Страници: 1 ... 11 12 [13]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Бобокови взеха и старата музикална гимназия :)  (Прочетена 50066 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4320

Профил Ел. поща
« Отговор #180 -: април 26, 2018, 08:06:45 »

Когато започна реставрацията на старата Музикална гимназия, предположих, че почистването на белите каменни декоративни елементи по фасадата ще стане по една технология, която бях виждал на други обекти в София и Русе. Става дума за силна струя въздух под налягане, която издухва повърхностния слой на камъка заедно със замърсяванията и така остава чиста бяла повърхност. Наскоро обаче видях по скелето кофи с латексова фасадна боя (така нареченият Фасаген) и това доста ме разочарова, защото реших, че изсветляването на каменните декорации се прави с елементарно боядисване върху старата потъмняла повърхност. Ако е така, добрият вид на сградата бързо би се изгубил, защото боята доста лесно потъмнява и се олющва от атмосферните влияния.

Наскоро обаче разбрах, че съм подценявал манталитета на Бобокови. Случайно видях пред сградата моя  клиент, който е някакъв ръководител по ремонта на сградата, и той ми обясни как всъщност се правят нещата. Оказа се, че не става дума за елементарно боядисване, а се нанася първо специален реставрационен препарат от Австрия (чието доставяне се оказало доста трудно), който прониква в камъка, затяга го и го заздравява, а освен това му придава бял цвят. Боята се нанася след това. Методът със сгъстен въздух бил неприложим, понеже при декорирането на сградата е използван мек варовик и това направо щяло да "стопи" и деформира каменната украса.

Човекът обясни още, че всяка повредена тухла индивидуално се възстановява със смес от бял цимент и мраморно брашно, а после се оцветява с цвета на околните тухли. Като цяло реставраторите работели много усилено и цялото северно крило (лявото при поглед с лице към фасадата) вече било готово, заедно с поставената нова дограма, която се оказа ДЪРВЕНА.

Моите уважения към Бобокови за перфекционисткия им подход, който впрочем проличава и в качеството на елитните им вина Левент, едно от които опитах наскоро и бях приятно впечатлен!
« Последна редакция: април 26, 2018, 08:10:05 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1564

Профил Ел. поща
« Отговор #181 -: април 26, 2018, 11:59:18 »

Браво за перфекционизма при реставрацията!
Активен
bgdimitrov
Sr. Member
Активен Активен

Публикации: 265

Профил
« Отговор #182 -: май 07, 2018, 07:41:27 »

Днес забелязах че има значителен напредък по нумизматичния музей. Цялата фасада отпред изглежда преобразена с доста повече бял цвят от преди, не знам дали така е била сграда в самото начало. Прозорците почти всички са поставени, като главно остава да монтират тези на първия етаж. Видях също че са монтирали скеле от западната страна на сградата. Дано да продължат в същия дух!
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #183 -: юни 29, 2018, 11:48:47 »

28.06.18 Добавям една снимка на северното крило на Нумизматичния музей, където рекламният транспарант вече е махнат и фасадата е открита за погледите на минувачите. Впрочем, там проблемът е аналогичен на този при Доходното здание. Сградата е импозантна и впечатляваща, но, за да се види фасадата й в цялото й великолепие, трябва да ги няма четирите кестена пред нея, иначе няма подходяща гледна точка, откъдето погледът да я обхваща цялата под удобен ъгъл. Всички снимки се правят от тротоара пред сградата с голям ъгъл нагоре и това стеснява зрителния обхват, а и засилва перспективните изкривявания (и това особено пречи сега, преди да е демонтирано скелето). Най-добре би се виждала фасадата от отсрещния тротоар на улицата, но без дърветата пред музея. И все пак не съм убеден, че си струва да бъдат жертвани четирите кестена и оставен този участък от тротоара без зеленина и сянка само заради гледката... :ohno:

Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #184 -: юли 12, 2018, 04:25:55 »

05.07.18 Момент от работата по южната стена на Нумизматичния музей. Работи се на най-високо ниво - в буквалния и преносния смисъл. Към настоящия момент белите (възстановени) тухли са доста повече - около 25-30% от видимата на снимката част от стената.

« Последна редакция: юли 12, 2018, 06:52:30 от Orthodox » Активен

Страници: 1 ... 11 12 [13]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.07 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)

Google e прегледал тази страница юли 16, 2018, 12:46:29