Страници: 1 ... 74 75 [76] 77   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сгради в Русе нуждаещи се от реставрация  (Прочетена 291681 пъти)
0 Членове и 3 Гости преглежда(т) тази тема.
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2555

Профил Ел. поща
« Отговор #1125 -: юли 24, 2020, 11:40:53 »

Уф, това бялото как ще го опазим? Направо невъзможно ми изглежда. Предполагам ще има и фасадно осветление. Вечер ще се вижда идеално от площада.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4766

Профил Ел. поща
« Отговор #1126 -: юли 25, 2020, 09:21:18 »

Да, така е било замислено навремето - да се вижда от градската градина красивият и достолепен храм Всех святих. Даже и улицата до него - днес Петко Д. Петков - се е наричала Всех святих. Сега обаче се вижда това езическо капище и недоразумение (макар и "християнизирано" с кръст върху купола), което е позор за една държава и град с преобладаващо православно вероизповедание. Може да звучи малко крайно, обаче това трябваше да се бута още в началото на "прехода" и да се възстанови храмът на старото му, много добре избрано място.
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
bgdimitrov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 500

Профил
« Отговор #1127 -: юли 25, 2020, 11:11:56 »

Макар и да съм напълно съгласен че е трябвало да бъде съборен и там да бъде построена отново църквата Всях Святих, след като това не се е случило нека поне го поддържаме пантеона и да бъде туристическа атракция за Русе.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1201

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #1128 -: юли 27, 2020, 12:17:51 »

Аз така и не разбрах защо беше въобще съборена църквата.
През 1964 бях на бригада в гробищата там. Чупехме надгробните камъни с бойни чукове, а момичетата с едни малки, заоблени чукчета ги дочупваха. Писал съм във форума.
Църквата не пречеше на никого.
Но явно е пречела.
Сега на другото място Всѣх Свѣтих на мен ми е чужда. Просто църква.
----
Другите религии: еврейската и мюсюлманската не позволяват местене, а да не говорим за унищожаване на гробища. Явно и съветската религия не го разрешава, защото и съветските гробове не бяха пипнати. Само българските се разрушиха. Надгробията. Иначе умрелите са си отдолу.
Активен
JMM
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 633

Профил
« Отговор #1129 -: юли 27, 2020, 07:13:41 »

"В началото на 60-те години на миналия век тогавашната градска управа решава да ликвидира най-старите градски гробища и освободените площи да се превърнат в парк. Речено-сторено. Но докато с костите на „обикновените“ покойници въпросът се решава по чисто административно-команден метод, възниква проблемът с тленните останки на Стефан Караджа, Любен Каравелов, Панайот Хитов, Баба Тонка, тримата ѝ сина и едната дъщеря, Захарий Стоянов, Христо Македонски. Тук са и гробовете на повече от 25 души четници от четите на Филип Тотю, Хаджи Димитър и Стефан Караджа и от Ботевата чета, над 30 опълченци, 10 дейни членове на Русенския революционен комитет… Няма друго място в страната, което да е приютило завинаги толкова много борци за народна свобода."

"Мълвата тръгва. В града се понася слухът, че е възникнала идеята църквата „Всех Святих“ да се превърне в мавзолей-костница. Слухът достига до Доростоло-Червенската митрополия и тя с Писмо № 523 от 18 март 1961 г. уведомява Патриарх Кирил за намеренията на градските власти, като изрично настоява „да се остави и занапред църквата да служи по предназначението си като енорийски храм“. Постепенно идеята придобива реални очертания с партийна окраска и бившият ОК на БКП, начело с първия секретар Петър Данаилов, поема работата в свои ръце."

