Конкурс за бившите казарми на ул. "Александровска" в РусеС Решение Министерският съвет на Република България прехвърли в собственост на Община Русе горния имот, състоящ се от 14 377 кв. м. терен и построената върху него през 1896г. сграда – казарма с обща застроена площ 4 630 кв.м. За имота е съставен Акт за частна общинска собственост № 4656/15.06.2006г.Сградата на бившата казарма не е паметник на културата. Тя бе придобита от Община Русе в доста занемарено състояние. Към момента в част от нея са настанени наематели.
Теренът се намира на важно за гр. Русе място в централната градска част. Местоположението му на гранична тангенциална територия между центъра и Младежкия парк, близостта му до МБАЛ – Русе, ДКЦ-1, няколко диспансера, бъдещите сгради на НАП и на РИОКОЗ предполага внимателен избор на бъдещото му застрояване. Според приетия нов Общ градоустройствен план имотът попада в т.н. „Смесена централна крайречна зона”(ЦК) и се „устройва и застроява по начин, създаващ необходимата на Русе представителна среда за административно-делово обслужване и бизнес с присъщата им инфраструктура, с оглед формиране на компактни съсредоточия – съвременни елементи на градското „сити”. Допуска се обектите на основното и допълващо застрояване да бъдат административни и делови сгради, зали за конференции и експозиционни площи, заведения за хранене, подземни и надземни паркинги и гаражи, открити представителни пространства и озеленени площи, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура.” Допустими са и сгради за културни, религиозни и други обществени дейности, фирмени или офис-жилища и малки търговски обекти в сградите на основното застрояване.
Възможностите за застрояване на терена самостоятелно със средства на Община Русе са крайно ограничени. Същевременно, от голямо значение за местната общност е общината да придобие собственост в едно бъдещо ново строителство там, която да задоволява значими обществени интереси. Европейската практика показва, че в такива случаи най-удачна е формата на публично-частното партньорство. Учредяването на ОПС за терена срещу съответни части от бъдещото ново строителство върху него е метод, който ще позволи максимално бързо и без разходи от бюджета да се постигнат две цели:
- на мястото на терена да се построи една съвременна в архитектурно отношение сграда (или ансамбъл от сгради), която да даде нов и привлекателен облик на тази важна част от града
- общината да придобие значителен обем площи в новото строителство, които да задоволяват важни обществени потребности.
С оглед спазването на принципа за състезателност и публичност при разпореждането с общинска собственост, считаме за целесъобразно да се проведе публично оповестен конкурс за учредяване на ОПС като цената или част от нея бъде заплатена с части от бъдещото застрояване.
В конкурсните условия следва да се заложат следните изисквания:
- минимален процент от бъдещата РЗП в завършен вид, която ще получи Община Русе;
- максимален срок за изпълнение на строителството;
- предвидените площи за Община Русе да са за задоволяване на значими обществени потребности;
- застрояването да съответства на изискванията на ОГП за тази територия, в т.ч. : общодостъпно озеленяване – 20%, плътност на застрояване – 80%, интензивност на застрояването – 5.0 (до 72 000 кв.м. надземна РЗП), озеленяване – 15% и неограничена етажност;
- предоставяне на надеждна гаранция за изпълнение на договорните ангажименти от страна на партньора.
Критериите за оценка на офертите следва да включват:
- големина на квадратурата, която ще получи общината ;
- степен на задоволяване на значими обществени потребности в предоставените площи ;
- архитектурни достойнства на проекта;
- срок за завършване на строителството;
- други материални ползи, които ще получи общината;
- опит на инвеститора в изграждането на подобни обекти.
В тазив ръзка предстои Общинският съвет да прецени дали да се обяви конкурс.
http://www.ruseinfo.net/news_50455.htmlКакво ли предстои?