Страници: 1 2 [3]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Храна, хранителни продукти  (Прочетена 17942 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
niki67
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 572

Профил Ел. поща
« Отговор #30 -: март 17, 2009, 10:42:09 »

Да, браво за цитата, и аз си мислех да напиша, че не се пише "хъз", ами "хъс", ама както и да е.

Ортодокс, ти си извадил голям късмет, че не си се пристрастил. Това и преди си го разказвал. А защо си се опитвал да пропушиш толкова усилено, въпреки че ти е било гадно, и защо повечето от нашето поколение пушим - отговорът е ясен, но Младенчо няма да го разбере и слава Богу! А отговорът е - живеехме в сбъркано общество, комунистическо, на което всичко му беше сбъркано, и пушенето беше само едно от сбърканите неща. А именно, имаше култ към пушенето и цигарите. То не бяха филми, в които най-големите "мъжкари" пушеха, а пък дамите за да изглеждат женствени, също пушеха, то не бяха и книги такива, то не бе чудо. Съвсем за нормално се приемаше за пълнолетен човек да пуши, а непушачите бяха нещо странно и много рядко срещано. Да не говорим за цените на цигарите - от 40 стотинки за Арда до 60 ст. за БТ. Че те най-луксозните цигари бяха под левче.
Аз бях в елитна гимназия - математическата /"Баба Тонка"/, в елитна паралелка, и в 10-ти клас бях единственото момче, което не пуши. Започнах да се опитвам чак в 11-ти клас, на 17 години. И такива като мене бяха изключение, дори им се подиграваха.
Ами в казармата? Когато имаше да се върши някоя тежка работа, идва старшината, и казва - айде тия, дето пушат, са заети, пушат хората, ама вие дето не пушите, нямате работа, така че я вървете да преместите там това и това, или да изкопаете това и онова, и въобще в тоя дух. Че и в предприятията беше така - айде човека си почива, запалил една цигара, ама ти дето не пушиш, значи си свободен и можеш да свършиш еди-ква си работа.
А в заведение, не си ли поръчаш алкохол, гонеха направо. Я пробвай в "Хавана" /вече я няма/, или в Сплендид или в Мецанина на Рига - тогава нямаше кой знае кви други заведения - да си поръчаш само кола и сладолед например. Келнерът ти казва - "тука не е сладкарница - айде навънка". Или поръчваш алкохол, или те гонят. И това задължително в комплект с цигарата. Така беше тогава, преди около 20 години.
Просто обществото не само, че беше /то и още е/ изключително толерантно към пушачите, но дори това се насърчаваше, макар че официално, разбира се, уж се осъждаше.
Коста Цонев е разказвал в интервюта как на него доста пъти му се е налагало да пали цигара в много от филмите, а той е заклет непушач и страшно мрази тютюна. Сценария обаче го е изисквал твърдо. Особено филмите за Емил Боев. Че как може такъв мъжествен разузнавач, дето прави смешни всичките си американски опоненти, да е без цигара!?
Западни книги нямаше. Когато "пускаха" някое американско криминале, което се продаваше задължително в комплект с някой том на Тодор Живков, то обикновено това бяха от серията "черни романи" - на Чандлър за Филип Марлоу, които са писани през 30-те години на 20 век и там, разбира се, всички димят на поразия и се наливат с алкохол до припадък. И ние си мислехме, че това е нормално и в САЩ. Само че, тия книги бяха от 30-те години, тогава и така може да е било в САЩ, но в края на 80-те и началото на 90-те, за които говоря, вече отдавна не е било така. Но такива западни книги само пробиваха тука. Или филми като "Ах, този джаз" - нищо не казвам, страхотен е филмът, но и той е от 60-те години, а там си спомняте как на главния герой не му пада цигарата от устата. Пък "Съдбата на човека" от Михаил Шолохов, която беше култова книга - как главния герой изпива на екс слонско количество водка и германците му пощадяват живота и дори му дават малко храна? Примери много.
Много още може да се говори по темата, но няма смисъл. На Запад отдавна цялото общество е нетолерантно към пушенето,  в почти всички ресторанти и обществени места е забранено, а тук едва сега плахо само се говори за това. И пак се прави половинчато, по български. Уж трябваше да има отделни зали в заведенията за непушачите, а то какво - само отделни маси за пушачи и непушачи, ама в едно помещение. И димът пак отива към всички.
Така че, не че се оправдавам със системата, но ето поради нея съм пушач и тва е положението.
Знам много добре кво е казал Марк Твен, отдавна щях да го напиша, но просто не ми се дискутираше по темата, понеже едва ли има смисъл. И аз като него мога да кажа, че съм ги отказвал 2000 пъти. Последния път 2 месеца не пуших. Еми не става.

