Анкета
Въпрос: Има ли местната власт визия за развитието на града?
Да, определено и я следват - 2 (11.8%)
По-скоро да, но им е трудно - 5 (29.4%)
Само имитират визия за развитие - 4 (23.5%)
По-скоро не - 0 (0%)
Не, категорично нямат, всичко е на "парче" - 6 (35.3%)
Общ брой гласове: 17

Страници: [1] 2 3 ... 12   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Имат ли русенските управници визия за развитието на града?  (Прочетена 35189 пъти)
0 Членове и 3 Гости преглежда(т) тази тема.
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1839

Профил Ел. поща
« -: юли 26, 2010, 02:00:16 »

Тези дни доста попътувах из североизточна България и посетих много градове. Общо-взето нещата изглеждаха логично - личеше си, че превъзхождаме Шумен, или че отстъпваме на Варна например. Имаше едно градче обаче, което определено ме накара да се замисля. Става въпрос за Каварна. Признавам си, мислех, че Цонко си прави перманентен PR, че всичко е кьорфишек, че явно е някакъв нарцис и т.н. Сега видях колко съм грешал. Аз по-спретнат и подреден град в България не съм виждал! И чист. Стадиончето им пък си е направо перфектно за мащабите им. Равносметката не е никак приятна за нас. Калиакра е в А група, Дунав - не. Хората са си реновирали стадиона, ние не можем. Имат осветление на стадиона, ние - не. За сметка на това в Русе постоянно се мрънка, че няма пари. Все едно сме Каспичан, Опака или Завет! Това наистина ми е много интересно - как при тях има пари, а при нас не? Защото Каварна, ако и да е на морето, няма почти никакъв потенциал да развива морски туризъм. Плажната ивица не е добра, водата е по-студена. С други думи, общината им няма възможностите на Балчик (където е Албена) или южните морски общини. То това се вижда и при разходка из града - липсват характерните тълпи "морски" курортисти, които по време на летния сезон се виждат по другите градове. И все пак управата им намира начини, примерно рок-феста им. Хиляди хора, сред които много чужденци, няколко дена стоят и си харчат парите там. За град с мащабите на Каварна това не е малко. И вече години наред съумяват да поддържат традицията. Разбира се, явно не е само това. И най-важното е, че има видими резултати. 
А при нас? Да, имаше еуфория преди две-три години, особено покрай румънците и отварянето на границите. Дойде кризата обаче и еуфорията значително намаля. Всичко се прави на парче. Пък каквото стане. Посегна се дори на сградите по главната. Сега ми е много интересно какво "чудо" ще изникне на мястото на "Пингвините". Най-голямата културна проява в града за тази година явно ще бъде турнето на "Пайнер"  Roll Eyes !? Точно на централния площад ли трябваше да се проведе? С това "гениално" решение за поредна година градът заприлича на покрайнините на Багдад или Карачи. Въобще търладжийска работа...
Ясно е, че без визия за развитие не става. И то визия за комплексно развитие. Засега, с огромно съжаление, трябва да констатирам, че освен по организирането на търли от всякакъв характер, нашите управници нямат такава. А когато разчиташ нещата да стават от само себе си, резултатите определено не са добри. Русе пропиля твърде много години през последните 20, за да си позволи да го прави още. Поне, ако иска да е град с претенции.

Share this topic on DiggShare this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on Twitter

Активен
jorda
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 445

Профил
« Отговор #1 -: юли 26, 2010, 08:10:47 »

За съжаление си много прав, и за визията на управниците. И за чалгата...
Активен
Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1391

Профил
« Отговор #2 -: юли 26, 2010, 08:28:09 »

