Страници: 1 ... 67 68 [69] 70 71   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сгради в Русе нуждаещи се от реставрация  (Прочетена 228543 пъти)
0 Членове и 2 Гости преглежда(т) тази тема.
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4626

Профил Ел. поща
« Отговор #1020 -: юни 15, 2019, 11:44:52 »

За Бобокови какво да говорим? Всичките им начинания "за доброто" на града излязоха златни на данъкоплатците.

В подкрепа на това цитирам колегата russe_section от другия форум (той пише и тук под различен ник), понеже кратко, ясно и реалистично оценява "благотворителната" дейност на въпросните местни бизнесмени.

Всяка "инвестиция" на Бобокови излиза доста скъпо на държавата. Тая сграда, ако общината я беше купила и реставрирала, най-вероятно щеше да излезе по-изгодно. Изобщо такива псевдо инвеститори трябва да им забранят достъпа до обществени проекти. Всяко тяхно начинание почва с "правим велики неща" и свършва с държавна/общинска субсидия в размера на инвестицията. И после виновни са тъпите русенци, дето са останали 80 000 в града... Дано поне най-накрая я завършат тая сграда и разкарат оградите оттам, че е срам. Мрънкаме, че общината 2 години правила ремонти на улици, а великите незаменими частни инвеститори вече 11 години правят реставрация.

Няма как да не се съгласим с това.
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1391

Профил
« Отговор #1021 -: юни 16, 2019, 09:24:18 »

Като гледам досега колко мащабно и скъпо преустройство се извърши на "Севастопол", собствениците едва ли са хора без положение (съответно влияние и връзки) и едва ли точно НИПК ще им сложи прът в колелата, а и би следвало още в първоначалния проект да са заложени промените, за да не чакат с вързани ръце. Другият вариант е да са постъпили типично по ганьовски - първоначалния проект да и бил максимално близък до оригинала и да са си правили сметката да го изменят в процеса да работа и да надстроят по желания от тях начин. Възможно е. При всичко положения, затишието е тревожно. Дано не са свършили наистина парите, защото досегашната реконструкция е много скъпа, вероятно по-скъпа от построяването на напълно нова сграда.
За Бобокови какво да говорим? Всичките им начинания "за доброто" на града излязоха златни на данъкоплатците.

Oт сигурен източник знам, че причината е липса на финанси, а не становища от еди къде си. Отделно източника ми каза, че няма да се надстроява, а реставрацията ще си е 1:1. Дано да е вярно.
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1820

Профил Ел. поща
« Отговор #1022 -: юни 17, 2019, 01:26:26 »

Не знам кое е по-добре, честно... Да се надстрои с още един модерен стъклен етаж (в София има много добри образци от това съчетание на класическа с ултрамодерна архитектура), ако разбира се е стъклен етаж, а не недоразумение като при "Космополитан" и "Вега", или да няма пари и това да стърчи като паметник не знам колко си години - може и 20-30...
Чисто логически, смятам, че е липса на пари, а сега се потвърждава поне от ЕЖК. Дано намерят финансиране инвеститорите!
Активен
MRC
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 69

Профил Ел. поща
« Отговор #1023 -: юни 17, 2019, 04:37:02 »

Здравейте колеги,

може би това не е най-подходящата тема за моя въпрос, но все пак ще питам.

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c145502399218475&slink=4ne4ti&f1=1

Някой знае ли нещо за историята на къщата от обявата по-горе?
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1024 -: юни 18, 2019, 12:54:06 »

Няма как да знаем, защото ни дава "Търсената от Вас обява е изтрита или не е активна"...
Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2294

Профил Ел. поща
« Отговор #1025 -: юни 18, 2019, 08:53:43 »

На улица "Дойран" 3 е къщата.

https://maps.app.goo.gl/2gvUT4yNec5raGmC9
Активен
MRC
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 69

Профил Ел. поща
« Отговор #1026 -: юни 18, 2019, 09:36:20 »

Да има някакъв проблем с линка. Но къщата е тази, която vesel  показва в Google maps.

