Страници: [1] 2 3 ... 10   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Фотоапарати  (Прочетена 45378 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Orthodox
Hero Member
Активен Активен

Публикации: 4637

Профил Ел. поща
« -: юли 31, 2008, 06:57:37 »

А бе може в неделя да се поразходя (живея близо до Руската - до Братя Миладинови) и да щракна някое друго кадро с моята скромна 4-мегапикселова Praktica. Е, резултатът няма да е от класата на Equinox, n00b и deian, но за информативни цели ще става... Embarrassed

Share this topic on DiggShare this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on Twitter

Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2068

Профил WWW
« Отговор #1 -: юли 31, 2008, 07:03:07 »

Каква класа Smiley Аз снимам с един стар Канон, 4 мегапиксела, единственото хубаво е че има достатъчно много контрол върху фокуса и експозицията (а и автоматичният режим вади нелоши снимки, което е странно). Въобще не съм някакъв маниак на тази тема, нито пък апаратът ми е кой знае какво Smiley
Активен
Orthodox
Hero Member
Активен Активен

Публикации: 4637

Профил Ел. поща
« Отговор #2 -: юли 31, 2008, 09:18:19 »

Виж, за добра снимка е нужен добър фотоапарат от едната страна и добър фотограф от другата. При това добрият фотограф може в някаква степен да компенсира не толкова добрия фотоапарат, докато и най-квалитетната камера няма да замести липсата на усет и умение у този, който я ползва. Като говоря за класа на снимките, имам предвид това, което е резултат от човешкия фактор - композиция, перспектива, ракурс, светлини и сенки, и въобще трудно поддаващото се на дефиниране цялостно предаване на духа и атмосферата на снимания обект - бил той градски или извънградски пейзаж, човек или група хора, натюрморт или репортаж... Така че, като изказвам добри оценки за фотографиите на съфорумците, имам предвид не само и не толкова техническата им страна (макар че и тя има значение и също е на ниво в случая), колкото човешкия усет и умение, които никой фотоапарат няма да замести сам по себе си, колкото и да е скъп и съвършен... Grin
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW
« Отговор #3 -: юли 31, 2008, 09:33:32 »

Ми тогава още по-зле, защото бих казал че съм някъде между посредственото и средното ниво по отношение на фотографията Smiley
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1170

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #4 -: юли 31, 2008, 11:03:07 »

n00b, не си подценявай снимките. Снимките ти са много добри. И 4-те МП вършат, явно, добра работа. Щом аз помислих, че си с обектив Лайка!! Искам още да ти кажа, че първата ми дигитална камера беше едно Касио с обектив на Canon и плочка 3,2 МП. Ако камерката не беше остаряла физически и морално - с едно мъничко прозорче отзад и с 4 АА батерии - щях да я имам и до днес. Имам епохални снимки с нея, няколко десетки хиляди. Обективът е от изключителна важност, мегапикселите по-малко. В днешно време стигат и 5+хубава оптика, но вече с 5 МП камери няма. А оптиката я изкалпазаниха. Аз си купих миналата седмица един Иксус 860 с 8 МП. Трябва вероятно да кажа, че такива неща купувам лесно, защото не плащам ДДС-то (19%), а нетото го свалям от данъците. Купувам ги за фирмата ми, която се състои от един човек - от мене. Затова съм с няколко апарата, постоянно сменям и подарявам другите като им минат 3-те години срок и са свалени от данъците. Та да си дойда на думата - обективът е Канон 2,8 - нещо, но няма сравнение с онзи обектив на Канон от 1999 година, на първата ми дигитална камера (фотоапарат). Този изкривява, прави бъчва, в ъглите е разфокусиран, светкавицата не осветява равномерно, но е най-доброто в категорията си, а тя се казва "носене на колан". Та исках да кажа, че ако оптиката е добра, мегапискелите нямат значение. Тук въобще не засягам темата огледално-рефлексни. Те са друга бира. Ама и те са калпазани напоследък. И алчни таквиз.

А снимането човек или го има или го няма. Истина е. Няма да се впускам в ракурс, композиция и пр. Тия неща се учат. Но има родени хора - примерно ей го Equinox - има шанс да стане известен фотограф. Аз ще си остана снимач-"документалист". Толкова.
Тук се обръщам към n00b, защото снимките му са документални. И като такива са много добри. Действително му трябва по-добра камера за да си даде воля на фантазията.

