Страници: 1 ... 12 13 [14] 15   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Турците, или къде отиде етническата търпимост...  (Прочетена 32712 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
rus4ukliy4e
Newbie
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 16

Dum spiro spero

Профил Ел. поща
« Отговор #195 -: декември 14, 2009, 06:53:26 »

ok дадено Smiley
Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1215

Профил
« Отговор #196 -: декември 17, 2009, 11:10:11 »

Снощи разглеждах една пътна карта на Румъния и ми направи впечатление, че картата съвсем целенасочено включва и цяла Молдова. В тази връзка си спомних, че в една книжарница в Будапеща гледах едни пътни карти на Унгария, които в първия момент даже не разбрах че са на Унгария, защото включваха цяла Трансилвания от Румъния и части от Словакия и Сърбия. Не знам как би се почувствал един румънец с такава карта из Унгария  Shocked

Та мисълта ми е да не говорим и мислим за българският национализъм, сякаш е някакво чудо невидяно или че национализмите съществуват само на Балканите. Явно не е така.

Активен
rus4ukliy4e
Newbie
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 16

Dum spiro spero

Профил Ел. поща
« Отговор #197 -: декември 17, 2009, 11:28:52 »

Да, няма нищо чудно в съществуването на национализма като политическа идеология, стига той да не е краен. Това, което чета по форумите обаче ме отвращава. Ужасно е да четеш помията, обидите и всичко, което се сипе по главата на всички онези, определящи своята принадлежност към друга етническа група, различна от българската. Не му прави чест на българския националист да си служи с подобни аргументи - в случая само псувни, най вече по адрес на турския етнос. Никой не е виновен, че се е родил в такова семейство, с такова потекло и произход. Би било интересно, ако към 2025 българите станат малцинство (в собствената си държава),каквито са прогнозите,заради тоталния демографски срив, как ли ще се чувстват тогава? Ех дали ще доживея дотогава е отделен въпрос  Cool 
Активен
irisblue
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 56

Профил
« Отговор #198 -: декември 17, 2009, 11:50:21 »

В тази връзка си спомних, че в една книжарница в Будапеща гледах едни пътни карти на Унгария, които в първия момент даже не разбрах че са на Унгария, защото включваха цяла Трансилвания от Румъния и части от Словакия и Сърбия. Не знам как би се почувствал един румънец с такава карта из Унгария  Shocked
Ето защо...
Активен
irisblue
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #199 -: декември 17, 2009, 11:54:55 »

Да, няма нищо чудно в съществуването на национализма като политическа идеология, стига той да не е краен. Това, което чета по форумите обаче ме отвращава. Ужасно е да четеш помията, обидите и всичко, което се сипе по главата на всички онези, определящи своята принадлежност към друга етническа група, различна от българската. Не му прави чест на българския националист да си служи с подобни аргументи - в случая само псувни, най вече по адрес на турския етнос. Никой не е виновен, че се е родил в такова семейство, с такова потекло и произход. Би било интересно, ако към 2025 българите станат малцинство (в собствената си държава),каквито са прогнозите,заради тоталния демографски срив, как ли ще се чувстват тогава? Ех дали ще доживея дотогава е отделен въпрос  Cool 
Поне до 2025 няма да изчезнем. Тъкмо ще паднем под 7 милиона.  Grin
http://www.nsi.bg/Population/PopProjections2060.htm
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1170

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #200 -: декември 17, 2009, 02:13:08 »

че са на Унгария, защото включваха цяла Трансилвания от Румъния и части от Словакия и Сърбия. Не знам как би се почувствал един румънец с такава карта из Унгария