За да е Русе град с претенции ни е нужен кмет с претенции. Йотов явно няма такива, което личи от изказванията му с оправдателен тон по всякакъв повод. Приписва, си заслуги за неща, които щяха да се случат в града, който и да беше неговият кмет.
Аз бях в Каварна за мача на Дунав с Калиакра и мога да потвърдя казаното. В Русе не съм видял училище с такава площадка за футбол и баскетбол както там. Стадиончето като цяло не е нищо впечатляващо, 5 реда пейки. Сектора, в който ни бяха настанили беше под всякаква критика. Козирката е от плексиглас, осветлението е колкото за лиценз, за какъвто има претенции Цонко, таблото и то. Терена, обаче е в перфектно състояние и за размерите на Каварна това им е предостатъчно. Все пак имаха фамозна агитка от двама фенове. Cheesy
Факт е, че когато имаш воля нещата да се случват и настояваш и си последователен, поставяш си ясни цели и се бориш да ги постигнеш нещата се получават. Цонко го доказа. Божидар е неговата диаметрална противоположност. Дано излязат по-кадърни кандидати догодина  Cry
« Последна редакция: юли 27, 2010, 11:22:02 от Ruschukliq1986 » Активен
equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 562

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #3 -: юли 26, 2010, 10:16:16 »

Разбира се, че нямат. Но това не е никаква новина. Още преди време имаше тема във форума.

Нека просто да ви припомня няколко факта.

Първо, никъде не може да се намери един градоустройствен план на град Русе. Просто сравнете със София или Бургас например. Все пак това е един от основните елементи във визията на един град - това как ще изглежда физическата среда след 20-30 години.

Второ, помните приказките как Русе ще стане шопинг център и подобни дивотии, които няма как да бъдат устойчиви, камо ли да дърпат развитието на целият град в бъдеще.

Трето, може би също помните идеите за правенето на Русенски лом плавателен, за което имаха идея да се похарчат десетки милиони лева, а в същото време сега даже нямат пари да напръскат срещу комари.

Четвърто, ако сега хвърлите един поглед върху това какви проекти са финансирани от ЕС в България относно градската среда, ще видите, че в Русе има само един и то супер скъпият ремонт на централният площад. Все още твърдя, че този проект е точно липса на визия. Докато други градове ще си оправят междублоковите пространства, ние ще ремонтираме част от града, която и сега е една от най-добре уредените.

Пето... всъщност има ли нужда да продължавам...

При цялата хаотичност на действията и решенията на общината е ясно, е че администрацията няма каквато и да било визия за развитието на Русе. Добре, че преди време русенци са били по-далновидни и са ни оставили добро наследство.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #4 -: юли 26, 2010, 11:22:04 »

Прави сте момчета...
Били сме най-големият и важен град в Княжеството. Да речем, че по съвсем обективни причини София и Варна ни изпреварват. Пловдив, след Съединението и той. През 80-те на XX век и Бургас.
Но...
Просто нищо не се прави. Само на едно наследство не може да се разчита. От времето на Кирил Старцев (30-те години на XX век) наистина нищо не се прави. Разчита се само на инерцията. Само с инерция обаче не става. Не и ако си град като Русе. Ако си Ню Йорк, Истанбул или Шанхай може.
Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1206

Профил
« Отговор #5 -: юли 27, 2010, 01:51:09 »

Отговорът на въпроса за съжаление е ясен и еднозначен Sad
Положението с Русе и русенските управници сте го описали добре и няма какво да добавя.

Ще ми се да обаче да видим добрия пример в коректно сравнение, т.е. с други областни градове с население над 80-100 хиляди души. За мен Каварна е прекалено малък /12 хил. души/ и специфичен/морско-курортен/ град, за да се сравнява с Русе. Все пак от едната му страна е нос Калиакра, курорта Русалка, Камен бряг и прочие култови места, а от другата са най-голямото голф игрище на България, Тузлата и т.н. Съотнесено към нашите мащаби, това е все едно край Русе да са, от едната му страна Златни пясъци, от другата Пампорово, а на изхода за Варна да е примерно Рилския манастир или Царевец. Cheesy

Общо-взето нещата изглеждаха логично - личеше си, че превъзхождаме Шумен, или че отстъпваме на Варна например.

Тези сравнения ми се струват по-коректни. Ако ги приемем за верни, от това следва ли, че варненската администрация има по-добра визия от русенската, а шуменската - по-лоша от нашата?

