Страници: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 41   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Площад Свобода - реконструкция  (Прочетена 161538 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4685

Профил Ел. поща
« Отговор #360 -: юли 31, 2011, 09:15:29 »

Малко снимки и от мен...

Преди 2 дни минах покрай фонтана привечер и видях по него и около него доста народ - зяпачи (Снимка1), снимачи  (Снимка2) и "играчи" (деца, които бягаха насам-натам между струите или ги прескачаха - Снимка3). В източния край на фонтана, към Операта, около масичка с лаптоп, свързан с подземното помещение за управление на фонтана с кабели, седяха няколко служители на фирмата, която го изгражда, и правеха настройки на работата му (Снимка4).

Мисля, че причината за изказаните по-рано във форума недобри оценки за фонтана (слабо течала водата, не било интересно и т.н.) се дължат на това, че все още съоръжението е в етап на проби и настройки и не работи пълноценно. Когато струите се издигнат до обявените 2.5 метра и се оцветят (което вече се случва, като гледам снимките на колегите преди мен), друга песен ще запеем... Wink

Снимка1.jpg
Площад Свобода - реконструкция
* Снимка1.jpg (602.33 KB, 2611x1527 - видяно 1198 пъти.)
Снимка2.jpg
* Снимка2.jpg (656.58 KB, 1958x2611 - видяно 1154 пъти.)
Снимка3.jpg
* Снимка3.jpg (540.01 KB, 2611x1339 - видяно 1156 пъти.)
Снимка4.jpg
* Снимка4.jpg (777.78 KB, 2611x1958 - видяно 1143 пъти.)
« Последна редакция: юли 31, 2011, 09:19:55 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
jori82
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 95

Профил Ел. поща
« Отговор #361 -: юли 31, 2011, 11:08:38 »

фонтана ще има 60 програми на пръскане и осветяване . Целият "спектакъл" (смяната на всички програми)  е около 2 часа и после пак от начало Smiley
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3207

Профил
« Отговор #362 -: юли 31, 2011, 01:03:29 »

Снощи и откъм осветление, и откъм ритъм май си бачкаше пълноценно. Голяма зарибявка е, мога да го гледам с часове. Опасявах се да не се получи цигания с тия всички цветове, но няма такова нещо, забавно-шантаво е. Синьото черво около Общината е мн по-циганско. Надявах се да го махнат и да я осветят както трябва, пък те зеха че го "оправиха". Центъра стана уникален според мен. Очаквах мн по-малко, но наш'те хора доказаха, че могат да правят и хубаво и бързо нещата. Остава да разберем колко ще се задържи откъм качество и сикюрити. Имаше обява преди няколко седмици за 40-50 корсаджии, сега виждам за къде е била.
Активен

Във форума се ражда истината.
emiliana_1989
Newbie
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 9

Профил
« Отговор #363 -: август 01, 2011, 02:21:41 »

Много е неприятно, че постоянно има лапита, които си мислят че правят шоу кати влизат във фонтана и се мокрят или се пързалят по наклонената плоскост, и никой не може да седне там, защото е мокро. А охраната беше седнала по надолу на една пейка и нищо не правеше. Много хубави снимки.
Активен

Valentin_K
CSKAr4e
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2035

*
Профил WWW
« Отговор #364 -: август 01, 2011, 02:41:44 »

Айде стига вече. Това е идеята на сухия фонтан. Да можеш да минеш през водата. Навсякъде е така и никъде не се седи да се гледа и снима като паметник отстрани.
« Последна редакция: август 01, 2011, 02:57:08 от Valentin_K » Активен

DunavFc
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 69

Профил Ел. поща
« Отговор #365 -: август 01, 2011, 05:43:21 »

Не искам да съм в ролята на хейтър,но не мога повярвам,че за този ремонт са похарчени 10 млн. лв   Shocked Каква беше разликата между площада преди и сега ? Абсолютно козметични промени,светлини и сух фонтан,ако това струва повече от 3-4 млн. бих се обесил.
Активен
jori82
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #366 -: август 01, 2011, 08:32:11 »

ми давай беси се . И аз не смятам че са 10 млн но поне 8-9 са. Само една от стационарните камери не въртящите е около 250 лв (sony) въртящите са към 800 - 1500 .  Въобще не защитавам Гъзодар но фактите са си факти . Да не говорим за огромните количества бетон които изляха . Кубика му е около 120 лв , а един бетоновоз от големите с които изливаха е 12 куб. Да не говорим за 15-те декара (ако се не лъжа ) плочки от риолит макар и китайски. Далеч съм от мисълта че са похарчени всичките 10 млн за ремонта (като се има в предвид че в началото казха че са заминали 50 000 само за реклама на ремонта което ми е непонятно) , но 3-4 млн  няма как да е.
Наистина стана много приятно в централната градска част. Заклет анти-комунист съм ,но на черното бяло немога да кажа.
Пари от държавни поръчки винаги ще се крадат, рушвети винаги ще се дават ,има го навсякъде по света дори и в най развитите държави , НО ТРЯБВА И ДА СЕ ПРАВИ НЕЩО и за хората, не като до сега парите отпуснати а на среща нищо  че и парите ги няма
Активен
blackout
Newbie
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 10

Профил
« Отговор #367 -: август 01, 2011, 09:10:32 »

Искам и аз да се намеся малко в защита на проекта и срещу обвиненията за това, че е надценен като стойност.

Аз лично се занимавам с инфраструктурни проекти в България вече няколко години. Просто е хубаво да се знае, че в един такъв проект не всичко е строителство и може да бъде видяно и пряко оценено.

