Страници: 1 [2] 3 4   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Виена и Будапеща  (Прочетена 47371 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 562

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #15 -: август 28, 2008, 11:11:47 »

Росен - Да, парламента е. Чувал съм, че е копие на една сграда в Лондон. Не мога да се сетя сега парламент ли е или дворец.  Huh?
Активен
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2190

Профил WWW
« Отговор #16 -: август 28, 2008, 11:12:14 »

Унгария и Словакия....ехххх

България и Румъния....имам чувството че по-скоро живеем в соц-а все още. Глупава работа...
Активен
n00b
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2190

Профил WWW
« Отговор #17 -: август 29, 2008, 12:34:52 »

http://www.youtube.com/watch?v=X90LRRaEsQU
« Последна редакция: август 29, 2008, 12:41:15 от n00b » Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1210

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #18 -: август 29, 2008, 09:11:37 »

Парламент в Будапеща - парламент в Лондон. И двете сгради са парламенти, и двете сгради са на голяма река.

А филмчето на дядото го намерих забележително добро!! Черешите са снимани на входа за Тръстеник - там ги водят с по два автобуса винаги - да гледат черешите или да наблюдават и снимат птици. Градината е на самата отбивка за Тръстеник от дясната страна. Жалко, че не е заснел малко градската архитектура. Но като цяло е добър филмът. И идеята да се сложи - също.

london_parliament.jpg
Виена и Будапеща
* london_parliament.jpg (59.26 KB, 600x347 - видяно 1985 пъти.)
Активен
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #19 -: август 29, 2008, 09:27:13 »

Като бях във Виена се чувствах като у дома!
Активен
ftubusa
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 548

Профил
« Отговор #20 -: август 29, 2008, 11:34:15 »

4 години съм живял в Лондон. Уникален град. Cheesy
Активен
niki67
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 572

Профил Ел. поща
« Отговор #21 -: септември 28, 2008, 12:00:33 »

Наистина комунизмът не е пропуснал да повлияе негативно и на Будапеща. Има доста сгради в лошо състояние, с опадали мазилки, олющени фасади и т.н. Само че за разлика от България там правят усилия да ги оправят. Градът наистина е прекрасен, а нощен круиз по Дунава там е нещо фантастично - приказна феерия от светлини, прекрасни сгради и прекрасни мостове.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1210

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #22 -: октомври 02, 2008, 06:17:43 »

Едва днес разгледах забележително доброто диашоу на n00b. Браво. Много качествени снимки. Искам само да добавя за тая weird architecture на кого е в същност. Това е легендарният Фриденсрайх Хундертвассер. Той е правил много неща - например фабриката за изгаряне на боклуци във Виена - едната, защото имат общо 3. По негов проект има един паркинг за почивка на южния автобан. Идвайки от Загреб за Виена е от дясната страна, тоест в посоката Виена преди Грац. Много си струва да се види. И още много неща в германскоезичния свят е правил, вкл. е илюстрирал една Библия и е автор и на външните корици. Аз съм си я купил - просто да я имам - като произведение на книжарското изкуство. Не беше чак толкова скъпа. Към 50 ?. Или към 100, вече не помня. Сега и видях цената в Amazon.de и се шашнах - 475 ? - нещо като антикварна цена. Но аз я купих докато беше жив човекът! И беше по цена колкото един учебник или един дебел речник.
А ето тук няколко снимки от една гимназия в Германия, преработена по проект на Хундертвассер.

100Wasser_2.JPG
Виена и Будапеща
* 100Wasser_2.JPG (387.95 KB, 1306x979 - видяно 1907 пъти.)
100Wasser_3.JPG
Виена и Будапеща
* 100Wasser_3.JPG (478.27 KB, 1306x979 - видяно 2018 пъти.)
100Wasser_4.JPG
Виена и Будапеща
* 100Wasser_4.JPG (419.28 KB, 1306x979 - видяно 2012 пъти.)
100Wasser_1.jpg
Виена и Будапеща
* 100Wasser_1.jpg (469.3 KB, 1306x979 - видяно 1983 пъти.)
« Последна редакция: октомври 03, 2008, 01:14:17 от Pfote2 » Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1269

