Страници: [1] 2   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Дунавските градове  (Прочетена 6220 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1215

Профил
« -: февруари 20, 2008, 03:36:35 »

Безспорен факт е, че Дунава е един културен, цивилизационен и икономически катализатор за страните и народите по бреговете му. С изключение на Германия и Румъния, няма страна през която Дунава тече изцяло, и чиято столица да не е на реката - за справка Виена, Будапеща и Белград, че и Братислава. Единствените страни с голям излаз на реката, но без да са установили столиците си на нея, са Румъния и България. И докато Букурещ все пак е близо, то София макар и в дунавския водосбор, определено е недунавски град. Нещо повече, България така е загърбила Дунава, че по брега на голямата река живеят доста по-малко хора, отколкото по брега на Марица например. Все пак за ок. 400 км. брегова ивица/равнинна/ имаме 3 областни града с общо население от ок. 250 хил. души. При положение, че преди 150 години  Русе, Видин, Лом, Свищов и Силистра са били вероятно в челната 10-ка, айде 15-ица, на българските градове, положението е ясно.
Може би защото е граница, знам ли? Embarrassed
Наскоро гледах снимки от Белград и Будапеща и като сравнявам със София- ами не е същото. Голям град, още повече столица, без голяма река/море/, пристанище и мостове, някак не стои добре. Нещо липсва.

Междувпрочем, кои са ви любимите дунавски градове в България и извън, като очевидно изключим  Русе? Wink

За мен:
Виена+ Huh?Видин

П.П. Трудно избрах Видин - Силистра и Свищов също много ми допадат. Може би Видин е най-отворения към реката /и най-нисък естествено/.

Share this topic on DiggShare this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on Twitter

Активен
ftubusa
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 542

Профил
« Отговор #1 -: февруари 20, 2008, 04:18:29 »

Ми аз винати съм го твърдял, Evil Evil че един град ако няма море или голяма река .............. хм.
Активен
ftubusa
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #2 -: февруари 20, 2008, 04:23:15 »

Много ми се иска с мола Дунавски тераси, или както там ще се казва да се постави началото на обръщането на града ни към реката.
Активен
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #3 -: февруари 20, 2008, 05:00:06 »

Това е едно огромно богатство на Русе.
А иначе по въпроса - Русе, Виена и Будапеща Wink
Активен
dunav_rousse
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 413

Профил Ел. поща
« Отговор #4 -: февруари 20, 2008, 10:03:45 »

V tazi tema e mqstoto da se zacherkne vaprosa zashto nishto podqvolite ne se pravi za keq i za mahaneto na jp liniqta ot tam.    Az bih dobavi Pasau
Активен
Кристин
Слънчоглед
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 774

Профил
« Отговор #5 -: февруари 20, 2008, 10:24:48 »

не се прави, защото не е общинска собственост. Имаше го в една тема, потърси я Smiley

Силистра. Свищов... от България това (не съм била във Видин, поне за сега)

От другите дъжрави... няма да коментирам, защото и там не съм била, така че... Smiley
Активен

Аз конструирам всеобщото като избирам себе си.
dunav_rousse
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #6 -: февруари 20, 2008, 10:36:57 »

I kakvo ot tova neka darjavata da raboti za grada mama im...   ... sofianska. Ako darjavata ne dava i nie da ne davame vsichki taksi ot dunav most v obshtinskia biujet i eto ti 100 miliona otgore. She ima pari za sichko...   Grin
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4685

Профил Ел. поща
« Отговор #7 -: февруари 21, 2008, 01:07:04 »

V tazi tema e mqstoto da se zacherkne vaprosa zashto nishto podqvolite ne se pravi za keq i za mahaneto na jp liniqta ot tam.

За кея си абсолютно прав, че трябва сериозно да се благоустрои и да стане привлекателно място за русенци и гостите на града ни, но за жп линията не съм съгласен, че трябва да се маха. Този единствен останал коловоз от многото съществували някога, е една транспортна връзка между източната промишлена зона, от една страна, и пристанището, Корабостроителницата и Товарна гара - запад, от друга. Това никога не е излишно да го има, така че е най-добре да се запази. Иначе би се разкъсал удобният жп пръстен около града, който по принцип може да се използва даже и за вътреградски пътнически превози. Има го в много големи градове по света. Пък има и друго - и без това слизането от крайбрежната улица към паркчето на кея става по три мостчета (надлези) поради разликата в нивата, а така удобно се преодолява и жп линията високо над нея. Така че тя на никого не пречи, а от нея има реална полза, така че - нека се запази...
« Последна редакция: февруари 21, 2008, 01:09:52 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
dunav_rousse
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #8 -: февруари 21, 2008, 07:01:22 »

