Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Фотоапарати  (Прочетена 48328 пъти)
0 Членове и 2 Гости преглежда(т) тази тема.
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3246

Профил
« Отговор #45 -: август 13, 2008, 06:54:24 »

Ми ще видим. Тва ще са ми първи стъпки в полупрофесионалната фотография. Иначе досега съм снимал само с Нокиа-та си, но ми е голяма краста и имам няколко хиляди снимки. Ще видим до колко ще навляза в това. Определено ме привлича.
Активен

Във форума се ражда истината.
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4787

Профил Ел. поща
« Отговор #46 -: август 18, 2008, 11:18:23 »

Аз пък днес се сдобих с едно фотографско бижу - Canon PowerShot SX100 IS. Избрах го след няколкодневно ровене из български и чужди интернетски магазини и форуми, сравняване на десетина модела от разни марки и подробно изучаване на особеностите им. В тази забележителна компактна камера (викат им "сапунерки") са съчетани толкова модерни технологични решения, че възможностите й я доближават до полупрофесионалните апарати. (Тя е първи модел от принципно нова серия на Canon.) Един любител трябва да е мноооого напреднал, за да реши да мине на следващо, по високо ниво на снимачна техника. Особено ме привлече добрият оптичен зум (10 х), оптичният стабилизатор, автоматичното разпознаване на лица, качествената оптика (безупречно рязко изображение с точни цветове). Други подробности - 8 MP; макро до 1 см; процесор DIGIC III; десетки специални режими на снимане в различни ситуации (даже "аквариум"...); ISO-то е до 1600 (макар че тогава шумът е много силен); точен и бърз автофокус и проследяване на снимания обект; видеоклип до 640 х 480 / 30fps, възможност за ръчни настройки (ценно!) - фокус, диафрагма, скорост; удобен за държане корпус (метализирана пластмаса); прибираща се светкавица. Определено възможностите му са предостатъчни за сегашните ми изисквания и умения във фотографията. Дали ще дойде време наистина да ми потрябва нещо по-добро (като PowerShot G9) - времето ще покаже. Когато една потребност е наистина неотложна (а не просто прищявка), то си се усеща. Засега ми предстои едно дълго и увлекателно опознаване и сработване с новата ми придобивка, за да мога да изцедя от нея всичко, на което е способна (да видим само дали "задапаратното устройство" ще се окаже на нужното ниво за целта...). Ръководството за употреба е само 220 страници... Впрочем, камерата не е твърде евтина - обичайните й цени са около 510 - 530 лв., но имах късмет да я намеря в русенския магазин на Photo Pavilion на "примоция" за 479. Пак добре - останаха и за една SD карта 2 GB... (Не им правя реклама Grin - просто споделям.) Планирам и статив за големите зумове...

И така - техническата част е осигурена. Дай Боже и вдъхновение, та да виждам красивото и интересното в света около нас и успешно да го предавам на снимките, за да го споделя с другите покрай мен...

Ето новата ми камерка с прибрана и вдигната светкавица:

« Последна редакция: август 19, 2008, 07:52:08 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 562

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #47 -: август 18, 2008, 11:46:18 »

O, честито. Да си я ползваш със здраве. 

Надявам се скоро време да видим на практика какво може машинката.  Grin
Активен
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2181

Профил WWW
« Отговор #48 -: август 18, 2008, 11:47:28 »

Изглежда много сгодна машинка Smiley Снимай да видим на какво е способна Smiley
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #49 -: август 19, 2008, 12:01:03 »

Благодаря, дай Боже на всеки любител на светописа (това значи на гръцки "фотография") да се сдобие с фотоапарат, отговарящ на нуждите и способностите му, та да се появяват все повече технически добри и художествено стойностни снимки, показващи на хиляди други хора красивото (но, уви, понякога и грозното...) в света около нас. Не всеки има очи да види тази трудно уловима понякога красота, но когато някой с дар за това и добър фотоапарат в ръцете успешно я запечата в кадъра, тя става достъпна и за тези, чийто душевен взор не е толкова усетлив...

