Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Заговор срещу панелките"  (Прочетена 10030 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
deian
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2875

Профил
« -: септември 15, 2008, 11:09:27 »

Заговор срещу панелките
"Търсите да си купите панелно жилище? Тогава имайте предвид, че банките не са склонни да финансират подобни сделки и трябва да имате пари в брой. Защото може да разчитате на ипотечен кредит само до 60% от стойността". Това обяснява брокер на недвижими имоти на клиент, който го е наел за посредник. Посредниците по принцип избягват да предлагат старо строителство. На фона на строителния бум в големите градове в страната да се говори за панелки е даже непрестижно. В сайтовете за продажби на имоти не са много офертите за комплексите. Най-често брокерът започва да ви убеждава, че няма нищо по-хубаво от новото строителство, а защо не и луксозно жилище в затворен комплекс с много екстри. Ако продължавате да упорствате, следва обяснението, че банките не дават кредит за повече от 60 на сто от стойността на сделката.

Дали наистина е така и как трезорите гледат на покупките на подобни жилища? Оказва се, че за тях панелката е апартамент като всеки друг. Банка ДСК например кредитира изцяло покупка на жилище без ограничение как и кога е строено. Това, което най-често има значение, е дали става въпрос за апартамент в голям град или не. УниКредит Булбанк финансира изцяло за столицата, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Плевен, Стара Загора и Велико Търново. За останалите населени места се дава 90 на сто от пазарната оценка. За ДБанк значение пък има дали кредитът се взема с доказване на доходи ли не. В първия случай се финансира 90 процента от покупката, а във втория - 70. До 80 на сто без разлика в начина на строителство дават "Алианц", СИБанк и ПроКредид банк. Райфайзенбанк пък финансира 80-90% от цената на жилището, но при добро обезпечение може да се стигне и до 100%.

Единствено Пощенска банка дели жилищата на панелни и монолитни. Банката отпуска ипотечни заеми за монолитно строителство 100% от цената, а за панелките - 75%.
Както се вижда, трезорите са доста щедри при заемите за жилища. Не само че няма финансиране от 60 процента, но и повечето от тях са готови да отпуснат цялата сума. Важното е обезпечението да е достатъчно и кредитоискателят да разполага с доходи за погасяване на вноските. Защо тогава брокерите така дискриминират панелките? Просто защото предлагането на нови жилища далеч надхвърля търсенето и те определено залежават. Докато панелките не само се харчат бързо, но и цената им не пада въпреки песимистичните прогнози.
Източник: в. "Стандарт"   

Има ли такова нещо в Русе?

Share this topic on DiggShare this topic on FacebookShare this topic on GoogleShare this topic on Twitter

Активен
niki67
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 572

Профил Ел. поща
« Отговор #1 -: септември 15, 2008, 09:05:59 »

Просто съм чувал, че новото строителство в по-голямата си част е некачествено. И то е обяснимо, защото предприемачите го строят с цел печалба, и то бърза печалба, а не с цел да е удобно на купувачите. И затова икономисват и от материали, и от разходи за труд. Работниците са от малцинствата и не се престарават кой-знае колко. В София имаше случаи и на паднали стени, паднали тавани и прочее.

Не че панелките са много хубави де. Те пък са вече остарели, с остарели инсталации, течове и лоша изолация.
Активен
спиро
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 246

Профил
« Отговор #2 -: септември 15, 2008, 10:05:50 »

Обяснението е следното. Пазара на апартаменти в България е сериозно надценен в големите градове. В близките 2,3 години цените ще тръгнат надолу, но няма да падат еднакво across the line. Най-сериозно ще бъдат ударени панелните апартаменти. В някои квартали и градове те ще паднат от 20 до 30%. Новото строителство и старото(непанелно) в хубави квартали ще паднат от 8 до 15%. При положение, че сме на върха на цикъла или много близо до него банките искат да се подсигурят. Ако утре нещата тръгнат наистина много надолу в строителния сектор, цялата икономика ще бъде засегната включително и хората, които изплащат ипотечните кредити. И тогава банките ще си вземат апартаментите и ще се опитат да ги продадат, за да си възвърнат загубите.

