Страници: 1 [2] 3 4   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Вехти" спомени за Русе  (Прочетена 16839 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1155

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #15 -: октомври 20, 2010, 06:48:01 »

Аз съм се объркал с малките имена. Синът на Димитър Ковачев е Георги и е сега лекар, също хирург, във Военномедицинска академия София, бащата е бил Димитър. Знам само че се познаваха с баща ми и са били съученици в мъжката - набор 1920. А пък това го знам конкретно, защото служих първата година във ВБШСИ и беше станало дума, но и така съм виждал да се поздравяват преди това. Докторът се връщаше с полковнишка униформа през града по главната след работа.
Пак се обърках. Георги може даже да е и внук на Димитър. Времето не е спирало скоро.
« Последна редакция: октомври 20, 2010, 07:28:52 от Pfote2 » Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #16 -: октомври 20, 2010, 07:35:55 »

Митко, били описал сладкарничката до кино 9-и Септември, че не ми е останала съвсем в главата. Не беше ли с врата от лявата страна и като влезеш, имаше две витрини отдясно, а между двете витрини беше тезгяхът.  А срещу вратата бяха масите - две или три на брой. Нещо такова ми се върти из спомените. Там не съм влизал често. Освен редките случаи вечер преди кино. Все пак ученик бях до 1967 година. Там съм гледал Един мъж и една жена и Да бъде или да не бъде на Ернст Лубич. Велик филм. И още един, за който не си спомням как се казваше.
Тия постове после ще ги изтрия.
Активен
mitko_d
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 154

Профил
« Отговор #17 -: октомври 20, 2010, 08:43:53 »

Вратата беше в дясно имаше само две масички до витрината и там както и Вас след кино/те младите не знаят лятното кино /хапвахме по един маршал,или еклер,бяха по 7ст.Като по големи след дълго оглеждане пиехме, 4-5 човека бутилка вино в стара круша,струваше 1.20.Вероятно си спомняте бившият собственик на крушата "бай Георги" който, след като я събориха работеше в "Дунав".Боледуваше от ангина пекторис и казваше "жабата ,жабата ме мори",и "аз съм готвил на цар Борис не ми давай акъл".Дано не ставам досаден с някои подробности,просто познавам и съм имал контакти с много хора.С уважение:mitko_d
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #18 -: октомври 20, 2010, 09:32:03 »

Значи греша с вратата, но си спомням, че съм влизал в тази сладкарничка и то преди кино. Благодаря за спомените!
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #19 -: октомври 20, 2010, 09:35:22 »

Бай Георги го познаваха всички хора в Русе. Баща ми го поздравяваше, макар и да не бяха познати.
Помня и бай Маню - дето беше в Балкан после, на мокрия бюфет.
А като усетим, че досаждаме - ще махнем пак съобщенията. На ЛС не си струва, защото все пак някой може да се интересува от спомени.
« Последна редакция: октомври 20, 2010, 09:37:20 от Pfote2 » Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #20 -: октомври 20, 2010, 09:49:04 »

Митко, помниш ли през септември, в началото на месеца, на 1966 година, че на небето на Русе имаше едни сребристи, неподвижни обекти. Бяха много нависоко и се виждаха особено добре малко преди залез, защото на тяхната височина бяха още силно освентени.
Първо бяха един, на втория ден си беше сменил мястото, а на третия бяха вече два - един малък и един по-голям. И доцент Златов беше писал в Дунавска Правда за някакви изгарящи в атмосферата цистерни от гориво на космически ракети. Ако си го спомняш - вече сме двама.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1546

Профил Ел. поща
« Отговор #21 -: октомври 20, 2010, 10:56:10 »

Дано не ставам досаден с някои подробности,просто познавам и съм имал контакти с много хора.
Г-да, mitko_d и Pfote2, не само, че не сте досадни, но и сте ни много полезни със спомените си! Поне на мен! Затова, продължавайте в същия дух!  Smiley
Активен
mitko_d
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 154

Профил
« Отговор #22 -: октомври 21, 2010, 03:35:32 »

Нещичко ми минава през главата, но конкретен спомен нямам.Вероятно не съм бил в Русе,но предполагам си спомняте  Максима който  правеше по 10 и повече "лупинга" с някакъв самолет,и особенно когато имаше футболен мач поощряваше играчите с 2-3 кръга отгоре.Имаше зададен въпрос какво е станало с премахнатата ограда на гр.градина.Демонтирана е внимателно и с нея е заграден двора на уч.Отец Паисий, а портата,нашия общ приятел з.х.Кирил Станчев сложи на къщата си зад старата морга на болницата.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #23 -: октомври 21, 2010, 10:18:08 »