"Времето напредва и трябва да се бърза. Пантеонът трябва да бъде готов за 100-годишнината от Освобождението. Всички, които участват в проекта „Пантеон на възрожденците“, знаят, че идеята да се реставрира и съхрани църквата „Всех Святих“ е отпаднала и храмът трябва да се разруши.
Кой би дръзнал да предложи на Тодор Живков официално да открие пантеон, който всъщност е църква! А се е струвало да се опита, въпреки че е в разрез с официалната комунистическа идеология. Но в ОК на БКП е взето съдбоносното решение. Това определя и моралната вина на тази институция."

https://www.briag.bg/ruse-edna-curkva-vuzkrusva...-vijte-dramata-sus-subaryaneto-na-vseh-s
« Последна редакция: юли 27, 2020, 07:16:11 от JMM » Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #1130 -: юли 28, 2020, 08:48:22 »

Тези двете снимки ми ги изпрати преди много години една госпожа от Русе, мисля архитектка. Не помня вече как се казваше. Ако си ги познае, нека се обади във форума.
Снимките са безфокусни и са снимани наникъде, но са от много малкото снимки на тази църва. Напр. фотокартичките се е запазила в целия Божи свят една единствена. Вижте ги тези. Дори и да съм ги слагал вече тука!
---
Жалко! А банята нека си я гледат тия, комуто е мила. То не е и баня, ами синагога. И от какъв зор? Че и с кръст!

Vseh Svetih 2.jpg
Сгради в Русе нуждаещи се от реставрация
* Vseh Svetih 2.jpg (386.71 KB, 1501x1008 - видяно 243 пъти.)
Vseh Svetih.jpg
Сгради в Русе нуждаещи се от реставрация
* Vseh Svetih.jpg (680.84 KB, 1553x1065 - видяно 245 пъти.)
« Последна редакция: юли 28, 2020, 08:54:28 от Pfote2 » Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1131 -: август 14, 2020, 11:21:48 »

Пантеонът и наоколо.

>>>
Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1132 -: август 14, 2020, 11:23:26 »

Още.

>>>
« Последна редакция: август 14, 2020, 11:26:49 от vesel » Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1133 -: август 14, 2020, 11:25:53 »

Защо единственото поддържано нещо в парка на възрожденците е руското гробище, защоооо?

Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #1134 -: август 15, 2020, 10:14:22 »

Не е само руското. И еврейското не би трябвало да е пипнато, защото на евреите гробът им е вечен дом. Така е и на мюсюлманите. Само на българите можеш да им изхвърлиш кокалите на боклука и никой да не каже нищо.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1988

Профил Ел. поща
« Отговор #1135 -: август 15, 2020, 01:29:45 »

Не знам в Русе да е оцеляло еврейско гробище. Те са имали собствен парцел точно в днешния Парк на възрожденците, но е заличен заедно с останалите.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1136 -: август 26, 2020, 05:33:16 »

Дългоочакваният ремонт на Иконома (Професионалната гимназия по икономика и управление "Елиас Канети") започна.

Виждаме, че отдясно са почистени надпрозоречните корнизи и подпрозоречните первази (можем да сравним с цвета на пиластъра и орнаментите на прозорците до входа):

Отдясно, на първия етаж, виждаме възстановяване на надпрозоречните корнизи, които от много време ми правеше впечатление, че са увредени:

Засега ремонтът изглежда предимно козметичен, а за елементарни неща като например синхронизация на климатиците не изглежда, че ще се направи нещо.
« Последна редакция: август 26, 2020, 05:46:59 от Русенец » Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1137 -: август 26, 2020, 08:13:27 »

Климатиците нямат място по фасадата на подобни сгради.
Подобна глупост загрозява и фасадата на съда.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1138 -: август 27, 2020, 01:26:16 »

Определено нямат в този вид, но кога ли ще го осъзнаят, тия които правят ремонти?
Активен
bgdimitrov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 500

Профил
« Отговор #1139 -: август 27, 2020, 10:12:21 »

И механото ремонтират вече ударно. Светло зелена боя и орнаментите в бяло (направо блестят). Кой идиот е решил да боядисат толкова красиви сгради в сиво??? С години стоят обезличени!  

« Последна редакция: август 27, 2020, 10:13:55 от bgdimitrov » Активен
Страници: 1 ... 74 75 [76] 77   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.105 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.024s, 2q)

Google e прегледал тази страница септември 12, 2020, 10:13:37