Страници: 1 [2] 3 4 ... 6   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Лесопарк "Текето"  (Прочетена 48081 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4854

Профил Ел. поща
« Отговор #15 -: септември 28, 2007, 02:11:28 »

Средно веднъж месечно ходим там със семейството ми, понякога с приятелски семейства. Вярно е, че мястото е много хубаво и дава големи възможности, вярно е обаче, че има и доста занемара. Повечето съоръжения в Лесопарка са от 1950-те години (някои са правени от ентусиасти на отдиха на открито) и са просто остарели и амортизирани, други допълнително са съсипани от недобросъвестни хора. Но все пак, в сравнение с предни години, се забелязва оживление - повече разхождащи се по алеите (дори видяхме младо немско семейство с малко дете, които слязоха от стръмна горска пътечка), доста пълни заведения, доста коли по паркингите. Явно русенци започват да се събуждат за този хубав кът близо до града ни и да го преоткриват след години забрава. Чел съм, че в първата половина на ХХ век (в царска България) това място е било много обичано и посещавано за отдих, при това, забележете, дотам се е отивало пешком! Значи туризмът е бил не само там, а и дотам и оттам - а това са два пъти по 12 километра... Понякога са правени туристически преходи оттам до Образцов Чифлик по горските пътеки. Още тогава, впрочем, мястото е наричано Текето (по съществувалия в миналото там мюсюлмански манастир - теке) и е привличало освен с природата си и с лечебния извор (аязмо) при Бялото момиче. Още тогава на Илинден хората от двете отделни по онова време села Липник и Гагаля (сега Николово) са правили весел и живописен събор. Мисля, че това славно минало е на път да се завърне и особено ако държавата (или пък Общината) направи нещо за ново благоустройство в района, това ще бъде един хубав извънградски парк на Русе. (Единственото, което ме притеснява, е тенденцията бившите ведомствени вили в Лесопарка да се купуват от частни лица и фирми заедно с част от терена около тях, което може да означава за бъдеще маса оградени места и все по-малка свободна територия за разходки и отдих от русенската общественост. Но - какво да се прави - парица-царица... Angry)
« Последна редакция: септември 28, 2007, 06:48:42 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
antiya
antiya
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 80

Профил
« Отговор #16 -: февруари 27, 2008, 10:08:57 »

Съвсем вярно е, че това е любимо място за голяма част от русенци, но е вярно, че има и огромна нужда от възстановяване и обновяване на съоръженията! Помня колко добре изглеждаше след последния ремонт на мостчетата и беседките Smiley! Но от тогава трябва да има поне 15 години без всякаква поддръжка! Последната събота бяхме там и имаше огромно стълпотворение, но за съжаление дори около езерото, до където (в крайна сметка) отиват всички мястото е неугледно и занемарено! Embarrassed И наистина си мисля, че варианта, който Orthodoks споменава, в крайна сметка не е толкова лош - ако някой закупи парцел, се предполага, че ще се грижи за него и от това никой не губи. Аналогична е ситуацията в Морската градина във Варна - виличките са безброй, като голяма част са ресторантчета с градини, а алеите така или иначе минават покрай тях! Wink
Активен

Оптимист
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3312

Профил
« Отговор #17 -: февруари 27, 2008, 11:49:04 »

всъщност виличките не са чак толкова много поне до ресторант Хоризонт, което фактически е най посещаваната част на морската, а като цяло самата градина е облагородена още преди него - до пантеона. там където са новите ресторанти вили, малки хотелчета и потенциални бизнес центърчета, никак не е приятно за разходка. самите варненци милеят за старата си морска където е нямало строителство а само тихи алейки. сега бъка от постройки в северната и част, я южната е помрачена от множеството дискотеки и цигански кръчми по брега. от тях се чува музика до доста навътре в града вечер. иначе пролет е много приятно... Wink
Активен

Във форума се ражда истината.
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #18 -: март 02, 2008, 11:24:33 »

rosen_linov, ходи ли на Текето бе? Tongue
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #19 -: март 04, 2008, 06:27:56 »

ходих ходих! deian ме закара!!
Активен

Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #20 -: март 26, 2008, 03:44:08 »

