Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 68   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Стари снимки на Русе  (Прочетена 838603 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1213

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #405 -: януари 26, 2011, 06:11:03 »

За самолетите вече не помня каква толкова дискусия е имало, но искам да добавя, че освен че се въртяха в едната плоскост, всеки от самолетите се въртеше около оста си с една верижна предавка. Веригите бяха като на велосипед само че примерно 10 пъти по дебели. Закачаха пилотите с едни колани, защото при всяко завъртане бяха по веднъж с главите надолу. Този спектакъл съм го виждал, мсиля, два пъти. И то по големите държавни празници - 9-и септември, 24-и и/или Първи май. После дълго време ги поправяха, предните части на самолетите бяха снети и сме ги разглеждали детайлно.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #406 -: януари 26, 2011, 06:20:11 »

Бидейки русенец не съм изпитвал слабост към партийни величия и главатари. Семейството ми също. До момента смея да твърдя, че русенец-комунист, от центъра на Русе, никога не е имало. Но майка ми беше кой знае защо приятелка с Милка Данаилова, ако не бъркам - съпругата на Петър Данаилов. Разбира се приятелка в най-лекия смисъл на думата. Никога не съм чувал да и е ходила на гости, а и не я познавам жената. Но майка ми се е изказвала на няколко пъти исзключително ласкаво за госпожата.
Така и не разбрах защо. Може би защото въпросната г-жа Милка е била също учителка. И явно е била деликатна жена. Така и не успях да питам майка ми: абе ти, що там беше приятелка с комунягите ... Но щом майка ми е решила, че е фина жена, със сигурност е било така. Това му вдига акциите на П. Данаилов. Поне пред мене в момента.
Ако някой знае повече за семейството Данаилови, нека каже две думи. Да не се окаже истински русенец Петър Данаилов! Защото за жена му мисля, че е гражданка-русенка. Само мисля.
« Последна редакция: януари 26, 2011, 06:23:40 от Pfote2 » Активен
jorda
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 447

Профил
« Отговор #407 -: януари 26, 2011, 07:48:46 »

Цитат
А кръглата сграда, която се вижда отзад мисля, че е едно помещение с огромен диск в средата, леко издигнат към центъра, който в един момент тръгваше да се върти и хората се опитваха да се задържат на повърхността му първо като бягат срещу движението после седнали, легнали ... и накрая излитаха към стените, които бяха облицовани със специални зелени дюшеци от брезент
Тази атракция си я спомням и аз, въртял съм се няколко пъти там. За съжаление повечето от останалите неща или не съм ги виждал никога, или ги помня като заключени и извадени от употреба.
Активен
ystoyanov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 680

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #408 -: януари 26, 2011, 09:50:44 »

Като видях книжката и снимките, съответно- въобще не се ръководех от това дали ги виждам в спомените на някой комунист, като Петър Данаилов или пък някой антикомунист под прикритие. Въпроса беше, че този парк и съответно атракциите за които говорим са част от миналото и историята на града. То по това време всичко се  ръководеше от компартията. Но пък от друга страна това всичко е създадено с труда на гражданите на Русе- независимо дали е било доброволно или "зорноволно" (т. е. принудително "доброволно").
Оказа се, че този Петър Данаилов (първи секретар на окръжния и градски комитет на партията през този период) е написал спомени за времето 1955- 1975. И през 2006 год ги издава в книжка- летопис. Има писано за строителството на дунав мост, ж.п. гарата, парка, пантеона и т.н. Много е интересно като прочит. Защото по това време решенията се вземаха от партията без да се подлагат на обсъждане. Разбира, се всеки иска да покаже, че е работил през това време и неговата работа е била важна и общественополезна. Като се отсее зърното от плявата, все нещо остава...
Въпросът е да почерпим някаква полезна информация.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #409 -: януари 26, 2011, 10:19:13 »

Йовчо, да ти имам добронамереността! Във всеки град на света благата се създават от гражданите му. Но в малко градове в България комунистите дойдоха "за да разпердушинят този буржоазен град"*, просто защото такива градове бяха малко в селска България. И успяха. Надявам се да си усетил, че въпреки естествената ми неприязън, имам добро отношение към въпросния партиен ръководител, който се е постарал да напише (предполагам, защото не съм я виждал) хубава книга с илюстрации. Браво на него. Благодаря му сърдечно, а и на тебе особено. Защото без тебе нямаше дори да знам, че е имало такава. Сега какво? Да Чакаме книгата на Георги Колчев ли? Или на Пенчо Кубадински*?
Та, браво на автора. Какво друго. Въпреки това прогонването на русенците го извършиха планомерно и систематично хората от неговата партия. И успешно. Затова сега в Русе като тръгне човек по центъра една градска физиономия не може да види. А книгата си е книга. Пиши тук как се казва ако обичаш. Ще си я набавя с удоволствие, както съм си набавил другите, известни ми станали, книги.
Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2957

