Страници: [1] 2 3 4   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Понеделник, сутрин"  (Прочетена 17590 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Кристин
Слънчоглед
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 774

Профил
« -: юни 22, 2008, 09:01:46 »

И преди да си помислите асоциативно за "Понеделник сутрин - пачанга, вторник, сутрин... ", ще кажа, че става въпрос за един български филм от 65та година.
Сухите факти: участват Пепа Николова,  Асен Кисимов, Стефан Данаилов (мир на праха на първите двама). Бил е забранен до 83-та година, ако не се лъжа от соц партията... От художествена гледна точка филмът може да се мери с европейски висоти... въобще не прилича на кино от 60-те... режисурата е страхотна... играта на актьорите е впечатляваща... за мен това е един от най-силните български филми, които съм гледала... Е, като сюжет не е толкова блестящ като повечето си съперници в категорията "Български филми"... но за мен е наистина добър филм.
Защо пиша това тук? Много просто - действието се развива изцяло в Русе. Русе от 1965 година... Ако на някой му се иска да се пренесе малко в това време - нека просто го изгледа. Обещавам, ще е очарован!  Grin

Share this topic on DiggShare this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on Twitter

Активен

Аз конструирам всеобщото като избирам себе си.
niki67
Гост
« Отговор #1 -: юни 22, 2008, 09:05:35 »

Супер, ама откъде да го вземем?!
Активен
Кристин
Слънчоглед
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #2 -: юни 22, 2008, 09:36:33 »

Ами... по принцип е от колекцията на 24 часа... а иначе за свободен даунлоуд го има в...  Huh? zamunda.net  Embarrassed
Админ, моля не го трий!  Cheesy
Активен

niki67
Гост
« Отговор #3 -: юни 22, 2008, 09:53:32 »

Мерси, Крисе -ще видим дали ще мога да го сваля от нета.
Активен
antiya
antiya
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 80

Профил
« Отговор #4 -: юни 23, 2008, 12:35:50 »

Защо пиша това тук? Много просто - действието се развива изцяло в Русе. Русе от 1965 година... Ако на някой му се иска да се пренесе малко в това време - нека просто го изгледа. Обещавам, ще е очарован!  Grin
[/quote]
« Последна редакция: юни 23, 2008, 12:43:26 от antiya » Активен

Оптимист
antiya
antiya
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 80

Профил
« Отговор #5 -: юни 23, 2008, 12:47:52 »

[/quote]
Наистина е интересно да се види градът през онези години - изглежда почти непознат, но очарованието му е също толкова силно! Добре, че го гледах заедно с родителите си, защото на места имах нужда от помощ за да мога да разпозная някое място! Embarrassed
Активен

Оптимист
спиро
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 246

Профил
« Отговор #6 -: юни 23, 2008, 02:20:04 »

Това ще е интересно. Ще го гледаме с голям интерес Cheesy.
Активен

Bulls make money, bears make money, hogs get slaughtered.
Кристин
Слънчоглед
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #7 -: юни 23, 2008, 08:47:41 »

Аз пък разпознавах местата "на сляпо"... все пак нито съм била родена тогава, нито пък имам кой знае какъв поглед над Русе през 65-та... Та беше много интересно... почти навсякъде познах г/д къде се намират... Cool
Активен

Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1813

Профил Ел. поща
« Отговор #8 -: юли 11, 2009, 11:17:51 »

Филмът е страхотен,сюжетът бунтарски и нетрадиционен за времето,а Русе...Не знам за вас,но за мен има някаква романтика в шейсетте и седемдесетте години,както на Запад,така и тук!
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4610

Профил Ел. поща
« Отговор #9 -: юли 12, 2009, 03:21:54 »

Впрочем, "Понеделник сутрин" беше преди време надълго и нашироко дискутиран в темата Търся снимки на Русе, главно в аспекта на изгледите от града ни през 1960-те, които са запечатани във филма. Дискусията се получи интересна, и то на доста страници, казаха се (и се показаха) много неща относно заснетите русенски кътчета, обсъждаха се и другите страни на филма (техническа, художествена, идейна). Особено ценен принос в тази дискусия даде нашият съфорумец Pfote2, роден и израснал в Русе, но напуснал града (само телом, не и по дух) преди десетилетия и живеещ сега в Германия. Професионален фотограф. Впрочем, тъкмо той изказа остро отрицателно мнение за идейната страна на филма, обаче го оцени високо в техническо отношение (снимачната работа).

Дискусията по филма почва някъде тук и си струва да я прегледаш...
« Последна редакция: юли 12, 2009, 03:23:35 от Orthodox » Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Русенец
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1813

Профил Ел. поща
« Отговор #10 -: юли 12, 2009, 04:06:16 »

Наистина много интересна беше дискусията.Просто няма как да не съм абсолютно съгласен с Pfote2 относно манталитета и действията на някои прослойки през онова време.Казвам,че сюжета е бунтарски и лично на мен,заради това ми харесва филма,поради прокараната линия на обективност,симпатичност и прямост у "лошите"/и морално деградирали/,а същевременно показва доста добре и някои изкривявания на системата и социалистическия морал.Все пак,според каноните на соцреализма образите са максимално изчистени от противоречия-добрите добри,лошите лоши,а тук не е така.Явно филма е следствие на полъха от Хрушчов.
« Последна редакция: юли 12, 2009, 04:31:57 от Русенец » Активен
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1192

Профил
« Отговор #11 -: януари 04, 2010, 07:36:06 »

Само за сведение - тази вечер от 20,40 ще дават филма по БНТ. Приятно гледане... Smiley
Активен
martin1991m
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 238

Профил Ел. поща
« Отговор #12 -: януари 04, 2010, 10:11:00 »

аз намерих филма - ето линк за него - http://zamunda.net/details.php?id=35788&hit=1
надявам се,че никой няма нищо протев за това,че съм дал линк но видях че има такива които шскат филма
Активен

Déjales decir que no es de verdad
Sé que nuestro amor siempre durará
Piensen lo que quieran pensar de mí
A mí me da igual
Yo vivo por ti
dim1
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 74

Профил
« Отговор #13 -: февруари 04, 2012, 10:58:24 »

Скоро (за кой ли път ) гледах на ново филма !Сега си дадох сметка каква сила е цензурата !! Ако този филм и други като него бяхме гледали тогава ,сега няма да сме същите ! По друг начин щяхме да мислим,по друг начин щеше да протече живота ни...Сега(понеже съм съвременник на тези събития) само констатирам силата на този филм ! Той изобщо не може да подейства на 20-30 годишните ....Този филм е бил силен и необходим точно ТОГАВА !
Активен
vzlatev
Jr. Member
**
Неактивен Неактивен

Публикации: 64

Профил Ел. поща
« Отговор #14 -: февруари 05, 2012, 10:43:26 »

току що гледах филма "Понеделник сутрин" и си припомних старото Русе, макар и самия аз(на 32г. съм) да съм хванал много малко от периода, в който в града се чувстваше една друга атмосфера...има неща, който не разпознах например залата с боксовия мач, банкета по случай 9ти септ., църквата с лунапарка...
Активен

Страници: [1] 2 3 4   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.077 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)

Google e прегледал тази страница септември 21, 2019, 06:46:53