банката дава кредит от 80,000 евро за апартамент, който за сега струва 100,000. Утре валюацията пада на 75к и собственика спира да си плаща вноските. Банката поне ще може да си върне към 90% от стойноста на кредита. Така че, който е решил да купува сега апартамент и особено панелен да си помисли много сериозно.
« Последна редакция: септември 15, 2008, 10:07:31 от спиро » Активен

Bulls make money, bears make money, hogs get slaughtered.
niki67
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #3 -: септември 16, 2008, 07:02:52 »

Спиро, аз съм съгласен с тебе, че всички апартаменти са сериозно надценени и трябва да паднат. Относно панелките не се наемам категорично да кажа, че си прав. Ти пишеш, все едно банките НАИСТИНА правят така, а цитираната от Деян статия казва обратното - че банките НЕ ПРАВЯТ така, не ограничават отпуснатите кредити поради вида на жилището.

Има доста панелки, които са много по-качествени от новото строителство, което се строи общо - взето през куп за грош. И като се има предвид, че при него ти плащаш около 15% повече площ, отколкото е реалната /плащаш общи части от стълбища, площадки и пр./, то по-логично е точно цените на новото да паднат. Разбира се, аз не знам какво ще се случи, понеже е много трудно да се прогнозира пазар. Но мисля, че всички цени в близките месеци доста ще паднат. Да му мисли, който е теглил кредити.
Активен
спиро
Full Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 246

Профил
« Отговор #4 -: септември 16, 2008, 10:17:10 »

Niki аз не коментирах качеството, но то е основна причина до някъде според мен. Просто панелните блокове са най-често в по-неуредените квартали както инфраструктурно(без централно отопление или газифицирани, лошо състояние, депресивна гледка, кошмарна изолация и шум от съседи) така и по отношение на локацията(далеч от центъра). И това е в почти всички градове макар и да има изключения разбира се( Дружба 3 не е зле като инфраструктура и военните блокове във Възраждане в Русе). Коментара ми беше, че като тръгнат да падат цените първо и най-много ще е на панелните апартаменти и някои банки( не всички очевидно) си правят сметката или тепърва ще почват ако не искат да загубят един куп пари. Като тръгнат да падат цените никой няма да се юрне да купува панелки в Чародейка (сори нищо лично), а  ще се опита за по към центъра.
Активен

Bulls make money, bears make money, hogs get slaughtered.
фараша
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1195

Профил
« Отговор #5 -: ноември 27, 2008, 10:47:46 »

Интересно, че най-много падат цените не на панелките, а на новото и старо монолитно стр-во. Снощи гледах обява за спешна! продажба на едностайна панелка до КАТ при цена от 700 евро на кв. м. Гледам и други панелки из Възраждане им искат 800-900 евро на квадрат Roll Eyes
Не мога си го обясня...баси цените
Активен
niki67
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил Ел. поща
« Отговор #6 -: ноември 27, 2008, 10:58:38 »

За новото монолитно не ме учудва, защото с малки изключение то не е качествено. Правено е набързо, със спестяване на материали и труд, за да се реализират максимални печалби. Отвънка има фаца, но не знаеш на практика какво купуваш. Виж, старото монолитно си е хубаво, освен ако не е много старо, над 50-60 годишно. Пък панелките според мен не са толкова лоши. Само дето 700 евро на квадрат в Русе ще вземат, като си видят ушите без огледало. Чакай бе, човек, просто чакай. След няколко месеца най-късно цените ще са наполовина, според мен. Даже и във Възраждане, за панелка, аз лично повече от 400 евро на кв. не бих дал. Айде както ви казвам, напролет пак да си говорим, тоя постинг ще се пази тука, нали? Тогава ще ви дам линка към него Cheesy нищо, че сега може и да не ви се вярва.
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.1 секунди с 25 запитвания. (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)

Google e прегледал тази страница октомври 16, 2019, 03:36:10