Страници: 1 ... 68 69 [70]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сгради в Русе нуждаещи се от реставрация  (Прочетена 222696 пъти)
0 Членове и 4 Гости преглежда(т) тази тема.
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4582

Профил Ел. поща
« Отговор #1035 -: юли 27, 2019, 01:42:40 »

Не съм сигурен, че пруският свод, ако изобщо го е имало в сградата, е оцелал след реставрацията. Имам чувството (без да съм убеден), че със сградата на старата Музикална гимназия се извърши същата радикална вътрешна реконструкция, както и при ресторант Севастопол - пълно разрушаване на етажните плочи и преградните стени, като се оставят само външните носещи стени. (Да не забравяме, че Музикалната гимназия тежко пострада от земетресението през 1977 и вероятно е преценено, че е непригодна и опасна за обитаване.) След като остане само външната обвивка, в нея се изгражда напълно нова железобетонна конструкция от стени и етажни плочи, така че сградата става ново съдържание в стара форма.

Конкретно за снимката от горния ми постинг - при вглеждане в тавана на заснетия коридор изобщо не се вижда пруски свод, а обикновена бетонна плоча, отлята при сегашната реконструкция. Именно нея ще скрие гипсокартонът, а в пространството между двете ще минават кабелите на електрическата мрежа. Разочарованието ми идва от това, че вместо да направят върху бетона мазилка, с каквато са били покрити оригиналните стени, използват несериозния и мимолетен гипсокартон. В една толкова стойностна сграда поне видимото за очите (и по интериора, и по екстериора) трябва да е максимално близко до автентичното! Но... Angry

25.07.12 Впрочем, преди два дни видях, че демонтират и скелето от дясното (южното) крило на фасадата. Реставрацията изглежда завършена и по лявото крило, но остава работа по главния вход и балкончетата над него (за тях моят познат, работащ на обекта, каза, че ще бъдат отлети нови железобетонни плочи вместо напуканите каменни, подпрени със стоманени профили). Остава още и северната стена на сградата (тип "калкан"), по която още нищо не е правено и си е на гола тухла отпреди повече от сто години.

« Последна редакция: юли 27, 2019, 01:53:45 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1786

Профил Ел. поща
« Отговор #1036 -: юли 27, 2019, 08:18:30 »

Сградата на бъдещия нумизматичен музей е строена 1900-1901 г. Тогава в България не е познат стоманобетона, всички масивни сгради са били с пруски свод, немасивните - с обикновен дървен гредоред. По принцип, пруският свод е предназначен за сутерени и първи етажи, тъй като е здрава, но тежка конструкция, а нагоре е поставян гредоред. Тук разглежданият етаж е по-висок - втори, което намалява вероятността да е използван свода, но от друга страна, самата сграда е много висока по тогавашните мерки - цели четири етажа, при обикновено тогава двуетажни здания, така че не се знае.
В конкретния случай на снимката на тавана се вижда метална греда, незакрита още от гипсокартона, лично на мен ми заприлича точно на ж.п. релсите използвани за стоманени греди при пруските сводове в края на ХІХ и началото на ХХ в.
Ето това, но все пак не съм го виждал на живо, за да преценя:

Пълна мащабна вътрешна реконструкция като на "Севастопол" Бобокови сега не извършиха със сигурност, просто нямаше необходимата техника. Ако това е станало, е станало през втората половина на 80-те, когато сградата беше укрепена със "скелет" от стоманобетонни трегери, които я държаха, а в основите беше инжектиран бетон, за да се укрепи и да спре пропадането заради льоса. Напълно е възможно тогава да е била подменен и гредореда с плочи.

П.П. Дано балконите изглеждат напълно автентични, като от камък. Ясно беше, че са увредени и ще се сменят.

Активен
bgdimitrov
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 360

Профил
« Отговор #1037 -: юли 27, 2019, 10:20:56 »

Като цяло са в много напреднал стадии, поне външно. Остава централната част, включително и кулата. Покрива изглежда готов. Северната страна е само тухла и не изглежда да е в особено лошо състояние, така че не представлява нещо трудно за реставрация.
Активен
Страници: 1 ... 68 69 [70]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.089 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)

Google e прегледал тази страница август 10, 2019, 02:30:46