Страници: 1 [2] 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Подземните пространства в Русе  (Прочетена 10528 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2295

Профил Ел. поща
« Отговор #15 -: октомври 16, 2009, 08:32:13 »

И аз като дете съм се врял там  Cheesy По-късно и по работа  Cool
Там вървят всякакви комуникации - оптични и телефонни кабели, захранване за тролейбусите, даже и ВиК тръби. На места наистина е тесничко, но пък другаде си е широко почти като гаражна клетка
Активен
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #16 -: октомври 31, 2009, 09:29:45 »

Тъй като става въпрос за всякакви "катакомби" и аз да споделя, че може да се влезе под земята на кръстовището на Старата поща, да се върви под "Скобелев" и Кръговото, и да се излезе до новостроящия се Гранд Плаза  Roll Eyes
Звучиш като човек, който го е правил, което не е странно като знам къде работиш Smiley Някой път може да нащракаш малко снимки от подземния свят.
Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #17 -: ноември 07, 2009, 11:07:52 »

Embarrassed Ами да, завирал съм се тук там по работа. За съжаление не съм имал възможност (техническа) да снимам. А вече не мисля, че ще вляза пак - просто смених работата  Cool
Активен
метълче01
Newbie
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 1

Профил Ел. поща
« Отговор #18 -: декември 30, 2015, 10:47:29 »

Здравейте, на скоро аз и група приятели разбрахме за входове към бункер под бившия мол до болницата, стана ни интересно и решихме да проучим въпроса. В последствие открихме материали из интернет и роднини за тези места. Едните казват че са бункери и че няма нищо интересно там, други казват, че са тунели с изходи на различни места под целия град. Знаем за много бункери под блоковете, които вече не се поддържат, но ни е интересно дали наистина има тунели под града, до къде водят и защо са строени.
Ако някой знае нещо, моля да сподели!  Cheesy
« Последна редакция: декември 31, 2015, 08:36:25 от SW2FL » Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1820

Профил Ел. поща
« Отговор #19 -: декември 31, 2015, 04:02:04 »

БомбоУбежища, приятел! Wink Имаш и други грешки, но хайде да не те засрамвам съвсем, все пак поне в заглавието на темата си да се беше постарал. Както и да е...
Вече сме го обсъждали тук: http://www.ruseonline.info/smf/rousse/oemte-otata-e/
« Последна редакция: декември 31, 2015, 08:36:41 от SW2FL » Активен
bgdimitrov
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 382

Профил
« Отговор #20 -: януари 03, 2017, 11:00:19 »

Нека да възродя темата. След разходка на кея за да фотографирам района в детайли преди да направят големите промени нямаше как да изпусна да забележа множеството входове към бомбоубежищата под бул. Придунавски. На снимката е един от входовете който снимах от пасарелката до католическата църква. В тази част ще се спуска бъдещето трасе на булеварда и има вероятност този вход да бъде засипан. Това ще бъде жалко защото според мен тези съоръжения имат значителен туристически потенциал с който Русе може да представи историята си още от времето на Османската империя. Сигурен съм, че интерес към такъв обект има и от гражданите на града.

Въпроса ми е, дали общината е собственик на тези обекти в района на бул. Придунавски?

« Последна редакция: януари 03, 2017, 11:39:16 от bgdimitrov » Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #21 -: януари 04, 2017, 02:23:21 »

Доколкото знам, действащите бомбоубежища са държавна собственост и се стопанисват от "Гражданска защита". Примерно такова е бомбоубежището, разположено на алеята на бул. "Цар Освободител" срещу у-ще "Йордан Йовков". Дали са държавна собственост бомбоубежищата по протежението на "Придунавски" нямам представа, защото е възможно да са "отписани" и вече да са просто дупки. А е напълно възможно на книга да се водят действащи, нищо че са занемарени от десетилетия.
Иначе не знам за каква Османска империя говориш, но това са съоръжения от първата половина на 40-те години, а има строени и после.
Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #22 -: януари 04, 2017, 11:11:07 »

Катакомбите са в лошо състояние, може би има и срутвания. Доколкото се сещам, при укрепването на свлачището до Речна гара, трябва галериите да са били запълнени.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4631

Профил Ел. поща
« Отговор #23 -: януари 05, 2017, 08:01:38 »

Тези подземни укрития от много години са станали места за събиране на разни маргинални обществени елементи като клошари, наркомани или просто граждани, на които се налага да облекчат някои свои - извинете! - естествени нужди.

Преди няколко години, воден от любопитство, реших да разгледам по-отблизо и даже отвътре същото скривалище (до пасарелката под католическата църква), чиято снимка колегата bgdimitrov е публикувал малко по-горе в темата. Слязох по склона вдясно от пасарелката.