По изискванията на ЕС, а и по чисто практически причини има разходи за проектиране, подготовка на много документи и тяхното съгласуване с различни институции, разходи за управление, разходи за строителен и авторски надзор, разходи за одит и други, които не бива да се подценяват. Например, съвсем спокойно строителният и авторският надзор могат да бъдат 5 - 7,5% от стойността на строително-монтажните работи.

Подземната инфраструктура, която задължително трябва да се реконструира по силата за Закона за устройство на територията, не е никак малко перо като разход - дори напротив - в нея се наливат много средства.

Когато започвах работа по проекти, на мен също ми се струваше, че много от тях са надценени. В някои случаи е така, но в повечето не е. В крайна сметка, за да бъде одобрен, проектът е представил пред оценителна комисия в Министерството на регионалното развитие технически (или работни) проекти с много подробни количествено-стойностни сметки, където всяка една дейност, всеки един материал са калкулирани съгласно стандартни цени. За да бъде одобрен проект за толкова средства, той е доказал, че тези разходи ще бъдат направени.

После идват проверките. Бил съм свидетел как се мерят размери на тротоари и при разлика от 5 см от проекта, средствата се приспадат и се връщат. Одиторите напоследък са много злобни Smiley

Може и не всички одобрени разходи да са направени - в общия бюджет на всеки проект се включват до 10% непредвидени разходи, които ако не се е наложило да бъдат използвани, просто няма да бъдат платени, което от своя страна намалява общите разходи.

Дано не съм ви отегчил с тези обяснения Smiley
П.С. Нямам абсолютно нищо общо с конкретния проект, но резултатът ми харесва.
Активен
martin1991m
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 238

Профил Ел. поща
« Отговор #368 -: август 01, 2011, 11:10:39 »

днес за 1 път отидох до сухия фонтан - още през деня ми хареса,а за вечерта да не говорим - това е нещо ... чак уникално не,но си е нещо велико.Имаше много хора и наистина доставя наслада за окото,когато видиш водата да подскача и да се оцветява.На мен много ми допадна - и аз с часове мога да стоя там и да го гледам.  

направи ми впечатление,че боядисват операта - разбрах,че и пвц дограма щели да слагат - дали отвътре ще има някакъв ремонт,там имало доста поражения .
« Последна редакция: август 01, 2011, 11:14:52 от martin1991m » Активен

Déjales decir que no es de verdad
Sé que nuestro amor siempre durará
Piensen lo que quieran pensar de mí
A mí me da igual
Yo vivo por ti
Valentin_K
CSKAr4e
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2035

*
Профил WWW
« Отговор #369 -: август 01, 2011, 11:47:44 »

Парите за ремонт на операта са отпуснати от министерството на културата и ако не се лъжа са около 1 млн. лв.
Активен

jori82
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #370 -: август 02, 2011, 01:14:36 »

Парите за ремонта на операта са 1,2 млн от министерството и 1,5 млн от оперативна  програ "регионално развитие " (по същата е и площада).Не съм на 100 процента сигурен в цифрите но грешката ми ще е с малко .Ремонта включва: подмяна на дограмата с пвц, цялостно изкъртване на старата мазилка, цялостна реконструкция на всички декоративни орнаменти по сградата, ремонт на целия покрив, саниране с графитен стериопор (който превъзхожда обикновенния) измазване на цялата сграда със силиконова "дърпана" мазилка.  Страната от към църквата и от зад са готови и мога да кажа само че тази сграда във стария си окаян вид показваше може би 15-20 процента от истинския си блясък (архитектурна красота). Проекта е поверен на голяма варненска фирма и се очаква да приключи края на ноември  Smiley

аааа и между операта и църквата изграждат някакъв паметник.
« Последна редакция: август 02, 2011, 01:16:18 от jori82 » Активен
svetlin74
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 378

Профил
« Отговор #371 -: август 02, 2011, 10:28:19 »

@blackout +1

за аргументирания и позитивен коментар .
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4685

Профил Ел. поща
« Отговор #372 -: август 03, 2011, 02:38:45 »

Много е неприятно, че постоянно има лапита, които си мислят че правят шоу кати влизат във фонтана и се мокрят или се пързалят по наклонената плоскост, и никой не може да седне там, защото е мокро. А охраната беше седнала по-надолу на една пейка и нищо не правеше.

Е, аз пък бях свидетел на намеса на охраната. В момент, когато доста деца играеха между струите - боси или с обувки, едно хлапе почна да се пързаля с ролери (летни кънки). Охранителят му извика и го отведе встрани, вероятно защото с ролери има по-голяма вероятност да се увреди нещо по дюзите, които изхвърлят водните струи (все пак над осветителите има стъклено покритие, макар и от закалено стъкло). Но иначе за дечурлигата тичането и скачането сред водата е голяма емоция. Някои бяха тотално мокри от главата до петите, както са си с дрехите, а едно момиче даже беше с чантичката си в ръце, също абсолютно измокрена... Shocked
« Последна редакция: август 03, 2011, 02:44:55 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
CaMaRo
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 554

Профил
« Отговор #373 -: август 03, 2011, 08:52:03 »

Един приятел е охрана по центъра и днес ми кажа , че целият ремонт е 4 милиона   , също така Йотов бил болен и нямало да се кандидатира за трети мандат
Активен
vesel
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2339

Профил Ел. поща
« Отговор #374 -: август 05, 2011, 08:03:14 »

Понеже стана въпрос за операта, пък и тя си е на площада, ето снимки от днес. Обличат сградата с изолация.

050820111099.jpg
* 050820111099.jpg (1008.85 KB, 2048x1536 - видяно 1862 пъти.)
Активен
Страници: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 41   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.076 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)

Google e прегледал тази страница юни 22, 2019, 06:09:29