Активен
equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #6 -: юли 27, 2010, 02:17:19 »

Личните ми наблюдения са, че администрацията във Варна е лоша и също нямат кой знае каква визия, различна от тази на ТИМ. Просто са по-голям град, а и морето си е море. Иначе има огромни проблеми с презастрояването, липсата на парко-места, дупките по улиците, липсата на канализация, голямата корупция и т.н. Реално погледнато Варна няма никаква кой знае каква промишленост, освен корабостроителницата и фабриката за бойлери.  Дано не изпускам нещо. Huh?

От по-големите градове ми харесва как се развиват Бургас и Габрово. Например в Бургас постоянно излиза информация от общината за различни проекти - нови паркове, игрища, обновяване на пристанището, нови индустриални зони, подробен градоустройствен план, има добра отчетност на дейността на общината, срутиха няколко незаконни цигански гета, имат сносен сайт на общината. Просто дават усещането, че се прави нещо с мисъл и някаква по-далечна цел. Като за България е ОК.

Габрово ми харесва, заради това, че доста активно работят с европейските фондове и проектите, които са спечелили като размер са по-големи от бюджета на общината.

В София също има някакво положително развитие в последните години, субективната ми оценка е, че имат някаква визия, но като цяло градът има огромни за мащабите на страната проблеми и не би било коректно да го сравняваме с Русе. Просто са твърде различни градове.
Активен
Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1391

Профил
« Отговор #7 -: юли 27, 2010, 05:09:58 »

Виж, за сравнение Варна-Русе е много трудно да се говори. Кирил Йорданов в никакъв случай не можа да се приеме за по-кадърен дори от Божо. Варна поради самия факт, че е Варна, морска столица и прочие си се развива възходящо. В това няма пръст техния комунист, тъкмо обратното. Варна е един некадърно управляван град. Инфраструктурата е под всякаква критика, около блоковете е нещо страшно.
Коректното сравнение е с Бургас. Това е град, с който трябва да се мерим за размерите си. За разлика от Варна възходящото развитие на Бургас не е само заради това, че е на морето. Хората наистина имат визия за това как трябва да изглежда града и реализират много проекти. Смятам, че в близките десетилетия Бургас ще е най-добрия пример за развитие на град в България.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #8 -: юли 28, 2010, 10:45:03 »

Ще ми се да обаче да видим добрия пример в коректно сравнение, т.е. с други областни градове с население над 80-100 хиляди души. За мен Каварна е прекалено малък /12 хил. души/ и специфичен/морско-курортен/ град, за да се сравнява с Русе. Все пак от едната му страна е нос Калиакра, курорта Русалка, Камен бряг и прочие култови места, а от другата са най-голямото голф игрище на България, Тузлата и т.н. Съотнесено към нашите мащаби, това е все едно край Русе да са, от едната му страна Златни пясъци, от другата Пампорово, а на изхода за Варна да е примерно Рилския манастир или Царевец. Cheesy
Каварна направо не е никакъв морско-курортен град. Слаба работа е. Да сравним например с Несебър. Несебърската община просто стои върху злато. Огромна по дължина плажна ивица. От баровският Св. Влас, през "урбанизираният" Слънчев бряг, през също доста скъпарския Несебър, та до народните курорти Обзор и Равда. Общината разполага с 139 450 плажни места http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D1%89%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%9D%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%B1%D1%8A%D1%80! Обаче се управлява много лошо. Краде се на поразия. Презастроява се. Намесени са височайши интереси. И в крайна сметка, Несебър прилича на битак. Въпрос на време е да отпишат Старият град от световното наследство на ЮНЕСКО поради застрояване. Всъщност, ако общината не се управляваше толкова корумпирано и лошо, при това малко население, и тези дадености, със сигурност хората там щяха да имат най-високият стандарт в България. Не, че сега им е нисък де, но щеше да е много по-добре. Т.е. виждаме как една община с по-скромен ресурс постига нещо при това не малко, и как една друга община пък не се развива, освен в биташко направление.
Общо-взето нещата изглеждаха логично - личеше си, че превъзхождаме Шумен, или че отстъпваме на Варна например.