Тц, не е затова. Оставете го Австроунгарския райх. Не е заради него.
Там си е Унгария. Унгария се обособи 1918 година като отделна страна и беще орязана януари 1946 година в Париж, бидейки си вече почти 30 години самостоятелна държава. Няма друга страна в Европа, повечето от гтажданите на която да са останали в "чужбина" след 1946 година. Германия загуби много територии, но хората бяха прибрани в следвоенна Германия. Унгарците си останаха. Не бяха прогонени като германците.
Просто това са единствените карти, в които унгарските селища, намиращи се на територията на гореспоменатоте държави, са с топонимите написани на унгарски език. На унгарски си общуват унгарците в тия страни, както и трансгранично, на тия езици ходят на училище, на тия езици четат вестници, слушат радио и гледат телевизия. Държавите, в които са издават картите на официалния език. Най-простия пример Суботица/Szabatka, Bratislava/Pozhony - а такива са десетки хиляди.
Там живеят компактни маси унгарци. Там само национализъм няма. Просто хората си имат свободата да си говорят, учат и работят на който език си искат. Унгария плаща сериозни пари за културните домове в тези страни, дава възможност на хората да не се чувстват в чужбина в новите си родини (след 1946 година) и с това Унгария допринася към задържането на унгарското население в тези страни, защото нито има място за тях, нито ще има работа и ресурси в самата Унгария. Тези неща са съгласувани със съседите и те печелят от това сътрудничество.
Така че теле под вола няма, що се отнася до "национализма" на Унгария.
« Последна редакция: декември 17, 2009, 02:24:31 от Pfote2 » Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #201 -: декември 17, 2009, 02:20:31 »

Който ходи често в Унгария минава неминуемо през трите гранични пункта: Tompa/Келебиja, Horgos/Хоргош и Nagyilak/Nadlac. На тези гранични пуктове работят главно хора от българските села на Банат. Самият Банат е в три държави сега - Сърбия, Унгария и много малка територия в Унгария. Само в Унгария има телевизионни и радиопредавания на български език в този район. Има и други места, където в Унгария има български програми на ТV. На тия гранични пунктове хората са от голямото българско село ДЪСКА /Desk. Гледайте таговете на реверите на бензинаджиите в района и ще видите Петров, Попов, Георгиев ...
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #202 -: декември 17, 2009, 02:26:12 »

А през 1918 година на Унгария беше взет Бургенланд, който остана в Република Австрия, въпреки че беше населен главно с унгарци. Така че в момента Унгария граничи 100% с нейни собствени, отнети и, бивши територии.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #203 -: декември 17, 2009, 02:35:13 »

Снощи разглеждах една пътна карта на Румъния и ми направи впечатление, че картата съвсем целенасочено включва и цяла Молдова.
Няма как да е иначе. Така трябва да бъде. Молдовците по конституция са автоматично и румънски граждани. Чакат на опашка за румънски паспорти и се чувстват  х-о-р-а  с тях. Най-бедната страна в Европа, 80% от младото население е в Европа. С румънските паспорти нямат проблеми никъде. Друг е въпросът, че в по-късната си история Молдова е част от самата Румъния - затова и конституцията. Наскоро, преди година, имаше паническо съобщение на най-високия молдовски политик, че скоро цялото активно население щяло да бъде вече с румънски паспорти. Направо отнемане на населението!
Затова затвориха бюрата в Молдова, в които се подаваше за румънско гражданство.

Съвсем наското имах работа с двама молдовци с български паспорти. Същата логика, защото преди Берлинския конгрес част от днешна Молдова е била просто България. А тия си бяха истински българи.
Точно това не намирам да е национализъм.

Молдова пишеше румънския с кирилица някъде до средата на 90-те години. Нормализираха си езика - да се пише румънският с латиница. За колко време една малка държава може да издаде нови карти на румънски? Не че няма. Има някои карти. Но Румъния е направо суперсила в този регион и лесно може да отпечата 100.000 или 200.000 карти изцяло на румънски. И там не виждам национализъм. Просто хората излизат изпод съветско/руския ботуш. Освен всичко най-близката цел за пътуване на молдовците е Румъния - през нея минават за всякъде. В нея са ХОРА.
« Последна редакция: декември 17, 2009, 02:37:14 от Pfote2 » Активен
irisblue
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #204 -: декември 17, 2009, 05:05:14 »

Всъщност жестокото орязване на Унгария е в резултат на Трианонския договор от 1919 г.
Тогава територията на Унгария е намалена от 324 000 кв. км. на 93 000 кв. км,
а населението намалява от 20 милиона на 7 милиона.
През 1938 г. Унгария получава частичен реванш от Хитлер и територията и нараства до 184 000 кв км., а населението до 14 милиона души.
Но през 1946 г. Унгария отново е върната в границите от 1919 г., като на всичкото отгоре в допълнение са и отнети и няколко села, които са дадени на Чехословакия.
« Последна редакция: декември 17, 2009, 05:11:46 от irisblue » Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #205 -: декември 17, 2009, 06:01:41 »