Колкото до руската гимназия - благодаря. Не си прави труда Orthodox-е. (любител съм на звателния падеж в българския и въобще на българския език). Само при случай. Аз, в същност, точно затова ходя с апарат на колана. Създавам си сам случаите. Та ако падне случай!
Приятна вечер на всички и поздрави.
Активен
Митака
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1152

Профил
« Отговор #5 -: юли 31, 2008, 11:28:43 »

Аз си купих миналата седмица един Иксус 860 с 8 МП. Трябва вероятно да кажа, че такива неща купувам лесно, защото не плащам ДДС-то (19%), а нетото го свалям от данъците. Купувам ги за фирмата ми, която се състои от един човек - от мене. Затова съм с няколко апарата, постоянно сменям и подарявам другите като им минат 3-те години срок и са свалени от данъците. Та да си дойда на думата - обективът е Канон 2,8 - нещо, но няма сравнение с онзи обектив на Канон от 1999 година, на първата ми дигитална камера (фотоапарат). Този изкривява, прави бъчва, в ъглите е разфокусиран, светкавицата не осветява равномерно, но е най-доброто в категорията си, а тя се казва "носене на колан".

Изкривяването е защото са сложили широкоъгълни лещи в компактен апарат. Но пък хваща 30% повече обекти отколкото повечето апарати от този клас. И наистина разфокусира в ъглите.
Активен
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил WWW
« Отговор #6 -: юли 31, 2008, 11:33:40 »

Ооо, мене по-високите резолюции само ми пречат, тъй като и честотната лента и дисковото пространство са ограничен ресурс и заради това въобще не ми трябват намсиколкомегапикселови камери Smiley

Ако си купя друг апарат, ще бъде някакво Сони, те имат много хубава оптика, поне от това което съм гледал съм много впечатлен Smiley На мен първия ми апарат беше един самсунг, доста дървена история - имаше само автоматичен режим и той беше много грозен Smiley Но пък аз имам навика да се привързвам към техниката и оная бракма ми липсва Sad

Много се радвам, че имам един добър познат, който е вманиачен на тази тема и предимно от него черпя идеи и опит. Ето някои от неговите снимки:

http://flickr.com/photos/wysiwtf

Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #7 -: август 01, 2008, 06:45:55 »

Истина, Митак. Взех го, защото беше буквално единственият Иксус с широк ъгъл. Другият подобен широкоъгълен беше Самсунг NV24, но за него четох сравнително слаба рецензия, макар че имам от две години един NV10, който е направо идеален и като обектив (Шнайдер-Кройцнах) и като всичко останало. И още нещо беше причината - взех го евтино. Не е вече нов модел, а и е от Resterampe на Amazon.de. Там има техника, която някой е върнал, защото не му е харесала. Тя се връща на Канон, Канон преглежда всичко, почиства и слага нова лепенка, като за нова стока. Но не връща брояча. И съответно цената е доста по-ниска. Иксусът дойде със 224 снимки на брояча. Някой си е играл няколко дена и го е върнал. И аз мислих да го връщам, но си викам - процесорът е много бърз (преглежда при включване 8 GB карта почти незабавно), камерката е компактна и лека, задният му "прозорец"  е май 3", батерията държи изключително дълго, става за карти SDHC, а и от Канон бяха сложили една допълнителна батерия в кутията - подарък. Знаят си работата хората. Та ще го задържа.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #8 -: август 01, 2008, 06:57:08 »

n00b, Самсунг имат изключителни фотоапарати сега. По горе писах за един NV10. Ако се бяха измъдрили да сложат в него и RAW, нямаше да има по-добра камера. Имал съм Самсунг с лента, компактен, който подарих на времето, преди 6-7 години, на една фотографка от фотото в Русе. Беше много добър апарат. А и тя си обича да снима с лента. И си снима внуците с него до сега. Също със Schneider-Kreuznach беше.
Сони виждам често в работата си, но огледално рефлексни. Много са добри, но самите те май не правят оптика, а я купуват от някъде. Затова не бих купил точно Сони. Но знае ли човек! Ще вземат да турят някой Лайка обектив и го кръстят Сони вариомар (фантазирам в момента, но фантазиите на фирмите върви в тая посока и без това), та тогава ще бъде друго. Дето се вика може вече да са го и сложили. Вероятно не обръщам достатъчно внимание на Сони. Иначе щях да знам повече.
Важното е да има снимки от Русе! На фокус и добре експонирани.
Активен
equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 562

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #9 -: август 01, 2008, 11:32:21 »

Най-добрата компактна камера до сега си остава Fuji f31fd http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmf31fd/; Разковничето при нея е огромната матричка за тоя клас фотоапарати. Дигиталния шум е значително по-малко. Жалко само, че по-новите модели са с толкова много мегапиксели. Това е просто излишно според мен за подобен клас камери. Повече от 6 мп няма нужда, даже и 3-4 са достатъчно. Но това иска пазара - особенно в САЩ.  Shocked
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #10 -: август 01, 2008, 12:27:51 »

Fujifilm Finepix F31fd изглежда е и много ценна камера, защото след повече от година на пазаря струва в Амазон 420 ?. Това за големината на чипа на тази камера не го знаех, разбира се. Че е с голям чипът, имам пред вид. А малките чипчета са действително препъникамъкът за техниката. Колкото и същата да е хубава. Благодаря за информацията.
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 3194