Профил
« Отговор #23 -: октомври 22, 2008, 11:55:43 »

Към n00b:

При положение че София и Виена са горе-долу еднакви по население европейски столици, може ли да се направи някакво относително обективно сравнение между тях на база градска среда и инфраструктура, градски транспорт и трафик, архитектура, чистота на улиците и въздуха,  културен живот, туристически потенциал и прочие. Мисълта ми е голяма ли е разликата и във всичко ли сме назад или не/изключвайки населението/?
Активен
ftubusa
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 548

Профил
« Отговор #24 -: октомври 22, 2008, 01:00:17 »

Огромна е. Мое мнение.
Активен
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« Отговор #25 -: октомври 22, 2008, 02:55:29 »

Не съм noob, но и аз съм ходил във Виена и просто... В София е като в третия свят спрямо Виена.
Активен
спиро
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 246

Профил
« Отговор #26 -: октомври 22, 2008, 07:07:39 »

София на мен ми изглежда като най-мизерната столица в Европа (може би Тирана е само конкуренция) и определено в първата тройка на най-мизерните градове в БГ ( Перник и Варна?).  Дори и в центъра е толкова мръсно и диво, че тотално онемяваш. А ако отидеш в крайните квартали е направо депресираща гледка. Пълен коптор. Дори най-лошите квартали в Русе ми се струват по-добри места за живеене. Прилики между Виена и София просто не подлежат на коментар.
Активен

Bulls make money, bears make money, hogs get slaughtered.
equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 562

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #27 -: октомври 22, 2008, 08:57:10 »

Сравнението между София и Виена не е много коректно, въпреки че на пръв поглед са градове еднакви по големина. Обективно сравнение въпреки това може да се направи.

Първо да обясня защо едно такова сравнение не е коректно. Причината е чисто историческа. Виена още 1440 година става резиденция на Хабсбургите и след време дори се превръща в столица на Свещенната Римска империя, в последствие и на Австро-Унгария. Това е град, който дълги години е бил център на едни от най-силните империи в Европа. Самата архитектура е имперска, никак не е пестено за декорация на сградите, там са творили и едни от най-добрите архитекти на Европа. Отделно в момента Австрия е високо-развита страна, за разлика от България, която е развиваща се.

Втората точка е чисто демографска. Виена на практика не е променила броя на населението си последните 100 години. Това е важно, защото лавинообразното увеличаване на населението винаги е водило до проблеми. Трябва да се търсят бързи и евтини решения за настаняване на новодошлите, в същото време това внася хаос в градоустройството или пък води до голям бум в търсенето на недвижими имоти - съответо се строи бързо, некачествено и всички следващи негативи...

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Vienna-inhabitants.gif

Какво е София от друга страна? София е избрана за столица на България от чисто политически причини - стремежа за обединение на всички земи населени с българи. 1878 г София, въпреки дългата си история, има население около 12 000 човека и е нищо повече от един изостанал, ориенталски град. България като цяло не е много по-различна - една бедна, селска държава със сравниелно будно население. Държавата има ограничени ресурси. Трябва да се отделят милиони за инфраструктура, войска, изграждане на основите институции на държавата, развитие на промишлеността... Въпреки всичко направеното не е малко. Центъра на София на практика е постороен в годините 1878 до 1912. На мен лично ми харесва. Ако не бяха проблемите с трафика и няколко други проблеми около управлението на града, всъщност си е един типичен централно-европейски град. За да си го представите по-добре може би трябва да видите как е изглеждал града преди. http://www.stara-sofia.com/ Изглежда даже доста красив град.  Grin

Година   Население        %±
1887    20856                     -
1892    30928                   +48.3%
1900    46593                   +50.6%
1920    154025                  +230%
1946    530168                  +244%
2001    1177577                +122%
2006    1253680                +12%
2008    1394214                +12%
2015    2000000                 ex

Населението на София също така расте лавинообразно последният един век. Това е причината и за грозните панелни квартали. След 1944 се осъществява политика на ускорена индустриализация и съответно урбанизация, централно-планова икономика, безумието Кремиковци, интересното виждане на комунистите за красивото... след това кризи и масово обедняване на така или иначе не особенно богати хора, какви ли не схеми за далавери... неприятна история.  Cry

Относно обективното сравнение - няма как София да е като Виена, докато България не стане като Австрия. София изостава в няколко сфери.