Сградата е много красива, но никога не съм чувал нищо за нея. Някой знае ли нещо повече?
Активен
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1027 -: юни 18, 2019, 01:43:01 »

Единственият, който може да ти помогне с някаква по-специфична информация от форумците, е Йовчо, но той в момента е в САЩ и едва ли посещава форума.
Сградата е много красива, да. По архитектурата съдя, че е от края на ХІХ, началото на ХХ в. Няма търговски и складови помещения на сутерена и приземния етаж, очевидно напълно жилищна сграда. Подобни съкровища има на доста места из града, между впрочем. Скрити между безличните блокове. Аз се сещам за поне още 5-6.
Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2294

Профил Ел. поща
« Отговор #1028 -: юни 18, 2019, 07:42:22 »

Аз не бях обръщал внимание на тази хубава къща, толкова е скрита в малката уличка. Признавам, отне ми известно време да се досетя къде е мястото  Cheesy
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1029 -: юни 18, 2019, 11:02:30 »

За въпросната къща беше писано във форума преди доста години. Спомних си за това, поразрових се с търсачката и сега цитирам два постинга от онова време (с леки редакции), които дават някаква информация за тази красива сграда.

Цани Рогожеров и С-ве АД
Фамилията Рогожерови е била известна в Русе през 30-те и 40-те год. на XX век. Фирмата на Цани Д. Рогожеров става представител на световно известната фирма Стандарт ойл. Освен с продажба на петролни продукти, е извършвала и търговия с железарски и колониални стоки.
Притежавали са и мелница.

Фамилната къща на Рогожерови е запазена и се намира на ул.Дойран - в участъка между ул.А.Кънчев и ул.Ген. Паренсов - масивна сграда с два отделни входа.

Имам спомен, че бях снимал и публикувал тук няколко изгледа от къщата, но не успях да намеря постинга. Било е преди 7-8 години. Във всеки случай, на стената над северния вход на къщата има барелеф с мелничарска тематика, символизиращ тази част от бизнеса на старите собственици. Като цяло за времето си е била впечатляваща сграда, която могат да си позволят само състоятелни хора. Помня, че когато снимах, на пощенската кутия на портата все още пишеше "Рогожерови".
Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1030 -: юли 03, 2019, 01:08:47 »

От около месец реставрационните работи по Нумизматичния музей са подновени. Работи се по фасадата и южната стена, както и вътре в зданието.

27.06.19 Извършват се довършителни работи по екстериора на бъдещия музей.

29.06.19 Два дни по-късно скелето е напълно демонтирано от южната стена. Реставрацията там е завършена.

Дано този път работата продължи без досадни прекъсвания до пълното завършване на тази достолепна сграда с нерадостна съдба. И най-накрая да отвори врати най-големият в Европа нумизматичен музей!
Активен

Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1031 -: юли 03, 2019, 05:05:36 »

Това вече е добра новина!
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1032 -: юли 06, 2019, 02:45:14 »

29.06.19 Реконструкцията на старата сграда на ъгъла на Рила и Гурко отива към завършване. Сега се монтира декоративната ламаринена облицовка на новоизградения мансарден етаж. Може да се каже, че опасенията от неграмотна и кичова реконструкция на сградата не се оправдаха. Запазен е традиционният облик на русенската архитектура от края на XIX и началото на XX век. Моето уважение към собствениците! Smiley

Реставрацията на къщата на Буров си върви, както и досега, без особено бързане. Новият момент е, че е демонтиран целият покрив и ще се изгражда наново. Работи се и по интериора и особено по основите на сградата, които са увредени през близо едновековния й живот върху нестабилната русенска почва, разположена върху льос. Въпрос на време е тази стойностна постройка да си възвърне някогашното достолепие.

Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1033 -: юли 21, 2019, 01:53:54 »

Едно надникване в сградата на Нумизматичния музей през отвора на големия прозорец на южната стена. Вижда се, че и там преустройството не е минало без прословутия гипсокартон, монтиран върху метални профили. Поне за мен това е донякъде разочароващо, но какво да се прави - явно тези съвременни бързи, лесни и евтини технологии с паянтови резултати масово са навлезли в днешното строителство и няма отърване от тях...:ohno:

Активен

Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #1034 -: юли 21, 2019, 04:42:20 »

Мдаа, с гипсокартона на тавана ще се скрие пруския свод - така характерен за старите русенски сгради и придаващ им идентичност. Интересно ми е по какъв начин ще възстановяват балконите - този на снимката бе разрязан на времето, за да се укрепи със стоманено скеле сградата и все пак се държи, но обърнете внимание, че откъм главната фасада балконите са подпрени с метални тръби и очевидно не могат да стоят без подпори към момента.
Активен
Страници: 1 ... 67 68 [69] 70 71   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.095 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)

Google e прегледал тази страница юли 07, 2019, 12:50:18