Профил
« Отговор #11 -: август 01, 2008, 01:24:45 »

Виждам че стана дискусия за фотоапарати и макар да е голям офтопик искам и аз да се включа за съвет. По принцип съм лаик, а ми предстои покупка на такава техника и виждам че тук има към кого да се обърна. Харесъл съм си един модел на Панасоник: Lumix DMC-LZ8K 8MP. Главен източник на информация ми е този сайт: http://www.steves-digicams.com/2008_reviews/panasonic_lz8.html
Най-изгодно намерих фотоапарата в amazon.com, от където щяха да ми го поръчат в САЩ, но от сайта така и не пожелаха да го доставят  Shocked
Затова го намерих в друг сайт в САЩ на малко по висока цена, но все пак мн по-сигурен че апарата ще пристигне. Та какво ви е професионалното мнение, драги съфорумници?
Ето я и офертата с 2Gb памет:
http://www.circuitcity.com/ccd/Search.do?c=1&searchType=user&keyword=Panasonic+Lumix+DMC-LZ8K&searchSection=20013061%7CCameras+%26+Camcorders&go.x=15&go.y=7
Активен

Във форума се ражда истината.
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #12 -: август 01, 2008, 02:31:32 »

Росене, ами отвори нова тема "Фотоапарати". Без майтап. Ако знаеш как. Аз не знам. Офтопик офтопик, ама ако беше станало дума преди 10 дена, нямаше да поръчам тоя Иксус. Мога все още да го върна, но взе да ми харесва. И не е последната ми снимачка.
Та така. По твоя въпрос. Внимавай като поръчваш в САЩ. Помежду има митница. Ние сме в ЕС - и ти и аз. И всичко от САЩ се облага с мито+ДДС. Освен да ти го донесе някой в багажа си.
В Амазон.de, където купувам аз, апаратът го няма. Може да му е свършил моделът, да има по-нов.
Без да си налагам мнението - аз бих взел Панасоник с обектив Лайка. За останалото ще ти кажат сведущите. Успех.

IMG_0863.JPG
Фотоапарати
* IMG_0863.JPG (2756.16 KB, 3264x2448 - видяно 599 пъти.)
Активен
Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #13 -: август 01, 2008, 02:41:21 »

По препоръка на Pfote 2 започвам тази тема, че създадохме един голям офтопик в другата тема. И така ето още веднъж питанката ми:
Цитат
Виждам че стана дискусия за фотоапарати и макар да е голям офтопик искам и аз да се включа за съвет. По принцип съм лаик, а ми предстои покупка на такава техника и виждам че тук има към кого да се обърна. Харесъл съм си един модел на Панасоник: Lumix DMC-LZ8K 8MP. Главен източник на информация ми е този сайт: http://www.steves-digicams.com/2008_reviews/panasonic_lz8.html
Най-изгодно намерих фотоапарата в amazon.com, от където щяха да ми го поръчат в САЩ, но от сайта така и не пожелаха да го доставят  Shocked
Затова го намерих в друг сайт в САЩ на малко по висока цена, но все пак мн по-сигурен че апарата ще пристигне. Та какво ви е професионалното мнение, драги съфорумници?
Ето я и офертата с 2Gb памет:
http://www.circuitcity.com/ccd/Search.do?c=1&searchType=user&keyword=Panasonic+Lumix+DMC-LZ8K&searchSection=20013061%7CCameras+%26+Camcorders&go.x=15&go.y=7
Активен

Linov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #14 -: август 01, 2008, 02:44:16 »

И отговора на Pfote2
Цитат
Росене, ами отвори нова тема "Фотоапарати". Без майтап. Ако знаеш как. Аз не знам. Офтопик офтопик, ама ако беше станало дума преди 10 дена, нямаше да поръчам тоя Иксус. Мога все още да го върна, но взе да ми харесва. И не е последната ми снимачка.
Та така. По твоя въпрос. Внимавай като поръчваш в САЩ. Помежду има митница. Ние сме в ЕС - и ти и аз. И всичко от САЩ се облага с мито+ДДС. Освен да ти го донесе някой в багажа си.
В Амазон.de, където купувам аз, апаратът го няма. Може да му е свършил моделът, да има по-нов.
Без да си налагам мнението - аз бих взел Панасоник с обектив Лайка. За останалото ще ти кажат сведущите. Успех.
На това ще кажа, че обективът е такъв и че точно в багажа си ще ми го донесат. Там ще го поръчат.
« Последна редакция: август 01, 2008, 02:46:01 от Rosen Linov » Активен

Страници: [1] 2 3 ... 10   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.111 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)

Google e прегледал тази страница октомври 16, 2019, 05:43:17