Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 13   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Катедрален храм "Свех Святих" - възстановяване!  (Прочетена 52527 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1844

Профил Ел. поща
« Отговор #45 -: юли 10, 2009, 02:50:08 »

Не знам,от една страна добре,че възстановяват църквата,но от друга никой нищо не казва за сегашния пантеон.Според мен,това е една изключително грозна постройка-нещо средно между медресе и хамам и трябва да бъде съборена,защото загрозява цялото пространство наоколо.Трябваше да го съборят и върху него да изградят храма.Знам,веднага ще кажат някои,че това е скъпо и трудно,но замислете се хора,чакахме толкова години да се поправи това безумие,можехме да почакаме още,докато бъдат събрани достатъчно средства.Имайте предвид,че това са дългосрочни решения,които определят градския ландшафт и там няма място за компромиси.А и на сегашното място църквата дублира функциите си с тази във "Възраждане"/забравих й името/ и на практика е безмислена от функционална гледна точка за вярващите.Е,разбира се кметската управа гледа да пише активи и е евтина на триците и скъпа на брашното,без да я е еня,че това са решения,засягащи поколения наред.А костите на националните ни герои щяха да намерят покой в християнска обител,а не в измислен езическо-комунистически "пантеон".
« Последна редакция: юли 10, 2009, 07:01:21 от SW2FL » Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4674

Профил Ел. поща
« Отговор #46 -: юли 10, 2009, 10:14:46 »

А бе хайде стига сме рушили, за да не заприличваме на комунягите, които събориха стария храм! Вярно е, че Пантеонът е една архитектурна нелепост, но не ни е това големият проблем.

Впрочем, колега, казва се "евтини на брашното и скъпи на триците"... Wink
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1391

Профил
« Отговор #47 -: юли 10, 2009, 11:28:52 »

Пантеона си е архитектурна нелепост наистина. Купола му е от ислямси тип. Даваха едим филм за това по канал 1 за "Всях светих" и Пантеона и беше изказано едно мнение, че е наистина нелепо тези герои, които са се борили да заменят феса с калпака да са похлупени отбразно казано под един турски фес. Но не бива да рушим. Това си е културно-исторически наследство. Паметниците не бива да се разрушават. Те са свидетели на епохата и ни напомнят да не повтаряме същите грешки. Иначе съм за подобрения в архитектурата на Пантеона. Това с тревата стана много добре.Наистиина заприлича на гробна могила, каквато си е. Хубаво е, че се сетиха да сложат и един кръст отгоре. Бях чел някъде, че има одобрен проект за ремонт като е поръчан черен мрамор за нова облицовка. Би лило хубаво споеред мен да се помисли и за някои архитектурни детайли за да добие стила на Русе. Прекалено е изчистен. Трябва да се помисли и за видеонаблюдение или охрана, че е описан като великденско яйце. Подобрение-да, но събаряне в никакъв случай.
Активен
ftubusa
Hero Member
Активен Активен

Публикации: 542

Профил
« Отговор #48 -: юли 10, 2009, 06:49:45 »

Аз също съм твърдо против събарянето му. Каквото и да е, свързано е с историята на Русе. Друг е въпросът дали е от близкото или далечно минало. И съвсем друг, дали трябва да е там и да изглежда по подобен начин.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #49 -: юли 10, 2009, 08:36:30 »

Едно е ясно обаче - построен е здраво и стабилно. Просто защото в онова време се работеше качествено, и бутафорно строителство като днешното нямаше - предназначено да изкара година-две и да почне да се разпада. Дълбоко ми е чужда идеята на мавзолея на комунистическия функционер Димитров, но помните ли колко зор видя навремето Бъки Бомбата, докато го гътне? Ей това да имахме днес - професионализма и безкомпромисно качествената работа на ранния социализъм, цена нямаше да има "демокрацията"... А то - при колко фирми основната цел е да се приберат парите на клиента...
« Последна редакция: юли 10, 2009, 08:38:31 от Orthodox » Активен

Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1844

Профил Ел. поща
« Отговор #50 -: юли 11, 2009, 01:33:18 »

Ортодокс,приемам забележката за триците,но бързах в този късен час и не съм догледал.Както и да е.Сега за другото-не знам каква е тази носталгичност на българина и доколко е полезна,но логиката да не се разрушава нищо,защото видиш ли е наследство ми е нелепа.Ами то по тази логика нашите предци след Освобождението не трябваше да събарят минаретата на българските градове,защото съответните култови постройки са с историческа и от там архитектурна стойност и са само едно историческо свидетелство на отминала вече епоха.Та тогава големите ни градове са били обсипани с джамии.Има само една разумна логика-когато нещо е построено от режим,противоречащ идеологически,национално или религиозно на съвременното състояние на нещата,като при това се натрапва с нефункционалност,липса на естетичност и практическа безмисленост,то да си отиде в полза на съобразеното с актуалността такова.Или с други думи,ако беше някъде в покрайнините добре,но то е в центъра и го загрозява.Аз лично бях доволен,когато сринаха мавзолея,сега районът пред двореца изглежда много по-добре.И после не ме разбирайте погрешно-не призовавам за сриването на пантеона/то и да призова,ефекта ще е нулев/,а просто споделям как щеше да бъде най-добре,според мен,от идеална гледна точка.Самият пантеон,колкото и да го разкрасяват,продължава да изглежда много зле.А с кръста отгоре да не говорим,не знаех,че има хамами с кръст.Наистина построяването му е част от носталгичното минало на цяло поколение/говорил съм много с майка ми по въпроса/,но не забравяйте,че именно заради това построяване се извърши светотатство,дори бих го определил като безумие.Може би му трябва много сериозно префасониране,а не градинка отпред.
Активен
Митака
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1152