Затова ви казвам, просто НИКОГА НЕ ЗАПОЧВАЙТЕ! Това на Ортодкс е някакво изключение, той просто има голям късмет. А и съм сигурен, че не е пушил всеки ден по 3 цигари. Който пуши всеки ден, па дори и само три цигари, не може вече да се откаже. Поне така пишат в много книги специалисти по въпроса. Изчел съм много такива. Всички обещават, че като прочетеш книгата, и ще се откажеш. Е не става.

Така че, изобщо недейте никога да лапате цигара, дори и само за едно-две дръпвания. После става страшно просто.
« Последна редакция: март 17, 2009, 10:54:42 от niki67 » Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1173

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #31 -: март 17, 2009, 10:46:22 »

Ардата по мое време беше 25 стотинки, Слънцето 32. БТ-то вече не помня, май 60.
Ние пушехме след Слънцето Стюардеса, защото беше с филтър. Тя беше 55 стотинки, а БТ-то май 60, както казах. Имаше го в кутия и пакет.
На Ардата пишеше: Този пакет съдържа 20 кръгли цигари. И от три цигари една след друга пожълтяваха пръстите.
« Последна редакция: март 17, 2009, 10:56:10 от Pfote2 » Активен
niki67
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 572

Профил Ел. поща
« Отговор #32 -: март 17, 2009, 10:59:23 »

Точно така. Такива бяха цените, с което исках да кажа, че бяха абсолютно достъпни за всеки ученик със стотинките за закуска, които му дават родителите.
Имаше и малка Стюардеса от 12 цигари, която беше 33 стотинки. Кво да говорим.
Сбъркано общество, сбъркани порядки. Всичко беше сбъркано. С това не искам да се оправдая де, на мен хич не ми се иска да пуша, но не мога да спра. Цялото ни поколение е пострадало от това. И не само с пушенето.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4720

Профил Ел. поща
« Отговор #33 -: март 17, 2009, 11:05:47 »

Аз сега за друго, за една дума, която много хора употребяват. Хъс, нахъсан и какво ли не.

Нахъсан ми е отвратителна. Хъс съм я използвал самият аз. Изхвърлил съм я отдавна. Аз не съм мярката, разбира се, но за хората, които не знаят кое от къде идва -

Ето и значението в превод на руски от най-добрия турско-руски речник.
чете се ХЪРС:
hırs 1) страстное желание, безудержная страсть (к чему-л.) şöhret hırsı — жажда славы 2) гнев, ярость, негодование hırsını alamamak — не в силах сдержать своей ярости hırsını yenmek — сдержать свой гнев

Можех да го преведа и на български, ама нямаше да ми повярвате. В случая руският не е далеч от българския.

Никога не съм се съмнявал относно турския произход на думата, но не бях наясно с речниковата дефиниция на оригинала. Сега вече съм. И се сещам за един разговорен израз, който по стилистичен оттенък е като че ли най-близо до значението на hırs, а именно "спортна злоба" - което може да се отнася и за различни "неспортни" ситуации...
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
equinox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 562

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #34 -: април 02, 2009, 11:53:07 »

http://ivo.bg/2009/03/31/европейски-булгартъпак/ Явно много трудна ще бъде борбата за чист въздух след като и издалите заповеди не ги спазват.
Активен
Кристин
Слънчоглед
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 774

Профил
« Отговор #35 -: април 02, 2009, 12:12:48 »

Законите в България просто не се спазват. Това е положението.  Roll Eyes
Активен

Аз конструирам всеобщото като избирам себе си.
ystoyanov
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 670

Профил WWW Ел. поща
« Отговор #36 -: април 02, 2009, 01:33:19 »

Който пуши всеки ден, па дори и само три цигари, не може вече да се откаже. Поне така пишат в много книги специалисти по въпроса. Изчел съм много такива. Всички обещават, че като прочетеш книгата, и ще се откажеш. Е не става.
Ники, изчетох внимателно всичко. С повечето работи съм съгласен. Но точно с това твърдение от цитата не съм съгласен.
Аз бях пушач в продължение на 20 години. Започнах да паля на 16- 17, а на осемнадесет вече си купувах. Тогава пушех "Стюардеса"- струваше 55 ст. След казармата започнах студент и почнах да пуша БТ- 60 ст. беше докъм 1980- 1981. После станаха 80 ст. и така. Пушех средно по една кутия на ден. Нито много, нито малко. Като почна демокрацията пуших и Феникс и даже не помня вече какви още. И така докато открих, че съм сърдечно болен и дори се подложих на тежка сърдечна операция. Още преди да легна под ножа, вече се бях отказал от цигарите. Просто така- решаваш и се отказваш. Не казвам, че цигарите са причина за моята болест. Оказа се, че е наследствено, но аз реших, че е безсмислено да се тровя. Но за това трябва да си повярва човек и да намрази цигарите. Иска и воля, разбира се- поне в началото. Но ето аз съм жив пример, че е възможно. Дори си мисля, че това е най- тъпото и глупаво нещо дето съм правил през живота си- да пуша толкова години като някой малоумник. Повярваш ли го това и можеш да се откажеш.
Активен
Pfote2
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1173