Proshtavai no ne sam saglasen. Opredeleno prechi i she ti kaja na koe na turizma. Badi siguren v tova che na chujdencite i gostite na grada ne bi im dopadnalo da minava tovaren vlak(bukvalno) na 5 metra ot tqh dokato pravqt razhodka iz nai chudnata chast na grada Undecided
Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1215

Профил
« Отговор #9 -: февруари 21, 2008, 10:41:33 »

Може би не е мястото в тази тема, но да си кажа и аз мнението.
Според мен линията нека си остане, като се ограничи ползването и през светлата част на деня. Това, мисля, е един добър компромис.
Освен това от Музея на транспорта могат да ремонтират и пуснат едно влакче като атракция за туристи, което да тръгва от кея или Речна гара и да ходи до Музея на транспорта. А ако тия от Дунавски тераси са хитри, може и една тяхна спиркичка да си уредят за пазаруване.

Една линия никога не е излишна, но зависи как я ползваш.
 Grin
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #10 -: февруари 21, 2008, 07:23:18 »

Какво пък, уместна идея. Стига да има възприемчиви и предприемчиви хора, които да я превърнат в реалност. Но, струва ми се, молът ще бъде готов още преди това да се осъществи, защото с района на кея става най-лошото, което може да се случи на един парцел земя - за него се води война между държава и община. А тези войни обикновено са съизмерими със Стогодишната... Roll Eyes
Активен

ftubusa
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #11 -: февруари 21, 2008, 10:12:32 »

Ама дали се води война? Мислта ми е дали тази война е започнала и дали кмета прави нещо да я спечели или просто нещата си стоят така от години и нищо.
Активен
dunav_rousse
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #12 -: февруари 21, 2008, 10:26:22 »

Badi sigoren che ako se pravi neshto makar i malko i neznachitelno to kmeta i obshtinskia savet shtqha da paradirat s tova. 'Vijte kakvi usiliq pravim' Grin
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #13 -: февруари 21, 2008, 11:07:29 »

Преди време някъде в Нета (не помня точно къде) намерих инфо по въпроса, но не съм сигурен точно с каква давност беше - мисля, че от времето на кметуването на Божидар Йотов. Даже май инфото беше от негово интервю. Та ставаше дума за това, че Общината няколко пъти е правила постъпки пред държавата за прехвърлянето на собствеността върху ивицата от кея под Рига към Общината, за да може тя адекватно и легално да се погрижи за нея. Но така и не са получили съгласие (не че държавата прави нещо за това място, де - по-скоро се държи кучето, дето нито яде кокала, нето го дава на друго куче...). А иначе Общината е опитала да направи с вързаните си по въпроса ръце поне минималното, като е почистила 2 пъти кея, а в резултат на това й бил съставен акт от Сметната Палата,тъй като е разходила пари за чужда собственост... Roll Eyes Дали и след това "поощрение" продължават опитите да получат кея - не знам...
« Последна редакция: февруари 21, 2008, 11:11:30 от Orthodox » Активен

antiya
antiya
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 80

Профил
« Отговор #14 -: февруари 21, 2008, 11:25:59 »

Като чета дискусията ви, не се стърпях да не взема отношение, въпреки че не е много по темата. SmileyЖивея точно до РИГА и по тази причина едва ли не ежедневно наблюдавам състоянието на Кея и ако трябва да сме откровени през последните 5 години нещата вървят на влошаване!!! Преди това не съм се замисляла кой е отговорен и откъде са намирали средства, но градинките си бяха засети с цветя, почистваше се и единственото, което никога не е било в ред, беше осветлението. А сега правя всичко възможно да избягвам Кея като маршрут, въпреки желанието на децата и удобството му като местоположение! Embarrassed А има и друго, което ми се струва леко парадоксално - господин кмета обича да се разхожда в района, което ще рече, че е наясно със състоянието му, но или не го дразни, или го удовлетворява! Huh?Впрочем, мислила съм да го спра и попитам лично, но все съм подозирала, че ще го възприеме враждебно...
А колкото се отнася до влака, мога да кажа, че въобще не е проблем, но все пак смятам, че е редно да има бариери и от двете страни - защо всъщност изчезна едната?!
И като съм наела - да обясня каква истинска мизерия от недоразтопен сняг и кал се получава по тротоара на "Придунавски", който така и не беше почистен, но веднага след като стана възможно паркирането, наглите шофьори заемат мястото, до степен, в която е невъзможно преминаването на пешеходци! Разбирам, че намирането на места за паркиране е проблем, но все пак си мисля, че тротоарите са направени за пешеходци, особено като се има предвид, че това е най-прекият път на голяма част от децата, посещаващи ОУ "Любен Каравелов" и детска градина"Радост-2"!!! Evil
« Последна редакция: февруари 22, 2008, 08:54:27 от antiya » Активен

Оптимист
Страници: [1] 2   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.07 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)

Google e прегледал тази страница януари 13, 2020, 11:04:01