Колкото до мен - ще усвоявам Canon-а в движение, снимайки не етюди, а реални обекти от Русе и въобще България, а от само себе си е ясно, че повечето от сполучливите снимки (доколкото ги има...) ще попаднат и тук, и в галерията. Живот и здраве да е. Но и вие щракайте и поствайте, че животът е твърде шарен и динамичен, и навсякъде и винаги има какво интересно да се съхрани на кадрото... Wink
« Последна редакция: август 19, 2008, 01:00:24 от Orthodox » Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #50 -: август 19, 2008, 12:13:15 »

Впрочем, на какво е способна машинката, можеш да видиш тук - почти 400 снимки от няколко напреднали любители в най-различни ситуации, режими и жанрове. А на какво е способен дуетът Orthodox & Canon - времето ще покаже... Smiley

BTW, за апарата има много добри оценки и сред българските, и сред чуждите фотографи. Прегледах доста форуми и специализирани сайтове и прочетох много добри отзиви на доволни купувачи, а посочваните кусури са обикновено слабо изразени и не твърде съществени. Интересно е да се прочетат тестовете и оценките на един британски сайт за фототехника - ето тук, а тук са самите тестови снимки (рисайзнати, разбира се), които се коментират в теста. Ще сложа тук само макрото, както и крайната оценка от теста:

Verdict:
The Canon Powershot SX100 IS is a winner, although I do have concerns about shutter lag when the flash unit is on. The all important picture quality is very good, as I would expect from a Canon digital camera. The camera also has a good set of features. The Canon Powershot SX100 IS is a more handy size than most other cameras with a 10x optical zoom lens. Picture quality compares well with other similar cameras and there are still plenty of features to get your teeth into. Recommended.

Общо 85 точки от 100 възможни.

(Впрочем, пиша тези неща като възможно полезна информация за тези форумци, които търсят камера от сходна класа и ценова категория...)
« Последна редакция: август 19, 2008, 12:40:10 от Orthodox » Активен

Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1207

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #51 -: август 19, 2008, 10:15:28 »

Превъзходен фотоапарат! Честито!
« Последна редакция: август 22, 2008, 10:18:34 от Pfote2 » Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1207

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #52 -: август 19, 2008, 10:24:58 »

Канон има една услуга Гейтуей - там могат да се слагат определен обем снимки, на сървъра на Канон - това го пише в упътването. Много е хубаво за снимки, които не трябва да вижда никой или точно за да ги вижда някой. Но може да се даде и свободен достъп на всички, които искат да ги видят.
« Последна редакция: август 22, 2008, 10:18:02 от Pfote2 » Активен
спиро
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 246

Профил
« Отговор #53 -: август 19, 2008, 10:57:14 »

Аз съм с Канон Иксус (както постнах преди)  и почти не виждам смисъл от канонския софтуер. Конективитито е безпроблемно с лаптопа, а всичко останало може да се свърши с безплатен софтуер.
Активен

Bulls make money, bears make money, hogs get slaughtered.
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #54 -: август 26, 2008, 02:55:24 »

Откакто се сдобих с PowerShot SX100, веднага се захванах с осъществяването на една моя стара идея за фотосесия и основан на нея видеоклип със старата русенска архитектура. Засега обаче снимам главно в автоматичен режим, защото пълните възможности на машинката са описани в ръководство с повече от 220 страници, изучаването на което ще стане на малки дози за повече време. На този етап основно ползвам най-ясната и важна екстра на апарата - големият му оптичен зум - 10х, който в комбинация с цифровия 4х дава внушителното 40 пъти увеличение. Впрочем, приятно съм изненадан от това, че цифровото увеличение почти не променя качеството на снимката, което го доближава до оптичното. От старата си Praktica DC44 имам съвсем друг опит с тази функция - оптичният зум влошаваше качеството на изображението до степен да го прави неизползваемо... Много добре работи стабилизаторът на изображението - даже при пълния 40х комбиниран зум и снимане от ръка (без статив) няма и следа от размазване по картинката, което е много ценно. Направо фантастика! Колкото пък до остротата на картинката и цветопредаването - те са традиционно добри при канонските камери и SX100 не прави изключение в това отношение. Накратко - първите ми впечатления от сапунерката само затвърдиха убеждението ми, че съм направил една добра покупка.

Наскоро, докато събирах материал за архитектурната фотосесия, поспрях за малко в градината на центъра, седнах на пейки тук и там и пощраках в различни посоки неангажирано, без да търся особено интересни сюжети и ефекти, просто за проба на техниката. Излязох от режима Auto и опитах снимане с приоритет на скоростта и на диафрагмата. Всеки фотограф (любител или професионалист) знае какво е това - дълбочина на резкостта, размазване или замразяване на движещи се обекти и т. н. Общо направих 20-30 пробни кадъра без особена стойност, но все пак няколко от тях все пак се получиха горе-долу интересни и затова ще си позволя да ги постна тук, може би ще допаднат на някои от вас...