Профил Ел. поща
« Отговор #410 -: януари 26, 2011, 10:35:40 »

Интересни снимки. Вижда се от какво е създаден парка  Smiley А иначе аз помня само гондолите в края на техния "жизнен" цикъл. Возил съм се като много малък. Най-интересни ми бяха спирачките, задвижвани от лостова система. Последния път когато видях тази атракция всичко беше потънало в жилави бурени, жалка картинка  Angry
Активен
emo_rub4ev
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 140

Профил Ел. поща
« Отговор #411 -: януари 26, 2011, 10:51:14 »

Аз също помня само гондолите. И то много отдавна, зашото и аз съм малък. Всъщност и в залата на смеха съм влизал, освен въртележката имаше и криви огледала.  Cheesy Доста ми е беше интересно как всичко е голо и дърветата са още по 2 м. високи.  Smiley
Активен
ystoyanov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #412 -: януари 27, 2011, 10:05:12 »

Петър Данаилов е бил в Русе до 1975 год. след което става министър на енергетиката. Родом от село Комарево, Великотърновско. Отначало бил заместник на Пенчо Кубадински и  после вече става първи секретар на партията в Русе. Тогава комунистическата партия командваше и на местно и на национално ниво. Понякога се дублираха функциите: например на кмет и секретар на градски и окръжен комитет на БКП. И решаващата дума беше, разбира се на партията!
Книгата се казва "Русе- летопис на годините 1950- 1975 год."
Издадена е в ограничен тираж и вероятно не е пускана за продажба. Аз прочетох екземпляр подарен от него на читалище "Ангел Кънчев". Тя вече е написана в променен тон, не като едно време в командно- заповеднически стил (защото те  се смятаха за всесилни по това време!). По- обективно са представени нещата, има признание за завареното културно наследство на Русе отпреди 9 ІХ. Но, все пак се опитва да докаже, че е работил за града и хората и да оправдае някои от "грешките" на това време. Лично на мен ми беше интересно, защото представлява поглед от другата страна- какво са мислили тогавашните партийни величия, как са вземани решения, отношението към тогавашния първи- Тодор Живков и т.н.
Има доста писано за Мартенските музикални дни, за решенията за градоустройството на града, архитектурата и т.н. И снимки има още - не са много качествени, някои са от вестници ( тогава бяха едни клишета цинкови и като се замърсят стават размазани) и после преснимани, но все пак може да се види нещо.

Picture 163.jpg
Стари снимки на Русе
* Picture 163.jpg (249.18 KB, 1050x704 - видяно 1567 пъти.)
Picture 166.jpg
Стари снимки на Русе
* Picture 166.jpg (98.68 KB, 1050x612 - видяно 1570 пъти.)
Picture 184.jpg
Стари снимки на Русе
* Picture 184.jpg (230.49 KB, 856x640 - видяно 1439 пъти.)
Picture 186.jpg
Стари снимки на Русе
* Picture 186.jpg (345.89 KB, 1201x918 - видяно 1564 пъти.)
Picture 187.jpg
Стари снимки на Русе
* Picture 187.jpg (1012.53 KB, 3296x2472 - видяно 1496 пъти.)
« Последна редакция: януари 27, 2011, 10:14:18 от ystoyanov » Активен
ystoyanov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #413 -: февруари 03, 2011, 04:22:47 »