снимка 12. септември 2015 остров Елафонисос

Профил
« Отговор #37 -: април 02, 2009, 04:16:03 »

Ystoyanov, ти го можеш, аз го мога, много други не го могат. И аз тъкмо ги бях пставил и ме хвана една гръдна болест. Не беше заради цигарите, ама ги бях оставил само месец преди това. Съвпадение.
Ако ставаше така отведнъж, нямаше да има толкова алиби-средства (средства върху които пушачът да прехвърли отговорността за собствената си глупост - примерно - ей го на - взех таблетки, ама не помагат и си пуша). Те се вземат, както се разбра, за да се прехвърли отговорността върху таблетките, върху специалния никотинов лейкопласт, върху акупунктурата. За секунда не се замислят за това, че единствето те - пушачите - са си отоворни и само те могат да кажат: Спрях днес, вече няма да пуша. Лесно е.
Активен
Orthodox
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 4720

Профил Ел. поща
« Отговор #38 -: април 04, 2009, 02:01:36 »

Откриха отрова в наши вафли
04 април 2009 / News.dir.bg

Отровата-убиец на китайски бебета стигна до нас. Опасното вещество меламин беше засечено в популярна марка наши вафли.

Сигналът е подаден в РИОКОЗ в 16.30 ч. в петък, пише “Телеграф“, цитиран от БЛИЦ. Източниците не са назовали марката на сладкиша, но са уточнили, че е на голям производител.

Отровата е в търговската мрежа на цялата страна, затова незабавно започват хайки по магазини и лавки за изземване на вафлите. Допустимата норма на съставката е 2,5 милиграма на килограм, докато в сладкиша тя е в пъти завишена. Марката на опасните вафли предстои официално да бъде съобщена. Със случая е запозната регионалната инспекция по опазване и контрол на общественото здраве. Възможно е да се открие меламин и в други сладкарски изделия като бонбони, бисквити и шоколади.

Меламинът е вещество, което ударно натоварва бъбреците, образувайки големи, често над сантиметър камъни, които са смъртоносни за малките деца. Вафлите се продават в цялата страна. Според специалистите количеството меламин се съдържа в сухото мляко.
---------------------------------------------------------

Обаче марката на вафлите не се съобщава - защото нали е по-важен имиджът на "големия производител", а че покрай това може да пострада и здравето на деца и въобще на българи - това е дреболия, изглежда?!?! Evil
Активен

Smiley Четете и русенските теми във форума на SkyscraperCity!
Кристин
Слънчоглед
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #39 -: април 04, 2009, 04:10:05 »

^^ Да бе! И аз това за първом си помислих! Егати... Еми да кажат! Какво сега, дайте да убием някой човек тук, щото голямият производител да не би да му пострада реномето...  Shocked
Активен

rusev_ivo
Гост
« Отговор #40 -: април 04, 2009, 05:10:30 »

Въз основа на предишни новини предполагам,че става дума за продукт на Нестле:
"Концерните "Марс" и "Нестле" ще изтеглят три свои продукта от рафтовете на магазините в Южна Корея заради скандала с китайското мляко, в което бе открит опасния меламин.

Корейските служби по храните са открили индустриалния химикал в продукти на "Марс" и "Нестле", произведени в китайски поделения на концерните.

Меламин е бил открит в млечните шоколади "М&М", както и в "Сникърс Кинг Сайз" - и двата продукти на "Марс", а също и в шоколадите "Кит Кат", внесени от "Нестле Тянжин" от Китай."

Наскоро ядох Кит Кат  Roll Eyes
Активен
Кристин
Слънчоглед
Hero Member
Неактивен Неактивен

Профил
« Отговор #41 -: април 04, 2009, 07:23:44 »

Оф, добре че много рядко прибягвам до подобни "сладки изкушения".... Cheesy
Активен

ilko
Илко
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 520

Профил Ел. поща
« Отговор #42 -: юли 17, 2009, 07:10:18 »

Относно цигарите . Европейския Русе може да е новатор или по точно да внедри европеиските антицигарени закони на обществени места ! Глобите ще са достатъчни да откажат огромното мнозинство .Хазната ще се понапълни с парите на вироглавите тютюневи отворковци ! Не е страшно ,като гледам русенци в Осло почти ги отказват или пушат 3 пъти по малко ! Аз съм стоманобетон и не пуша  Wink
Активен
Страници: 1 2 [3]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

Страницата е създадена за 0.116 секунди с 26 запитвания. (Pretty URLs adds 0.023s, 2q)

Google e прегледал тази страница декември 28, 2019, 05:26:17