Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Румънска филология?  (Прочетена 4845 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1144

Профил
« -: септември 16, 2007, 08:23:28 »

Какво смятате за идеята за откриване на специалност "Румънска филология" към РУ? Мен лично  ми звучи много логично и откривам доста конкретни плюсове:
1. Възможност за привличане на добри румънски преподаватели от Букурещ
2. Възможност за практикуване на езика
3. Близост до румънските културните институти /в Букурещ/
Ако щете дори и възможността да слушат румънски радиостанции Grin

Share this topic on DiggShare this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on Twitter

Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3161

Профил
« Отговор #1 -: септември 17, 2007, 02:56:35 »

напълно подкрепям идеята! само един въпрос. тя само твоя ли е или действително РУ има такава идея? иначе е страхотна и ако може да се осъществи ще е много хубаво. все по-често освен хилядите румънски туристи по улиците се виждат и надписи на румънски. всичко това ми звучи много толерантно и ми харесва. преди падането на границата се опасявах че от тази гледна точка ЕС ще има негативно явление в/у Русе но виждам че тотално съм грешал. румънците са платежоспособни и кадри знаещи румънски ще са ценни. аз самия работя по северното черноморие и съм обслужвал стотици румънски туристи. нямам какво лошо да кажа за тях и страшно съжалявам че не знам румънски. няколко пъти са идвали гости от Гюргево и бях адски приятно изненадан когато единия от тях на чист български ми каза 'ние с теб сме братя!' в отговор на това че му казах че съм от Русе  Cheesy
иначе ми хрумва и нещо друго. завършил съм в Русе Руската. там една паралелка с Румънски сред английския, немския, френския, испанския и руския ще изглежда много добре. абе с две думи нямам нищо против румънците. от това да говорим езика им само можем да спечелим, щом и те говорят нашия...
« Последна редакция: септември 17, 2007, 02:58:15 от rosen_linov » Активен

Във форума се ражда истината.
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #2 -: септември 17, 2007, 03:53:48 »

Идеята е моя, без все пак да знам  бъдещите  планове на РУ. Факт е, че в момента нямат такава специалност. Хрумна ми покрай темата за Здравния факултет.
Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #3 -: октомври 03, 2007, 08:38:22 »

Вземайки идея от написаното от Спиро в темата "Обратно в Русе", да добавя още една идея към РУ. Предвид това, че Русе е специализиран в химическата промишленост /Приста Ойл, Оргахим и другите по-малки в бояджийския бранш/, според мен е разумно в РУ или в друг ВУЗ в Русе, да се обучават инженер-химици.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1161

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #4 -: май 06, 2009, 01:49:01 »

Сега виждам темата. Със закъснение. Идеята е добра, но неосъществима спонтанно.
За филология трябват преподаватели - старши за лекциите и младши за семинарите, съотв. за упражненията. Трябват преподаватели по граматика, историческа граматика, сравнителна граматика, разни други граматики (да не ги изброявам), съвременна - по-стара и най-стара литература, етнология и етнография, трябват библиотеки, много речници, много помагала. Трябват преподаватели по дисциплини общи за всички филологии, а доколкото знам в РУ няма никакъв филологически факултет още. Или греша?
Въобще трябват много неща. Това, обаче, което може да се направи, е привличането на лектор-преподавател по румънски език за факултативно, на първо време, обучение. Желаещи ще има, а и преподавател ще се намери от ул. Питар Мош в Букурещ - там са славянските филологии на Букурещкия университет.
Като правило преподавателите са специализанти или докторанти по езика на страната, в която преподават майчния си език. А на Питар Мош има катедра по български език и литература и съответно има и специализанти. Така че това няма да е трудно.
Факултативното обучение е обикновено 4 семестъра с изпит накрая (държавен). А желаещите могат да се запишат на курсовете по език, литература и култура на румънския народ - някои от тях безплатно, въз основата на договорите между министерствата на дветет страни. Такива курсове се провеждат традиционно от Букурещкия университет в Синая през юли/август, но и от повечето университети в Румъния. Сайтове под думите: CURSURI DE LIMBA, CULTURA SI CIVILIZATIE ROMANEASCA. Който иска да инвестира в знания, може и без факултативно обучение да се запише в летните курсове. Има и за incepatori (начинаещи). А който иска научава само от мотивация!
В гимназията за европейски езици непременно трябва да има класове по румънски. Чувам, че в английската отворили такива. Похвално.
Активен
СкручЪ
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 444

Защото съм пич ;]

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #5 -: май 06, 2009, 02:12:13 »

Няма ли новооткрита паралелка в АГ с румънски?
Активен
equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 562

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #6 -: май 10, 2009, 11:16:22 »

Щеше да има, но не се събраха достатъчно, за да бъде сформирана.
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.127 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)

Google e прегледал тази страница септември 28, 2018, 03:51:19