Тези сравнения ми се струват по-коректни. Ако ги приемем за верни, от това следва ли, че варненската администрация има по-добра визия от русенската, а шуменската - по-лоша от нашата?
Варна си е Варна, както каза Русчуклията. Администрацията им няма по-добра визия, но обективните дадености помагат на града да се развива, дори при лошо управление. Шуменската администрация и тя управлява зле, но техните пък обективни дадености ги затрудняват повече и от нас. Въпросът е, че когато не искаш да си средняк като Шумен, Ямбол или Враца, а искаш да се сравняваш с водещите градове, като при това вече си значително изостанал от тях, само едно добро управление може да помогне да се заличат разликите. Аз при нас такова не намирам. От което следва логично, че разликата с водещите градове не само ще остане такава, ами и ще се увеличава. Не виждам воля у русенското гражданство да промени статуквото.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4660

Профил Ел. поща
« Отговор #9 -: юли 29, 2010, 09:28:03 »

Визия няма никаква... Всичко се прави на парче и без перспективен поглед към бъдещето. И въобще ако "визията" на едно градоначалство за развитието на повереното му населено място се свежда до нови пейки в парка и скъп ремонт на центъра, жална му майка на този град. Отпиши го!... Cry

(Той вече май и наистина е отписан - и на централно, и на местно ниво... Shocked)
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #10 -: юли 29, 2010, 12:32:01 »

Нека не изпадаме в крайности. Русе има бъдеще и не е за отписване. До колкото до визията на русенци, мисля че това работа на хората в държавните и общински институции. Пък и догодина има нови избори. Туко виж изберем някой по-читав кмет.

Освен това ако искат да имат достъп до фондовете на ЕС общините искат или не ще трябва да изградят някаква визия, да разпишат някоя друга стратегия или програма, да изготвят градоустройствен план, да се аргументират, защото тези пари се дават по определени програми с доста дълъг хоризонт и се търси определен ефект. Е, вярно все още има подобни изцепки като яки ремонти на централни площади и паркове, при положение, че има толкова много други проблеми в градската среда. В тоя случай Русе са съжаление е част от общата картинка в България. Масово общинарите (пък и на държавно равнище) не знаят за какво са избрани и харчат парите на данъкоплатците са глупости без никакъв или минимален полезен ефект.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4660

Профил Ел. поща
« Отговор #11 -: юли 30, 2010, 11:11:24 »

Най-голямата културна проява в града за тази година явно ще бъде турнето на "Пайнер"  Roll Eyes !?

Е, хайде сега - ами къде останаха Мартенските Музикални Дни???!!! Shocked
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2103

Профил WWW
« Отговор #12 -: юли 31, 2010, 01:00:11 »

Няма място където хората да са доволни от управниците си. Снощи излязохме с шефа ми от щатите и си поговорихме, та стана въпрос за политика и човекът вика "Знаеш ли кога се познава кога политиците лъжат? Когато си мърдат устните". След което последва една тирада за Обама. Реди достатъчно много и за хората в градската управа, които сума ти време не можели да оправят елементарни проблеми с улиците и пътищата и най-вече за снегопочистването. Между другото, градчето им официално се води второто по качество на живот в САЩ - имат почти нулева престъпност, доста възможности за спорт - голф игрища, площадки и т.н. и безработицата е доста ниска, защото компанията осигурява високоплатена работа на няколко хиляди човека там (за град с население колкото Горна Оряховица това има огромно значение). Мисълта ми е че тези хора имат дадености (освен щастието голяма корпорация да си базира там производствени и R&D офиси са на брега на огромно езеро, имат туризъм и не са някакъв беден реднешки щат). Но човек винаги има за какво да е недоволен и да се оплаква така или иначе, така че според мен е много трудно да сравняваш мястото където живееш с някое друго - защото прекалено добре познаваш недостатъците на твоя град и прекалено малко познаваш спецификите на града с който го сравняваш.