Първата снимка е може би най-доброто, което се получи. Допадна ми необичайната гледна точка към фонтана, който беше при това осветен в полуконтражур и затова фигурата и водните струи направо светят на фона на по-тъмното дърво зад него. По-близките дървета пък, макар и донякъде в безфокус, рамкират главния обект и така правят сюжета по-завършен зрително.

Силуетната снимка на паметника пък направих, застанал в сянката на пиедестала, но съжалявам, че не наместих слънцето точно зад главата на женската фигура - щеше да се получи нещо като ореол на Свободата...

(Ще поствам снимките по 2-3, защото при 8 МП се получават доста едри файлове и ако закача наведнъж всичките 4 позволени, се надхвърля позволеният общ размер и качването не става.)

Picture 088.jpg
Фотоапарати
* Picture 088.jpg (2842.14 KB, 3264x2448 - видяно 451 пъти.)
Picture 089.jpg
Фотоапарати
* Picture 089.jpg (356.22 KB, 2448x3264 - видяно 366 пъти.)
« Последна редакция: август 26, 2008, 03:40:31 от Orthodox » Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #55 -: август 26, 2008, 03:15:58 »

Ще споделя още, че едва сега, когато държа в ръце фотоапарат с "далекобойна" оптика, напълно си давам сметка какво удобство е понякога да се "доближиш" зрително до сценка, която е на 50 и повече метра от теб, без да ставаш от мястото си... Освен това дългият фокус понякога е ценен със способността си да скъсява перспективата, като залепва почти в една равнина различно отдалечените планове на сниманата сцена. Горе-долу в такъв дух са и кадрите от паметника на Свободата, които са прикачени към този постинг.

Picture 093.jpg
Фотоапарати
* Picture 093.jpg (2398.16 KB, 3264x2448 - видяно 425 пъти.)
Picture 117.jpg
Фотоапарати
* Picture 117.jpg (1720.31 KB, 3264x2448 - видяно 406 пъти.)
« Последна редакция: август 26, 2008, 03:18:05 от Orthodox » Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #56 -: август 26, 2008, 03:19:32 »

Ето още два "дългофокусни" погледа към градската градина, като при втория паметникът се вижда през водната пелена на фонтана пред Общината...

Picture 114.jpg
Фотоапарати
* Picture 114.jpg (2932.84 KB, 3264x2448 - видяно 381 пъти.)
Picture 137.jpg
Фотоапарати
* Picture 137.jpg (1908.65 KB, 3264x2448 - видяно 358 пъти.)
« Последна редакция: август 26, 2008, 03:23:16 от Orthodox » Активен

Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #57 -: август 26, 2008, 03:28:28 »

И накрая - една демонстрация на "далекогледните" възможности на SX100 (както се изрази един притежател на камерата, тя си е направо готово шпионско средство...) - портрет в едър план на статуята на Свободата. Направен е с пълния 40х комбиниран зум (10х оптичен и 4х цифров) от ръка (без статив), при което е забележително и отсъствието на размазване от трепване на апарата, и сравнително острата картинка въпреки цифровото увеличение...

Picture 113.jpg
Фотоапарати
* Picture 113.jpg (971.93 KB, 3264x2448 - видяно 411 пъти.)
Активен

n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2181

Профил WWW
« Отговор #58 -: август 26, 2008, 10:12:01 »

Снимките са много добри, личи си че апарата не размазва брутално когато времето за експозицията е малко (моята сапунерка например много брутално размазва)...и зуум-ването работи качествено Smiley

Мога ли да ползвам тези снимки за друг форум?
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #59 -: август 26, 2008, 10:19:56 »

Разбира се, нямам претенции за авторско право, защото, както споменах, ги направих по-скоро като проба на техниката, между другото, а не с някаква конкретна цел. Аз лично намирам за горе-долу добра първата, на фонтана с мъжката фигура, другите са слаба ракия, особено силуетната на паметника - друг замисъл имах за нея, но не се получи... Както и да е, все пак едва сега почвам да го усвоявам PowerShot-а, пък форумците ще ме извинят, че предлагам на вниманието им продукция с посредствено качество, снета как да е... Embarrassed По-нататък - по-добре... Smiley
Активен

Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.101 секунди с 26 запитвания. (Pretty URLs adds 0.018s, 2q)

Google e прегледал тази страница септември 08, 2020, 02:50:07