икономика Важи и за цяла България. Просто има много бедняци, спрямо Виена и Австрия.

инфраструктура Инфраструктурно София е просто на друго ниво. Няма да се впускам в подробности.

бюджет Парите са фактор - бюджета на Виена за 2007 г е 10,52 млрд евро, на София за 2007 г - 223 млн евро. Дори да се вземе в предвид различните ценови равнища, двете суми са несравними.

организация бюрокрацията в България е пословична. Има сума си институции, които си припокриват правата и отговорностите и в крайна сметка организация няма, нито пък качествен контрол. Отделно водената политика на централизация - еднакво вредна за София и за страната. Всичко в София, провинцията да се оправя...  Evil

ред и закони от една седмица гледам трафика в София и не спира да ме очудва как колите пресичат на червено. Това разбира се са подробности. Да не говорим за цялостното беззаконие в страната. В София са на лице и доста схеми и по-малки схемички за някоя и друга далавера. Това допълнително източва малкия бюджет на общината и оскъпява инфраструктурните проекти.

градски транспорт София няма нито завършено метро, нито пък има достатъчен брой автобуси. Нямам наблюдения за организацията на транспорта. Във Виена беше доста добре организиран.

визия до скоро София нямаше дори градоустройствен план, а новия се съобразява с вече създаденото статукво.  Shocked

Май само за това се сещам в момента. Сигурно има и още.

п.с. Еднинственното по-хубаво в София е наличието на наистина голям парк в центъра, какъвто е Борисовата градина. Във Виена по-големите пракове са около града. Не съм абсолютно сигурен за това обаче.
Активен
niki67
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 572

Профил Ел. поща
« Отговор #28 -: октомври 23, 2008, 06:00:35 »

Прекрасно и много обектино написано мнение. Браво, equinox! Много малка нация сме, за да ми харесва, когато едни българи плюят други българи, като се делят на бургазлии, търновци, варненци и не знам още какви. А мнението на Спиро - направо онемях от тази му част особено "...и определено в първата тройка на най-мизерните градове в БГ ( Перник и Варна?)"

Варна  да я сравняваш с Перник?Huh?Huh??? Е нямам думи. Разбира се, София е мизерна, причините за което екуинокс ги обясни. Разбира се, че е по-мизерно от прекрасния ни град Русе. Но да се слага в тройката на най-мизерните градове в България, извинете. Не съм съгласен. Това са пълни глупости. След Русе, разбира се, че София и Варна са следващите най-добри места за живеене в България.
Мисля, че всеки русенец има достатъчно основание да има високо самочувствие на българин от развит, уреден и европейски град, без да има нужда да избива комплекси, като оплюва столицата, или Варна, или който и да било град.
Активен
спиро
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 246

Профил
« Отговор #29 -: октомври 23, 2008, 08:35:52 »

Ники не избивам никакви комплекси. Просто гледам реално на въпроса. Говоря от позицията на човек, който е видял не една и две столици, и не само е видял, но е и живее в такава от доста години. Мога да направя сравнение.

Защо трябва да се самовнушаваме колко е хубаво, когато голият четирибуквеник лъщи от километри?

София определено е един от най-лошите за живеене места в БГ- изключително мръсен град, с ужасен трафик, некултурни хора( да има много от провинцията), пълна липса на елементарна инфраструктура (положението е отчайващо).  Мога да ти изредя поне 6 други градове, които са много по нормални за живеене- Благоевград, Търново, Плевен, Русе, Велинград и Бургас. Отчитам, че София има проблеми с миграцията на хора от други места, но това не може да служи като оправдание. Единственото предимство на София е , че там са базирани основните университети, държавни служби и има повече културни мероприятия.
« Последна редакция: октомври 23, 2008, 08:39:02 от спиро » Активен

Bulls make money, bears make money, hogs get slaughtered.
Страници: 1 [2] 3 4   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.089 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.017s, 2q)

Google e прегледал тази страница януари 19, 2021, 10:25:25