващия кмет на Русе.
Коя би била успешна фигура, която би поела управлението на Русе и би се справила по-добре от Стоилов, е темата над която би трябвало да се фокусираме. Дали би имал успех някой "независим", или представител на партия различна от управляващата, или човек посочен от Нунев - третият човек в ГЕРБ, или е по важно само да махнем Стоилов и евентуално след това ще мислим какво да правим.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1952

Профил Ел. поща
« Отговор #168 -: август 04, 2019, 02:48:36 »

В ГЕРБ текат едни процеси покрай напускането на Цветанов, които ще доведат до много циркове.
В интерес на истината, аз не виждам как Даскалов ще си зареже бизнеса и ще стане кмет.
Активен
SKCH
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 396

Профил Ел. поща
« Отговор #169 -: август 04, 2019, 09:15:43 »

Във футболните среди усилено се говори за Доктора като кандидат на ГЕРБ - неслучайно той си даде 2 месеца още начело на клуба и после щял да го прехвърля на феновете... уж. А и с това се спекулира отдавна.
По-долният текст е личен анализ на ситуацията и съзнавам, че мнението ми кое е добре в тази ситуация за Русе, не съвпада с това кое е добре за България, за демокрацията по принцип или за обществото ни.
По принцип, в Бойковата България, е добре кметът да е от същата партия или ако е независим - да е посочен от герб. Иначе стават циркове, а практиката показва, че реално няма шансове за голям успех. Нито Монтана, нито Пазарджик са цъфнали като толкова години се управляват от други кметове. На предните избори пък с целенасочени атаки свалиха тези на Петрич и Хасково. Парите от националния бюджет и от еврофондовете няма да секнат, защото са определени по закон, но ще има връщане на проекти, забавяне, никакъв шанс да се дадат пари по "специалното" направление като на Бургас и Варна. Варна е друг пример - Портних слуша много, въпреки че Варна се управлява не по-добре от Русе, а според мен и доста по-зле. И ето резултат - 120 млн. лв. да си довършват разни неща. Което е повече от полученото от Пловдив за европейска столица на културата. Там също имаше забавяне на парите, обещани от правителството, хем Тотев е от ГЕРБ, ама явно беше изгубил доверието на Борисов.
Та в русенската действителност - Нунев е много близък с Бойко - състуденти, неслучайно пое след Цветанов комисията по вътрешни работи в парламента. В този смисъл, негов човек би се ползвал с подкрепа и от София, което пък дава шанс и при нас да се отделят допълнително средства за някакви по-големи проекти и като цяло - да се обърне внимание на региона повече от екзистенц минимума, който имаме сега. И въпреки че ситуацията звучи като при БКП - кой от къде е и колко е близък до вожда, ми се струва, че за Русе това ще е най-добре. В крайна сметка, ако от дори едно порочно и позорно управление за града останат положителни придобивки и се постигне някакво завръщане в общественото пространство в национален план, това ще е добре за русенци. 
Активен
Slex
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 126

Профил
« Отговор #170 -: август 05, 2019, 11:02:11 »

А на мен ми се струва, че е по-добре Русе да бъде град в държава, където близостта до вожда няма такова голямо значение. В този контекст падането на власт от ГЕРБ е необходима стъпка, макар и може би не достатъчна (за съжаление в българската народопсихология вождизмът има дълбоки корени и не почва с Бойко, вероятно няма и да свърши с него). И тази стъпка включва загуба на местните избори. Колкото по-голяма, толкова по-добре. Лично за мен съм взел решение как ще гласувам, без да знам все още никой от кандидатите (оставям си малка вратичка, в случай на премината червена линия от някой от тях).

