Мащабно промишлено строителство осигурява непрестанно икономическо развитие на Русе и Гюргево6 Май 2013Оформянето на мега-площадки от по 300-400 ха за мащабно промишлено строителство в еврорегиона Русе-Гюргево могат да осигурят ядро за непрестанно проспериращо икономическо развитие с разполагането на тях на водещи предприятия. Това е само една от 10-те модерни перспективи за сближаване и съвместно развитие на двата града, които бяха представени в специална изложба на Русенския кей. Тя включва 10 пана, които презентират идейни проекти за трансгранично сътрудничество, разработени по проект „Еврорегион Русе – Гюргево оперативни решения – мастерпланинг за интегрирано управление на възможностите за развитие”. Идеите са събрани и в каталог. Мениджър на проекта е Петер Шнайдер от виенската фирма "Бан план".
10-те големи инвестиционни проекти са в сферите Икономика, Транспорт, Енергия, Туризъм, Недвижими имоти.
Освен мега-площадките за мащабно промишлено строителство, има и още една разработка в областта на икономиката. Тя предвижда създаването на един или няколко трансгранични бизнес инкубатори за малки предприятия, заети с трансгранични дейности. Идеята се обуславя от това, че в противовес на големите промишлени концерни, малките и средни предприятия (МСП) имат нужда от подкрепата на структурирана програма за помощ, ориентирана към целия регион на Русе и Гюргево и дори за износ.
Един от транспортните проекти предвижда нов Дунав мост, заедно с магистрала, минаваща и край двата града. Той се отбелязва като задължителен елемент за осигуряване на положително развитие на Еврорегиона Русе-Гюргево и все по-често напоследък е тема, която се повдига от родните политици. Президентът Росен Плевнелиев дори бе категоричен, че реализацията на такава инициатива задължително трябва да залегне в следващия програмен период 2014-2020. В тази разработка се оставя "вратичка" и за възможност за тунел под реката.
Високоскоростен влак, заедно с ж.п. линия, свързваща двата града, е друг проект от областта на транспорта, представен в изложбата. Отбелязва се, че този международен проект ще има много положително влияние върху Русе и Гюргево, тъй като ще осигури едновременно бърз достъп до важни дестинации, особено до Букурещ.
Предлага се още интегрирано решение с градска железница или трамвай за двата града. Транспортният гръбнак трябва да се завърши с мрежи за обществен транспорт, сочи разработката, според която съществуващите в Русе и Гюргево ж.п. линии позволяват лесното създаване на такава система.
Представени са и проекти за енергийна ефективност, включващи квартали с активна енергия. „Пестенето на енергия означава пари. Подобряването на стандарта на сградите позволява значително намаляване на нуждата от отопление или охлаждане“, категоричен е екипът, презентирал тези проекти.
Предлагат се и решения за управление на енергията, като се отбелязва, че това предлага възможност за намаляване на консумацията както в обществения, така и в частния сектор. Намеква се още, че на сметта може, а и трябва да се гледа като на енергиен ресурс.
Разработките в областта на Туризма предвиждат нови туристически информационни центрове от двете страни на Дунава. Особено тези, които пътуват по Дунава, трябва да бъдат привлечени да останат в региона, тъй като първото впечатление е определящо за създаване на съответно търсене.
Предлага се още създаване на зелени зони. Досега на парковете, горите и най-общо на природата се гледаше като на нещо, което да се съзерцава, но не и да се използва. В тази връзка има идеи за създаване на зелени зони като центрове за отдих.
Темата за енергийна ефективност е засегната и в програма за саниране на градските центрове. „Привлекателните условия за живот са основен аргумент при избирането на едно място за дом. Вместо да се оставя недвижимата собственост в централните части на градовете в лошо състояние и да се отива към предградията, ревитализацията на градските центрове може да предложи чудесно място за живеене, както и да създаде съществени възможности за работа на строителните фирми“, сочи презентацията.
Вече е разработен инвестиционен профил на региона Русе-Гюргево под формата на промоционален материал, достъпен в интернет, на СD и в хартиен вариант, отпечатан на 5 езика. Изданието съдържа всички ключови аспекти за регионално развитие, дефинирани от мастерплана, както и кратко описание на съвместните инвестиционни проекти.
Петер Шнайдер и заместник-кметът по европейско развитие на Русе Страхил Карапчански споделиха по време на откриваането на експозицията на брега на река Дунав, че представените разработки са осъществими през следващия програмен период 2014-2020. Като най-важни бяха изтъкнати възможностите са скоростна железопътна връзка между двата града, която би прерастнал по-голям път свързващ с този вид транспорт Букурещ и Истанбул. Не бе пропуснато и значението на инициативите, свързани с осигуряването на инвестиции в еврорегион Русе-Гюргево. На откриването на експозицията присъства почти целия кметски екип, начело с Пламен Стоилов, представители на Русенския университет "Ангел Кънчев" и гости от побратимения на Русе 11-ти район на Будапеща Уйбуда.
Проектът „Еврорегион Русе - Гюргево оперативни решения – мастерпланинг за интегрирано управление на възможностите за развитие” се осъществи за 18 месеца, в периода от февруари 2011 до август 2012 година. Партньори по него са Община Русе и Община Гюргево, като водеща страна е българската. Общата му стойност е 949 944,49 евро.