Според мен важното е просто нещата да се поставят от гражданите и да има диалог с управата, а не всички да си траят. Дрънкането из форумите също няма никакъв смисъл. Виж, ако някой се реши да публикува в някоя медия отворено писмо, това е друга работа. Но тогава вече не е анонимен и си стоиш зад мнението. В България това е много трудно, защото на всеки много му знае устата, но също така на всеки му е трудно да си застане зад мнението. Примерно тук има сигнали за кмета, но колко от хората, които са ги пуснали, са подали и някакво оплакване в общината? ОК - не е удобно защото няма някаква удобна уеб-базирана система за оплаквания - ми тогава вървете и се оплачете по старомодния начин че няма такава. На общинарите според мен им е много лесно да правят каквото си знаят, при положение че нямат особено много feedback от хората. В смисъл едно на ръка е удобно, защото винаги могат да си измият с ръцете, че няма документирани оплаквания, а и две на ръка - надали хвърлят боб или по цял ден четат форуми, за да знаят какво си мислят обикновените хора.

Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #13 -: юли 31, 2010, 08:33:53 »

Най-голямата културна проява в града за тази година явно ще бъде турнето на "Пайнер"  Roll Eyes !?

Е, хайде сега - ами къде останаха Мартенските Музикални Дни???!!! Shocked
Ами къде останаха? Май никъде.
Знаеш ли колко се усети, че има Мартенски Музикални Дни?
А колко се усети търлата на "Пайнера"?
Най-малкото, защото който не е искал - не е отишъл на Дните, може дори да не е разбрал, че ги има, но този, който не е искал да отиде на "Пайнера", просто нямаше как да го избегне, ако е имал работа на центъра.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #14 -: юли 31, 2010, 08:43:21 »

Според мен важното е просто нещата да се поставят от гражданите и да има диалог с управата, а не всички да си траят. Дрънкането из форумите също няма никакъв смисъл. Виж, ако някой се реши да публикува в някоя медия отворено писмо, това е друга работа. Но тогава вече не е анонимен и си стоиш зад мнението. В България това е много трудно, защото на всеки много му знае устата, но също така на всеки му е трудно да си застане зад мнението. Примерно тук има сигнали за кмета, но колко от хората, които са ги пуснали, са подали и някакво оплакване в общината? ОК - не е удобно защото няма някаква удобна уеб-базирана система за оплаквания - ми тогава вървете и се оплачете по старомодния начин че няма такава. На общинарите според мен им е много лесно да правят каквото си знаят, при положение че нямат особено много feedback от хората. В смисъл едно на ръка е удобно, защото винаги могат да си измият с ръцете, че няма документирани оплаквания, а и две на ръка - надали хвърлят боб или по цял ден четат форуми, за да знаят какво си мислят обикновените хора.
Е, ти какво предлагаш да им напиша в случая: "Пичове, извинявайте, но да знаете, струва ми се, че нямате никаква визия за развитието на града!"  Smiley
Това не е някакво конкретно оплакване, а мое субективно виждане. Те ще ми кажат: "Добре, кандидатирай се, спечели следващите избори и започни да налагаш твоята визия за нещата". И донякъде ще са прави. Или, ако ги критикувам, че съсипаха "Дунав", ще ми кажат, че няма спонсори, ако ги критикувам за турнето на "Пайнера", ще ми кажат, че това е масовата предпочитана музика и са искали да зарадват русенското гражданство.  Wink
Въобще, нещата не са толкова еднозначни. Да не говорим, че гражданските инициативи обикновено са обречени, освен ако зад тях не застане някоя влиятелна политическа сила. Което малко или много ги опорочава. Всеки се е сблъсквал с тези неща.
А за Щатите - разбира се, че и там има проблеми и съответно критика, но все пак нещата са малко по-различни.
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 12   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.079 секунди с 28 запитвания. (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)

Google e прегледал тази страница юли 31, 2019, 08:51:15