И в ГЕРБ има свестни хора, но техният глас не е решаващ. "Изберете наш кмет, или ще ядете хурката" е цялостно олицетворение на модела им на управление, който ни връща към някои практики от 90-те, но вече упражнявани на ниво държава. Никога не сме имали върховенство на закона, но в последните години правовата държава върви към пълен разпад, а контролът върху администрацията, правосъдната система и медиите не е бил толкова голям от 1989 г. Няма как като гласоподавател да подкрепя политическия рекет и управленския произвол.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #171 -: август 05, 2019, 01:01:27 »

И двамата сте прави, всеки по своему.
От една страна, не се ли направи нещо, за да се разбие сегашния модел, нищо добро не ни чака като общество и държава. Жалко е, че 30 години след 1989 г. и 12 години след присъединяването към ЕС, свободата на словото, разделението на властите, свободата на предприемачество, плурализмът са по-зле от да речем 1993 г.
От друга страна, сегашният модел е доста устойчив, той е израз на традициите на българина, които са авторитарни и е много съмнително дали изобщо ще бъде ако не унищожен, то поне сведен до по-прилични граници. В рамките на сегашните реалии Русе трябва да оцелява и да се приспособява, а противопоставянето на централната власт по политическа линия със сигурност няма де е добре.
Аз ще изчакам кандидатите, твърде много неясноти има към момента.
Активен
bgdimitrov
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 461

Профил
« Отговор #172 -: август 05, 2019, 05:22:33 »

Ако мога да ви поканя в правилната тема за изборите и админ евентуално да премести всичките мнения на правилното място.
Активен
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2155

Профил WWW
« Отговор #173 -: август 06, 2019, 01:36:44 »

Цитат
Пореден хейтърски бълвоч, който не предлага алтернатива, а само оплюване на статуквото и след това ще се чудим защо нямало читави кандидати...

"хейтър", "плюя" и "по-малкото зло" ще са сред лафовете с които ще се запомни за поколенията сегашното падение, все пак силно се надявам и ще направя каквото зависи от мен, всички споделящи тази философия да останат в историята, за да има от какво да се срамуват и внуците им Smiley
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #174 -: август 06, 2019, 03:45:34 »

Ако мога да ви поканя в правилната тема за изборите и админ евентуално да премести всичките мнения на правилното място.
Засега няма нищо "черно на бяло" като кандидати, аз избори към този момент не коментирам, само визионерство, иначе и без админ ще отида там, "когато му дойде времето, вЕрвайте ми"... Cheesy
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4749

Профил Ел. поща
« Отговор #175 -: февруари 25, 2020, 11:40:25 »

Препубликувам тук един постинг на колегата dunav_rousse в другия форум и репликата ми към него, защото ми се ще да споделя какви мисли ме измъчват и дали с вас е същото...

Цитат
Не очаквам нищо позитивно от Пенчо. Онзи ден ги гледах, при обсъждането на бюджета.... ами няма как да има развитие, когато единственото перо по което си задал ръст, е социалното подпомагане. Нито дума за капиталови разходи и бъдещи проекти. Гледам го кмета преди седмица се снимал, в някакви драки, облечен с една шуба, празнично прокламирайки, че ще сложи край на незаконните сметища. Моята реакция беше.....OMG, това кмет на Две Могили ли е или на една от най-големите общини в страната!? Работата му е да кани в кабинета си и да преговаря с потенциални инвеститори, да начертава дългосрочни стратегии за развитие, да бъде инициатор на нови проекти и да се бори за тяхното финансиране, да гради позитивен, модерен имидж на общината и града, а не да се занимава с битовизми.

