Страници: 1 ... 73 74 [75]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сгради в Русе нуждаещи се от реставрация  (Прочетена 275663 пъти)
0 Членове и 4 Гости преглежда(т) тази тема.
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1951

Профил Ел. поща
« Отговор #1110 -: май 30, 2020, 12:18:45 »

Две неща за мен са притеснителни и ще компрометират донякъде реставрациите по "Александровска":
- при къщата на братя Папаманоли гледам, че ще оставят "новите" балкони, съдейки по вече готовата част;
- при стария хотел "Сплендид" гледам, че няма да се подменя дограмата, а тя е изключително амортизирана и изглеждаща зле
Дано да греша!
Активен
bgdimitrov
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 459

Профил
« Отговор #1111 -: май 30, 2020, 12:31:51 »

И аз съм притеснен за старата дограма на хотел Сплендид, би било голям срам нова фасада с ужасна стара дограма.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1187

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #1112 -: май 30, 2020, 05:27:40 »

Розовата къща която се реставрира е стария хотел Сплендид
А преди това, веднага след 9.09.1944, докато стане хотел Сплендид, къщата е била/беше част от милицията отсреща, съответно държавна сигурност. Това го помня. Във входа пазеше милиционер. Там внучката на Баба Тонка - Просеничкова е носела месеци наред ядене на отдавна разстреляните ѝ родители. Милиция беше до към 1960 г.
А като престана да е милиция, там сложиха бръснарница с най-малко 12 - 15 стола, в която ми остригаха главата на 01.11.1967 като влизах в казармата. Помещението на бръснарницата беше това вляво от входа. То отива много навътре, най-вътре беше чакалнята на бръснарницата.
След като вече не беше милиция, го направиха за известно време на общежитие на стоителни работници с табела Сплендит и чак след това стана хотел Сплендид (чудесен, блестящ, прекрасен, отлѝчен). Странна дума за име, непозната в българския език, затова вероятно и грешката "т".

« Последна редакция: май 30, 2020, 06:04:39 от Pfote2 » Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1113 -: май 30, 2020, 10:28:58 »

Всички тези сгради по главната са чудесен пример за пагубното влияние на комунистическия режим, превръщането им в общежития за работници, "Жилфонд" и пр., в следствие на което са разсипани.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1187

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #1114 -: май 31, 2020, 09:21:33 »

И в държавни сигурности и бръснарници.
А пък къщата на Папаманоли беше Жилфонд. Там живееше един мой съученик Пламен, завърши английската, както и учителката ми по руски в Благоев Богданова. Вътре беше станало като дядовата ръкавичка. Само дето нямаха обща кухня със заключващи се хладилници като в комуналките в СССР, но това беше и единствената разлика.
(обръщали ли сте внимание на старите хладилници Саратов и ЗИЛ, че бяха с ключалки? И на други, но за Саратов и ЗИЛ съм сигурен.) https://www.google.com/search?q=%D0%BA%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B9+%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%BA+%D1%81+%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D0%BA%D0%BE%D0%BC&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwibqNr23d7pAhUO36QKHWZyAIgQ_AUoAnoECAsQBA&biw=1024&bih=474
« Последна редакция: май 31, 2020, 09:31:28 от Pfote2 » Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2502

Профил Ел. поща
« Отговор #1115 -: юни 03, 2020, 11:23:35 »

Едно от най-красивите архитектурни бижута на Русе – къщата на Братя Папаманоли, е с увредени фасадни орнаменти заради неправилна реставрация

Интересно е дали проблемите не са породени от безобразни интервенции назад в годините?
Активен
SKCH
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 396

Профил Ел. поща
« Отговор #1116 -: юни 04, 2020, 12:34:11 »

Борбата между местните архитекти и реставратори се засилва явно.
Активен
Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1416

Профил
« Отговор #1117 -: юни 04, 2020, 09:44:02 »

В интервюто малко по-горе реставраторът обясни, че камъка е бил боядисван многократно, което го е увредило, та е трябвало да смъкнат наслоената боя. Може това да е причината за изронването на орнаментите. Това изглежда като варовик, а както знаем той не е особено траен и за стотина години е нормално да изглежда така, ако не е поддържан правилно. Възможно е естествено и да е действано малко по-грубичко с инструментите. Huh?
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1118 -: юни 04, 2020, 01:53:11 »

Има си техники за възстановяване на орнаменти и при сградата на бившата музикална гимназия Бобокови нагледно ги показаха. Реставраторите като художници с четчица нанасяха материал да възстановяват увредени повърхности.