Нахвърлих само факти по сегашното състояние на нещата що се отнася до езика, картите, телевизиите.
В същност знам, че Erdely (Ardeal) е бил даден на Румъния 1918 година. Елиас Канети пише в Спасеният Език, че унгарската граница е била веднага след Плоещ като описва пътуването с влак с майка си.
А Югославия е основана 1918 година като Войводина влиза вече в нея по това време. Така че Банат е разделен на три още 1918 година. А самата Унгария губи две трети от старата си територия. Не знам кога влиза в сила Трианонският договор, но би трябвало да е около 1920. И как Войводина е била преди 1920 година в състава на Югославия. Това са въпроси за историци. Аз съм практик - знам как изглежда животът в момента "там". Исках само да подчертая, че унгарски национализъм не виждам, както и румънски по отношение на Молдова. Още повече, че половината Молдова е в Румъния и че населението на Република Молдова доброволно би се присъединило към Румъния. За тях Румъния е Америка.

« Последна редакция: декември 17, 2009, 06:10:35 от Pfote2 » Активен
СкручЪ
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 444

Защото съм пич ;]

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #206 -: декември 17, 2009, 06:13:54 »

@Пфоте, какво й има на молдованската конституция?
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #207 -: декември 17, 2009, 06:26:15 »

Нищо и няма. Но според румънската всеки молдовец от румънски произход е румънец. Като го докаже с документите на баба си, взема румънски паспорт и лична карта.
И от това се заопасява по едно време молдовският премиер или някакъв висок политик. В същност си е прав. Както ако гражданите на FYROM Македония вземат всичките българско гражданство.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #208 -: декември 17, 2009, 06:37:31 »

защото включваха цяла Трансилвания от Румъния и части от Словакия и Сърбия.
Те може да включват, ама границата си я има все пак и не пише върху цялото Magyarorszag. И аз имам карти и атласи. Унгарски. Те тия неща даже не са и деликатни вече. Хората пътуват и не им трябват карти с половината граничен мост, а другата половина да е в бяло поле, защото било вече чужбина. Тия времена май минаха. Преди години ГДР-то се възмущаваше, че германската телевизия, западната, съобщававала времето и за нейната територия.
Майтапът беше, че като стана данданията с Чернобил, аз тогава бях в Гърция, гърците съобщиха, че източна Германия съобщила, че радиоактивен облак минал над западен Берлин и западна Германия и заминал към Швеция. До такива глупости се стигаше.
Сега по германската телевизия като дават времето за зимния спорт - дават "алпийските страни" - 5 на брой (6 с Лихтенщайн). Никой не го възприема като вмешателство във времето. Нито Австрия го пренася върху Аншлуса примерно. Хората са излекувани. Това е в съэност европейската идея.

Това е един атлас, който купих в Унгария на една бензиностанция т.г. месец април. Вижте как си пише в съседните страни под официалното име и името на унгарски. Този атлас си е интернационален. Ако беше изцяло унгарски нямаше да има "чужди" надписи. Аз, обаче, такъв никога не съм виждал, макар и да съм често в Унгария, и да имам често работа с карти.
Ако на някого му потрябва маршрут за някъде из Европа, от България - нека се обади. Или да сложи тема пътувания, ако я няма още.

Magyarorszag.jpg
Турците, или къде отиде етническата търпимост...
* Magyarorszag.jpg (811.81 KB, 3338x1942 - видяно 535 пъти.)
« Последна редакция: декември 17, 2009, 06:49:00 от Pfote2 » Активен
СкручЪ
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 444

Защото съм пич ;]

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #209 -: декември 17, 2009, 06:52:09 »

Нищо и няма. Но според румънската всеки молдовец от румънски произход е румънец. Като го докаже с документите на баба си, взема румънски паспорт и лична карта.
И от това се заопасява по едно време молдовският премиер или някакъв висок политик. В същност си е прав. Както ако гражданите на FYROM Македония вземат всичките българско гражданство.
То и с българите от Североизточна България е така. Не знам дали директно си получават румънска лична карта, но имам много познати, които учат безплатно в Румъния точно по такава програма - доказали са някаква влашка връзка.
Румънците много хитро правят така. Вярно, че се набутват с обучението, тъй като поемат всичко, но пък обикновено след това тези млади хора остават да живеят и работят в Румъния, решавайки по някакъв начин по този начин проблема си с работната ръка и демографската криза
Активен
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.097 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)

Google e прегледал тази страница ноември 27, 2019, 11:50:39