(Там, впрочем, има полузаличени каменни зидове, стъпала и ред дървета, които са останки от някогашна алея, слизаща косо от Придунавски към ж.п. линията. Не съм наясно кога е била създадена и използвана - през царска България или ранния социализъм, но определено е била предшественик на сегашната пасарелка - за слизане до брега на реката. Даже при вглеждане се вижда малка каменна площадка, до която водят две стълбища от двете й страни, а надолу продължава едно по-широко от средата й.)

И така, като доближих входа на скривалището, видях пред него няколко клошари с мизерна външност, които ме загледаха мълчаливо, враждебно и мрачно, та направо ме побиха тръпки. Усетих ясно, че не само не съм желан в техния свят, толкова различен от нашия, а и че може да ми се случи случка, ако още се мотая там. затова побързах да се отдалеча и после винаги гледах това място само отгоре, от парапета на пасарелката.

А иначе такива катакомби има по протежение на един доста дълъг участък от стръмния скат между основното ниво на града и нивото на бреговата ивица. На изток първият вход е някъде под новия Хирургически блок (или пък затворения Мега мол). Всъщност не, сега се досещам, че когато скиторехме покрай реката като хлапаци, съм виждал един още по-източно - до двора на бившия ЖП техникум. Най-западният тунел е точно този от снимката, но не съм съвсем сигурен дали не съм виждал и други западно от Речна гара, близо до Транспортна болница и по-нататък в посока към Корабостроителницата. Преди години Общината (или който там се занимава с тези обекти) заключиха (или завариха) железните врати на повечето от тях, за да се избегне превръщането им в свърталища на хора от ниските социални слоеве, а и просто защото тунелите са опасни за влизащите в тях. Някои от вратите на тези входове вече са полузасипани с ронеща се от ската почва. Каква ще бъде по-нататъшната им съдба, предстои да видим.. Huh?
« Последна редакция: януари 06, 2017, 06:49:50 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
bgdimitrov
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #24 -: януари 13, 2017, 04:36:32 »

Извинявам се, исках да кажа че в Русе има подземни тунели и помещения още от края на 19 век (не че всички са строени тогава) по времето на Османската империя. На снимката е тунел който е достъпен и в момента, част от комплекса на крепостта Сексагинта Приста.
По информацията открита онлайн е водел до арсенала на османското укрепление Кърк Джами.  

« Последна редакция: януари 13, 2017, 04:38:05 от bgdimitrov » Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #25 -: януари 14, 2017, 01:23:59 »

Да, разбира се, че е имало османски тунели в отбранителните им укрепления. Автентични запазени едва ли има останали обаче. Примерно този тунел, който ти си публикувал, е със съвременна, а не с османска зидария. Т.е. дори да е на мястото на стар тунел, от истинският не е останало нищо.
Активен
Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1391

Профил
« Отговор #26 -: януари 14, 2017, 09:00:37 »

Този е от Втората световна. Даже по тухлите има инициали на места на немците, които са го строили. Османският тунел е откъм римската принципия в двора на Военния клуб близо до бутафорната "римска" кула. Но в него не може да се влезе. Разкрит е само входът.
Активен
Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #27 -: януари 14, 2017, 09:03:59 »

На мен служител от библиотеката ми беше разказал как при укрепването на сградата строителите са се натъкнали на османски тунел под вътрешния двор на библиотеката. Даже имало скелет на някой клетник, изгнил вътре. Но строителната софийска фирма, изпълняваща поръчката се притеснила, че археолозите ще им спънат работата и набързо го напълнили с бетон.
Активен
bgdimitrov
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #28 -: януари 15, 2017, 09:23:42 »

Определено има още разкопки да се правят около Сексагинта Приста, гаранция е пълно с подземия и тунели, има възможност да стане бижу за туристите. Много важно е как ще презентираме един такъв обект, давам пример веднага с екомузея където няма нищо толкова вълнуващо, но са събрани много неща на едно място и са презентирани по такъв начин, че всичко се е получило много успешно и към момента е най-посещавания музей в Русе.
Активен
Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #29 -: януари 15, 2017, 10:09:52 »

Сексагинта Приста може да стане хубав обект, но това ще е много трудно. Последните разкопки покрай оградата на Военния клуб, където изскочи 7-8 метрова стена са на терен, на който се предвижда да се строи и едва ли намереното ще се експонира. Отделно пари за разкопки трудно се намират. Тия османски тунели не ги брой. Такива разкрити практически няма.
Активен
Страници: 1 [2] 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.08 секунди с 26 запитвания. (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)

Google e прегледал тази страница октомври 19, 2019, 08:39:36