Тази данна за оградата изби вече всичко!!! Отец Паисий!!! Ей това не го знаех. За портата той самият го казваше, но тогава не обръщах толкова внимание. Сега ти ми припомни.
Максим си го спомням много добре. Самолетът беше Месершмидт. Имаше два останали от въоръжението на българската авиация на летището, което се намираше по правата линия, ако се тегли от моста към Текето. Може би югоизточно от моста. Летището е германско и е било за охрана на понтонния мост (заплануван от германците по всяка вероятност още 1940 година), построено е веднага след влизането на България към тристранния пакт. Съдя по това, че още 1940 година у нас се настаняват двама германски подофицера-радисти от зенитната артилерия на летището и си живеят щастливо, плащайки наема си, хранейки се вечер и в неделя на масата на семейството на дядо ми. Това продължава до момента, в който Германия напада договорния си партньор СССР, от там и думата "вероломно". Тогава войничетата започват да плачат и да се търкалят по земята и двамата с думи нещо като: Това е вече краят, никога няма да се върнем живи. Тях ги откомандироват веднага и ги пращат другаде. Да не бъркам - към Гърция. Факт е, че единият се обади с писмо около 1956 година чрез Червения кръст. За това съм писал и другаде.
Та за самолетите пак. Имаше и един-два двуплощника за тия които се учеха да летят, както и да хвърлят "позиви" (така им викахме!), но се летеше с Месершмидтите. Най-последно видях един единствен зелен, избелял от слънцето, Месершмидт без двигател, но то беше след като от подобно летище в Шумен избягаха двама братя, летци от ДОСО. Тогава затвориха всичките летища на ДОСО.
Чакайте, че май имам и снимка!!!! Почвам да търся.
А иначе съм ходил като дете там, баща ми ме е водил. И бях намерих две коксови пръчки за прожектори, в една дълга тенекиена кутия с немски надписи, за ония големите прожектори, които слагаха като имаше заря, до Данъчното, а другия пред читалище Зора и Максим летеше с Месершимдта, а прожекторите го намираха в кръста на светлинните снопове. В същото време две картечници стреляха от съдебната и Тетевен, а с друго автоматично оръжие с халостни, както и с ракети от ракетни пистолети стреляха сержанти и старшини и ставаше истинска война. Радост за Русе, който война не беше видял и на сън.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #24 -: октомври 21, 2010, 10:34:30 »

Снимката я намерих, но тя не казва нищо. На фона на един двуплощник е. Не се вижда нито летището, нито нещо свързано с Русе.
Активен
SW2FL
Administrator
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1034

9842765 sw2fl@hotmail.com SW2FL SW2FL *
Профил WWW Ел. поща
« Отговор #25 -: октомври 22, 2010, 02:45:40 »

На всички са ни интересни Smiley
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #26 -: октомври 22, 2010, 03:07:45 »

Най-вехтият ми спомен е вероятно от лятото 1953 година като отидох с дядо си на старата гара. Бил съм на 4 години. Дядо ми беше висок слаб господин с бастун (в Русе се казва бастон, което в същност е правилното, заемката е от италиански през румънски). Старата гара аз наричам гарата, която е на края на Славянска. От покрива щеше да говори Вълко Червенков, това го разбрах много по-късно.
Отивам аз с дядо си, дядо ми ме държи за ръка. Площадът пълен с хора. Ние заставаме някъде там, където Княжеска се влива в площада. Показват се някакви хора на покрива на гарата, който в "Понеделник сутрин" беше ресторант, всички скандират Чер-вен-ков. Говори нещо човекът, тия пак скандират. По едно време гледам - дядо ми го няма. Тръгвам си аз самичък за в къщи: Дей дядо ти? Ни знам, няма гу. Пък дядо ми го прибрали в милицията, защото вместо да вика Червенков размахвал заплашитено бастона. Бяха го задържали в милицията срещу милицията - тоест в по-късния хотел Сплендид. Към 3 часа сутринта са го пуснали без последствия. Той, обаче, не пропуснал да им обясни, че са селяндури и че не могат да се разполагат така с него в неговия град. Видяли че с него не се излиза на глава, а и е безобиден, пуснали го.
А за скандирането си спомням, че в кината, като покажеха Сталин на кинопрегледа започваше едно скандиране Ста-лин, Ста-лин, хората ставаха на крака и скандираха. В същност тия ми спомени са по-стари от гореописания, но са откъслечни. Спомням си, че чух за смърта на Сталин от един високоговорител закачен на ДЗИ - Популярна банка. И че имаше много сняг по това време.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #27 -: октомври 22, 2010, 06:28:09 »

...в Русе се казва бастон, което в същност е правилното, заемката е от италиански през румънски...
Баба ми точно така казваше: "бастон". А аз като дете все се чудех откъде ги измисля тия "сгрешени" думи.  Cheesy
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #28 -: октомври 22, 2010, 06:34:54 »

Тогава си спомни дали е казвала: бутер, трамвай, юзъм, халчия, карфиол .... и ще сме наясно кой от къде е. Особено халчия.
Има и изчезнали думи: лебервурст
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #29 -: октомври 23, 2010, 12:05:45 »

Да, употребяваше ги! И все я поправях!  Cheesy Особено за трамвая! Бях ходил много пъти в София и ми изглеждаше нелепо да казваш трамвай на автобуса!
Голямата ирония е в това, че все я поправях, когато казваше гоподин и госпожа, годината беше около 1988, струваше ми се неадекватно... Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes По-късно се оказа, че тия обръщения са в перпектива "коректни", но на моя детски промит мозък се струваха странни.  Shocked
П.П. И халчия употребяваше, ако се има предвид уплътнението на прозорците...
« Последна редакция: октомври 23, 2010, 12:07:41 от Русенец » Активен
Страници: 1 [2] 3 4   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.084 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)

Google e прегледал тази страница юни 18, 2018, 12:54:32