Профил
« Отговор #51 -: юли 11, 2009, 03:39:39 »

Едно е ясно обаче - построен е здраво и стабилно. Просто защото в онова време се работеше качествено, и бутафорно строителство като днешното нямаше - предназначено да изкара година-две и да почне да се разпада. Дълбоко ми е чужда идеята на мавзолея на комунистическия функционер Димитров, но помните ли колко зор видя навремето Бъки Бомбата, докато го гътне? Ей това да имахме днес - професионализма и безкомпромисно качествената работа на ранния социализъм, цена нямаше да има "демокрацията"... А то - при колко фирми основната цел е да се приберат парите на клиента...

Ортодокс, точно за "качественото" комунистическо строителство на Пантеона не трябваше да пишеш. Smiley Още първите години след построяването му се появяват множество течове. От тогава до сега са правени няколко пъти спасителни ремонти и слагане на хидроизолация. Има и множество други дефекти.
Активен
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #52 -: юли 11, 2009, 09:58:31 »

Много добре би изглеждала една голяма хубава църква на мястото на Пантеона. Още като се погледне от центъра, да се вижда. Да се знае, че това е християнски град!
А Пантеонът... той е просто грозен.
Активен
Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #53 -: юли 11, 2009, 11:02:28 »

Oртодокс, Пантеона е построен много набързо. Дори Тодор Живков като го вижда е много разочарован от това архитектурно безумие. Просто е скалъпен за нула време след сбаянето на червата. Нереално ми се вижда да тргнат да събарят Пантеона и да строят наново. Построването на една църква е много скъпо...
Активен
СкручЪ
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 444

Защото съм пич ;]

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #54 -: юли 11, 2009, 11:13:42 »

Русенец, не съм съгласен. Примерът с джамиите е неудачен, тъй като те са насаждали този "режим", а Пантеонът единственото, което насажда, е споменът за предците, дали живота си за нашата свобода.
Иначе наистина би било готино да се построи там нещо наистина внушително (не задължително църква/храм), но съм против да се събаря Пантеонът. Вече е станал част от града ни.
Активен
Русчуклия
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #55 -: юли 11, 2009, 01:08:12 »

Toва го пропуснах. Наистина глупаво сравнение. Джамиите е било необходимо да ги сруят за да добие Русе и не само Русе а и цяла България български, християнски облик. Пантеона и на мене не ми харесва но го християнизираха така да се каже преди няколо години. Вътре има параклис, сложиха кръста отгоре. Нека да си остане завинаги гроб на възрожденците ни, колкото и недомислен да е...
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3202

Профил
« Отговор #56 -: юли 11, 2009, 01:48:53 »

В "Труд" преди няколко дни имаше статия за "Свех Святих". Преглеждах го днес и реших да се поразходя дотам, да видя как върви строежа. Иначе в статията пишеше, че до завършването на храма през 2011-та тр да се намерят още 897 000лв. При събрани 579 994лв, от които 150 000 е превела общината, са изразходвани 444 065лв.  Ето малко снимки на видяното от мен днес:

Активен

Във форума се ражда истината.
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #57 -: юли 11, 2009, 02:29:15 »

Oртодокс, Пантеона е построен много набързо...

Е, това не означава непременно калпаво строителство. Мавзолеят на Димитров в Сфоия е бил построен само за една седмица, а четирийсет години по-късно беше необходимо почти толкова време за събарянето му, което доста изпоти Бъки Бомбата. Сиреч, има ли ентусиазъм, може да се строи и бързо, и качествено... Само че по времето на Пантеона този ентусиазъм доста се беше поизпарил... Wink
« Последна редакция: юли 11, 2009, 02:31:11 от Orthodox » Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #58 -: юли 11, 2009, 02:34:08 »

Нека да си остане завинаги гроб на възрожденците ни, колкото и недомислен да е...

Така е - ако сега гътнем Пантеона и тръгнем да градим нова гробница на възрожденците, то ще излезе, че костите на тези достойни българи ги извадихме от гробовете им, за да не намерят вече покой... Angry
Активен

СкручЪ
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 444

Защото съм пич ;]

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #59 -: юли 11, 2009, 04:18:52 »

А по храма в момента работят ли? Не знам как е отвътре, но отвън не е мръднал от освещаването.
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 13   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.085 секунди с 27 запитвания. (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)

Google e прегледал тази страница декември 06, 2019, 12:30:19