Когато "Еконт" взеха тази сграда бях много доволен, защото досега показваха качество и безкомпромисност. Тук засега нещата не са много добре - орнаментите не са възстановени (независимо дали са увредени от реставраторите или са били в такова състояние), балконите засега не виждам да са променени. Странно, не го очаквах точно от "Еконт".
Активен
bgdimitrov
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 459

Профил
« Отговор #1119 -: юни 04, 2020, 02:58:05 »

Жалко за балконите при сградата на братя Папаманоли. Дано в бъдеще се реставрират.

Другото разочарование от собственика на Еконт е къщата на Иван Стоянов / Соларя на бул. Придунавски, която вече поне година стои със скелето и изглежда поне външно не се работи по нея.
Активен
SKCH
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 396

Профил Ел. поща
« Отговор #1120 -: юни 04, 2020, 08:09:26 »

Виенската къща не беше ли на някоя от строителните фирми в града?
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4749

Профил Ел. поща
« Отговор #1121 -: юни 27, 2020, 12:53:31 »

По-рано във форума е обсъждан възможният произход и история на сградата на стария Дунавски кът в Младежкия парк (това е изоставената и частично увредена шестоъгълна постройка между сегашното едноименно заведение и плувния комплекс).

Правеха се предположения и хипотези. Някои форумци споменаваха и слуха, че това е стара турска баня от османския период, на което други правилно възразяваха, че тухлите на сградата (които се виждат под опадалата на места мазилка) съвсем не са тънки, каквито са използвани в онези времена, а напълно съвременни като форма и размер. Тоест сградата не може да е по-стара от началото на XX век. Нищо по-конкретно обаче не се установи. Аз самият търсих доста в Мрежата, както и в достъпни за мен книги. Мистерията обаче си оставаше и след няколко години това ми дойде в повече. Затова най-сетне реших да задам въпроса на хората, които би трябвало да познават русенската история по-добре от всички - екипа на Регионален исторически музей - Русе.

Цитирам основната част (след личното ми представяне) от мейла, който им пратих,...

Цитат
Пиша Ви в ролята на участник в два форума, свързани с Русе - Ruseonline.info и русенската секция на Skyscrapercity.com.  "Русефилите" в тези форуми са в голямата си част хора интелигентни и търсещи, и между тях се получават интересни дискусии за миналото, настоящето и бъдещето на нашия град. Понякога възникват въпроси, по които информацията е оскъдна или недостъпна за форумците, и с един от тях се обръщам към Вас като хора, добре запознати с русенската и регионалната история.

Става дума за шестоъгълната сграда на стария ресторант Дунавски кът в Младежкия парк, относно която търсенията ни не дадоха резултат. Интересува ни времето на построяване на сградата, първоначалното й предназначение и евентуално някакви сведения за историята й до превръщането и в ресторант през социализма. Ще Ви бъдем благодарни за насочването към източници на информация относно този архитектурен обект.

...и получения още на следващия ден отговор.

Цитат

Здравейте!

"Дунавски кът" е строен след 1925 г., когато Общината възлага на градския градинар Алоис Слезачек цялостно преустройство на парка Владикова бахча. Заслуги има и следващият - Рихард Нойвирт. В първоначалния си вид е направен за павилион, а в 1934 г. е преустроен за бюфет - бирария "Дунавски кът" и е отдаван под наем за заведение.

Хубав ден!

Кремена Тодорова,

Регионален исторически музей - Русе
« Последна редакция: юни 27, 2020, 08:46:36 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Страници: 1 ... 73 74 [75]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.105 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.017s, 2q)

Google e прегледал тази страница юни 10, 2020, 03:46:30