Взех да разглеждам някои стари филми, заснети в Русе- например "На всеки километър". С риск пак да бъда критикуван на тема- комунисти- антикомунисти, ще ви покажа кадри от църквата "Всех светих"- около 1969- 1970 год. Какво да се прави- толкова години бяхме управлявани от комунистите, че просто не може да се откъснем от миналото си.
Който иска може да го види на Vbox7- тази серия е заснета почти изцяло в Русе:
Българският сериал На всеки километър - Втори филм (1970), Четвърта серия - След полунощ [част 5]
От 6- до 7 минута се вижда църквата. В същата серия има и други снимки от Русе- в "Парка на възрожденците", къщата на Ив. Стоянов до кея ( дето беше дом на новороденото а по- късно Безмитна зона), сградата до гимназия Хр. Ботев, за която стана наскоро дума- на нейно място сега има бизнес- център и други. Иска да ги гледа внимателно човек, без да се дразни от сценария и "патриотично- комунистическия" дух витаещ във филма.
Понеже  vbox7 e малко пиратски сайт и в някои страни, май не може да бъде гледан, съм извадил няколко снимки на църквата за нашите съфорумци от чужбина- например в Германия и САЩ.
И в други серии на филма "На всеки километър" има доста кадри от Русе, но трябва да се ровят.

vseh1.JPG
Стари снимки на Русе
* vseh1.JPG (34.02 KB, 922x692 - видяно 888 пъти.)
vseh2.JPG
Стари снимки на Русе
* vseh2.JPG (43.07 KB, 929x695 - видяно 818 пъти.)
vseh3.JPG
Стари снимки на Русе
* vseh3.JPG (43.76 KB, 938x701 - видяно 883 пъти.)
Vseh5.JPG
Стари снимки на Русе
* Vseh5.JPG (52.31 KB, 938x695 - видяно 894 пъти.)
« Последна редакция: февруари 03, 2011, 05:36:55 от ystoyanov » Активен
jorda
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #414 -: февруари 03, 2011, 05:32:30 »

Цитат
Понеже  vbox7 e малко пиратски сайт и в някои страни, май не може да бъде гледан, съм извадил няколко снимки на църквата за нашите съфорумци от чужбина- например в Германия и САЩ
.
..и Австрия, благодаря за снимките Smiley
Активен
ystoyanov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #415 -: февруари 03, 2011, 05:42:43 »

И в Австрия, както отбеляза Йордан. Ами за вас "чужденците" може да си поиграя и да извадя още снимки от Русе от тези филми. Оставяме си и занапред задачки!
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #416 -: февруари 03, 2011, 07:23:14 »

В Германия VBox7 се гледа безпроблемно. Само скорстта на зареждането е такава, че за да гледам двата филма трябва да се откажа от последните години преди пенсията да поработя малко. Много бавно става и човек (аз) загубва(-м) интерес. Иначе благодаря Йовчо. Тебе не си спомням да съм те криткувал на темата комуниЗ. В случай, че визираш мене, разбира се.
----
... и зарежда до определен момент. Тъкмо стана интересно ... и спря.
« Последна редакция: февруари 03, 2011, 07:35:13 от Pfote2 » Активен
jorda
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #417 -: февруари 03, 2011, 07:37:08 »

Е, той и при мен не е забранен, само че зарежда страшно бавно, и както при теб се скапва.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #418 -: февруари 03, 2011, 07:44:06 »

То и на йовчовите видеа трябва зареждане и по едно време спира зареждането. Сега ще видя дали ги няма в youtube.
Аз пък търся нещо много особено. Една българско/западногерманска копродукция от 60-те години, която беше замислена да бъде исторически филм, ама после не хареса на другарите нещо и доста хора изядоха бая калай.
Гледал съм извадки от него - за Цола Драгойчева и в частност за разстрела на българските политици на 01.02.1945 година. Търся го този филм и не го намирам никъде, защото не знам нито заглавие, нито кой го е правил. Помня само, че като работих с едни кинаждии стана дума, че бая екскурзия са си направили в Германия по повод снимките. И то в истинската Германия тогава. И в Берлин - затвора Моабит. Партньор на българите е била ZDF, втора немска телевизия. Ако някой е гледал такова нещо или знае кой, къде и как може да го намери, нека пише тука.
Активен
JMM
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 861

Профил
« Отговор #419 -: февруари 03, 2011, 07:48:31 »

Когато са правени снимките на филма, храмът “Всех Святых” вече не е действащ.
Забелязва се занемареният вид, както на черквата , така и на помощната сграда в дясно от входа.

Помня през 1975 г. , годината преди да го съборят, много от стъклата на бяха изпочупени и поглеждайки вътре през дупките, храмът бе празен. По подът му се виждаха камъни, които са били хвърляни по прозорците.
Активен
Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 68   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.077 секунди с 26 запитвания. (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)

Google e прегледал тази страница април 17, 2024, 03:30:20