До колкото разбирам от отчета на кмета за предния му мандат са направени постъпки пред министерството на земеделието и горите за процедура на замяна на общински гори срещу 1100 декара гори в лесопарк „Липник”. След замяната се изготвя  проект за кандидатстване за средства от еврофондовете за превръщането на „Текето” в благоустроена и атрактивна зона за отдих и спорт  Smiley Звучи прекрасно, обаче кога ли ще го замени държавата...
Активен

фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1322

Профил
« Отговор #21 -: април 30, 2008, 11:04:34 »

http://www.ruseinfo.net/news_32745.html

Написаното е вярно. Дано нещо и да се направи... Sad
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #22 -: април 30, 2008, 03:39:06 »

Е, придали са малко повече драматизъм може би. Аз останах с впечатлението, че мачките се кефят на водата, като ги поливат с маркуч. Но, че Русе има нужда от свестен ЗОО-кът две мнения няма. Няма да е зле и да има малко повече животни от мечки и кози.
Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #23 -: април 30, 2008, 07:44:12 »

Истината е, че зоопарковете от такъв тип - животни в изкуствени обиталища, обикновено в рамките на населено място - отдавна вече се считат за анахронизъм (отживелица) в цивилизованите страни. Смята се, че държането на животните в неволя не е начинът да бъда наблюдаван животът им в автентичен вид, независимо от изградените за целта съоръжения. Сега вече хората предпочитат да отидат при свободните животни в естествената им среда - например екскурзии в резервати и т.н. - или да се запознават с тях чрез телевизията, Интернет, фотографията, DVD плейърите и др. електронни средства. Съществуващите у нас зоопаркове и зоокътове са остатък от една стара концепция от ХХ век и според мен бъдещето им е ясно - постепенно ще отпаднат. Пък и какво по-хубаво от това - свободата е най-доброто не само за хората, а и за безсловесните твари... Smiley
« Последна редакция: май 12, 2008, 07:21:16 от Orthodox » Активен

Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #24 -: май 12, 2008, 03:23:28 »

http://www.ruseinfo.net/news_33945.html
Ето новина за малко раздвижване около Зоо къта. Знам, че Orthodox е против тея работи, но мен лично ме радва идеята за това, тъй като Русе е един от малкото големи градове без такъв атракцион. Естествено нещата първо опират, до конфликта община vs. държава. Явление, което както всички знаем обикновенно е с предизвестен край или по-точно безкрай. Да се надяваме на чудо и процедурата да се осъществи. Парите, които са необходими не са никак много спрямо годишния ни бюджет, та пак ще чакаме на Темида и на някой други хора с превързани очи, но и пълни джобове да решат.
Активен

deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #25 -: септември 03, 2008, 10:34:12 »

Миналия ден чистиха на Текето. Похвално. Но мръсотията, която са оставили хората след себе си, е голяма. Особено в езерото...
Ето и малко снимки:

Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #26 -: септември 03, 2008, 10:50:51 »

Ееех, водното огледало... Винаги, когато го има, стават хубави снимки с лекота. Водоемът - голям или малък - е наистина благодатно място за фотографа, денем и нощем...
Активен

Valentin_K
CSKAr4e
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2035

*
Профил WWW
« Отговор #27 -: март 06, 2009, 12:40:15 »

50 хиляди лева са заложени в бюджета на общината за тази година за изграждане на зоокът в Лесопарк Липник. Първоначално са били предвидени около 100 хиляди лева, но предвид сложните изисквания за създаването му и неуредените още моменти по отношение на собствеността на това място парите са намалени, заяви кметът Божидар Йотов. Ако теренът стане общински, ще се търсят и още средства за финансиране на идеята.

http://news.ruse24.bg/79992.html
Активен

СкручЪ
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 444

Защото съм пич ;]

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #28 -: април 16, 2009, 10:08:47 »

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/04/16/706638_ruse_produljava_da_iska_durjavni_gori_za_zona_za_otdih/
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #29 -: май 04, 2009, 12:44:37 »

Вярно ли е че са изселили мечките? http://www.ruseinfo.net/news_62304.html
Активен

Страници: 1 [2] 3 4 ... 6   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.111 секунди с 24 запитвания. (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)

Google e прегледал тази страница юни 22, 2022, 01:44:46