Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Хей, правопис ти роден наш :)  (Прочетена 46789 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
ystoyanov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 664

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #135 -: април 09, 2009, 09:49:12 »

Въпросът с изписването на имената на населените места ( в частност и за Русе) наистина е много сложен. Дори направо е спорен! Работата е там, че се преплитат много нещата. От една страна исторически всяко населено място е било известно през годините с определено име и съответно с определено изписване на имената на латиница. От друга страна обаче, това зависи и от езика, на който става това изписване, защото като го чете човек на този език трябва да звучи като на български да речем. А пък исторически всеки народ си има някакво име за известните населени места- например  ние казваме Марсилия, а не Марсей, Лондон- а не Ландън или Вашингтон- а не Уошинтън. А пък в някои европейски държави Русе още се нарича Русчук! Така че, работата не е лесна. Едва ли е възможно да се угоди на всички. Аз лично предпочитам Rousse, защото вече съм свикнал с английския вариант, който е аналогичен с френския. Но, както казах не може да се угоди на всички и сигурно ще приемем наложеното ни от ЕС. Друг е въпроса, че всички тези варианти ще се употребяват паралелно, правилно или неправилно, занапред поради естествотото на самия проблем.  Така че проблема вероятно няма да се разреши, а ще се заобикаля- ще се изброяват например Ruse, Ruse, Rousse, наричан някога Roustchouk или нещо подобно. Не вярвам едно такова решение, спуснато ни от ЕС, да разреши този вековен проблем като с магическа пръчка.
Активен
di4ko
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 704

Профил
« Отговор #136 -: април 12, 2009, 07:50:48 »

Cheesy в моя квартал е единствения  в Русе магазин за хрнителни стоки Tongue  Cheesy Cheesy
Активен

Orthodox
Hero Member
Активен Активен

Публикации: 4633

Профил Ел. поща
« Отговор #137 -: април 13, 2009, 12:46:03 »

Ей това е! За нещо толкова отговорно като фирмен надпис на магазин, дето ще стои там с години и ще го гледат десетки хиляди хора, не си направили труда да огледат за последно преди да го изработят в окончателен вид, та да се уверят, че всичко е наред! Ей, хораааа, хора! Все така ли ще я караме?!... Shocked
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #138 -: април 13, 2009, 09:52:37 »

Просто им е изгоряло "А"-то.  Cheesy
Активен
niki67
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 572

Профил Ел. поща
« Отговор #139 -: април 14, 2009, 12:35:50 »

Аз само едно не разбирам - защо окончанията на имената на -ов и -ев да са съветски? Българските имена са окончавали така много преди да го има СССР - Христо Ботйов, Захари Стоянов, Петко Рачев Славейков, Любен Каравелов и т.н. Преди дори да се е родил Владимир Илич Smiley

Възможно е практиката мюсюлманските имена да завършват на -ов и -ев /Ахмедов, Мехмедов и пр./ да е съветска, това не зная. Може би те първи да са го направили така в бившите съветски републики на Средна Азия и тук да е изкопирано - което не знам, не знам. Не знам турците в България преди 1944 година какви фамилии са носили. Но за българските имена мисля, че -ов и -ев си е от векове.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1170

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #140 -: април 14, 2009, 02:08:31 »

Защото е много трудно да се извадиш сам от там, където си се набутал сам доброволно. Не че са съветски де! Виж тука какво си мисли Ранк Ксерокс по въпроса за България. То включва и имената.

xerox1.jpg
Хей, правопис ти роден наш :)
* xerox1.jpg (42.28 KB, 589x520 - видяно 605 пъти.)
Активен
niki67
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #141 -: април 14, 2009, 02:31:46 »

Ужас Roll Eyes
Активен
Orthodox
Hero Member
Активен Активен

Профил Ел. поща
« Отговор #142 -: април 14, 2009, 06:57:44 »

Е, през тоталитаризма шестнайсета република на СеСеСеРе-то не станахме, но пък ето че демо(но)крацията набързо ни вкара в Матушка Русия... Shocked
Активен

niki67
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #143 -: април 16, 2009, 09:09:39 »

Всъщност, защо трябва да проявяваме комплекси и да се чувстваме ние виновни, че някой чужденец не знаел къде е България и че не сме част от Руската федерация? Ми нека те да се срамуват, че не знаят. Що трябва ние да се срамуваме за чужди грешки егати. И в нашата фирма немците ни бъркаха с Румъния и вместо в София пратиха една пратка в Букурещ, но в такива случаи им показвам деликатно, че тях би трябвало да ги е срам, а не нас.
« Последна редакция: април 16, 2009, 09:12:12 от niki67 » Активен
Orthodox
Hero Member
Активен Активен

Профил Ел. поща
« Отговор #144 -: април 16, 2009, 09:19:26 »