Много добре формулирано, колега! Бих искал тези твои думи да ги разпечатам на лист с размер поне А3 с едри букви в обичания от Пенчо червен цвят, за да ги закачи пред очите си в кабинета и да му напомнят постоянно, че задачите на кмета не са да сади фиданки и да венчава младоженци, а доооста по-различни неща. Които неща за съжаление не ги виждам нито като идея, нито като план, нито като бюджет на Общината. Наистина, като се запознах в общи линии с бюджета за 2020, който в голяма степен е въплъщение на управленската програма ("каквото и да ти говорят, знай, че става дума за пари"), у мен остана едно тягостно чувство на разочарование и обезкураженост. Предстои една сива и безлична година в живота на града, през която няма да започне нищо мащабно, значимо, което да промени към по-добро облика на Русе и живота на жителите му. Да, ще се завърши кеят, новото осветление на улиците... но това се все проекти, започвани от предишното управление на града. Впрочем Стоилов, такъв или онакъв, но действително стартира и завърши доста обекти, които промениха облика на града в положителна посока. Някои ще кажат: "Добри идеи, но лоши изпълнения" - и ще са прави в някаква степен. Но сега ги няма даже и идеите - за мащабни проекти и промени, които да издигнат качественото ниво на Русе, да го направят град от XXI век, впечатляващ и привлекателен. Поддръжка, дреболии на битово ниво... Разбира се, това също е необходимо, но още по-важно е да се случват големите неща, които движат града напред, които го променят качествено и го правят по-перспективен и желан за живеене. И тъкмо това не виждам в намеренията на новия кметски екип. Нищо общо с гръмките думи в предизборната програма на кмета: "Време е да се превърнем от догонващ град в иновативен град, който се движи с огромни стъпки, каквито другите не могат да направят, защото не могат да ги видят". Ех, колко лесно е да се приказват големи неща и колко трудно е да се превръщат в дела - ако изобщо има такива намерения, разбира се! Засега храня плаха надеждица, че Пенчо все още навлиза в нещата, че прекалено избързвам в желанието си нещата да се случват по-скоро, че почти целият му мандат все още предстои, но... почва да ме гризе онова чувство, изразено със знаменитата фраза: "Ха дано, ама..."
« Последна редакция: февруари 26, 2020, 07:39:59 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #176 -: февруари 26, 2020, 12:24:45 »

Аз като цяло не съм очаквал нищо от него, така че не съм разочарован. За мен това управление няма да е успешно. Друг е въпросът, че за да се стигне дотук, си има причини. Апропо, не съм убеден, че с директорката от ГЕРБ щеше да е по-добре.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4749

Профил Ел. поща
« Отговор #177 -: февруари 26, 2020, 12:45:53 »

Апропо, не съм убеден, че с директорката от ГЕРБ щеше да е по-добре.

С това не мога да не се съглася. Лошото е, че русенските избиратели бяха поставени в такава патова ситуация и на практика нямаха особено печеливш ход.
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #178 -: февруари 26, 2020, 03:33:31 »

Нека не забравяме, че Пенчо Милков спечели с наказателен вот, т.е. не защото предлагаше нещо смислено, а защото на много хора им писна от ГЕРБ. В този смисъл, не виждам какво толкова има да очакваме от него - аз не видях сериозна платформа, просто изглеждаше позитивен и се въздържаше да говори глупости.
Активен
Slex
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 126

Профил
« Отговор #179 -: февруари 26, 2020, 07:03:51 »

Тези т.нар. битовизми ги правят сигурно почти всички кметове в страната, включително такива, които минават за много успешни - например Димитър Николов. В известен смисъл са част от тяхната работа. Не съм съгласен обаче, че конкретно незаконните сметища са битовизъм, защото могат да се окажат сериозен проблем, например ако са близо до водоизточник.

Другото - за кмета, който преговаря с инвеститори, е повече ПР, отколкото реална дейност. Някога някъде работило ли е това? За какво всъщност може да преговаря кметът? Инвеститорите търсят ниски разходи, квалифицирана работна ръка, предсказуемост и ясни правила, развита инфраструктура. Като изключим последното, не виждам какво може да предложи един кмет (освен ако общината не контролира някакъв ценен ресурс) при едни конкретни разговори - другото или го има, или го няма към даден момент, то е елемент на бизнес средата, който се развива дългосрочно.

Колкото до бюджета, не е вярно, че се увеличават само социалните разходи. При текущите разходи има увеличение при почти всички функции. А пък средствата за капиталовите разходи трябва да дойдат от някъде. Заложеното за 2020 г. е повече от бюджетите при Стоилов с изключение на последните две години. Спрямо тях са по-малко, но някой обърна ли внимание, че дефицитът е по-малък с 18 милиона спрямо 2018 г. и с 10 милиона спрямо 2019 г.? Предвиден е три пъти по-малко нов дълг спрямо всяка от годините със засилена инвестиционна активност, освен това започва погасяването на заема от 10 милиона от 2017 г., който досега само е бил усвояван, но не и обслужван.

Edit: Извадка от бюджетите за няколко години.
« Последна редакция: февруари 26, 2020, 08:22:20 от Slex » Активен
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 15   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.119 секунди с 28 запитвания. (Pretty URLs adds 0.019s, 2q)

Google e прегледал тази страница февруари 28, 2020, 11:33:02