Е, то още навремето (на Берлинския конгрес) железният Бисмарк беше казал: "Не ме интересува съдбата на конекрадците от долен Дунав!", с което ни сложи всичките в един кюп. Тези от фирмата, където работиш, са му достойни последователи...
« Последна редакция: април 16, 2009, 07:59:16 от Orthodox » Активен

niki67
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #145 -: април 16, 2009, 09:34:48 »

Да де, то и на Чърчил му приписват, че бил казал - "кой, ония, дето си честитят банята ли?" Cheesy, но на тези работи сигурно не трябва да придаваме кой-знае какво значение, защото пък и западните нации една за друга са казвали много нелицеприятни неща - англичаните за германците и обратно, германците за французите и т.н. Но определено ако някой смята, че България е част от Русия или от Румъния или квото и да било подобно, то считам, че срама си е за него и на него трябва да му е неудобно, а не на нас. То неграмотни хора по света има много и не бъркат само нас.
Например един познат австриец, който често ходи по работа в Щатите, ми каза, че американците бъркат Австрия с Австралия. Не знаели моля ти се Австрия, Виена, а ние се шокираме, че Русе не знаят. Австрия с Австралия да бъркаш!? Нерде Ямбол, нерде Стамбол, ама нейсе Grin
Мисля, че Марко Семов беше писал, че оная сцена, дето Алеко я описва в "До Чикаго и назад" и днес, след повече от 120 години, е същата - дето Алеко накрая взел картата и си пъхнал пръста насред София и митничарят казал - "Oh yes, Turkey, all right. - No, sir - протестирам аз, но той не иска и да чуе, пише ме за турчин. По тоя начин той потурчи и Филарета, и доктора" - цитирам по памет Cheesy Cheesy
Активен
Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1391

Профил
« Отговор #146 -: април 27, 2009, 09:42:23 »

А вижте аз на какво се натъкнах на спирката на село Обнова по време на една екскурзия, на която ходих. Първата снимка е на 03.Април, а втората на 05.Април. Явно бяха подочули злостните ни коментари и го бяха поправили всоевременно  Cheesy  Cheesy  Cheesy

03042009547.jpg
* 03042009547.jpg (674.98 KB, 2048x1536 - видяно 557 пъти.)
05042009640.jpg
* 05042009640.jpg (641.72 KB, 2048x1536 - видяно 563 пъти.)
Активен
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #147 -: април 27, 2009, 09:47:26 »

WS... Teleshop Cheesy
Активен
di4ko
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 704

Профил
« Отговор #148 -: април 27, 2009, 11:02:00 »

Cheesy в моя квартал е единствения  в Русе магазин за хрнителни стоки Tongue  Cheesy Cheesy
и аз  забелязах ,че в моя квартал са си поправили грешката,ама не съм снимал.Сигурно полвин година беше  Cheesyхрнителни стоки Cheesy
Активен

Orthodox
Hero Member
Активен Активен

Профил Ел. поща
« Отговор #149 -: юни 25, 2009, 08:47:58 »

Русенци искат името на града на латиница да е Ruse
25 юни 2009 / News.dir.bg

61% от над хилядата русенци, гласували в анкетата на Ruse24.bg "Как предпочитате официално да се изписва Русе на латиница?", са категорични, че имат афинитет към варианта Ruse.

24% от анкетираните са подкрепили варианта Rousse и едва 14% Russe.

Едва един процент от анкетираните са заявили, че нямат мнение по въпроса, което означава, че русенци са съпричастни към проблема и искат да изразят своята позиция, относно това как да се изписва името на града им.

Въпросът се раздуха след обявената през лятото на миналата година инициатива от страна на Министерството на държавната администрация и административната реформа да се сигнализира за сгрешени имена в табели в изпълнение на проекта "Разбираема България" и правилата за транслитерация.

Много русенци се възмутиха от демонстрираната наглост от страна на инвеститор, изграждащ мол в града, да спори с експертите от министерството, изтъквайки смешния довод, че голяма част от клиентите им ще бъдат англоговорящи и изписването Ruse ще им навява грешни асоциации.

На английски и френски Ruse означавало сръчност, лукавство, трик. От МДААР контрираха, че имената на населени места или на географски обекти са собствени имена.

Елемент от общата езикова култура е осъзнаването, че собствените имена в съвременното състояние на езика не функционират с лексикалното си значение или нямат такова.

http://rousse.dir.bg/2009/06/25/news4669187.html
---------------------------------------------------------------
Мдааа, май ще се наложи това Ruse и ще бъдем хитри и лукави в очите на чужденците. Пък аз си бях твърдо за Rousse... Angry
Активен

Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.086 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)

Google e прегледал тази страница октомври 14, 2019, 05:00:56